Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.10.2017., 15:25   #1051
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
Ja kad san gleda G413 u linksa isto su rekli da je HR ali nije bila pa san uzea u Mall.hr.
Al nije nam isti print

https://drive.google.com/file/d/1mN8...ew?usp=sharing

Zadnje izmijenjeno od: Smarty. 04.10.2017. u 15:35.
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2017., 21:17   #1052
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Bitno da sam ih ja pitao prije 10-tak dana, rekli su da nemaju ni jednu mehaničku s rh tipkama.... Smradovi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.10.2017., 19:53   #1053
kreatinko
Premium
Moj komp
 
kreatinko's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 192
Kupio i ja G413(sivu) u ADM-u. Za sada jako zadovoljan ! Zadnju sam ugrabio
kreatinko je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2017., 17:03   #1054
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Samo da ponovim upit, s obzirom da se svako malo mijenja situacija na tržištu:
- tražim mehaničku tipkovnicu s RGB osvjetljenjem, ISO layout (veliki Enter), s ugraviranim HR znakovima (oni kroz koje prolaze svijetlo a ne da je dostisak u pitanju), po mogućnosti Cherry MX Red ili Silent.
Ne znam postoji li takvo čudo kod nas.

I da li mi netko može opisati razliku između Cherry MX Red i Speed iz vlastitog iskustva, gledao sam testove ali tamo nema ni slova o "look&feel" nekog korisnika.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 07.10.2017. u 18:20.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2017., 18:43   #1055
Lud76
Leteći medvjedić
Moj komp
 
Lud76's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,196
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
I da li mi netko može opisati razliku između Cherry MX Red i Speed iz vlastitog iskustva, gledao sam testove ali tamo nema ni slova o "look&feel" nekog korisnika.
Speed su bar meni puno bolji ako se ide na linernu opciju, imaju kraci hod i nesto su glasniji od Red
Lud76 je online   Reply With Quote
Staro 07.10.2017., 18:49   #1056
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Lud76 Pregled postova
Speed su bar meni puno bolji ako se ide na linernu opciju, imaju kraci hod i nesto su glasniji od Red
Hvala ti, ovo je generalno najbolji opis razlike koji sam tražio.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2017., 20:44   #1057
smartmaster
Premium
Moj komp
 
smartmaster's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 260
isto sam u nabavci mehaničke tipkovnice, malo sam se pogubio pa imam isto pitanja par koju su već bila. Gledam onda ISO laylout može bit njemačka dali će raditi sve tipke ako samo prebacim HR laylout? Dali može bit i uk laylout ,pa u windowsima prebacim na HR? Isprike na glupim pitanjima .
smartmaster je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2017., 21:04   #1058
Lud76
Leteći medvjedić
Moj komp
 
Lud76's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,196
Citiraj:
Autor smartmaster Pregled postova
isto sam u nabavci mehaničke tipkovnice, malo sam se pogubio pa imam isto pitanja par koju su već bila. Gledam onda ISO laylout može bit njemačka dali će raditi sve tipke ako samo prebacim HR laylout? Dali može bit i uk laylout ,pa u windowsima prebacim na HR? Isprike na glupim pitanjima .
Da je odgovor na sve
Lud76 je online   Reply With Quote
Staro 07.10.2017., 21:29   #1059
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,673
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Samo da ponovim upit, s obzirom da se svako malo mijenja situacija na tržištu:
- tražim mehaničku tipkovnicu s RGB osvjetljenjem, ISO layout (veliki Enter), s ugraviranim HR znakovima (oni kroz koje prolaze svijetlo a ne da je dostisak u pitanju), po mogućnosti Cherry MX Red ili Silent.
Ne znam postoji li takvo čudo kod nas.
Takodjer trazim takvu tipkovnicu, samo sto bi ja prije uzeo Cherry Mx Brown ali nebi ima nista protiv Mx Silent switcheva...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2017., 00:57   #1060
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor smartmaster Pregled postova
isto sam u nabavci mehaničke tipkovnice, malo sam se pogubio pa imam isto pitanja par koju su već bila. Gledam onda ISO laylout može bit njemačka dali će raditi sve tipke ako samo prebacim HR laylout? Dali može bit i uk laylout ,pa u windowsima prebacim na HR? Isprike na glupim pitanjima .
S obzirom da nisi prvi koji to pita, evo objašnjenja što predstavlja keyboard layout...
Računalo odnosno operativni sustav "ne vidi" koja slova imate otisnuta na tipkovnici, ono samo detektira pritisak na određenu tipku. Možete imati fizičku tipkovnicu s japanskim znakovima i odabranu hrvatsku tipkovnicu unutar OS-a i opet ćete imati HR znakove unutar OS-a jer računalo "ne zna" da vi tipkate na japanskoj tipkovnici. Dakle, OS ima prioritet nad onim što je otisnuto na tipkovnici. Ukoliko imate fizičku HR tipkovnicu, znakovi na tipkama odgovarat će onome što imate unutar OS-a ako imate odabranu hrvatski layout tipkovnice.
Ono što korisnike zbunjuje je raspored pojedinih znakova na tipkovnicama koje nisu s defaultnim hrvatskim layoutom, imate AZERTY, QWERTZ i QWERTY tipkovnice na koje se dotisnu HR znakovi a korisnici ostaju zbunjeni kad su recimo defaultni Z i Y zamijenjeni, makar su ispravno dostisnuti HR znakovi. Znači, znakovi otisnuti na tipkovnici ne odgovaraju onome što dobijete u OS-u jedino ako nije odabran odgovarajući layout u OS-u. Sve ostale kombinacije, DE, UK ili US tipkovnica normalno radi s HR layoutom unutar OS-a ali oznake na tipkama neće u potpunosti odgovarati onome što dobijete pritiskom na recimo interpunkcijske znakove. Nema nefunkcionalnih tipki niti se tipke na bilo koji način ograničavaju u svojoj upotrebi ukoliko se koristi različit fizički layout tipkovnice u odnosu na softverski unutar OS-a.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.10.2017., 17:55   #1061
smartmaster
Premium
Moj komp
 
