Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.05.2023., 12:56   #2491
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Evo ako niste znali, možete testirati razne Linux distribucije online:

https://distrosea.com/

A vjerujem da ste znali, samo je meni ovo otkriće 😁
Zaboravio sam na to. Idem sad isprobat Gedoru ovaj Fedoru. Nju sam negdje među prvim distrama isprobavao sa Vidi cd-a ako se ne varam.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 14:13   #2492
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Meh...LIVE USB i bok...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 16:37   #2493
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Meh...LIVE USB i bok...
to je sporo

odma na primary disk
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 17:45   #2494
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
to je sporo

odma na primary disk




Dakle ovo gore dize KVM virtualku i dize instalaciju ko da bootas Live CD. Boot sa USB-a i sustav kad je dignut radi brze em sa Live USB opcijom a bome i kroz VBox. Mozda je do moje kombinacije Fedora + Firefox al uzasno je sporo sve to skupa (bar kod mene) i nije reprezentitivno ako netko zeli isprobat kak Fedora izgleda (aj taj dio al da je onda bar login usera ne Live CD boot) i radi. Svakom svoje
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 22:20   #2495
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Kod mene na vivialdi mnogo sporo i lag od nekoliko sekundi. Ovaj site možda sponzorira MS da ljudi dobiju ideju kako je linux spor i lagav

Iako, brat bratu, tko bi od clouda očekivao responzivan OS.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 17:33   #2496
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Jbg. Da si zablokirao update s pravim alatom nebi ti se to desilo ��

Meni je tako slozeno na poslovnom laptopu i kompu. Update radim iskljucivo rucno u periodu kad meni odgovara.

Pravi alat čuda radi
Svaki dan u funkciji od ove godine:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_2023-05-17_17-31-37.png‎
Views:	567
Size:	7.4 kB
ID:	26339  
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 18:04   #2497
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
To ltsc? 😅

Sent from my HD1913 using Tapatalk
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 18:43   #2498
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Tako nekako, da
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2023., 08:31   #2499
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Ne znam kako riješiti jer mi nije trebalo do sada.

Kako napraviti da kada imam upaljen vpn kažem koji program da koristi vpn a koji normalnu vezu?

Koliko sam vidio trebalo bi napraviti tuneliranje.

Distra: Debian Mate

Tj. zanima me kako da samo RDP zaobiđe VPN i koristi normalnu vezu jer ne treba VPN.

Zadnje izmijenjeno od: spiderhr. 18.05.2023. u 08:37.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2023., 08:40   #2500
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
...
Ideja za proxmox+windows VM nije losa - kad radi i kad ti nevidija zeli suradivat i ne kenjucka sa driverima. I kad ti iommu pase
...
Ako sinoc nisam pregrizao nvidia karticu na pola... Uspijevam postici nesto, nije bas tako crno! Ugl sve islo k'o po loju, i na kraju u winsima imam code 43 gresku za gpu. Mislim da je sljedeci korak modifikacija gpu rom fajla jer to cesto navode kao rjesenje ovog problema.

Zivi bili! #sadomazopetkomuvecer


Status update 1:
Imamo gpu, imamo sliku, nema vise greske!
Rjesenje je bila kombinacija gpu rom fajla, malo drukcijih postavki grub-a i par restartova win vm-a. Nakon malo testiranja cu linkati i izvore.

Next up: testiranje Steama i gpu performansi (tj eventualnih gubitaka istih zbog virtualiziranja).


Status update 2:
Sudeci po brzinskim benchmarcima, ne gubim nista grafickih performansi. Top!
Svidja mi se i cinjenica da u graficku mogu piknuti monitor i sve skupa radi kao da su windowsi host, a ne proxmox. Zasad sam prezadovoljan!

Next up: prouciti kako najefikasnije posloziti storage, sto mi realno treba, a sto ne treba... Imam dostupan nas, nvme 1TB ili 2TB, ssd 120 i/ili 240 i/ili 750 GB. Neka ideja mi je da proxmox bude na 120GB ssd-u, vm kreiram na 2TB nvme disk, a nas koristim za iso, templateove, backup, snapshotove i sto sve treba...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 20.05.2023. u 13:44.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 07:13   #2501
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 564
Jutros nakon dnf update primjetim da mi je nestao Pictures folder. Nisam znao što sad pa sam kreirao novi i u njega prekopirao sve slike sa USB-a. Je li to u redu?
No123 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 07:58   #2502
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor No123 Pregled postova
Jutros nakon dnf update primjetim da mi je nestao Pictures folder. Nisam znao što sad pa sam kreirao novi i u njega prekopirao sve slike sa USB-a. Je li to u redu?
Hm...da je nestao folder samo tako - nije. I Update opcenito ne dira korisnicke podatke u /home. Dobro da si imao Backup. Provjeri si sadrzaj svog home direktorija da ti stari folder nije mozda skriven. Ak nije - nemam pojma.


Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ako sinoc nisam pregrizao nvidia karticu na pola... Uspijevam postici nesto, nije bas tako crno! Ugl sve islo k'o po loju, i na kraju u winsima imam code 43 gresku za gpu. Mislim da je sljedeci korak modifikacija gpu rom fajla jer to cesto navode kao rjesenje ovog problema.

Zivi bili! #sadomazopetkomuvecer


Status update 1:
Imamo gpu, imamo sliku, nema vise greske!
Rjesenje je bila kombinacija gpu rom fajla, malo drukcijih postavki grub-a i par restartova win vm-a. Nakon malo testiranja cu linkati i izvore.

