Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.05.2019., 13:21   #91
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Eto jučer bio čovjek na izmjeri,radim na tome,kad bude postavljeno javim se sa daljnjim informacijama ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 14:16   #92
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Ja postavio 3kW zasad
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.05.2019., 15:05   #93
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ja sam išao na 7.2kW ali bez baterija,takitak ću potrošiti sve,pa se nema trenutno ni kaj akumulirati :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 15:37   #94
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
A kako ćeš riješiti brojilo? Jel imaš dvosmjerno ili si išao na potpisivanje ugovora sa HEP-om pa da ideš na dvosmjerno?
Jer opet ti ostaje problem kada nema proizvodnje struje (noć, kišno i oblačno vrijeme itd.), onda tu struju moraš platiti

Meni recimo kada je proizvodnja veća od potrošnje brojilo stoji na mjestu
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 07:17   #95
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Neam niš sa hepom,reko čovjek da se spaja na razvodni ormar,nešto je spominjao trofazno i ....
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 08:55   #96
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Pa da, inverter za tu snagu mora biti trofazni i mozes spojiti na razvodnu kutiju
Ja te pitam za brojilo, ima više različitih brojila koja se drugačije ponašaju. Recimo neka vrte u suprotnu stranu kada je proizvodnja veća od potrošnje, neka stoje u mjestu, a neka ti čak zbrajaju proizvodnju na potrošnju
Ok ako će ti stajati na mjestu ili oduzimati tj. vrtjeti u suprotnu stranu, ali što ako će ti zbrajati?
Ja sam planirao svakako još panela staviti, barem 3kW, ako ne i 6 još, s namjerom da mi proizvodnja bude veća od potrošnje i da tokom dana napravim više struje što ću prebiti sa noći pa da budem na 0 tj. da nemoram ništa hep-u plaćati
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 19:46   #97
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
E ježi ga sad ti otišao u dubinu,neznam ni ja još neke detalje,da budem iskren,rečeno mi je da će štedjeti,sad kako će se vrtiti ...


Ili ne vrtiti ... :-)


Ako misliš dodavati,moraš vidjeti koji inverter imaš,nesmije biti preslab ... (toliko sam istražio,zato sam i ja uzeo onaj od 9.6 kW da mogu još dodati panela) ...


idem istraživati dalje
:-)


Sad vidim da je i neki power limiter u igri,koji se spaja na struju,i kad mu je premala struja od panela,koristi HEP,tako da pretpostavljam da će se sat sporije vrtiti ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 23.05.2019. u 19:56.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 21:07   #98
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Zato ja imam jednofazni 3kW interter pa kada ću proširivati idem po drugi pa po treći dok ne popunim sve 3 faze sa po 3kW
Neznam što se tog limitera tiče, ja nemam ništa takvoga...
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 22:32   #99
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ajd da mi to postave,pa da ti znam nekaj pametnoga reć :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 23:02   #100
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
da tokom dana napravim više struje što ću prebiti sa noći pa da budem na 0 tj. da nemoram ništa hep-u plaćati
Kako HEP gleda na tu situaciju?
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2019., 07:24   #101
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Čovjek mi je rekao da do 1x kW netreba ništa sa HEP-om ni potpisivati,ni, ni ...


Sad dal je spomenuo 15 ili 18 lagat ću,ali uglavnom dovoljno za kuću,filanje baterija i neovisnost od strane HEP-a ...


Ili urediš tak da od HEP-a koristiš noćnu i to recimo nekih sat-dva,pa opet imaš njima nekaj za platiti,a između ostalog,ti nemoraš ni trošiti,bitno da plaćaš paušal i ostala davanja :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 09:31   #102
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Hmm, a ja jučer bio u HEP-u i pričao sa čovjekom koji je na obnovljivim izvorima i rekao mi je da se mora to kod njih "legalizirati" jer ako bilo kakva kontrola uoči panele na kući automatski ide iskopčanje sa mreže i kazna
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 10:12   #103
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Zanimljiva stvar ovo sa solarnim panelima na koje se svi pale i misle da će nešto uštedjeti?


