Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2017., 14:29   #1
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Savjet za mali odvjetnički ured

Pozdrav ljudovi!

Situacija je sljedeća:

Odvjetnički ured sa trenutno dvoje zaposlenih (ali broj zaposlenih će rasti u budućnosti na nekih 5-6) trenutno slaže svoju mrežu.

Zahtjevi su sljedeći:

-Računala na kojima rade odvjetnici imaju poseban software koji vodi ured, on se vrti na mysql bazi podataka.
-Žele da se ta mysql baza vrti na tom posebnom serveru.
-Žele NAS server na kojem se raditi backup
-Žele gigabitnu mrežu
-mogućnost povezivanja od doma na server, tj virtualni desktop
-domenu
-žele da koliko je to moguće sve bude future proof.
-routeri, switchevi, i to sve ostalo.

Kvaka je da cijena svakog pojedinog artikla ne smije biti skuplja od 3.500,00 (da odmah uđe u trošak za tekuću godinu), osim servera.
Naravno kombinacije tipa NAS od 3499 kn + HDD ovi (3499) su dopuštene.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 14:47   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Ne bih želio biti picajzla, ali ne vidim zašto postoji ograničenje od 3.500kn po uređaju. Meni sva kupljena oprema ulazi u trošak bez obzira na cijenu.
Ako je problem zbog amortizacije, koliko znam, kod nekih se stvari amortizacija može provesti ubrzano/skraćeno u istoj godini (mislim da IT oprema spada u tu grupu).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2017., 14:49   #3
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne bih želio biti picajzla, ali ne vidim zašto postoji ograničenje od 3.500kn po uređaju. Meni sva kupljena oprema ulazi u trošak bez obzira na cijenu.
Ako je problem zbog amortizacije, koliko znam, kod nekih se stvari amortizacija može provesti ubrzano/skraćeno u istoj godini.
Da, može se provesti ubrzana amortizacija po stopi od 100 % godišnje, ali budući je prošlo skoro pola godine, amortiziralo bi se samo 56 ili 66 % iznosa.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 01:06   #4
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Synology NAS, možda čak i seagate diskovi ili wd red, od mrežne opreme hp ili mikrotik, za router definitivno mikrotik. Ako imate dovoljno jak link na net složi se vpn. U cijeloj priči najskuplji je server, windowsi 2k12 i cal licence....

Pitanje je samo za taj poseban software da li se vrti na serveru ili klijentu? Ovdje pitam za program kojega korisnik pokreće....

Vezano za backup na synology to se planira na istoj lokaciji ko i server ili? Server sam po sebi ima redundanciju (ako se tako složi) ali backup na istoj lokaciji nije baš preporučljiv.

Također proučite da li Vam se možda više isplati SaaS usluga gdje je sve u cloudu, nema troškova održavanja servera itd.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 08:41   #5
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
to navedeno, bez uvrede molim, ne da nije future proof, nego nije ni present proof.
server, domain controller, lokalni backup, virtualni desktop...to nije nesto sto bi danas ikome preporucio, a pogotovo ne odvjetnickom uredu.
pravac AWS ili Azure.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:09   #6
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Odvjetnički uredi generiraju 100-300 mb word dokumenata godišnje po korisniku.

Osim ako nije neki job za vladu ili hrt, mislim da se ne isplati upucati toliko u opremu, ali svako ima svoje veselje!
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:19   #7
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
to navedeno, bez uvrede molim, ne da nije future proof, nego nije ni present proof.
server, domain controller, lokalni backup, virtualni desktop...to nije nesto sto bi danas ikome preporucio, a pogotovo ne odvjetnickom uredu.
pravac AWS ili Azure.
Ne, cloud ne dolazi u obzir iz sigurnosnih razloga.
Znam što ćete reći, to je danas sve jako sigurno, ali jednostavno ne želimo da naši povjerljivi podatci budu u oblaku.

Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Synology NAS, možda čak i seagate diskovi ili wd red, od mrežne opreme hp ili mikrotik, za router definitivno mikrotik. Ako imate dovoljno jak link na net složi se vpn. U cijeloj priči najskuplji je server, windowsi 2k12 i cal licence....

