Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2019., 12:07   #2011
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Nešto tu ne štima, vidi i7 9700K u usporedbi sa i7 7700K
Prvi je 8c 8t proc, a drugi je 4c 8t, a gle 0.1 low
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 12:08   #2012
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
To dosta ovisi o cijeni, tip je taj procesor kupio za 224AUD odnosno 156USD.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2019., 12:18   #2013
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Nešto tu ne štima, vidi i7 9700K u usporedbi sa i7 7700K
Prvi je 8c 8t proc, a drugi je 4c 8t, a gle 0.1 low

7700K ima HT, dok 9700K nema. O tome je bila priča.


Evidentno je da je riječ o nekom bug-u na relaciji intela ili rockstara. Spomenio je kasnije i one i5 vs GTA V probleme koji nikad nisu ispravljeni.


Mada sto put sam već pisao, istaknuti ću još jednom - taj gamer nexus uvijek ima neke rezultate koje drugi nemaju. Po njihovom i i5 8600/9600K ima stutter (očajan minimalan fps) u faking far cry 5... Nigdje drugdje to nisam vidio
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 12:35   #2014
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Pa da, ima 4 jezgre i HT, a 9700K ima 8 pravih jezgri
Ono, WTF
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 12:38   #2015
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa da. Non-HT bug ili gamers nexus idiotarija. Naravno da je 8 pravih jezgri gro bolje od 4c8t

Al pazi 1440p medium - čim je veći load - problem ne postoji, dok na 1080p medium prema njima postoji. Mislim ono - rtx 2080Ti i 1080p medium testiranje, kad sama testing metodologija stvori problem koji ne postoji u praksi tj. real life. Kao i idiotsko testiranje na 720p. Slažem se sa barem 1080p kad se testira cpu, no brate ne moraš još i low ili medium detalje sa rtx 2080Ti.

Što je rekao Škot jednom - kad bi se koristile real life situacije svi grafovi bi bilu tu negdje, a to nije napeto, što veće razlike u grafovima veća je drama i veća gledanost/klikovi.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 28.12.2019. u 12:44.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 12:46   #2016
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
6c6t ima smisla do izlaska novih konzola, a to je kraj iduće godine. Nakon tog je za očekivati da će igre koristiti više threadova, tako da bi 6c6t mogao postati ono što je danas 4c4t. Bit će bottleneck cak i za mid-range GPU.
Tek kad developeri počnu engine iskorištavati kako treba za novu konzolu, igre koje izlaze druge godine biti će cross platformske. Do tada će polako i DDR5 PC platforme na tržište.

EDIT; RDR 2 u tim prvim danima nakon izlaska sigurno nije nikavo mjerilo, na dosta AMD procesora nije želio ni startati a šest jezgri danas radi kako treba tj. igra na 6/6

https://www.youtube.com/watch?v=ACGpodtcCjs&t=67s

ovo je najzahtjevniji dio u igri.

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 28.12.2019. u 12:51.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 14:12   #2017
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Uzeo sam ACC pa isprobavam aute,grafiku i ostalo...nisam još proučio sve detalje ,ali jedna stvar je sigurna,kada se na grid stavi više od 10 autiju,pada framerate i zauzeće grafe,sve to još ide,ali vidi se kako proc nemože sve odraditi...grid je 28 autiju čini mi se.Treba se igrati sa postavkama...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 14:40   #2018
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Čemu uopće diskutirati o 9. generaciji kad ju je Intel ionako ubio, a 10th gen Comet Lake dobiva HT od i3 pa na više.

Rdr2 je pokazao svu nemoć procesora bez HT-a, gdje čak i 9700K ima nepodnošljivi minimalni FPS.
Samo sto je u rdr2 problem sa engine-om, a ne u manjku procesorske snage.

