Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.03.2016., 09:19   #3091
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
@Calavera - na -50mV je max 80C, pretežno je oko 77C, znači doslovno max i ne prelazi. Na -100mV spusti za više od 5C. Vrtnju ventova da podignem na 50-60% vjerujem da bi bilo ispod 70C. Samo što je na 50-60% meni to prebučno. A case je Fractal Arc Mini R2, dakle mATX mini tower što sigurno ima veliku razliku da je full tower. Ja mislim da je case odličan, jedino što ima onu spužvu za filtere na ventovima koja otprilike prepolovi air flow. Također, meni je ispod grafe i zvučna koja donekle blokira. I ventovi su svi na kućištu na oko 600 RPM, nečujni. Dakle, sve to treba uzeti u obzir. Ti što kažu da imaju 60ak C možda imaju full tower s ventovima grafe na 60% i ventovima na kućištu na max. Previše toga igra ulogu.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2016., 11:13   #3092
rock00
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
@Calavera - na -50mV je max 80C, pretežno je oko 77C, znači doslovno max i ne prelazi. Na -100mV spusti za više od 5C. Vrtnju ventova da podignem na 50-60% vjerujem da bi bilo ispod 70C. Samo što je na 50-60% meni to prebučno. A case je Fractal Arc Mini R2, dakle mATX mini tower što sigurno ima veliku razliku da je full tower. Ja mislim da je case odličan, jedino što ima onu spužvu za filtere na ventovima koja otprilike prepolovi air flow. Također, meni je ispod grafe i zvučna koja donekle blokira. I ventovi su svi na kućištu na oko 600 RPM, nečujni. Dakle, sve to treba uzeti u obzir. Ti što kažu da imaju 60ak C možda imaju full tower s ventovima grafe na 60% i ventovima na kućištu na max. Previše toga igra ulogu.
kako su ti tako velike temperature ???

meni nepredje 65c... undervolt -31mv (ipak se srusio -50mv nakon 2dana u tomb rideru) ..btw ja igram sve 4k

meni u crossfire gornja neprelazi 73-4c

Za koji dan okacim razlike u potrosnji 2x 390 undervolt s 1040/1600 (-31mv/)... i 2x 390 overclock (1120/1650 + 50mv/50%). i rezultate firestrike.

Zadnje izmijenjeno od: rock00. 23.03.2016. u 11:33. Razlog: nadopuna
rock00 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2016., 12:00   #3093
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Kad imaš case veličine kutije cipela i unutra staviš takvu grafu, onda su takve temperature i to je to.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2016., 12:10   #3094
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
+ ovo ostalo (slabiji airflow, mal rpm ventova + gužva tj. zvučna)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2016., 21:08   #3095
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
U Hitmanu, kad se ide na dx12 ATI kartice FPS raste, a NVIDIA čak malo pada:

http://www.hardwareluxx.com/index.ph...irectx-11.html

"First of all, it must be noted that graphics cards from AMD behave slightly better in Hitman when compared to their NVIDIA counterpart.
At times we see even the Radeon R9 390X come out ahead of the GTX 980 Ti. In terms of a performance increase, it’s clear that the
R9 390X is one card that benefits strongly from the new API with gains of 10 to 15 percent. The R9 Fury X sees gains of around 5 percent while the R9 380 sees numbers that are within the range of fluctuation.

NVIDIA cards on the other hand tend to see a slight performance drop when moving to DirectX 12. Because of this, users are probably better off sticking with the slightly faster DirectX 11 API."
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2016., 16:53   #3096
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Evo ja sam se igrao malo postavkama pa čisto da podijelim.
Dakle, Sapphire R9 390 je po defaultu na +19mV, 1040/1500. Testirao sam u Witcheru 3 na istoj zahtjevnijoj scenu u istim uvjetima da rezultati budu što objektivniji. Rezultati redom su potrošnja (napajanje direktno uštekano u mjerač), FPS, temp, okretaji ventova na grafi. Evo najzanimljiviji rezultati:
Default: 398W, 42.5 FPS, 75 C, 50%
-44mV, 1040/1500: 355W, 42.5 FPS, 72 C, 47%
-44mV, 935/1500: 273W, 39.7 FPS, 64 C, 39%
-44mV, 935/1600: 329W, 39.9 FPS, 66 C, 39%
-44mV, 935/1500: 273W, 39.7 FPS, 67 C, 33% (custom fan curve) -> postavke koje koristim