Pitanje je samo za taj poseban software da li se vrti na serveru ili klijentu? Ovdje pitam za program kojega korisnik pokreće....

Vezano za backup na synology to se planira na istoj lokaciji ko i server ili? Server sam po sebi ima redundanciju (ako se tako složi) ali backup na istoj lokaciji nije baš preporučljiv.

Također proučite da li Vam se možda više isplati SaaS usluga gdje je sve u cloudu, nema troškova održavanja servera itd.
Hvala Vam puno na odgovoru. što su to točno cal licence?
Backup će biti na offsite lokaciji, a treći backup bi se vršio na eksterne hdd-ove koji bi se spremali u sef.
Software koji "vodi " ured se izvršava na serveru, a na njega se spajaju klijenti.

Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Odvjetnički uredi generiraju 100-300 mb word dokumenata godišnje po korisniku.

Osim ako nije neki job za vladu ili hrt, mislim da se ne isplati upucati toliko u opremu, ali svako ima svoje veselje!
Točno je da prosječni korisnik unutar ureda generira par stotina mb word dokumenata, ali idemo prema uredu gdje se sve skenirati i/ili OCR-ati, + imamo programe koje povlače sudsku praksu, tako da na godišnjoj razini ćemo imati oko 50-100tak gb podataka.
Znam da nije puno podataka u usporedbi sa nekim drugim branšama,ali je značajno više od prosječnog odvjetničkog ureda.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:51   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ne, cloud ne dolazi u obzir iz sigurnosnih razloga.
Znam što ćete reći, to je danas sve jako sigurno, ali jednostavno ne želimo da naši povjerljivi podatci budu u oblaku.

Molim te da ovo objasniš, ako ti nije problem. S tim da odgovor "Mi mislimo da je nesiguran" ne prihvaćam.

tnx
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 10:01   #9
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Molim te da ovo objasniš, ako ti nije problem. S tim da odgovor "Mi mislimo da je nesiguran" ne prihvaćam.

tnx
Naravno.
Kao i svaki ured imamo povjerljive dokumente stranaka, različite ugovore, i ostalu dokumentaciju koja bi neke od naših stranaka koštala par godina zatvora ili novčane štete u stotinama tisuća eura.
Rizik je relativno mali, ali moguca steta izrazito velika.
Što se tiče fizičkog osiguranja lokacije, ured ima protupravalna vrata, video nadzor, alarm i spojen je na zaštitarsku službu.
Znam što ćete reći na to, ako se netko namjerio da izvuče određenu dokumentaciju, provalit će fizički u ured, i ukrasti server, ali mene je osobno više strah da neki hacker ne provali u cloud čisto iz pizdarije.
Također, sve što je povjerljivo se stavlja u VeraCrypt disk, a sva osjetljivija dokumentacija koja se printa se poslje baca u uništavače dokumentacije.
I sada prilikom izgradnje mreže bi prešli na biometrijsku sigurnost, znači vjerojatno čitači otisaka prstiju.


Ja sam uvijek otvoren za sugestije i prijedloge, ali nadam se da sam uspio pojasniti i što nas zabrinjava.

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 14.04.2017. u 10:15.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 11:00   #10
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Necu komentirati could jer cloud ima svoje prednosti i mane. Pitaj neku od vladinih "tajnijih" agencija dali ima svoje stvari u cloudu i reci ce 1 000 000 naravno ne. Dali neki odvjetnicki uredi imaju tako tajne podatke nije na nama ovdje da sudimo (mozda da mozda ne). Ono sto u coloudu uvijek ima smisla je lokalno kriptirani backup.

Htjeo sam samo komentirati veracrypt koji je naravno ok, ali ako postoje SED diskovi koji sami kriptiraju. Puno lakse i elegantnije nego Truecrypt istina i skuplje...
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2017., 11:32   #11
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Htjeo sam samo komentirati veracrypt koji je naravno ok, ali ako postoje SED diskovi koji sami kriptiraju. Puno lakse i elegantnije nego Truecrypt istina i skuplje...
Nisam znao da postoji nešto tako.
Idem sada malo to proguglati.
Hvala na informacijama u svakom slučaju.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 11:38   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151