Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2016., 08:02   #1
frend
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 170
Izrada Wifi mreže za četiri apartmana

-->
Pozdrav svima!


Planiram omogućiti pristup internetu gostima u 4 apartmana od kojih se jedan nalazi u prizemlju, jedan na 1 katu i dva na 2. katu kuće pa mi treba mala pomoć.

Ugovorio sam u T-com Maxnet paket (drugačije nije išlo zbog „odlične“ infrastrukture) i dobio sam već router http://www.4gltemall.com/zte-mf283-4...s-gateway.html
Malo sam progoogla i vidim da t-com ograničava max brzinu na 7,2 Mb tako da mi je potrebna malo naprednija oprema za wifi mrežu.

Wifi mrežu sam mislio složiti pomoću 2 Ubiquiti unifi UAP-LR https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap/. Koliko vidim ti access pointovi nude puno mogućnosti i postavki koje bi mi dobro došle za goste apartmana. (kreiranje više wifi mreža po ap-u, postavljanje ograničenja downloada/uploada po mreži, ograničenje prometa po mreži, sustav vouchera...)

Skica planirane mreže:



UAP 1 planiram povezati kabelom s t-com routerom i stvaiti ga u apartman A1 te na njemu kreirati dvije wifi mreže (a1 i a2) s pojedinačnim ograničenjima za svaku mrežu na koje bi se spajali gosti iz apartmana A1 i A2.
Drugi UAP 2 planiram povezati kabelom s t-com routerom i stvaiti ga između apartmana a3 i a4 i na njemu mislim kreirati dvije wifi mreže (a3 i a4) s pojedinačnim ograničenjima za svaku mrežu na koje će se spajati gosti iz apartmana A3 i A4.

Također planiram uzeti i https://www.ubnt.com/unifi/unifi-cloud-key/ tako da imam pristup mreži i konfiguraciji preko interneta s bilo koje lokacije.

E sad zanima me vaše mišljenje hoće li to sve dobro funkcionirati. Da li netko ima iskustva s podešavanjem navedene opreme. Da li sam nešto predvidio i na što bi trebao još dodatno obratiti pozornost?

Vjerojatno kad oprema stigne ću još imati nekoliko pitanja oko samog podešavanja iste...



frend je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 08:12   #2
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Sve sto si rekao stoji, moze se to sve obaviti sa ubiquiti-em. Isto tako ti preporucam cloud key jer je zgodan ako vec ne postoji neki server. Mali, stick like appliance, fakat zgodno. Vodi samo racuna o napajanju svega toga.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 14.06.2016. u 10:45.
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2016., 09:28   #3
frend
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 170
Mislim da s napajanjem nebi trebalo biti problema budući da svaka jedinica ima svoj POE adapter.
Da li bi trebao nabaviti nekakav poseban UTP kabel?
frend je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 11:09   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Obzirom da "sve leži" na 3G/4G jako je bitno da router ima dobar link prema baznim stanicama, treba provjeriti jeli treba dodavati antenu(e) za 4G (primjer imaš u linku koji si gore stavio).

Kad već ulažeš zgodno bi bilo provući Cat6 mada će i na dobro izvedenom Cat5e raditi GB mreža. Ako je Cat5e neka je S/FTP (folija ispod vanjskog plašta), time rješavaš smetnje ako ga provučeš pored strujnih kabela ...

Pri montaži trebaš izvesti da izgleda lijepo i inteligentno. Lako za "umjetnički dojam", nego da ti neki genijalac ne išteka ap i spoji se na dolazni kabel direktno.

Još nešto, nije nužno da svaki apartman ima "svoju" mrežu (mada može biti zgodno radi kontrole / naplate i sl.), važnije je postaviti up/dn limit i ograničiti / onemogućiti p2p (torenti i sl.).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 14.06.2016. u 11:21. Razlog: Nadopuna
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 19:11   #5
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Kod ubiquiti - a samo one single kutije imaju poe. Ako ides na one bulk kutije sa više ap-ova ona nemaju poe. Mada stoji da je to za vece narudžbe tako da si ok. Također cloud key neznam dali ima napajanje, provjeri obavezno.

P. S. Organski mrzim cat 6 kabel. Trebaš imati posebna kliješta, posebne rj45 i smrtno je krut. Ne volim ga a nema neke velike prednosti dok smo u gigabit brzinama. Tolko puta me sje** da ga stvarno ne volim vidjeti.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 22:39   #6
frend
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 170
Sad vidim da cloud key ne dolazi s napajanjem, ali ima opciju napajanja preko micro usb porta tako da to nece biti problem.