Next up: testiranje Steama i gpu performansi (tj eventualnih gubitaka istih zbog virtualiziranja).


Status update 2:
Sudeci po brzinskim benchmarcima, ne gubim nista grafickih performansi. Top!
Svidja mi se i cinjenica da u graficku mogu piknuti monitor i sve skupa radi kao da su windowsi host, a ne proxmox. Zasad sam prezadovoljan!

Next up: prouciti kako najefikasnije posloziti storage, sto mi realno treba, a sto ne treba... Imam dostupan nas, nvme 1TB ili 2TB, ssd 120 i/ili 240 i/ili 750 GB. Neka ideja mi je da proxmox bude na 120GB ssd-u, vm kreiram na 2TB nvme disk, a nas koristim za iso, templateove, backup, snapshotove i sto sve treba...


Nice

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 25.05.2023. u 09:54.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 09:14   #2503
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
odlično

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ako sinoc nisam pregrizao nvidia karticu na pola... Uspijevam postici nesto, nije bas tako crno! Ugl sve islo k'o po loju, i na kraju u winsima imam code 43 gresku za gpu. Mislim da je sljedeci korak modifikacija gpu rom fajla jer to cesto navode kao rjesenje ovog problema.

Zivi bili! #sadomazopetkomuvecer


Status update 1:
Imamo gpu, imamo sliku, nema vise greske!
Rjesenje je bila kombinacija gpu rom fajla, malo drukcijih postavki grub-a i par restartova win vm-a. Nakon malo testiranja cu linkati i izvore.

Next up: testiranje Steama i gpu performansi (tj eventualnih gubitaka istih zbog virtualiziranja).


Status update 2:
Sudeci po brzinskim benchmarcima, ne gubim nista grafickih performansi. Top!
Svidja mi se i cinjenica da u graficku mogu piknuti monitor i sve skupa radi kao da su windowsi host, a ne proxmox. Zasad sam prezadovoljan!

Next up: prouciti kako najefikasnije posloziti storage, sto mi realno treba, a sto ne treba... Imam dostupan nas, nvme 1TB ili 2TB, ssd 120 i/ili 240 i/ili 750 GB. Neka ideja mi je da proxmox bude na 120GB ssd-u, vm kreiram na 2TB nvme disk, a nas koristim za iso, templateove, backup, snapshotove i sto sve treba...
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 12:23   #2504
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Hm...da je nestao folder samo tako - nije. I Update opcenito ne dira korisnicke podatke u /home. Dobro da si imao Backup. Provjeri si sadrzaj svog home direktorija da ti stari folder nije mozda skriven. Ak nije - nemam pojma.

Nice

Ne znam koja je distra, ali xdg-user-dirs voli napraviti tako nešto
https://www.freedesktop.org/wiki/Sof...xdg-user-dirs/
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 18:33   #2505
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ne znam koja je distra, ali xdg-user-dirs voli napraviti tako nešto
https://www.freedesktop.org/wiki/Sof...xdg-user-dirs/

On bi trebao kreirat foldere ako ne postoje ili ih preimenovat ako promjenis jezik (ugrubo). Al ak ih brise to je gadan bug.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 19:21   #2506
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Pa ako je preimenovan neće ga naći pod starim imenom kako je i napisao
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2023., 20:02   #2507
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
Ok trebam neki long term savjer jer se gubim sa setupom storagea i proxmoxom. Sto biste vi napravili, tj kako biste setupirali storage?

Imam na raspolaganju:
- 2TB NVME disk,
- Od SSD-ova imam 120, 400 i 750 GB

Volio bih sloziti neko malo robusnije rjesenje koje bi lako mogao backupirati na NAS i u slucaju havarije jednostavno restorati.

Drugo pitanje, kako posloziti storage? Lvm-thin? Virtualne i kontejnere na nvme, proxmox na ssd? NAS bi koristio za backup i eventualno za ISO imageove i templateove. Priznajem, najnejasniji dio mi je ovaj oko lvm i lvm-thin pool-ova.

Nemam opciju raid-a i sl. setupova na samom serveru. Volio bih iskoristiti NVME disk kad sam ga vec kupio.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2023., 22:44   #2508
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Ja kod sebe drzim zive virtualke na nvme-u (radi brzine), a iso image i backupe drzim na lokalnom samba/cif storageu.

Ako se ne varam lvm pool moras koristiti jer na njemu drzis proxmox (host os). Ne sjecam se najbolje kako ide. Slozio sam i prst u uho 😅
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2023., 04:51   #2509
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 564
Jučer sam kupio Logitech K380 bluetooth tipkovnicu, sparivanje je prošlo u redu i radi ali nakon svakog paljenja kompa moram pritisnuti na tipkovnici žutu tipku 1 da se tipkovnica spoji i onda sve radi u redu.

Imali li neki trik za Void linux da se napravi auto-connect??
No123 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2023., 06:20   #2510
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 564
Izbriso sam tipkovnicu i ponovo ju spario preko terminala i sad radi sama se spoji čim krenem pisati.
No123 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2023., 13:32   #2511
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Iskustva s urbackup i Veeam community edition na linux kućnom serveru?
Bio sam tu pitao nedavno oko jednostavnog fire&forget backup rješenja za 1 Win mašinu na linux kućni server...
Nakon testiranja u VM stavio Veeam agent. E sad, to se meni ispostavilo prilično nefleksibilno i nepouzdano rješenje. Namjestio sam ga da svakih x dana radi full image backup, a između dif i da