Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2023., 10:31   #3691
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ma nije do updatea, kao sto rekoh moj se updateao isti dan bez problema. Synology je bas konzervativan sto se tice updateova, Beta/RC traje mjesecima prije nego izadje final update.

Cista slucajnost, u biti HDD je vjerojatno bio nacet i eto dogodilo se sr...
A i kao sto Tihomir rece SMR diskovi nisu dobri za NAS. Iam cjela sag aoko tog ai kako je WD pokuso to zamaskirat i niej reko korisnicima pa se onda nakon skandala pocelo oznacavat WD red, WD red Pro, WD red plus da s ekao oznaci ipak koji su SMR a koji CMR.....

Sto se tice novog diska od 8TB zar i dalje ne planiras imati dva diska tj. Raid-Mirror ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 11:00   #3692
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
WD bas mrsi muda u zadnje vrijeme s tim diskovima, osobno im ne planiram dati svoje novcice u skorije vrijeme. Cisto da spomenemo i taj zadnji fijasko s WD disk testom:

https://youtu.be/lss7t6BZ5KY
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 14:41   #3693
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
oko mene je par ljudi koji imaju synology nas-eve (2 bay i 4bay), kao i da sam u bivšim firmama imao synologyje 4bay , i u svima su bili red diskovi.

i onda, jedan crko kod kolege s posla, dok je stigao naručit drugi i ugradit ga, taman krenuo rebuild raid polja, krepao drugi wd red i ćao podaci.

u firmi smo onda stari 2bay nas ostavili sa starim wd red diskovima, a novi 4bay nas odlučili napuniti sa ironwolf-ima, i onda na njega napravit bekap od prvog nas-a.

u zadnjoj firmi su isto 2 nas-a oba sa wd red, sad je taman vrijeme da to krene crkavati (4 i 5 godina starosti), nisam više tamo da znam da li već je ili će nekoga strefit infarkt ubrzo




od sad, samo ironwolf pro diskovi za nas-eve.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 14:44   #3694
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,351
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
oko mene je par ljudi koji imaju synology nas-eve (2 bay i 4bay), kao i da sam u bivšim firmama imao synologyje 4bay , i u svima su bili red diskovi.

i onda, jedan crko kod kolege s posla, dok je stigao naručit drugi i ugradit ga, taman krenuo rebuild raid polja, krepao drugi wd red i ćao podaci.

u firmi smo onda stari 2bay nas ostavili sa starim wd red diskovima, a novi 4bay nas odlučili napuniti sa ironwolf-ima, i onda na njega napravit bekap od prvog nas-a.

u zadnjoj firmi su isto 2 nas-a oba sa wd red, sad je taman vrijeme da to krene crkavati (4 i 5 godina starosti), nisam više tamo da znam da li već je ili će nekoga strefit infarkt ubrzo




od sad, samo ironwolf pro diskovi za nas-eve.

RAID 5 Zato Raid 6 ili Raid 5 + Spare + Backup i mir. Nazalost dugogodisnjim iskustvom ne vjerujem vise ni WD-u ni Seagate-u.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 14:59   #3695
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
WD bas mrsi muda u zadnje vrijeme s tim diskovima, osobno im ne planiram dati svoje novcice u skorije vrijeme. Cisto da spomenemo i taj zadnji fijasko s WD disk testom:

https://youtu.be/lss7t6BZ5KY
Meni rikla 4 wd red u 3 godine...presao sam na toshibu i ironwolfove...zasad ok.
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 15:16   #3696
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ma nije do updatea, kao sto rekoh moj se updateao isti dan bez problema. Synology je bas konzervativan sto se tice updateova, Beta/RC traje mjesecima prije nego izadje final update.

Cista slucajnost, u biti HDD je vjerojatno bio nacet i eto dogodilo se sr...
A i kao sto Tihomir rece SMR diskovi nisu dobri za NAS. Iam cjela sag aoko tog ai kako je WD pokuso to zamaskirat i niej reko korisnicima pa se onda nakon skandala pocelo oznacavat WD red, WD red Pro, WD red plus da s ekao oznaci ipak koji su SMR a koji CMR.....

