Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2020., 19:57   #10681
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,951
Imam samostojeće Mission M34i. Ispod njih sam stavio DIY podlošku u jednom komadu od 1cm pjene (closed cell foam) i 1cm debelog pluta. Na pluto sjedne zvučnik. Zvuk se malo rasčistio u području vokala i niže, imao je manje onaj kutijasti efekt što ima smisla jer više ne rezonira s parketom.

Na moje iznenađenje bas je osjetno ojačao. Mislio sam da je to zato jer sam malo pomaknuo zvučnike pa je do pozicije, ali ne. Ovo ne mogu objasniti.

My 2 cents.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 20:46   #10682
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Tipican pristup pseudoznanosti. Uzmu nesto sto zaista postoji i znanstvenim experimentom je potvrdjeno i onda dodaju, pomijesaju sa svojim fantazijama. Neupucenom to sve moze imati logike, iako nema. Da stvar bude gora, pojedinci, firme, institucije... namjerno sire takve stvari i vjerovanja zbog vlastite materijalne koristi. To bi zapravo trebalo biti zakonski kaznjivo jer je lazno oglasavanje, prevara u svrhu ostvarivanja materijalne koristi.

Any movement relative to a magnetic field will induce a voltage and therefore a current in anything conducting electricity. Also, current in a wire or component will generate its own magnetic field.

Mda, samo šta je ova izjava potpuno netočna i što je gore, sama sebe ubija.
Ako recimo, cijelo pojačalo vibrira, a u njemu postoje neka magnetska polja, onda ne postoji pokret u odnosnu na magnetsko polje, jer se cijela konstrukcija, zajedno s poljem kreće.
A kao drugo, nije "any movement", štogod im to značilo, onaj što proizvodi struju, nego kretanje jako specifičnih predmeta...recimo, zavojnice.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2020., 20:50   #10683
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Uporan si "Neki ga nece cuti". Svaljujes krivicu na one koji ne cuju ili ne vjeruju. Tipican pristup kad je nesto nedokazivo, poziva se da se dokaze da nesto ne postoji. A zapravo bi trebalo biti obrnuto, mora se dokazati da nesto postoji.

Nego, jesi li ti povezan sa tom audiopuls ekipom ili si cak dio nje?



Defintivno mozes probati, samo nabavi vazelina




Tipican pristup pseudoznanosti. Uzmu nesto sto zaista postoji i znanstvenim experimentom je potvrdjeno i onda dodaju, pomijesaju sa svojim fantazijama. Neupucenom to sve moze imati logike, iako nema. Da stvar bude gora, pojedinci, firme, institucije... namjerno sire takve stvari i vjerovanja zbog vlastite materijalne koristi. To bi zapravo trebalo biti zakonski kaznjivo jer je lazno oglasavanje, prevara u svrhu ostvarivanja materijalne koristi.
Nemam veze s ekipom Audiopulsa, ali ih sa zanimanjem čitam jer se vlasnik stranice žali na embargo uvoznika hi-fi opreme iz tog razloga što im ne može obećati laganje ako mu se zvuk uređaja ili zvučnika ne svidi. Recimo, ovaj članak je brutalan.
Meni je audiofilija hobi tako da me zaboli za mišljenja podjebavača, budući da tu nemam nikakve zarade.
Dok recimo, ovaj blog vole svi distributeri.

Zadnje izmijenjeno od: Trbonja. 13.10.2020. u 21:09.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:01   #10684
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Meni se najviše sviđa ovaj članak. High-end podlošci, spavate li mirno?



http://www.audiopuls.hr/diy/jogurt_tweak.html
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:14   #10685
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Meni se najviše sviđa ovaj članak. High-end podlošci, spavate li mirno?



http://www.audiopuls.hr/diy/jogurt_tweak.html
Zaboravio si na madrac tweak i audio grobar.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:17   #10686
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
@estugarda ja bih uzeo tog starog marantza i pošao naokolo tražiti zvučnike s njim. Tako sam jednom davno bez kinte u dzepu na poklon dobio pm-57, koji je meni bio avion u odnosu na technics kojeg sam imao ,od ujaka jer je mislio da je kupio nekakav receiver s CDom u Švicarskoj i tek ga dobro pogledao kad je došao natrag pa shvatio da je "gol". Tada sam letio po istarskim shopovima i u Puli isprobao bar setova zvučnika i uzeo one koji su mi se čuli najljepše. Neke b&w bookshelf za koje nisam imao novaca pa sam se užicao kod ujaka za njega i nad-ov cd player. Zaboravio sam modele jer sam prestao pratiti hifi zajednicu nakon godinu dana naravno radi preskupog sporta. Pojačalo još uvijek imam, ostalo odavno prodao dat ću ga klincu kad naraste,nije nešto posebno kao vintage modeli ali sentimemt je tu i zvuk mi je super naspram z2300 (bar je bio kad je bio upogonjen)

Poslano sa mog MI 8 koristeći Tapatalk
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:19   #10687
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Any movement relative to a magnetic field will induce a voltage and therefore a current in anything conducting electricity. Also, current in a wire or component will generate its own magnetic field.