Ako bacimo pogleda na ovaj graf

https://www.youtube.com/watch?v=z_ty-gajwoA&t=614s

u oci odmah upadaju nekakve anomalije, primjerice jedan 2600k ima bolje 1% i 0.1% low fps od 9700k sto automatski postavlja velike upitnike nad glavom. Prva stvar koja pada na pamet je GTA 5 koji se vrti na istom enginu i koji je u trenutku kada bi fps dostigao "engine fps limit" uzrokovao stuttere, isto kao i ovdje. Druga stvar koja je upicivala na nesto cudno su rezultati na 1440p gdje je sad odjednom 9700k imao drasticno vece 1% i 0.1% low fps tj jednake kao 9900k.

Nakon analize u drugom videu

https://www.youtube.com/watch?v=-pRTweQp2uw&t=

doslo se do zakljucka da u rdr2 ukoliko se ima 8 ili manje threadova (nebitno bile one prave jezgre ili 4 sa ht-om) kada bi fps dostigao cca 140 doslo bi do stuttera. To je automatski bilo objasnjenje zasto se stutter na 1440p nije pojavljivao, toliko visok fps nije mogao biti postignut. Iz istog razloga tj nemogucnosti postizanja toliko visokog fps-a jedan 2600k nije imao problema sa stutterom, dok je primjerice 9700k debelo presisao taj limit na 1080p pa je dolazilo do stuttera. Kad su pokusali napraviti simulaciju sa ryzenima (da sloze 8 thread cpu) nisu naletili na te probleme iz jednostavnog razloga sto oni nisu mogli postici taj fps limit. Nakon sto su ih stavili pod ln2 i naklokali pojavio se isti problem sa stutterom.

Jednostavno rjesenje je to da ukoliko se rdr2 zeli igrati na toliko visokom fpsu, a posjeduje se snazniji cpu sa 8 ili manje threadova (9700k, 9600k, 7700k,...) da se fps limitira na nekih 135 i tada se ti problemi nece javljati.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 16:43   #2019
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Listerstorm iz konteksta cijene novih 8 core (bilo R7, R9, i7 ili i9) - novi se još ne isplate za gaming. Ali ispušteni fps na čistim hexama je značajniji, evo npr. u testu koji je linkao mladen - i5 9600K ispusti 35% minimum fps-a za i7 8700K u BF V, znači ista arhitektura, razlika je samo u HT. 3500X ispusti 42% u istoj situaciji.

U Tomb raideru - samo 16-17%

U the division 2 R5 3500X ispusti nevjerojatnih 47% u minimumima za R5 3600, samo zbog SMT!!!

Zato ne treba biti cicija zbog par stotina kn u buildovima od nekoliko tisuća kn.

Trenutno je faza da je 6c12t optimalno, te u nekoliko igara i oni ispuste fps za octama, ali taj trend će postajati sve izraženiji.

Naravno u testu je korištena rtx 2080Ti, većina 6/6 vlasnika ju nema, no kad 6/6 postane nedovoljno neće tu biti uopće govora o tome koja je grafička, jer će igre svejedno trokirati koja god. grafička bila. Kao što je sada sa 4/4, u nekim igrama i 4/8.
Prateći trendove R7 3700X kad dođe nova generacija će vjerojatno ići za soma i kusur kn 2021 god.





Konzole će što se tiče cpu strane biti jače nego ikad u kontekstu svoga vremena. Znači 8c16t zen 2 cpu - u teoriji ne može jače postojati. Čak niti od intela, jer zen2 ima jači IPC, a clockovi isto nebi mogli biti bolji od intela jer nije desktop 5ghz kompontenta, a 7nm je gro efikasniji - tako da ima veći headroom i može nabit veći clock sa manje struje. Na kraju krajeva 8c16t može u konzole uz razuman power envelope samo zbog čiplet dizajna (intelov je monolitan + veći). Znači bleeeding edge što se tiče cpu performansi u faking konzolama koje su uvijek cifre budžet pc-a. Jedino što bi nvidia mogla napraviti jaču gpu od radeonki za konzole, zbog efikasnosti arhitekture (navi na 7nm efikasan kao pascal na 16nm ili turing na 12nm, ovisno o modelu, još kad nvidia napravi novu arhitekturu + 7nm+....). Konzole bi bile vrh tehnologije da je uz zen2 nvidia 7nm gpu...