1) Votlaža - spuštanjem s +19 na -44 nema nikakve razlike, osim što sam smanjio potrošnju i zagrijavanje. Stabilno mi je i u 2D i u 3D. Ispod -44 mi je stabilno u 3D, ali u 2D nije, a uštede su manje pa sam onda ostavio na -44mV.
2) Core Clock - 935 sam odredio kao neki max koliko želim izgubiti na performansama, a to je konkretno oko 10%. Ispod 935 potrošnja se ne smanjuje značajno sve do određene razine, no tada se gubi još 10ak % performansi. Iznad 935 raste potrošnja značajno, a performanse ne sve do opet određene razine itd. 935 sam si odredio kao optimalan omjer performansi/potrošnje. U ovom konkretnom slučaju je to značilo razliku od 3-4 FPS.
3) Mem Clock - 1600 ne donosi gotovo nikakve performanse, a povećava potrošnju i zagrijavanje, isto tako 1400 ne donosi neke uštede, a smanjuje performanse. Tako da mislim da ovo nema smisla dirati, odnosno ostaje na 1500.
4) Potrošnja - Preko 100W uštede u odnosu na default i oko 80W u odnosu na stock clock.
5) Zagrijavanje - 10ak C spuštene temp, s tim da ja koristim svoju krivulju (ne pale se ventovi do 58 C, a tek na 70 C su na 40%), s ovim postavkama max temp koju sam imao je 69 C, grafa tiha.
6) RPM - razlika između 50% i 40% je na ovoj grafi (za mene) ogromna. ovih 10% čini razliku između tihe i bučne grafe.

Postavke Witchera s kojima je ovo testirano su:
- Motion Blur/Blur - off
- AA - on
- Bloom - on
- Sharpening - low
- AO - HBAO+
- DOF/Chromatic/Vignette - off
- Light shaft - on
- Vsync - on
- Max fps - 60
- 1920x1200
- Hairworks - off
- Ostalo sve - ultra

Nakon toga spustim Water i foliage visibility range na High i imam min 60 FPS bez dipova.

I konačno, znam da je ovo kontra "gejmerske logike" i da svi hoće izvući max, međutim 10% performansi znači razliku od svega par FPSa, osim ako već nema više od 60 FPS pa je tih 10% značajna razlika, ali tada opet tih 10% ništa ne znači jer je ionako lockano na 60 FPS. I onda umjesto da mi grafa troši 100W više, grije se 10 C više i bude bučna za svega 3-4 FPSa, smanjim 1 ili 2 postavke s Ultra na High i dobijem ne tih 2-3 FPSa nazad, nego 20ak FPSa više, a razlike u kvaliteti su vidljive eventualno pri uspoređivanju screenshotova. A da ne pričamo o tome kada netko još overclocka ovu grafu za 1-2 FPSa više, a ona bude još manje efikasna nego što već je.

I evo počeo sam igrati i Fallout 4 s istim postavkama. Apsolutno mi je sve On i na Max, čak i God rays na Ultra. Morao sam u Radeon postavkama isključiti power efficiency (uzrokuje gadne FPS dipove) i smanjiti tessellation na x8 (sve iznad toga mi uzme 20ak FPSa) i igram na stabilnih 60 FPS koji znaju pasti do 45 FPS, ali samo u određenim scenama (kad sam u šumi ujutro s enormnom količinom god raysa). Ovo se u 10ak sati igre dogodilo 2 put.