Sto se tice novog diska od 8TB zar i dalje ne planiras imati dva diska tj. Raid-Mirror ?
Vjerojatno je slučajnost ali bi mi bilo lakše da nije krepao baš pri updateu. Recimo, kod recovery-a onom metodom koju sam linkao, kaže da se na "rezervni" hdd instalira ista verzija koja je bila i na "krepanim" disku. Ne znam jeli odradio update do kraja. Ne znam dali javi mailom ako ne uspije, ne sjećam se da sam ikad imao taj slučaj.

Planirao sam imati 2 diska i prije ovog fijaska, sad definitivno.

Dobio sam preporuku da disk pošaljem u infoLAB u Zg
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 15:18   #3697
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Citiraj:
Autor murina Pregled postova
Vjerojatno je slučajnost ali bi mi bilo lakše da nije krepao baš pri updateu. Recimo, kod recovery-a onom metodom koju sam linkao, kaže da se na "rezervni" hdd instalira ista verzija koja je bila i na "krepanim" disku. Ne znam jeli odradio update do kraja. Ne znam dali javi mailom ako ne uspije, ne sjećam se da sam ikad imao taj slučaj.

Planirao sam imati 2 diska i prije ovog fijaska, sad definitivno.

Dobio sam preporuku da disk pošaljem u infoLAB u Zg
Šalji u Datasector. Nemam ništa sa njima u oba sam nosio diskove tuđe (svoje nisam imao potrebe), ali kažu da je DS bolji
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 22:42   #3698
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
... Nazalost dugogodisnjim iskustvom ne vjerujem vise ni WD-u ni Seagate-u.
Da, i meni je to postala jedina taktika, 100% pouzdanog nema pa nema smisla gubiti vrijeme oko toga, tražim dobru cijenu i što više komada.
I da se skupe sva iskustva na forumu to je opet kap u moru, više anegdote. Mogu nabrajati u beskraj, od par komada najjeftinijh Toshiba P300 koje rade već 6-7 godina do slučajeva kad novi WD Gold nisu doživjeli ni kraj prvog buildanja polja.
Na milijunskim uzorcima je to prihvatljivih 1-3% ali se buka uvijek digne kad nešto crkne, ovih 97% mudro šuti .
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 19:53   #3699
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Šalji u Datasector. Nemam ništa sa njima u oba sam nosio diskove tuđe (svoje nisam imao potrebe), ali kažu da je DS bolji

Znas li kakvi su sa cijenama?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 20:10   #3700
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Ovisno o kvaru, ja sam jednom nosio disk od klijenta sa slikama i bila je cifra 1500kn, to je bilo prije korone.
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 22:11   #3701
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Infolab sigurno nije jeftiniji 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2023., 07:41   #3702
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Citiraj:
Autor murina Pregled postova
Znas li kakvi su sa cijenama?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Iskreno nemam pojma. Odnio sam samo disk i dalje sve preusmjerio na vlasnike da se dogovaraju a nisam pitao kasnije. Zaboravio.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2023., 17:07   #3703
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
Opet kucšlus. Container manager dobio update, nakon cega mi opet prestaje raditi domena i nginx proxy u dockeru. Samo ovaj put sam bio pametniji i odmah rebootao nas. Sve je proradilo. Nisam ovoliko rebootao nas valjda otkad ga imam.

Ocito je nastalo neko sranje na relaciji update sa 7.1 na 7.2, docker, posrojeci stackovi i mozda neka konfiguracija istih i macvlan mreza koju koristim da odvojim nginx proxy na vlastiti ip zbog koristenja portova 80 i 443. Nesto krkne i ocito upiti prema domeni ne dolaze do proxyja, error 502.

Farbaj Jovo nanovo!

Zao mi je samo sto nemam vremena to sve razj* i sto sam prodao rpi-jeve. Najradije bi sve maknuo ca sa sugavog nas-a i stavio na random rpi. Dva piholea mi rade vec pola godine na rpi zero bez rebootanja, sve up-to-date. Ne mogu reci isto i za synologyja

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Anyway, jos jedan reboot nas-a je magicno sredio problem pristupa nas-u preko custom domene.......
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2023., 18:04   #3704
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
A ja se par postova poviše rugao da idu M$ stopama pa ste rekli da nije 😂
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2023., 00:20   #3705
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
I ja svog updateao nakon par tjedna odgađanja i sad ne vidi diskove, možda sam ga šokirao jer sam konačno prebacio klime na hlađenje. Ništa, idem po krunicu...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote