Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2013., 00:53   #421
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Može se kod raida 5 ili 6 naknadno dodavat diskove bez previše kompliciranja? Znači kapacitet mi se popuni i zelim ga proširit dodatnim diskom.
Samo ukoliko kontroler podržava. Čitaj, mora biti malo skuplji.

Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Gledam razlike između mrežnog diska i nas-a iako me nas manje zanima ako bi ovo mogao izvesti s mrežnim diskom jer mi nas izgleda kompliciranije za pripremu i rad.
NAS je "network attached storage", iliti - mrežni disk. Sad je pitanje što tebi treba.

Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Cijena je bitna tj. što manje to bolje, a od hardvera koji bi mogao iskoristiti je jedan laptop i malo starija desktop konfiguracija.
Na prvu mi izgleda da bi to mogao rješiti s mrežnim diskom ali gotove konfiguracije od par Tb su preskupe pa pokušavam smisliti nešto jeftinije pošto već imam diskove.
Da bi imao RAID 5/6, moraš imati kontroler koji "obične" mašine nemaju, a ako ideš kupovati takav kontroler jednostavnije ti je uzeti takav NAS.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 01:02   #422
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
sto od ovoga tu uzeti,

koji od ovih se moze spojiti na router, pa da se mogu na njega spajati i preko laptopa i preko desktop kompa i preko media playera koji su svi na istoj wifi mrezi?

odnosno da li ja mogu recimo podesiti da mi utorrent skida na taj mrezni disk? i onda sa nekog drugog komp apristupit tim podacima
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2013., 02:28   #423
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Od kojega tu fali ti nešto u postu.

Inače ako se referenciraš na bilo koji NAS (od jeftinih d-linkova, zyxela do skupljeg Synology.a) svi oni imaju u svom softweru već klijent sa dohvat podataka iz torrenta i mnoge druge stvari (tu se sad razlikuju ovi jeftini od synology.a).

NAS ti je kučište u koje se stavlja obični 3.5 HDD. Sad u tom "kučištu" je procesor, memorija itd. Da ne idemo u detalje to je laički pojednostavljeno.

E sad to kučište ti ima na sebi već softwer odnosno sučelje, ajmo reć nešto slično tvom ruteru - spojiš se sa browserom na njega i upravljaš svime.

Naravno NAS ti je mrežni uređaj koji sam ide na internet, kompovi ga vide kao sherani disk itd.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 08:58   #424
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,572
jednostavno NAS je malo racunalo koje trosi gotovo nikakvu struju a jednostavnije zadatke moze obavit. Tipa skidanja torrenta ili preko nekog drugog servisa i sve ostalo. Sve se da fino podesit sto ti treba. Ovisno za sto ti sve treba NAS ako je samo za skidanje sa torrenata onda mozes kupit i jeftiniji uredaj tipa dlink i zyxel ako ti treba veca kontrola i vise opcija onda synology koji po mom misljenju opravdava visu cijenu. Takoder bitna je i buka i potrosnja elektricne energije jer ovo ce ti stalno radit kao i vecini nas.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 11:07   #425
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,690
Jel se ventilator na Zyxel NSA310 jako čuje i može li se i koliko je zdravo skroz isključiti?

Ima li kakav jeftiniji i koliko toliko ok nas bez ventilatora?
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 11:39   #426
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,572
Cuj diskovi ti konsttno rade u NAS uredaju i treba imat kakvo takvo hladenje da sto duze potraju diskovi. A posto imas i neki procesor sigurno i on treba neki protok zraka. Provjeri recenzije na netu za sve takve info. mozda da ti se netko javi sa foruma tko ga ima... Makar vecina nas na forumu ima synologya.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 12:11   #427
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da bi imao RAID 5/6, moraš imati kontroler koji "obične" mašine nemaju, a ako ideš kupovati takav kontroler jednostavnije ti je uzeti takav NAS.
Jeste vi starci nefleksibilni.

md(4) u ruke i Bog da mu grijehe prosti. Definitivno ce raditi brze, bolje i jednostavnije nego vecina kontrolera koji kostaju manje nego SOHO NAS i 10TB consumers diskova.

Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Može se kod raida 5 ili 6 naknadno dodavat diskove bez previše kompliciranja? Znači kapacitet mi se popuni i zelim ga proširit dodatnim diskom.
...
Cijena je bitna tj. što manje to bolje, a od hardvera koji bi mogao iskoristiti je jedan laptop i malo starija desktop konfiguracija.
Definiraj "stariju" konfiguraciju, jer RAID 5 a pogotovo 6 vole procesor vise nego Zdravko Mamic Junu Kurcica, no s bilo kojim dual core procesorom i par GB RAM-a si dobar u nekoj varijanti Linuxa i md(4).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 12:18   #428
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Jeste vi starci nefleksibilni.
Naravno, volimo da stvari rade.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 11:42   #429
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Od raida 5-6 sam odustao zbog cijene, izdvojit ću sadržaj za koji vrijedi radit backup i stavit podatke u raid 1 što podržavaju jeftinija rješenja, ili kompliciranije ali sigurnije jedan vanjski disk za ručni backup.
Zapravo muče me osnove tj. razlika izmeđju jeftinijih nas uređaja tipa d-link i mrežnog diska tipa wd My Book Live s aplikacijom wd2go?
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 12:00   #430
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Od raida 5-6 sam odustao zbog cijene, izdvojit ću sadržaj za koji vrijedi radit backup i stavit podatke u raid 1 što podržavaju jeftinija rješenja, ili kompliciranije ali sigurnije jedan vanjski disk za ručni backup.
Zapravo muče me osnove tj. razlika izmeđju jeftinijih nas uređaja tipa d-link i mrežnog diska tipa wd My Book Live s aplikacijom wd2go?
Trebaš razgraničiti primarne i sekundarne potrebe.
Ako je osnova nekakav CIFS / NFS pristup, vidi što ti je potrebno na low-level nivou (RAID podrška, broj diskova, realna brzina, jamstva i ostalo). Nakon toga se koncentriraj na "dodatne" elemente - torrenti i slično.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.08.2013., 19:33   #431
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Glavni problem je bio što nisam znao razliku izmeđju nas uređaja koji imaju više mogućnosti i wd live vanjskih mrežnih diskova koji su (ako sam dobro skužio) ista stvar samo siromašnija verzija. Mislim da za neke osnovne potrebe pristupa i dijeljenja vezano za više lokacija zadovoljavaju svi modeli!?
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 19:47   #432
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Glavni problem je bio što nisam znao razliku izmeđju nas uređaja koji imaju više mogućnosti i wd live vanjskih mrežnih diskova koji su (ako sam dobro skužio) ista stvar samo siromašnija verzija. Mislim da za neke osnovne potrebe pristupa i dijeljenja vezano za više lokacija zadovoljavaju svi modeli!?
NISU ista stvar. NAS ima operativni sistem (Linux u vecini slucajeva) a externi disk je cisti storage. NAS je u biti kompjuter.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 20:08   #433
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Možda se nisam dobro izrazio. NAS zbog os-a ima više mogućnosti a eksterni mrežni disk je plug n play bez mogućnosti upgrade-a.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 20:20   #434
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Možda se nisam dobro izrazio. NAS zbog os-a ima više mogućnosti a eksterni mrežni disk je plug n play bez mogućnosti upgrade-a.
Da, s time da NAS ima puno vise mogucnosti i cinjenica da NAS imas upaljen non stop (u vecini slucajeva ili je non stop ili imash sheduled power on/off kad zelis) i pristupa smu neovisno o kompu tako da se spajas sa media playera, TVa (gledas slike, vidoe, mjuzu), pojacala, mobitela, tableta, torrenti, radi sbackup kompa na njeka automatski,... Sam HDD nije ni blizu toj funkcionalnosti ali je jeftiniji tako da sam misljenja ako neznas sta je NAS da ti onda niti netreba .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 20:41   #435
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Post