Eto, toliko o tome, neću više okupirat temu. Ja sam zadovoljan ovako.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2016., 17:03   #3097
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Ja bi u Falloutu dao i još 200 W više da nemam te male dipove ispod 60 sa svime na Ultra

Kao i ti, 8 max tess, sve ultra s time da sam ja na 1150

Svako ima svoje, da sam htio manju potrošnju uzeo bi si gtx-icu.... (coliwhine na stranu).
Svaka čast na detaljnom testiranju.... Nekome će pomoći, ako želi niže temp i potrošnju...
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2016., 20:34   #3098
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Predobro, svaka čast na trudu. I zanimljivi rezultati. Daklem ako ostatak konfe troši oko 100W u loadu grafa troši 154W (PSU efficiency)

Ako ti se da napraviti još 3 testa koja bi bila zanimljiva:

- opterećenje CPU bez grafe (prime ili OCCT)
- minimalne voltaže u 3d za 1040 i 935
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2016., 01:34   #3099
croshad
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Undervoltanje nije isto što i underclockanje. Dakle performanse ostaju iste, a potrošnja i zagrijavanje manje. Velike undervolt mogućnosti su stari amd "fičr", počevši od phenom i fx procesora, pa sve do grafi klik
Mislio sam da je underclock jer je imao samo 1010mhz, to su valjda one bez backplate, moj bed (osim ako ipak nije underclocko). I dalje tvrdim ako su toplina i potrosnja tolki problem, 970 je bolja, pa i sa ekvivalentnim overclockovima.
croshad je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2016., 08:57   #3100
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
@MikaHR - ovo s CPU mi se ne da iskreno, a za voltažu, meni radi u 3D i na -100mV, ali čim odem u 2D izgubim sliku. Evo kasnije sam čak i na -44 izgubio sliku u 2D pa sam podigao na -37 kao sljedeći korak. Sve ispod -50 i vrlo brzo nestane slika. Na -50 izdrži neko vrijeme, na -44 je dugo radi bez problema i onda se isto dogodilo. Sad ćemo vidjeti jel -37 trajno rješenje.

@croshad - Imam 1040 s backplateom, nisam ju underclockao tada kada si ti komentirao, nešto si ti krivo pročitao. Napisao sam nekoliko puta da nije problem toplina i potrošnja nego buka. Želim tišinu i sve ovo što radim s njom je u svrhu da postignem tišinu. Nisam čuo uživo niti jednu 970 pa ne znam, ali koliko sam vidio po recenzijama Sapphire 390 je tiša od npr MSI 970 pri istim temp.
Lungz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2016., 11:03   #3101
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Jesi li dobio potpuno pasivni idle s tim postavkama na kraju?

Iako mi isto smetaju nepotrebni zvukovi iz računala te je grobna tišina ono čemu težim u "uredskom radu", razliku od 10% brzine venta pod opterećenjem, još kad se radi od razlici između 40 i 50%, ne mogu predočiti da bi mi smetala. U tom trenutku ili imam slušalice na ušima ili zvuk iz igre višestruko prevlada brzinu venta.

Bila bi druga stvar da se ventovi vrte od ibera od par tisuća okretaja.
Na koliko ti je okretaja vent pri tih 40%? (Tj. tri ventilatora ak me oči ne varaju )
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2016., 11:15   #3102
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Ne kužim undervoltanje za 2d. Pa tad i onako više manje idla, a napon valjda sam padne, ako ne padne barem clock? Ne može se undervoltat samo za 3d?
nub je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2016., 14:51   #3103
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
@De5tr0yer - Da, u idleu su ventovi off, pale se tek na oko 58 C. Znam da zvuči mala razlika od 10%, ali na ovoj kartici je sve do 40% gotovo nečujno, i onda na 50% je već buka. Mislim da mi je manja razlika između 50 i 60% nego između 40 i 50%. Ono što nekome smeta i smatra bučnim je relativan pojam, ja sam navikao na tišinu pa mi je možda bučnije nego nekome tko je navikao na veću buku. Sa slušalicama ne igram. Ne znam koliko je to okretaja na 40%, iskreno nisam ni jednom pogledao.