smartmaster's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 260
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
S obzirom da nisi prvi koji to pita, evo objašnjenja što predstavlja keyboard layout...
Računalo odnosno operativni sustav "ne vidi" koja slova imate otisnuta na tipkovnici, ono samo detektira pritisak na određenu tipku. Možete imati fizičku tipkovnicu s japanskim znakovima i odabranu hrvatsku tipkovnicu unutar OS-a i opet ćete imati HR znakove unutar OS-a jer računalo "ne zna" da vi tipkate na japanskoj tipkovnici. Dakle, OS ima prioritet nad onim što je otisnuto na tipkovnici. Ukoliko imate fizičku HR tipkovnicu, znakovi na tipkama odgovarat će onome što imate unutar OS-a ako imate odabranu hrvatski layout tipkovnice.
Ono što korisnike zbunjuje je raspored pojedinih znakova na tipkovnicama koje nisu s defaultnim hrvatskim layoutom, imate AZERTY, QWERTZ i QWERTY tipkovnice na koje se dotisnu HR znakovi a korisnici ostaju zbunjeni kad su recimo defaultni Z i Y zamijenjeni, makar su ispravno dostisnuti HR znakovi. Znači, znakovi otisnuti na tipkovnici ne odgovaraju onome što dobijete u OS-u jedino ako nije odabran odgovarajući layout u OS-u. Sve ostale kombinacije, DE, UK ili US tipkovnica normalno radi s HR layoutom unutar OS-a ali oznake na tipkama neće u potpunosti odgovarati onome što dobijete pritiskom na recimo interpunkcijske znakove. Nema nefunkcionalnih tipki niti se tipke na bilo koji način ograničavaju u svojoj upotrebi ukoliko se koristi različit fizički layout tipkovnice u odnosu na softverski unutar OS-a.
Hvala puno
smartmaster je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2017., 18:04   #1062
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,726
https://www.amazon.com/Mechanical-Ke...8f160044147f8a

ovo što je sinac reko znači svaka tipkovnica koja nema cro slova otisnuta ako stavim croatian standard keyboard u windowsima će imat cro slovima na mejstima di su inače??vitičasat zagrada ljeva je š desna đ,kosa crta ž,dvotočka č i navodnici ć.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2017., 18:56   #1063
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Tako je, jedini je bitan jezik postavljen u OS-u.
Još jedna razlika su par pomiješanih alternativnih znakova na brojkama (zagrade, upitnik, uskličnik itd.) i zamijenjena mjesta Y/Z, ali to se sve lako savlada.

Uzevši sve u obzir (čak i mali Enter, koji također nije bauk), ne vidim razloga za inzistiranje na ISO - efektivno se poprilično smanjuje izbor modela koji dolaze u obzir, jer jeftinih (ako je najbitnije) ANSI tipkovnica ima znatno više, a mnoge ni ne dolaze u drugačijoj izvedbi.

Naravno, to je samo moje mišljenje; birajte što god vas volja
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2017., 18:55   #1064
BigMac
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: -
Postovi: 141
Suora ili Fnatic Gear Rush? Većinom za gaming.

Zadnje izmijenjeno od: BigMac. 09.10.2017. u 19:03.
BigMac je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2017., 23:15   #1065
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor BigMac Pregled postova
Suora ili Fnatic Gear Rush? Većinom za gaming.
Ovisi koji ti switchevi više odgovaraju, koliko znam Suora je s Kailh Blue switchevima, Fnatic s Cherry MX Red.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 10.10.2017. u 12:37. Razlog: Fnatic s Cherry MX Red
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 08:50   #1066
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
*greska
  Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 09:53   #1067
Gile
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 380
U procesu sam nabavke mehaničke tipkovince i zapela mi je za oko Razer Black Widow X Chroma Tournament Edition koliko vidim ima HR slova, isplati li se.
Gile je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 11:44   #1068
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor Gile Pregled postova
U procesu sam nabavke mehaničke tipkovince i zapela mi je za oko Razer Black Widow X Chroma Tournament Edition koliko vidim ima HR slova, isplati li se.
Kod mene ista tipkovnica bez RGB-a funkcionira bez većih problema. Razerovi zeleni switchevi su mi baš fino legli, štogod internet pričao. Probaj prije kupnje po mogućnosti.

