Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.09.2015., 01:31   #2161
Darth Revan
Premium
Moj komp
 
Darth Revan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Ireland
Postovi: 1,565
Evo stigao DELL U2414. Za sad sve super, jako zadovoljan, pitanje za vlasnike, kako ste ga kalibrirali ako ste uopce ? gledao sam neke profile na tft central ali ono...
Darth Revan je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 07:56   #2162
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor rock00 Pregled postova
Nadam se da Dell ultrasharp 2715h barem iste kvalitete kao i ovaj.
Je, osim uniformnosti koja je znatno losija i jedini razlog zbog kojeg nisam napravio upgrade.
Rista je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2015., 08:49   #2163
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Po meni je kod tih monitora najbitnije uloviti primjerak sa solidnim kontrastom. Kada kontrast ne valja ili kada uniformiranost pozadinskog osvjetljenja nije dobra nikakva kalibracija ne pomaže. Dakako kada je monitor dobrih karakteristika kalibracija dođe kao šlag na ukusnu tortu

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 04.09.2015. u 10:26.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 10:49   #2164
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Evo ja nabavio dell u2515h (drugi iz mog ovogodišnjeg ljetopisa) i moram priznat da sam onak na prvu prilično zadovoljan. Nekako multimedia izgleda puno bolje sada, jel to nekakva subjektivnost ili sam sada naletio na panel sa malo više kontrasta-nije toliko bitno. Znam da s ovim nekak skačem sebi u usta ali da ponovo nabavljam monitor ove diagonale ili veće, nebi išao ispod ove rezolucije
Ja imam taj i stari TN Philips jedan pored drugoga, fali mu samo 16:10 omjer slike da bi po meni bio savršen za te novce. Slika je daleko bolja nego na Philipsu
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 11:31   #2165
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Hmm, dakle najradje bih uzeo jedan benq xl2411z, no odbija me to što nema displayport, niti hdmi 2.0 već je potrebno spajat s DVI-DL. Tako je svejedno s kojim kablom spajam jer je sve digitalija, al se bojim da će se DVI polako istisnut pored displayporta i hdmi 2.0, a ne namjeravam mijenjat monitor duže vrijeme.

Npr geforce 900 serija ima dvi, kao i r9 300, ali fury x nema. Isto tako pojedini proizvođači kartica ponekad ne stave dvi na neke modele ako se ne varam.

Najbolje bi bilo uzet xl2420z koji je bejzikli isti panel, samo ima displayport i nešto drugačije kučište. Naravno, nešto više i košta, no više ga ne vidim na nabavi :/

Još jedna moguća solucija je konverter displayport na dvi, samo ne znam dal će radit s dual link kablom kako bi dobio 144hz.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 12:21   #2166
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Na ovaj sada primjerak nemam šta prigovoriti. Naravno crna nije na razini kolege sa istog stola tj trinitron crt-a, ali to nisam niti očekivao. Stoga kada hoću zaigrat neku igru kao tomb raider 2013 koja obiluje tamnim scenama ne preostaje mi ništa drugo do ugasiti dell-a i upaliti crt
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 13:12   #2167
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Na ovaj sada primjerak nemam šta prigovoriti. Naravno crna nije na razini kolege sa istog stola tj trinitron crt-a, ali to nisam niti očekivao. Stoga kada hoću zaigrat neku igru kao tomb raider 2013 koja obiluje tamnim scenama ne preostaje mi ništa drugo do ugasiti dell-a i upaliti crt