Treba mi samo to nisam znao!
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 20:48   #436
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Treba mi samo to nisam znao!
Odes ovdje i logiras se kao DEMO mod na Synology software da vidis kako izgleda OS/sucelje i vecina mogucnosti koje se nude (neke stvari nemos u ovom online demou ali 90% je dostupno) pa ces onda shvatit kolko je to razlicto od samo HDDa spojenog na USB ili mrezu .

http://www.synology.com/products/dsm...o.php?lang=enu
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 22:27   #437
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Možda se nisam dobro izrazio. NAS zbog os-a ima više mogućnosti a eksterni mrežni disk je plug n play bez mogućnosti upgrade-a.
Ovako iz konverzacije ovdje, mislim da je najbolje da uzmeš:

http://www.supernet.hr/externi-hdd_5#M0130482
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 23:19   #438
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Znači ti bi njemu preporučio da potroši 3600 Kn i dobije 8 TB prostora.

A vidi ovo sad:

Synology DS212j - 1500 Kn
2 x HDD WD RED 3TB - 1100 Kn = 2200

total 1700 Kn znači 200 Kn više ima 6TB umjesto 8TB i ima synology sa svim šta mu može past napamet.

E sad je samo pitanje koliko novaca je spreman potrošit jer priča synology kreće od 1300 kn za jednostruko ili 1500 Kn za dvostruko kučište + cijena diska.

S tim koliko znam bilo je par serija od WD tih eksternih koji su krepali, a kad krepa bye bye podaci ... ne znam kako je sa synologyem ako rikne iako sumljam da krepavaju baš ....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 23:42   #439
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Možda se nisam dobro izrazio. NAS zbog os-a ima više mogućnosti a eksterni mrežni disk je plug n play bez mogućnosti upgrade-a.
Mislim da brkaš termine. Mrežni disk je NAS. Pitanje je samo koje ti dodatne opcije trebaju.
Da bi DASD uređaj bio vidljiv na mreži, mora imati kompletnu logiku koja služi i konverziji protokola i setupu za mrežni rad.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 23:45   #440
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pa dobro se izrazio .

NAS ima više mogućnosti - true
eksterni plug and play - true
eksterni bez mogućnosti nadogradnje (u prijevodu u NAS.ovima možeš mjenjat diskove // nadograđivat ih) - true

All true

Naravno sa određenog glediša (korisničkog), ne ulazeći u detalje rada te protokole i sklopove pojedinih uređaja.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2013., 01:10   #441
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Znači ti bi njemu preporučio da potroši 3600 Kn i dobije 8 TB prostora.

A vidi ovo sad:

Synology DS212j - 1500 Kn
2 x HDD WD RED 3TB - 1100 Kn = 2200

total 1700 Kn znači 200 Kn više ima 6TB umjesto 8TB i ima synology sa svim šta mu može past napamet.

E sad je samo pitanje koliko novaca je spreman potrošit jer priča synology kreće od 1300 kn za jednostruko ili 1500 Kn za dvostruko kučište + cijena diska.

S tim koliko znam bilo je par serija od WD tih eksternih koji su krepali, a kad krepa bye bye podaci ... ne znam kako je sa synologyem ako rikne iako sumljam da krepavaju baš ....

U stvari dobio bi 4TB jer je spominjao RAID 1
Ako mu je i 3TB dovoljno, može uštediti još 1100kn i kupiti manji MyBook
sa 2 diska od 3TB
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2013., 01:54   #442
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pa tih 1300 koliko košta synology je obično razlika između njega i wd lan diska jer wd lan obično košta koliko i malo skuplji wd diskovi.

Sve se na kraju svodi na raspoložive novce i na drugom mjestu potrebu.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2013., 10:09   #443
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Pa dobro se izrazio .
Ne, potpuno se pogresno izrazio, kao sto mu Iggy rece, dok je tvoje rezoniranje uz konstataciju "odredjenog gledista" jednako tocno kao i konstatacija da si peder ukoliko nemas akvarij.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2013., 10:36   #444
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Pa dobro se izrazio .