Manji problem je bio zbog priloženog dugačkog kabela kojeg sam bio smotao u klupko i smjestio pored ostalih kablova. Uzeo sam kraći kabel s feritnom jezgrom na jednom kraju i problema nema.

Al samo tipkovnica izdržava sad svoj osmi mjesec.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 16:26   #1069
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,726
Citiraj:
Autor BigMac Pregled postova
Suora ili Fnatic Gear Rush? Većinom za gaming.
nikad imao mehaničku ali bi uzeo fnatic jer ima palm rest i cro slova,pitanje u vezi roccat suore di je slovo ž? s obzirom da enter zauzima mjesto di bi slovo ž trebalo bit?'

http://media.roccat.org/img/products...00-830x490.jpg
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 16:30   #1070
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Ž je na mjestu "pound" znaka (hashtag). Ta to je klasični ISO layout.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 18:11   #1071
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Na svim ISO layoutima je na istom mjestu. Na ANSI-u je na drugom mjestu, na onoj malo većoj tipki iznad entera.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2017., 08:48   #1072
Gile
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 380
Citiraj:
Autor Gile Pregled postova
U procesu sam nabavke mehaničke tipkovince i zapela mi je za oko Razer Black Widow X Chroma Tournament Edition koliko vidim ima HR slova, isplati li se.
Zaletio se jučer do Links-a te na kraju kupio Logitech G Pro, ima gravirana HR slova, RGB te sami switchevi su mi taman sjeli, za sada prezadovoljan
Gile je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2017., 22:29   #1073
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ako nekome treba lasersko graviranje osvjetljenih tipkovnica, može to riješiti s ovim poduzećem:

www.zonatampona.hr

Evo da nadopunim:

Standardne tipkovnice koje se nalaze u prodaji kod nas - cijena graviranja je oko 100 kn (samo za HR znakove, ne graviranje cijele tipkovnice na blank keycapse), ovisno koliko ima posla, naravno da je više posla ukoliko su na tipkama dotisnuti HR znakovi pa se trebaju brisati. Ovo što spominjem tipkovnice koje se nalaze u prodaji kod nas, za svaku vrstu tipki treba se napraviti određena kalibracija lasera da se vidi koliko uopće treba laser dugo gravirati pokrivni sloj tipke a da se vidi rasvjeta i opet da se ne ošteti tipka.
Najbolje je dogovoriti sve s vlasnikom ne navedeni broj mobitela, mogu napraviti graviranje cijele tipkovnice ali se to morate dogovoriti i čuti kolika je uopće cijena.

NAPOMENA: ovo nisam stavio ovdje kao reklamu već čisto da olakšam i ubrzam rješavanje HR znakova na tipkovnicama.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 15.10.2017. u 10:12.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2017., 23:56   #1074
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
A okvirna cijena? Jel isplatljivije kupit keycapse ili?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2017., 23:09   #1075
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
10 dana nakon isteka garancije na Rapid-I mi crkne ledica na broju 4. Pa da je uzmem i bacim kroz prozor... Kvaliteta vrhunska.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2017., 23:12   #1076
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,440
svaka čast inženjerima, job done
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2017., 23:42   #1077
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
well played young padawan, well played

Al možda ti može neki električar zamijeniti na switchu tu ledicu, nebi trebao biti problem, i nebi trebalo biti skupo a ni pretjerano komplicirano, cak bi se usudio reć da možeš i sam ako si vješt sa lemilicom
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2017., 07:24   #1078
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
10 dana nakon isteka garancije na Rapid-I mi crkne ledica na broju 4. Pa da je uzmem i bacim kroz prozor... Kvaliteta vrhunska.
otvori, odlemi, zalemi novu i vozi dalje... iako mi je tesko povirovat da je ledica tek tako otisla...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2017., 07:56   #1079
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Pa virova ti ili ne, ne svjetli al ima na redditu i sluzbenom CM forumu da je masa tih rapid-i pocrkavalo, tj ledice. Cak ima tamo 2014-2015 , cijeli jedan batch u qrcu.

Ali sam nasao ovo : https://imgur.com/a/uoBgn baratam vjesto s lemilkom, pa cu se poigrati kad dodje vrijeme za to.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2017., 09:25   #1080
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
Još uvijek ništa pametno od wireless ili bluetooth tipkovnica osim onih par sa ebaya isl ? Logitech je jednu izbacio ali prevelika....
sh0kre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na