Dell ima dosta jako pozadinsko osvjteljenje, smanji malo


Kod mene je Dell svjetliji na 50% nego Philips na 100%
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 15:20   #2168
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Naravno da jesam odmah čim sam monitor raspakirao. U startu dođe brightness na pedeset posto i contrast na pedeset posto. Za sada sam na dvadeset posto brightness stao, budući da kao i na svakom lcd-u treba naći sveet spot, tj točku kada slika nije pretjerano zagasita a da crna ostane koliko -toliko na pristojnoj razini. Kako sam sa monitorom zadovoljan stvarno osim te redukcije svjetline ostalo nije bilo potrebe dirati.
Generalno sam zadovoljan sa kontrastom i prikazom crne s obzirom da se radi o ips lcd monitoru. Idealno bi bilo još da crnu može prikazati kao crt i da imaju isti vidljivi kut (u tom slučaju bi crt išao ća),ali to dakako nije moguće, niti to očekujem.
Za razliku od neki dan LG-a 24mp57vq ovo je avion od monitora
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 23:41   #2169
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Darth Revan Pregled postova
Evo stigao DELL U2414. Za sad sve super, jako zadovoljan, pitanje za vlasnike, kako ste ga kalibrirali ako ste uopce ? gledao sam neke profile na tft central ali ono...
nisi uspio nači profil ili ti ne paše?



btw , ne čitam ovaj podforum ( monitori mi nisu interesantni ) ali tema je bila na naslovnici pa me povuklo da pročitam rivju
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 04:15   #2170
Darth Revan
Premium
Moj komp
 
Darth Revan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Ireland
Postovi: 1,565
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
nisi uspio nači profil ili ti ne paše?



btw , ne čitam ovaj podforum ( monitori mi nisu interesantni ) ali tema je bila na naslovnici pa me povuklo da pročitam rivju
Nije mi pasao, ali nasao sam neki custom rgb profil koji mi ajmo reci najvise odgovara, inace je sve ok samo po defaultu brightness prejak i opcenito mi fali dubina crne boje ali tako je na svakom monitoru do sad pa nije neki bed.
Darth Revan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.09.2015., 10:44   #2171
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
I kakav je u igrama? Ima ghostinga u brzim igrama?
Također, jesi ga možda spojio preko DisplayPorta? Većina ljudi na čije sam komentare naletio kažu da DisplayPort ima velikih problema na tom monitoru :/
Skeptičan sam postao u vezi tog monitora, a baš mi se sviđao na prvu

Koliko mi ima smisla recimo uzimat nešto kao ASUS VG248QE, koji je 144Hz, ako u većini zahtjevnih igri nema šanse da se izvuku 144 fpsa? Da li mogu po potrebi spustit na 60Hz kad mislim na plejci igrat ili nešto što ne ide preko 60 po defaultu? Puno igri je lockano na 60 fpsa ionak.

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 05.09.2015. u 10:50.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 10:51   #2172
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Darth Revan Pregled postova
Nije mi pasao, ali nasao sam neki custom rgb profil koji mi ajmo reci najvise odgovara, inace je sve ok samo po defaultu brightness prejak i opcenito mi fali dubina crne boje ali tako je na svakom monitoru do sad pa nije neki bed.

Ako nisi zahtjevan i ne tražiš najbolje , onaj sRGB profil zaista nije loš.
Na drugu stranu , ako tražiš bolje , mislim da nečeš daleko s .icc profilima te RGB postavkama s neta.
Trebalo bi se poklopiti dosta toga da bi korištenje istih imalo smisla a uz to , sudeči po primjerku kojeg imam , rekao bi da je takvima pametnije kupiti drugi monitor.
Na par strana sam cuo da je IPS obaveza za gledat filmove na monitoru pa bi me zanimalo pogledat kako bi izgledao rec709 na istom ...
Ok, monitor nije za to ni namjenjen te je siromašan po pitanju hardverskih mogučnosti korigiranja slike ali bio bi znatiželjan...
Bio bi da nije te crne / ujednačenosti iste / probijanja pozadinske rasvjete skupa s nekakvim srebrenkastim sjajom.

Zbog toga je kalibraciju za njeno petljanje s fotografijama riješio sam X-rite softver uz moj lagani RGB dodir a ja kad čitam smanjim malo svjetlinu s 120 na 80 cd/m2 što mi više paše i ...zadovoljna ona - zadovoljan ja.
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 05.09.2015. u 11:10.
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 10:56   #2173
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
Koliko mi ima smisla recimo uzimat nešto kao ASUS VG248QE, koji je 144Hz, ako u većini zahtjevnih igri nema šanse da se izvuku 144 fpsa? Da li mogu po potrebi spustit na 60Hz kad mislim na plejci igrat ili nešto što ne ide preko 60 po defaultu? Puno igri je lockano na 60 fpsa ionak.
Pa 144hz ti više dođe na kompetitivne igre koje nisu hardverski zahtjevne pa imaš zakucanih 144. U AAA naslovima to i onako nečeš postić osim ako imaš quad titan x U tim naslovima će više hz rezultirati s manje tearinga ako igraš bez vsynca.