@ nub - U tom i je stvar, Afterburner mi neće automatski prebaciti iz 2D u 3D pa sam morao naći neko rješenje da je uvijek isto. Ako stavim prenisku voltažu, čim ugledam desktop odmah nestane slika, ne stignem prebaciti profil. Isto tako, ne bih stigao ni pokrenuti igru ako prebacim na profil s preniskom voltažom. Tako da onda moram imati voltažu koja je stabilna u 2D da bi sve funkcioniralo kako treba i zato je onda undervoltana i u 2D.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2016., 18:00   #3104
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
O subjektivnosti glasnoće ne moraš posebno pričati, možda smo si u tom pogledu kompatibilni, ali ja sam očito još malo gori jer mi je glavni uvjet bio tišina, pa je kao kandidat bilo jedino logično uzet 970

Dosad mi nije palo napamet smanjivat napone. Interesantno je također i da se kod mene ventovi pale tek na 65°C i to on-off svake sekunde, tek od 68°C se pale na 550RPM pa ovisno o temperaturi na više.
Ne igram nešto toliko grafički zahtjevno, ali pri temp od 71°C ventovi se ne moraju vrtiti više od 750rpm, tj. nekih 30%.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2016., 18:04   #3105
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
blava je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 03:06   #3106
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
O subjektivnosti glasnoće ne moraš posebno pričati, možda smo si u tom pogledu kompatibilni, ali ja sam očito još malo gori jer mi je glavni uvjet bio tišina, pa je kao kandidat bilo jedino logično uzet 970

Dosad mi nije palo napamet smanjivat napone. Interesantno je također i da se kod mene ventovi pale tek na 65°C i to on-off svake sekunde, tek od 68°C se pale na 550RPM pa ovisno o temperaturi na više.
Ne igram nešto toliko grafički zahtjevno, ali pri temp od 71°C ventovi se ne moraju vrtiti više od 750rpm, tj. nekih 30%.
Oukni Furmark ili Witchera 3 pa kad ti zakuca grafu na 99%
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 08:42   #3107
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Pa onak, čini mi se da je i dalje GTX970 jako jako dobar izbor po kriteriju tišina tj. manja potrošnja

To je taj "stock" palit hladnjak, pasta je MX-4 jer na alu bazu hladnjaka ne smijem stavit Coolaboratory, a tko zna koliko bi još dobio da ide ta pasta gore. Na laptopu i delidanom 4790k je razlika ogromna.


__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 09:35   #3108
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Pa onak, čini mi se da je i dalje GTX970 jako jako dobar izbor po kriteriju tišina tj. manja potrošnja

To je taj "stock" palit hladnjak, pasta je MX-4 jer na alu bazu hladnjaka ne smijem stavit Coolaboratory, a tko zna koliko bi još dobio da ide ta pasta gore. Na laptopu i delidanom 4790k je razlika ogromna.


Fan na 54% i throttlanje A da još OCaš pa da dostigneš frekvu/performanse onih većini testova (u zadnje vrijeme je popularno OCati 970 na 1300+ i tako benchati uz 390 na stocku ).

Nije 970 ništa posebno tiša ni hladnija, jedino što na 390 se moraš malo poigrati kao Lungz gore i prilično ista stvar.

Solidno je ATI mogao napraviti isto ko nevidija, tj. ono što je napravio Lungz i prodavati "150W TDP R9 390" kao referancu (Nano je 175W TDP na primjer, eto to ti je nevidijin pristup, samo staviš bolje AIB hlađenej, OC kolko ide (preko Fury X) i imaš super brzu 175W TDP karticu . Jaču od Fury X). A nisam primjetio da netko zove Fury X "175W TDP" grafom

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 31.03.2016. u 09:50.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 10:41   #3109
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Ne razumijem kakvo throttlanje nvidie pokušavaš progurat jadnim amd korisnicima, koji to mogu očekivati svakodnevno.

Screenshot je apsolutni stock, bez kontrole venta s bilo kojim 3rd party programom i bez ikakvog OC-a ili opcije smanjivanja efektivnog TDP-a kartice.
Dakle, na 75°C dosegne 54% max brzine ventilatora i tu stane. Pri tome se grafa čuje, no više kao šum prelaska zraka nego nekakav glasan zvuk karakterističan ventovima.
Do 65°C se niti jedan od dva venta uopće ne vrti. Ne znam kakva je situacija sa 390, ali ako se imalo okreće bar jedan vent, tu je već veliki minus. I najstiniji šumovi će smetati kad pokušavaš dokučiti novu foru velikog urednika Šprajca bez da pogledaš isječak dnevnika samo čitajući novi članak na dnevnik.hr.

Činjenica je da se bez kerefeka i smanjivanja napona po kartici out-of-the box dobije hladnija, tiša i zeru slabija kartica ako se korisnik odluči za 970.