Uglavnom, htio sam reći da 1 godinu konzola dominiraju cross gen naslovi i launch naslovi koji ne iskorištavaju potencijal novog hardvera. No kad krenu pravi next-gen naslovi - jao ti ga nama. Čak je moguće da na pc 8c16t bude "tap outan" jer je konzoli ekvivalentni pc uvijek pušio naspram konzole zbog optimizacija za konzolu i portanja na pc.
I ovako će konzole biti vrh, nemoj zaboravit da su na PC-u igre većinom optimizirane za nv/intel, kod konzola će sve biti optimizirano na ati/amd.
Vjeruj mi izvodit će se čuda sa grafičkom u rangu 5500/5600xt ako ne i jačom. PC će vjerojatno trebat biti osjetno jači na papiru da bi mogao vrtit isto.

A što se tiče RDR 2, to je definitivno bug.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 16:53   #2020
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa PS4 (ne ove nove napucane verzije) su rang HD7850...a pogledaj što vrte...

Ove 4K konzole su negdje sa RX 580 (više CU, ali manji clock) samo što su one jako cpu bottleneckane. Mogle bi imati dupli fps u mnogim situacijama da imaju jači cpu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2019., 17:20   #2021
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
I ovako će konzole biti vrh, nemoj zaboravit da su na PC-u igre većinom optimizirane za nv/intel, kod konzola će sve biti optimizirano na ati/amd.
Vjeruj mi izvodit će se čuda sa grafičkom u rangu 5500/5600xt ako ne i jačom. PC će vjerojatno trebat biti osjetno jači na papiru da bi mogao vrtit isto.
Ako ima istine u najavama da ce iduci Xbox imati 12 TFLOPS GPU, onda ce to biti jace i od 5700 XT.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 18:19   #2022
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nije samo to nego m2.SSD kao produžena ruka vram grafičkog chipa. Ovo bi moglo jako komplicrati stvari za portanje...
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 20:45   #2023
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
OT