Plejku spajaš s hdmi, znači s hdmi priključkom i onako ne možeš dobit preko 60hz, pa će monitor radit na 60. Za 144 trebaš spajat s displayportom ili dvi-dl.

Taj asus navodno ima isti panel kao xl2411t (https://pcmonitors.info/others/benq-...-asus-vg248qe/), samo ima još i displayport što može dobro doć.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 11:14   #2174
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Znači više manje isplati se? CSGO i hardverski slične igre bi išle preko na 144 sigurno. Ali recimo GTA5, Shadow of Mordor nema šanse. Isto tako i igre koje su defaultno zaključane na 60 fpsa ili čak 30 neki portovi. Jel se pojavljuje neki tearing ako igram u 60 fpsa na 144Hz monitoru? Nikako da nađem konkretan odgovor na to pitanje.

Svi po netu uvijek za gaming preporučuju 144Hz, ali ne vjerujem da baš svi imaju 980 Titan (jer ni obična 980 nije dovoljna za 144Hz u svemu) ili dvije takve. Vođen tom logikom ništa lošeg se ne dogodi ako neka igra radi u dosta manje fpsa od 144?

Preporučuješ XL2411Z preko ovog Asusovog? Na brzinu ih usporedio i za Asusovog kažu da vole oči boljet od njega, dok na ovom Benqovom ne.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 11:24   #2175
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Ako ti se dogodi screen tearing, smanjiš refresh na 60hz, ili koliko ti grafa može pogurat i miran si barem se to da lagano napravit u nVidija panelu..Za CSGO ja bi uvijek išao na 144 ili 120hz, sve ostalo mi je draže igrat na IPS-u sa lijepim bojama, a 60hz mi je više nego dovoljno..znači, kupi 2 monitora :P
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 11:26   #2176
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
Preporučuješ XL2411Z preko ovog Asusovog? Na brzinu ih usporedio i za Asusovog kažu da vole oči boljet od njega, dok na ovom Benqovom ne.
Po meni je xl2411z bolji monitor, a čak je i jeftiniji. Navodno je kvaliteta slike jako visoka za TN matricu.

Glavna mana je što nema displayport. Što znači ako jednog dana prestanu stavljat dvi-dl na kartice onda nečeš imat s čim spojit da radi na 144hz. xl2420z je isti monitor sa nešto drugačijim kučištem i ima još displayport, samo više ne vidim da su u ponudi kod nas..

Što se tiče igranja igara na manje fps-a, nema nikakve veze. Ja sam konstantno na 120hz. A uvjek monitor možeš stavit da radi na manje (npr 120hz, pa uključit vsync na pola ili na 60hz ako baš hočeš)
nub je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 11:31   #2177
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Da DisplayPort mi je više manje must have na monitoru. Nije mi jasno zašto to izbacuju neki proizvođači.

Ok, sad još više ne znam što uzeti nego prije IPS bih htio zbog Photoshopa i zbog boja, a TN je ipak bolji za gaming, pogotovo sad ako mogu bezbrižno na 144Hz-nom igrat i portove od 30 fpsa

E da mi novaca za G-Sync monitor, riješio bih sve nedoumice odjednom
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 11:32   #2178
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Ako ti se dogodi screen tearing, smanjiš refresh na 60hz, ili koliko ti grafa može pogurat i miran si barem se to da lagano napravit u nVidija panelu..Za CSGO ja bi uvijek išao na 144 ili 120hz, sve ostalo mi je draže igrat na IPS-u sa lijepim bojama, a 60hz mi je više nego dovoljno..znači, kupi 2 monitora :P
Amen.