Čovjek je više puta tvrdio da mu tih 10% FPS-a ne znači ništa, a ako pak želi imati tišu grafu nauštrb FPS-a, da će to rado i napraviti. Lijepo je to sročio i apsolutno se slažem s njim:

Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
I konačno, znam da je ovo kontra "gejmerske logike" i da svi hoće izvući max, međutim 10% performansi znači razliku od svega par FPSa, osim ako već nema više od 60 FPS pa je tih 10% značajna razlika, ali tada opet tih 10% ništa ne znači jer je ionako lockano na 60 FPS. I onda umjesto da mi grafa troši 100W više, grije se 10 C više i bude bučna za svega 3-4 FPSa, smanjim 1 ili 2 postavke s Ultra na High i dobijem ne tih 2-3 FPSa nazad, nego 20ak FPSa više, a razlike u kvaliteti su vidljive eventualno pri uspoređivanju screenshotova. A da ne pričamo o tome kada netko još overclocka ovu grafu za 1-2 FPSa više, a ona bude još manje efikasna nego što već je.
I onda čovjek potroši par sati dok namjesti da mu grafa radi tiho kao moja GTX970. Jedino zbog čega razumijem tu muku je onaj presedan da si "spremniji" za DX12 naslove s AMD karticom unatoč tome što svi znaju da se s bilo kojom aktualnom karticom nećemo naigrati u DX12 naslovima koji će tek uzeti primat za godinu-dvije.

Sumnjam da je odnos cijena te dvije kartice značajno promijenjen unazad godinu dana, tako da za nekog tko traži performanse više srednje klase pri čemu želi držati buku na apsolutnom minimumu i da mu nekoliko sličica u sekundi ne znači gotovo ništa mislim da je 970 bolji odabir.

--

Fore da ti treba grafa koja može tjerat igru sa ultra postavkama je za mene umrla kad su ljudi počeli koristiti rezolucije veće ili jednake HD-u. Upalim jednom da vidim svu raskoš koju pružaju ultra detalji, smanjiš na 4xAA, blur ugasiš i dobiješ 25% porast performansi uz zanemariv gubitak "realnog" prikaza. Ugasiš ambient occlusion, evo te na dodatnih 20%. One supersampling brije su komedija.

Igralo se Commander Keena u pixeliziranom 2D-u na crno bijelim ekranima, a sad ak nemaš 16xAA i SS/HBAO ili neku AO podvarijantu upaljen si pička i na tapeti svih mladih drkadžija s Furyem i endivijom ULTRA. Da ne pričam ak si slučajno odabrao 970 pored jeftinije (?) i brže 390.
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 31.03.2016. u 11:02.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 12:43   #3110
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Ne znam kako plitko ti pratiš, ali ponašanje je ovakvo:

75 stupnjeva -> 54% vent -> throttle (s reklamiranog boosta)

ISTO kao i nano koju se na ovom forumu ismijavalo.

Vidiš, stvar je u PRu koji ljudi piju kao da nema sutra.

Kad to ATI napravi s nanom onda je to "potpuna smijurija"

Kad to napravi nevidija sa svim karticama onda su one "superiornije" od ATIja.

Ono što JA želim je da ljudi dobiju više za svoje novce. Ako ti želiš kupiti inferiorniji proizvod....to je tvoj izbor.

Kupovati danas 970 ili 960 pored 390 i 380 je....dobiti manje za svoje novce (ako razlika u cijeni nije adekvatna od barem 15-20%). Vrlo jednostavno. I osobno me nije briga kako ti to sebi opravdavaš, dok od ne počneš svoje opravdanje projicirati i širiti kao univerzalnu istinu.

DX12 je već ovdje i velika većina igri u 2016 će biti DX12.