A u isto vrijeme solarni kolektori za pripremu tople vode koji su znatno isplativiji i jeftiniji, to je fuj.


Primjer u RH imamo po ljeti turiste koji se jel ono tuširaju, ali hladna voda fuj, mora biti topla, a za pripremu te tople vode koriste se električni bojleri koji naravno troše struju, a Sunca u to vrijeme toliko da ako metneš bure od dvjesto litara i premažeš ga crnom bojom imat ćeš tople vode toliko da neznaš što da radiš s njom.


Naravno profesionalni kolektori koštaju, ali se i od priručnih materijala može napraviti jeftin sistem.


U Izraelu se ne može graditi novi objekt ako nema uključene solarne kolektore za pripremu tople vode i zato imaju najveću tvornicu solarbih kolektora "Chromagen"


https://www.reuters.com/article/idUS311612153620110318

https://madein-israel.com/selectedPr...siphon+Systems






No kod nas naročito u Primorju i Dalmaciji o tome nitko ne razmišlja niti se spremaju zakoni u tom smjeru, ali zato imamo ovakva naklapanja o solarnim panelima.


Kladim se da ovi uređaji za koje trebaš električne panele troše zajedno manje struje od grijalice u električnom bojleru koja ima 2000W minimum i prava ušteda leži u solarnim kolektrorima za pripremu tople vode koji koštaju manje i mogu se napraviti i za badave ako si spretan i sposoban i imaš vješte ruke, jer ima materijala na otpadu od kojih se tako nešto može napraviti.
Pa onda ti jadnici ne moraju plaćati struju za da bi se tuširali s toplom vodom što je ipak veća potrošnja od one koju spominješ.


Zdrava logika i osnove ekonomije vam fale u ovakvim razmišljanjima.


A za razliku od proivodnje električne energije koja radi samo preko dana, topla voda se može vrlo jeftino iskladištiti i za potrošnju preko noći!

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 24.05.2019. u 10:19.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 10:34   #104
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
@sakomako ovo nije forum za grijanje vode...
lit je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 10:36   #105
Tempus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Split
Postovi: 68
@sakomako

Kolega ne bi bilo lose da malo procitate o kojim uredajima/potrošasima struje se radi prije nego krenete izjavljivati kako fali zdrave logike i poznavanja osnove ekonomije, jer u vasem slucaju niste niti procitali o cemu se radi , tj o kojim potrosacima struje, sto je jos tragicnije obzirom na kojem forumu , ali i podforumu se nalazimo.
Tempus je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 10:48   #106
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Ja se bum ranil
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 11:12   #107
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
hahah, i ja cu se ranit s bojlerom od 2kW
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 11:15   #108
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Di je dnevna doza?
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 11:19   #109
2slow
Premium
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 174
ja sam se ranio i svinuo bojler sto cu sada
2slow je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 15:00   #110
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ok, da objasnim čovjeku,svaki sat trošim 2.6 KW struje ...


Sad ako to idem uspoređivati sa turistima i bojlerom (računajući spremnik od 80 litara) ...


U sat vremena se cca 100 turista otušira,pa mi je trenutno isplativije staviti kolektore za struju, nego za vodu ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 15:58   #111
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
O isplativosti kolektora za struju pogledaj malo video priloge iz USA, U početku je bilo primamljivo i isplativo, a sada još malo pa ćeš plaćat što im isporučuješ elektičnu energiju. Tako je to kada država regulira tržište i štiti mrežu. Sada već polako sav višak koji isporučuješ u mrežu poklanjaš praktično elektro kompaniji s kojom imaš ugovor, to su najnoviji propisi u USA.


Može se reći dok je trajalo, bilo je lijepo, a sada polako počinju iste igre kao i sa svime ostalime, a to je kako oteti od građana ono što zarade.



A koliko mi se čini bit će i poreza na Sunce.