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 20:47   #2024
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Slažem se. Bilo bi dosta o konzolama
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 02:23   #2025
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,160
Sve u svoje vrijeme, što se tiče upgradea. 6c/12t procesori su s nama već treću godinu, a 4c/8t još nisu u problemima. 15% manji fps? Pa i trebao bi biti s obzirom na cijenu novog i napredak tehnologije.
Ja sam dugo razmišljao da li da nadogradim svoj 4790k u 3600, ali svi testovi su pokazali da je razlika u fps-u zanemariva, naročito s mojom grafom. Upgrade s prodajom bi me koštao barem 2k kn ili više zbog coolera za identičan fps. Ipc jest bolji, ali s vecom frekvencijom je ST rezultat jako sličan, naročito zato što je all core boost puno jači u odnosu na ryzena.
Futureproofanje? Za godinu dvije za taj isti novac očekujem barem 8c/16t s boljim ipc-om, i bržom memorijom. Tehnologija stalno grabi dalje.
Mislim da je Manuel djelomično u pravu kada kaže da će za dvije godine biti gusto čak i s 8c/16t, ali samo za par naslova. Ali dok to vrijeme dođe, i tehnologija će ići dalje. Ne mogu zamisliti iz trenutne pozicije da će konzole zbilja i koristiti sve te jezgre, pa na što bi se trošila ta procesorska snaga?
Ova platforma mi traje već 5g i nakon 7g stvarno ne očekujem ultra detalje. Dok Ryzen 2 bude u konzolama i igre mu se prilagode, mi ćemo biti na Ryzenu 4 s tolikim ipc-om i core countom da će jedini problemi biti loše optimizacije i bugovi.
Ukratko, želim reći da da, biti će jedan skok u zahtjevnosti što se tiče cpu, no mislim da će on doći postepeno i kao rezultat prirodne progresije, jer ništa ne traje vječno. Gledajući cost effectiveness, trenutno je loš potez upgradeati s 4c/8t na nešto jače.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 09:23   #2026
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Sve u svoje vrijeme, što se tiče upgradea. 6c/12t procesori su s nama već treću godinu, a 4c/8t još nisu u problemima. 15% manji fps? Pa i trebao bi biti s obzirom na cijenu novog i napredak tehnologije.
Ja sam dugo razmišljao da li da nadogradim svoj 4790k u 3600, ali svi testovi su pokazali da je razlika u fps-u zanemariva, naročito s mojom grafom. Upgrade s prodajom bi me koštao barem 2k kn ili više zbog coolera za identičan fps. Ipc jest bolji, ali s vecom frekvencijom je ST rezultat jako sličan, naročito zato što je all core boost puno jači u odnosu na ryzena.
Futureproofanje? Za godinu dvije za taj isti novac očekujem barem 8c/16t s boljim ipc-om, i bržom memorijom. Tehnologija stalno grabi dalje.
Mislim da je Manuel djelomično u pravu kada kaže da će za dvije godine biti gusto čak i s 8c/16t, ali samo za par naslova. Ali dok to vrijeme dođe, i tehnologija će ići dalje. Ne mogu zamisliti iz trenutne pozicije da će konzole zbilja i koristiti sve te jezgre, pa na što bi se trošila ta procesorska snaga?
Ova platforma mi traje već 5g i nakon 7g stvarno ne očekujem ultra detalje. Dok Ryzen 2 bude u konzolama i igre mu se prilagode, mi ćemo biti na Ryzenu 4 s tolikim ipc-om i core countom da će jedini problemi biti loše optimizacije i bugovi.
Ukratko, želim reći da da, biti će jedan skok u zahtjevnosti što se tiče cpu, no mislim da će on doći postepeno i kao rezultat prirodne progresije, jer ništa ne traje vječno. Gledajući cost effectiveness, trenutno je loš potez upgradeati s 4c/8t na nešto jače.
https://www.tomshardware.com/news/am...s-of-cpu-cores

Inace, još prije izlaska zen1 arch(tamo krajem 16/pocetkom 17), odnosno naglog core bumpa švabe(zaboravio kak se tocno zove site), su testirale koliki je benefit u nekih 15ak naslova od veceg br.jezgri.

Testirali su paralelno intel desktop i hedt proceve, i u nemalom br.naslova 8 jezgreni broadwell je bio brži od 6700k iako je hedt sa nižim taktovima.

Edit: https://www.computerbase.de/2017-02/...e-spiele-test/
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 29.12.2019. u 09:32.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 09:27   #2027
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
https://www.youtube.com/watch?v=vVjdhXAdKE0

što više jezgri to bolje, ali naravno pitanje uloženo/dobiveno kome je to bitno.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 09:38   #2028
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Taj test te beskoristan, glup i neadekvatan, neusporediv sa icim osim sa time kako radi jedan proc kada mu ogranicis broj jezgri.
Nisam vidio gluplji test pa ima vec... jos samo fali test zauzeca cpu-a kod igrica i onda ste kompletni u trkeljanjima na 2 strane....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 21:36   #2029
poweeer
Premium
Moj komp
 
poweeer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Otok
Postovi: 182
Pitanje u vezi temperature:



Dali je ovo normalno za r5 3600 + Freezer 34 za Windows upotrebu (youtube, instalaciju software sam radio i sl.)

Probao sam i neki software koji stavi procesor u 100% load i temp ne prelazi 72, 73 ali cudi me da kod youtubea i instalacije software skace s 35-50, 60 jako brzo?
poweeer je offline   Reply With Quote