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 31.03.2016. u 13:17.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 13:10   #3111
rock00
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 323
no..nemoj po nvidia fanovima..sad ce izac 1080 i 1070 onda ce oni brzo nadogradit,pa u 9mj kad izadju polaris grafe ce opet plakat da su njihove jace jer im se neda cekat
rock00 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 13:19   #3112
Osta
Premium
Moj komp
 
Osta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 280
Al ste se raspisali... Cinjenicno stanje je da ako os hladniju i tisu karticu, uzmes 970 i adio. Da me ne bi netko prozvao nvidiot fanom imao sam i 970 i 980 u kompu, odlucio se na 390x jer mi po cijeni vise odgovarala, a ne patim na neku pretjeranu tisinu. takodjer sam radio dobrane usporedne testove jer sam pokusavao vidjeti koliko je doticna kartica iz potpisa losija od 980setke.

Usporedba stock 970 i 980 vs 390x je dokazala ono kaj svi trube okolo po netu. Nvidijine kartice su tise, hladnije i manje saugaju struje. U 2du su totalno iste kaj se buke tice, ali zafitiljis Witchera i da vidis buke. Ova 980 je nakon cirka sat vremena imala identicnu buku kao i moja 390x. Jest da je to vecinom strujanje zraka, ali sto ces. Iskreno, nije mi jasno kako se itko moze zaliti na tisinu kartica kada danas skoro svaka kartica ima zavojnice koje je ocigledno neko dijete u Indiji sklapalo za 0.50 centi po danu te zuje toliko da ti dodje da uzmes sjekiru i rijesis jednom za sva vremena.

Ovo s undervoltanjem i hladnim grafama, grafa je hladna ako mogu drzat prst na njoj. Ukoliko netko misli da moze mi dat isti fps na Witcheru na mojoj 390x s postenim undervoltom, necujnim ventovima i smanjenom potrosnjom kao i stock kartica, smatram da je freakin vanzemaljac i poklonim mu doticnu grafu.

U prepucavanje oko performansi ne ulazim jer danas svaka igra ima neke optimizacije za jedan tabor, neka za drugi tabor.

Zadnje izmijenjeno od: Osta. 31.03.2016. u 13:34. Razlog: tipfeleri
Osta je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 13:42   #3113
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor Osta Pregled postova
Al ste se raspisali... Cinjenicno stanje je da ako os hladniju i tisu karticu, uzmes 970 i adio. Da me ne bi netko prozvao nvidiot fanom imao sam i 970 i 980 u kompu, odlucio se na 390x jer mi po cijeni vise odgovarala, a ne patim na neku pretjeranu tisinu. takodjer sam radio dobrane usporedne testove jer sam pokusavao vidjeti koliko je doticna kartica iz potpisa losija od 980setke.

Usporedba stock 970 i 980 vs 390x je dokazala ono kaj svi trube okolo po netu. Nvidijine kartice su tise, hladnije i manje saugaju struje. U 2du su totalno iste kaj se buke tice, ali zafitiljis Witchera i da vidis buke. Ova 980 je nakon cirka sat vremena imala identicnu buku kao i moja 390x. Jest da je to vecinom strujanje zraka, ali sto ces. Iskreno, nije mi jasno kako se itko moze zaliti na tisinu kartica kada danas ksoro svaka kartica ima zavojnice koje je ocigledno neko dijete u indiji sklapalo za 0.50 centi po danu te zuje toliko da ti dodje da uzmes sjekiru i rijesis jednom za sva vremena.

Ovo s undervoltanjem i hladnim grafama, grafa je hladna ako mogu drzat prst na njoj. Ukoliko netko misli da moze mi dat isti fps na Witcheru na mojoj 390x s postenim undervoltom, necujnim ventovima i smanjenom potrosnjom kao i stock kartica, smatram da je freakin vanzemaljac i poklonim mu doticnu grafu.

U prepucavanje oko performansi ne ulazim jer danas svaka igra ima neke optimizacije za jedan tabor, neka za drugi tabor.
Pa evo, imaš ju pa testiraj kao Lungz i javi rezultate jer je on (i svi drugi koji su testirali) - vanzemaljac izgleda

To je isto kao da kažeš da nemožeš s undervoltanim FX-8350 postići iste rezultate kao sa stockom. Itekako možeš.