A zbog postavljanja vjetroelektrane, pandan solarnim panelima čovjek završio u zatvoru. Nije baš sve kako se čini a najbolji primjer je politika USA predsjednika da vrijedi demokracija dok naši pobjeđuju na izborima, kao i slobodno tržište dok naši zarađuju. Tako je i ovo sa solarnim panelima.


A ako imaš 100 turista i koji se tuširaju par puta dnevno svakako se isplati instalirati solarne kolektore jer je u tom slučaju energija badave koja se može u tu namjenu i vrlo jeftino uskladištiti.



Solarni paneli su OK ako će netko za tebe onda kada treba najviše električne energje proizvoditi tu energiju, a onda kada je ima najviše ti ćeš mu prodavati po povlaštenoj cijeni kao što je to kod nas i naravno opet je to za povlaštene proizvođače, jer to ne može svatko ako nema prijatelja. Da bi bio potpuno neovisan od mreže trebaš tu električnu energiju i skladištiti a onda je proizvodna cijena poprilična, a i ti instalrani uređaji imaju svoj vijek treajanja, tako da računica štima dok isporučuješ u mrežu onda kada im najmanje treba i kada ti plačaju po povlaštenoj garantiranoj tarifi a za koju mi svi na našim računima plaćamo popriličnu sumu.


Slična će stvar biti i sa električnim automobilima, sada daju dotacije za kupnju električnog vozila i možeš besplatno puniti auto, uskoro slijede nameti, porezi i skuplja električna energija za punjenje automobila nego što će to biti za kućanstvo i potrošnju u kućanstvu.


Uhljeba ima u cijelom svijetu i tome služe porezi i nameti, a uvijek se uzimalo od stoke sitnog zuba.


Kako to funkcionira sa solarnim panelima imate članal iz Beograda. Čovjek instalirao određenu snagu, a onda mu elektroprivreda nametnula limit na 500 W koje smije isporučivati u mrežu. Paneli mu mogu proizvesti 3000 W.


Nakon ovog limita u isporuci povrat uloženih sredstava se je produljio sa 8 godina na 28 godina, taman kada cijela instalacija polako će trebati obnovu.



Evo tako stvari stoje. Šareno u svijetu i kod nas. Tko je bliže vlasti ima povlaštenu otkupnu cijenu i garantirani rok za tu cijenu, a novajlije u ekipi su prisiljene poklanjati porizvedenu energiju, barem je tako u USA.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 16:18   #112
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Misusovo nije ga bilo neko vrime ali je zato povratak u (kancer) stilu.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 16:28   #113
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Hmm, a ja jučer bio u HEP-u i pričao sa čovjekom koji je na obnovljivim izvorima i rekao mi je da se mora to kod njih "legalizirati" jer ako bilo kakva kontrola uoči panele na kući automatski ide iskopčanje sa mreže i kazna
A sta ako struju uzimas od nekog drugog, a ne hep-a?
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 16:28   #114
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
E vidiš to neznam, nisam o tome razmišljao
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 18:40   #115
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ok,ja sam inače kod RWE ...


@sakomako : ako si pročitao sve moje članke,onda si i mogao skužiti da tih 7.2kW mi neće biti dosta za cijelu struju,i nemam baterija,jer nemam viška struje,pa ih i nemam čime puniti ... (to je u planu za godinu dvije)


ali da će biti poreza,slažem se istko tako kao i da više nema subvencije za solarne elektrane,bilo prije 3 godine,a sad nita ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 11:02   #116
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ja samo prenosim niz stvari koje sam prokužio na netu surfajući i koje pokazuju malo drugačije stanje od onog koje se propagira u javnosti.


Nisam protiv solarnih panela, dapače, no investicija ako nisi povlašteni kupac i proizvođač tj. dobivaš povlaštenu otkupnu cijenu i garantirani rok otkupa je teško isplativa iako su cijene solarnih panela višestruko pale..