NAS ima više mogućnosti - true
eksterni plug and play - true
eksterni bez mogućnosti nadogradnje (u prijevodu u NAS.ovima možeš mjenjat diskove // nadograđivat ih) - true

All true

Naravno sa određenog glediša (korisničkog), ne ulazeći u detalje rada te protokole i sklopove pojedinih uređaja.
Tu i jest osnovni problem. Disk koji se spaja preko mreže (iliti, Network Attached Storage) je uvijek NAS (ako govorimo o standardnoj mreži s NFS/CIFS protokolima, ne iSCSI). Osnovni problem je što je disk block-level uređaj koji ne može funkcionirati "preko mreže" bez dodatnog softvera koji je u stanju odraditi dosta opcija.
A sve ostalo ovisi o softverskoj varijanti - nema "PnP" mrežnih diskova, uvijek imaš neku konfiguraciju samo je pitanje kakvu, bez obzira radilo se o najjednostavnijim modelima, onima s malo više softvera ili strojevima od par stotina tisuća eura.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2013., 11:00   #445
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Brkam termine jer do sad nisam imao potrebe ili želje za mrežnim rješenjima pa tek učim, a vi ga onda još više zakomplicirate.
Iako je u prijevodu isto kad kažem NAS mislim na punokrvne nas uređaje tipa Synology i sl., a pod mrežni disk mislim na jednostavnija rješenja što se i prodaju pod imenom "mrežni disk".
Cijenu prate mogućnosti tako da za low-level (kako se Iggy izrazio) cijena je prioritet, pa s vremenom kad se vide prednosti i mogućnosti te vrste pristupa podacima može se ići na nešto bolje.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2013., 11:14   #446
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Brkam termine jer do sad nisam imao potrebe ili želje za mrežnim rješenjima pa tek učim, a vi ga onda još više zakomplicirate.
A i jesmo tu da se malo i nauči.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2013., 11:59   #447
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2013., 14:00   #448
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Kolegi treba backup za ured (3 racunala). Ideja je na mrezu na kojoj su spojena ta 3 racunala dodati uredjaj koji bi jednom tjedno radio backup svih racunala. Mislio je kupiti ili eksterni LAN HDD ili ovakvu kutiju pa u nju ubaciti WD red.
Otprilike ista cijena bi bila a cisto sumnjam da bi htio ici na ovaj Synology jer bez diskova kosta 1600kn.
Sto izabrati od ovo dvoje ili eventualno trecu opciju slicne cijene.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2013., 15:37   #449
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Kolegi treba backup za ured (3 racunala). Ideja je na mrezu na kojoj su spojena ta 3 racunala dodati uredjaj koji bi jednom tjedno radio backup svih racunala. Mislio je kupiti ili eksterni LAN HDD ili ovakvu kutiju pa u nju ubaciti WD red.
Otprilike ista cijena bi bila a cisto sumnjam da bi htio ici na ovaj Synology jer bez diskova kosta 1600kn.
Sto izabrati od ovo dvoje ili eventualno trecu opciju slicne cijene.
Pošto je očito da su im podaci i njihova sigurnost relativno nebitni, onda najbolje da uzmu taj eksterni HDD
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2013., 16:36   #450
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Ocito je jedinino da nema love. Da mu podaci nisu bitni ne bi ni radio backup.
Koja je prednost tog eksternog LAN HDD-a u odnosu na ovu D-Link kutiju i rucno ubacivanje?
Istina, on me i pitao za preporuku nekog eksternog LAN HDD-a a ova D-Link kutija je moja ideja jer sam razmisljao na nacin da ako crkne HDD ostaje ti kutija i obrnuto dok je kod gotovog rjesenja sve za u kantu + kasnije moze dodati jos jedan HDD ako mu treba prostora li RAID za vecu sigurnost.
Ja za namjenu slicnu ovoj koristim staro racunalo koje sam ostavio kao NAS a sa ovim NAS uredjajima nemam nikakvo iskustvo.
skitnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na