NVidia jest malo efikasnija ali ništa spektakularno. Možeš i od 390/390x napraviti "150W TDP GPU". naravno, uz adekvatno smanjenje performansi.

problem je što sam nebrojeno puta čuo da je "GTX970 150W TDP GPU" a linkaju na rezultate bijesno OCanih GTXica. Samo STOCK GTX970 je 150W TDP GPU. I nema ni blizu rezulatte kao 30-40% OCana GTX970. A bogami ni potrošnju.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 14:09   #3114
Osta
Premium
Moj komp
 
Osta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 280
Testirao je i jesam intezivno, kolega s foruma mi je tu ustupio svoju 980. Nisam odusevljen ni s jednom ni drugom s obzirom koliko novaca dodju, a kakve su im performanse.

Ajmo ovako, i to ti mogu odmah za vikend postat gore ako ce mi se dat. S undervoltanom grafom i reciprocno smanjenim clockovima nema sanse da navucem isti fps koji sada imam. Tocno tako, mogu napraviti 150W setup, ali kog bi vraga to radio. Govorim o stock karticama koje sam izvukao iz kutije, nvidia je hladnija, tisa i sauga manje struje. Dal se da podesavati, da se. Jel se da clockati, undervoltati, da se. Jel se daju ventovi srediti, zamijeniti, prebaciti na vodu, da se. Sve se da, samo je pitanje koliko se covjeku da zajebavati oko toga. Mom starom ne. Mojoj sestri ne. Njenom decku ne. Def. se ni meni ne da. Tako da cinjenice su cinjenice, nvidia ima hladnije, tise i grafe koje manje trose ( sve vrijedi za stock primjerke ) te debelo bolji marketing nego Ati.

Kao sto rekoh, performanse svega su diskutabilne. Sve se da podesiti i srediti i prikazati kako se zeli, sama drzava nam to dokazuje svaki dan.
Osta je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 14:13   #3115
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor MikaHR Pregled postova
Ne znam kako plitko ti pratiš, ali ponašanje je ovakvo:

75 stupnjeva -> 54% vent -> throttle (s reklamiranog boosta)
Lijepo sam ti okačio furmark na tvoj izričit zahtjev i sad mi ti prodaješ foru da mi grafa throttla? Jel ti to mene jebakaš u zdrav mozak?

I da ne kažem o tvom vidu isplativosti ulaganja u GPU, dok sam ja s druge strane komentirao kolegino smanjivanje potrošnje i zagrijavanje. Ti ne čitaš dobro i samo hoćeš reći da je 970 promašena kupnja, unatoč tome što je jasno kao dan da iz kutije 970 izađe onolko hladna kolko 390 nakon dva dana undervoltanja i underclockanja.

Onaj tko će kupiti kartušu za igrat i iscijedit svaki FPS iz svih nadolazećih naslova, rezultati govore za sebe i nikog ne nagovaram da kupuje 970.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 14:17   #3116
Osta
Premium
Moj komp
 
Osta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 280
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Lijepo sam ti okačio furmark na tvoj izričit zahtjev i sad mi ti prodaješ foru da mi grafa throttla? Jel ti to mene jebakaš u zdrav mozak?
Btw. tek sada skontao da imas iti monitor ko ja. Kakav ti fps u prosjeku na nekim zahtjevnijim igrama? ( Witcher, SC, )
Osta je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 14:20   #3117
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Nisam niti jedno igrao, mogu ti odvrtiti malo GTA V ako će ti što pomoći
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 14:51   #3118
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Što je najveća fora, te maxwellice kao najefikasnije gpu (ikad) su na apsolutno istom proizvodnom procesu (28nm) od iste tvornice (tsmc) kao i amd grafe.

Da ih amd malo bolje uštima sa voltažama, mnogo bolje bi to izgledalo (extra work, extra money), kao što smo bili nešto pričali kod undervoltane fury kojoj gtx 980 ne bježi mnogo. Može se reći - manje efikasna arhitektura, ali se može reći i da amd gpu imaju extra hardvera (veću sabirnicu, često i memorije, čak i famozni paralelizam rješavaju putem hardvera, za razliku od nvidije koja više putem softvera). Tako da ta silna razlika u TDP uz tradicionalno amd-ovo overkillanje voltaže i extra potrošnju u odnosu na nvidiju dobiva neki smisao.