Hvala svima na savjetima!
Javim kad oprema stigne ako zapnem s postavkama.
frend je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2016., 13:23   #7
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
P. S. Organski mrzim cat 6 kabel. Trebaš imati posebna kliješta, posebne rj45 i smrtno je krut. Ne volim ga a nema neke velike prednosti dok smo u gigabit brzinama. Tolko puta me sje** da ga stvarno ne volim vidjeti.
Plus ovo: http://hackaday.com/2016/01/30/is-yo...-probably-not/
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2016., 11:34   #8
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Instalirao sam jednom frendu taj Unify za apartmane i mogu reći da sam oduševljen, radi bez ikakvih problema, za razliku od jeftinih repeatera koji malo hoće malo neće.

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
P. S. Organski mrzim cat 6 kabel. Trebaš imati posebna kliješta, posebne rj45 i smrtno je krut. Ne volim ga a nema neke velike prednosti dok smo u gigabit brzinama. Tolko puta me sje** da ga stvarno ne volim vidjeti.
Trebalo bi ga završavati na ženskim RJ45 utičnicama, ne sa RJ45 konektorima koji se krimpaju. Onda za zadnji segment koristiš puno fleksibilniji STP patch kabel.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2016., 16:58   #9
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Ubiquity, ovi "non pro" modeli su igrackice koje valjda teze 2.5 grama i toliko korisnika odjednom mogu i primiti. Malo se salim, odlicni su i da se mene pita idealni za ovakve primjene kao apartmani, hotelska soba ili slicno. Uzasni su za konferencijske sobe od 20 ili ti jos vise ljudi. U tim uvjetima to tako zamre da je to neopisivo ali ja mislim da mu to nije ni namjena.

P.s. Sto se cat6 tice, da mozda ima i u tome nesto. Trebalo bi ga koristiti samo u panelima i uticnicama. Nakon toga kupovni patch. Gadno je kada je to neizvedivo jer nema ni panela ni mjesta za uticnicu (tipa strop).
mann je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2016., 15:28   #10
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
pozdrav svima, valjda ne smetam ako da pribacite u novu temu.

imam slicnu situaciju i trebao bi pomoc oko odabira AP-a. ja sam na 2- katu i zicom bi spojio AP na 1. kat na kojem se nalaze trosobni stan i dvosobni apartman, a volio bi da to pokrije i mali apartmancic u prizemlju. trenutno je situacija takva da vip-ov router smjesten kraj prozora na 2. katu, pokriva manji apartman na katu ispod te pola velikog stana, kao i okucnicu/ulaz u apartmancic u prizemlju.

ono sto me zaj... je slaba ponuda vanjskih AP-ova do 1000Kn i nemam pojma sto kupiti a da ima dvi ozbiljne antene na sebi, a ne znam mogu li unutarnjeg smistit ispod balkona vanka. ne bi bilo izravnog kontakta s vodom suncevim zrakama ali opet...

bi bili bila velika razlika u pokrivenosti recimo izmedju ovog unutra iznad balkonskog prozora

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-TP-Lin...oAAOSwQupXUOAn

i nekog malo slabijeg vanjskog vani ispod balkona na istom mistu? slabijeg jer su veliki vanjski preskupi.

ja bi najradje smistio ovaj TP link vanka i to bi vjerojatno sve pokrilo, ali me strah da ga vlaga ne satare.

fala

Zadnje izmijenjeno od: seljak12. 29.06.2016. u 16:01.
seljak12 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.06.2016., 19:29   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pogledaj Mikrotik imaš groove i ima neki novi sa dva benda mislim da su oba ispod 1000 kn.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2016., 07:46   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Vlaga ce ti ga sigurno pojesti. Ne sada po ljeti ali po zimi hoce. Stavi ga u vodonepropusnu nadzbugnu kutiju. To je plasticna kutija koja ima gumenu brtvu na spoju poklopca i kutije. Ni to nije savrseno rjesenje ali je osjetno bolje. Meni je nekoliko godina AP radio u jenoj takvoj. Nemoj staviti premalu kutiju jer se i unutra malo vlage kondenzira ali nista strasno. Ja sam cak znao staviti one silca granule iz cipela unutra da mi i tu kondenzaciju povuce. O estetici bi se dalo raspravljati.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2016., 12:23   #13
9800pro
aka Edo, aka Syncros
Moj komp
 
9800pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 1,682