No, što ne dolazi do najgoreg tearinga kad kartica gura više fps-a nego nego što monitor može prikazat, npr 80fps-a i 60hz. Mene na 120hz baš i ne muči često tearing, a uvijek se može uključiti vsync na pola.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 11:40   #2179
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
Da DisplayPort mi je više manje must have na monitoru. Nije mi jasno zašto to izbacuju neki proizvođači.

Ok, sad još više ne znam što uzeti nego prije IPS bih htio zbog Photoshopa i zbog boja, a TN je ipak bolji za gaming, pogotovo sad ako mogu bezbrižno na 144Hz-nom igrat i portove od 30 fpsa
Nisu stavili displayport na 2411z jer je to jeftiniji 144hz monitor u njihovoj ponudi. Ako hoćeš displayport i još par stvarčica upitne korisnosti moraš platit više za to iako se radi praktički o istom monitoru

Iskreno, možda ti je bolji onda ips ako ti je bitan photoshop i ako češ većinom igrat plejku iako i dobro iskalibriran tn radi skroz dobro ako gledaš ravno u njega
nub je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 12:04   #2180
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Nisu stavili displayport na 2411z jer je to jeftiniji 144hz monitor u njihovoj ponudi. Ako hoćeš displayport i još par stvarčica upitne korisnosti moraš platit više za to iako se radi praktički o istom monitoru

Iskreno, možda ti je bolji onda ips ako ti je bitan photoshop i ako češ većinom igrat plejku iako i dobro iskalibriran tn radi skroz dobro ako gledaš ravno u njega
Ok, ovaj XL2420Z mi se moram priznati, jako sviđa. Stvarno ima sve, osim tankih rubova, ali iz nekog razloga nisam naletio ni na jedan gamerski monitor sa tankim rubovima. I nije IPS naravno.

Plejka će mi sekundarno služiti za igre, komp će mi i dalje biti glavni po pitanju svega, uključujući i gaming..

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 05.09.2015. u 12:15.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 12:34   #2181
Darth Revan
Premium
Moj komp
 
Darth Revan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Ireland
Postovi: 1,565
spojen je na displayport naravno, nemam nikakvih problema. ghosting nije toliko primjetan, igram CSGO i stvarno je ok.
Darth Revan je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 12:58   #2182
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Aj ako ti ne bi bio problem, istestirat ovo kad ćeš imat volje: pustit komp upaljen da ode u onaj svoj sleep mode i onda ga probudit. Da li se monitor pali ili ostaje u tom standby modu.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 13:54   #2183
Darth Revan
Premium
Moj komp
 
Darth Revan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Ireland
Postovi: 1,565
Koliko sam primjetio do sad, pali se normalno.
Darth Revan je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 13:28   #2184
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Na koju foru ako je na obje varijante horizontalna rezolucija 1920?
Vrlo jednostavno. Dijagonala od 24" na 16:10 nije paralelna s onom na 16:9.



Niti je PPI isti:

Size | Resolution | Density | Pixel Size | Ratio
24" | 1920 x 1080 | 91.8 ppi | 0.2767 mm | 16:9
24" | 1920 x 1200 | 94.3 ppi | 0.2692 mm | 16:10

http://www.prismo.ch/comparisons/desktop.php
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2015., 18:22   #2185
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Cura na nagradnoj igri osvojila Dell P2414H!

Imam novi monitor

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 07.09.2015. u 19:23.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2015., 12:25   #2186
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
A Cura štanga, a?
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2015., 12:59   #2187
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2015., 14:22   #2188
KC-KB
Registered User
Moj komp
 
KC-KB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 10
Može preporuka monitora za development, spajat će se na laptop (hdmi, dvi portove imam)

zahtjevi:
>=24", pivot, usb port, plus već uobičajeni standardi full hd, hdmi i slično.
i da nije naporan za oči pošto bude puno u upotrebi.
do cca 1500 kn
KC-KB je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2015., 15:22   #2189
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Dell H2414P
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2015., 23:06   #2190
KC-KB
Registered User
Moj komp
 
KC-KB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 10
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Dell H2414P
Dobar naziv? Može link od modela?
KC-KB je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na