E jesam captain obvious

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 31.03.2016. u 14:56.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 15:05   #3119
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Još kad sam imao 4850 sam primjetio slično ponašanje grafičke. Imao sam zapravo najobičniju safirku s nekakvim jadom od hladnjaka koji je bio dosta bučan, pa je uskočio jedan otpornik u seriji prije venta i spuštanje napona uz zadržavanje istih tvorničkih taktova.

Pošto su to ipak proizvodi koji se masovno proizvode, jasno je da se ne može svaki čip uštimati na idealne vrijednosti, ali mi opet nije jasno zašto si AMD ostavlja tolko lufta...

Možda veze ima i degradacija integriranih elemenata s vremenom rada: primjerice tu istu 4850 sam morao prošle godine un-modificirati jer je bratu bacala artefakte, digao sam napon za jedan korak za test i sve je ferceralo, ali za sigurnost sam skinuo i otpornik i vratio default napon. Do danas nema problema s grafom, a i na njoj se može još uvijek igrati

Trenutno imam slične manifestacije sa GTX660 u drugom kompu, međutim ona nije dirana i potpuno je na stocku. Znam samo da je prethodni vlasnik držao prilično OC-anu grafu cijelo vrijeme, ali još ne mogu reći da je to 100% do toga jer je i proc OC-an. Sve je radilo do prije 2 mjeseca savršeno i onda odjednom se počeli driveri rušiti. No to je tema za endivijin podforum, pa da ne širim probleme koji to nisu...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2016., 15:48   #3120
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor Osta Pregled postova
Testirao je i jesam intezivno, kolega s foruma mi je tu ustupio svoju 980. Nisam odusevljen ni s jednom ni drugom s obzirom koliko novaca dodju, a kakve su im performanse.

Ajmo ovako, i to ti mogu odmah za vikend postat gore ako ce mi se dat. S undervoltanom grafom i reciprocno smanjenim clockovima nema sanse da navucem isti fps koji sada imam. Tocno tako, mogu napraviti 150W setup, ali kog bi vraga to radio. Govorim o stock karticama koje sam izvukao iz kutije, nvidia je hladnija, tisa i sauga manje struje. Dal se da podesavati, da se. Jel se da clockati, undervoltati, da se. Jel se daju ventovi srediti, zamijeniti, prebaciti na vodu, da se. Sve se da, samo je pitanje koliko se covjeku da zajebavati oko toga. Mom starom ne. Mojoj sestri ne. Njenom decku ne. Def. se ni meni ne da. Tako da cinjenice su cinjenice, nvidia ima hladnije, tise i grafe koje manje trose ( sve vrijedi za stock primjerke ) te debelo bolji marketing nego Ati.

Kao sto rekoh, performanse svega su diskutabilne. Sve se da podesiti i srediti i prikazati kako se zeli, sama drzava nam to dokazuje svaki dan.
Pa to ti i ja tvrdim cijelo vrijeme, jedio u čemu je nevidija daleko ispred AMDa je PR Da nevidija ima efikasniji čip ima ali NI BLIZU vjerovanju po raznim forumima/sajtovima.

Nije nevidija nikakvu revolucionarnu stvar napravila s maxwellom nego kastrirala čip (što navodno sad vraćaju u pascalu) da nešto manje troši. 1/32 FP 64 brzina Tako da još uvijek koriste Keplera za odredjene svrhe. A to će im pojesti podosta eikasnosti na 16 nm koju su kastracijom dobili na 28 nm. I još uvijek neće biti na razini AMDa po svemu sudeći (async compute)

I ono što drugo tvrdim ako si tolko lijen da potrošiš sat vremena na uštimavanje kompa...da drž se nevidije i intela (non k naravno)

A to kad neko ima k procesor a nekaj jambra o pol sata sat za poigrat se s grafom i daje neke nebulozne izjave....njegova stvar

I to mi je super kad se svi nafure kad se kažu činjenice. Zašto nebi netko znao da razlika nije tolka ak uloži malo vremena a dobije bržu grafu? Zašto određena grupa ljudi baci jedan popriličan tantrum ako se grafe testiraju na stocku?

I da, testiraj smanjeni napon BEZ smanjivanja frekve dokle ide. Čist tolko da se vidi. Dugi cilj bi ti bio 200-230W kolko troše ove OCane GTX970 koje se benchaju.

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 31.03.2016. u 16:01.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na