S druge strane nešto što je jeftino i donosi veliku energetsku uštedu a to su solarni kolektori nikako da uđe u zakonsku obavezu kao što je to napravio Izrael, a koliko znamo oni baš ne bacaju novce kroz prozor.


Inače vidim da su ljudi neinofrmirani pa pišu da dolazi inspekcija ako vidi solarne panele. Ja mogu biti na mreži što se tiče priključka električne energije i mogu imati solarne panele, a opet nemaju razloga kao što netko reče da te automatski isključe sa mreže, jer što je iza brojila nikog se ne tiče to je moja privatna stvar sve dok ne vraćam ništa natrag u mrežu, a koliko ćiu ja vući iz mreže je isto moje pravo sve dok se ponašam u skladu s ugovorom a to je da povlačim onoliko koliko sam ugovorom dogovorio ili manje od toga.


Realno gledano s obzirom da postoji više dobavljača električne energije jedini koji se tu pita je HEP opskrba koje održava mrežu i koja u slučaju priklučenja solarnih panela na mrežu ima što za reć.


A evo kakvo je iskustvo iz susjedne nam države:


https://balkangreenenergynews.com/rs...ete-prozjumer/


Ključno u članku je ovo "Od 100% energije mora da se baci 77%"


Ima takvih bisera po cijelom svijetu.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 11:11   #117
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Evo par stvari iz članka:


“Tako da je u našem slučaju za povraćaj investicije od 3.000 evra neophodno 16 godina, umesto 8 koliko to traje kod subvencionisanih proizvođača. I to sve pod uslovom da se višak proizvedene energija razmenjuje 1:1, primenom modela net meteringa, koje za sada u Srbiji ne postoji kao opcija”, navodi Ana."




U međuvremenu, kako bi koristili makar nešto solarne energije, odlučuju se na polu rešenje: zero export ili nulti izvoz. Za dodatnih 250 evra instaliraju smart meter, koji limitira isporuku proizvedene energije u mrežu, pa u trenutku kada je proizvodnja veća od potrošnje, limiter isključuje solarne panele.




“Tako sada na godišnjem nivou koristimo samo 23% potencijalne energije od solarnih panela, dok je 77% energije blokirano, iliti protraćeno. Ovo je energetski veoma neefikasno i limitirano rešenje, ali trenutno jedino moguće… Rezultat je da će investicije biti otplaćena za 75 godina!”, ističe Ana.








Dokaz da nešto što je u biti profitabilno potezom pera može postati teško isplativo, dok s druge strane povlašteni proizvođači se bogate na račun svih nas također potezom pera bivšeg ministra Čačića.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 13:15   #118
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Naletio sam više puta na tu raspravu online, paneli vs kolektori i koliko shvaćam mnogi ljudi se odlučju na to jednostavnije riješenje, a to je solarni panel + grijač vode. Što ima smisla jer je jednostavniji sistem. Naravno, malo košta staviti crnu bačvu u dvorište pa neka se voda grije besplatno, ali tu vodu i treba dopremiti tamo gdje je potrebna. A treba je i prvo navući do bačve.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 14:24   #119
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
To sa crnom bačvom / zakrpanim kazanom od starog bojlera je jedna i najjeftinija varijanta.
Ako se gradi pvt kuća treba predvidjeti bačvu cca 200 L u potkrovlje i malo cijevi sa ventilima ...
Naknadna pamet / ugradnja je gnjavaža.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 14:27   #120
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Naletio sam više puta na tu raspravu online, paneli vs kolektori i koliko shvaćam mnogi ljudi se odlučju na to jednostavnije riješenje, a to je solarni panel + grijač vode. Što ima smisla jer je jednostavniji sistem. Naravno, malo košta staviti crnu bačvu u dvorište pa neka se voda grije besplatno, ali tu vodu i treba dopremiti tamo gdje je potrebna. A treba je i prvo navući do bačve.



Imaš vrlo jeftinih pumpi za tako nešto koje troše malo električne enrgije. I uz to ti treba plastično crijevo sve skupa troška par sto kuna.
sakomako je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na