Mda, samo šta je ova izjava potpuno netočna i što je gore, sama sebe ubija.
Ako recimo, cijelo pojačalo vibrira, a u njemu postoje neka magnetska polja, onda ne postoji pokret u odnosnu na magnetsko polje, jer se cijela konstrukcija, zajedno s poljem kreće.
A kao drugo, nije "any movement", štogod im to značilo, onaj što proizvodi struju, nego kretanje jako specifičnih predmeta...recimo, zavojnice.
A gle, prolaskom struje kroz vodic se stvara magnetsko polje. Izmjenicna struja stvara izmjenicno magnetsko polje. Ako su vodovi blizu, struja se moze inducirati na susjedni vodic. To je objasnjenje preslusavanje koje se moze cuti i izmjeriti. Kod izmjenicne struje, imamo i samoindukcju koja pak odgovorna za impedanciju vodica. Dakle nije bas potrebna zavojnica. Samo sto su kod zavojnice, jos sa feritnom jezgrom, ti efekti puno izrazeniji.

E sad podloga i vibracije. U teoriji, ako vodici, komponente, vibriraju razlicito i samim time se pomicu u tom jako slabom magnetskom polju, nekakva sitna struja se moze inducirati. No to je toliko sitno da je tesko mjerljivo a kamoli cujno. Tako mozemo reci i da quantum fluktutacije utjecu na kvalitetu zvuka.

Ima toliko stvari, koje zaista znacajno i cujno utjecu na kvalitetu reprodukcije a audiofili se uhvate za one koje koje imaju najmanji utjecaj ako uopce.

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Nemam veze s ekipom Audiopulsa, ali ih sa zanimanjem čitam jer se vlasnik stranice žali na embargo uvoznika hi-fi opreme iz tog razloga što im ne može obećati laganje ako mu se zvuk uređaja ili zvučnika ne svidi. Recimo, ovaj članak je brutalan.
Site, autor i ti ste kod mene izgubili svaki kredibilited nakon gumene podloge ispod pojacala i CD playera i rupama u istoj koje utjecu na zvuk.

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Meni je audiofilija hobi tako da me zaboli za mišljenja podjebavača, budući da tu nemam nikakve zarade.
Shvati ovo kao drugo moderatorsko upozorenje. Nazivas nas podjebavacima a ti nama prodajec hifi maglu. Da, salimo se, rugamo al' shvati da site i ti pisete, kako da budem blag, stvari koje fizikalno jednostavno nemaju smisla. Osim ako site nije nesto tipa newsbar. Onda ok To je kao da netko napise da gumena podloga ispod monitora ili jos bolje, PC-a, utjece na kvalitetu slike. Da su boje izrazenije, slika ostrija, manje artifakta, manje blura... Sorry, al' ovaj forum nije takvog tipa
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:28   #10688
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova

Joj, samo ne madrac. Sjećam se da je ekipa prije, a možda i danas znala stavljat to u studije. To i kartoni od jaja...epska mitologija.
No uglavnom, impresionira me šarolikost audiopulsa.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:33   #10689
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
A gle, prolaskom struje kroz vodic se stvara magnetsko polje. Izmjenicna struja stvara izmjenicno magnetsko polje. Ako su vodovi blizu, struja se moze inducirati na susjedni vodic. To je objasnjenje preslusavanje koje se moze cuti i izmjeriti. Kod izmjenicne struje, imamo i samoindukcju koja pak odgovorna za impedanciju vodica. Dakle nije bas potrebna zavojnica. Samo sto su kod zavojnice, jos sa feritnom jezgrom, ti efekti puno izrazeniji.

E sad podloga i vibracije. U teoriji, ako vodici, komponente, vibriraju razlicito i samim time se pomicu u tom jako slabom magnetskom polju, nekakva sitna struja se moze inducirati. No to je toliko sitno da je tesko mjerljivo a kamoli cujno. Tako mozemo reci i da quantum fluktutacije utjecu na kvalitetu zvuka.

Mda, naravno ako konstruktor ima mozga onda će i dizajnirati uređaj tako da minimizira negativan utjecaj induktiviteta, zalutalih magnetskih polja i čega već. Dodatni tweak, osim unutar samog uređaja neće doprinjeti ničemu.

Evo jednog ozbiljnog primjera crosstalka koji je zapravo vrlo lako minimizirati/izbjeći:

https://www.youtube.com/watch?v=k-NUZQ10PMQ
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 22:00   #10690
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Mda, naravno ako konstruktor ima mozga onda će i dizajnirati uređaj tako da minimizira negativan utjecaj induktiviteta, zalutalih magnetskih polja i čega već. Dodatni tweak, osim unutar samog uređaja neće doprinjeti ničemu.

Evo jednog ozbiljnog primjera crosstalka koji je zapravo vrlo lako minimizirati/izbjeći:

https://www.youtube.com/watch?v=k-NUZQ10PMQ
Lose snimljen al stvarno dobar i edukativan video. Zavojnice skakucu u ritmu
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2020., 12:35   #10691
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Lose snimljen al stvarno dobar i edukativan video. Zavojnice skakucu u ritmu
Znanstveni ekvivalent audiofiliji bi bio psihoakustika.

Zašto ne isprobaš sam u svojoj sobi zvučnu razliku između npr. QED i Van Den Hul zvučničkih kabela (možeš oboje uz kaparu posuditi u Nove boje zvuka)? I napiši kako složiti sustav od kojeg ćemo donkimizer i ja pasti na dupe kad ga čujemo, kad mi kurca znamo o hi-fiju.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 18:12   #10692
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Ej ej, ne miješaj mene u svoje znanje...konjokradice.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 18:25   #10693
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333