Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.06.2022., 14:49   #1
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
MaxTV preko Switcha ?

Bok,

Imam pitanje u vezi MaxTVa.

Kemijam nesto sa zamjenom mreznih kabela u zidu/po sobama i preko tavan pa sam sad zamislio da bi stavio jedan mali mrezni ormar (10" 6U) na tavna i tamo PD/patch/swithc da nemoram imati poseban kabel za maxtv od 40metara u komadu (trenutno korisitm maxTV preko powerlinea jer bi inac emoroa vuci kable od 45 metara - iz radnes sobe gore na tavan pa na drugu strnau kuce pa dolje u dnevnu sobu.)

Plan je da dovucem jedna kabel na tavan do switcha te do jos 5 kabela od switch do ostlaih soba/lokacija (imam kroz zid do tavana fi20 buzir pa se nadam u njega ugurati 2 komada CAT6 kabela, tj. jedan ce proci sigurno i teoretski mi je jedan dovoljan ako ce raditi preko switcha ali provuko bi dva za svaki slucaj kad vec cupam postojeci CAT5E).

Swithc koji bi uzeo je Ubiquity EsdeSwitch10X(P) i njega stavio na tavan te onda u jedan od portova ustekao vezu sa routerom a dalje vezu sa MaxTvom?
https://store.ui.com/collections/ope...edgeswitch-10x

Ono sto me muci je da vjerujem da treba neke posebne stvari dodavati u switch da bi to radilo ? (vidio sam temu Mikrotik+MaxTV) pa cisto da provjerim jel to moguce na edgeswitchu .

Hvala
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 28.06.2022. u 15:07.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 15:02   #2
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
Zdravom logikom, nije ti problem switch nego router jer ako imas samo jedan kabel do switcha moras moci poslati po trunk portu sa routera na switch vise VLANova. Da li to mozes iskonfigurirati na routeru? Ako imas neki od providera, nisam siguran da je to moguce. Ako da onda na switchu moras taj trunk pretvoriti na netagirane access portove prema deviceovima dalje. Edge switch nisam nikad vidio pa ne mogu rec jel ce ti to raditi ali to bi trebala biti osnovna funkcionalnost switcha Postoji mogucnost da je za maxtv jos nesto potrebno (IGMP snooping ili nesto slicno).
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.06.2022., 15:06   #3
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Router je Hibridni (4G+zica) od T-Coma, onaj ZTE HA35 i za sad tak mora ostati jos bar neko vrijeme dok ne dodje optika (A1 pocinje 1.7 sa radovima u mom selu ali predvidjeni kraj radova je 12/2023 tako da ne ocekujem spajanje optije prije proljeca 2024 ).

Jel bi pomoglo ako provucem DVA kabela od routera do switcha na tavanu pa da je jedan za sobe a jedan samo za MaxTV?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 15:19   #4
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
Definitivno pomaze, i dalje ces na switchu morati odvojiti te portove u razlicite VLANove.
Ali ako si vec povukao taj drugi do tavana, povuci ga do kraja i nemas nikakvih komplikacija sa switchem.

Ja teoretiziram oko ovog, vjerovatno ce ti se netko javiti tko je to actually i radio pa ces biti pametniji.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 15:26   #5
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Mogu eventulano jedan kabel direkni vuci do maxTVa (cca 45metara komplento mimo switcha) ali drugi za sobe svakako moram preko siwtcha jer nemogu iz radne sobe provuci 5 kabela do tavana (da svaku sobu/poziciju imam na posebnom kabelu) ali ok njima to nebi bio problem jer kompovi/TV/Reciever rade preko switch ionako pa me taj dio ne brine.. Vjerojanto bi uzeop ovaj XP modle jer je POE pa bi mozda psojio 1-2 kamere na Synology kad vec razvlacim svasta da sve rjesim o "istom" trosku" .

Vlanove mogu praviti na edgeSwitchu (imam njihova dva switcha trenuno).

U biti sad radim pripremu i nabavljam opremu (kabeli, rack 10", patch panel, switchevi, keystone, kamera(e) ...) pa bi pred jesen to radio kad bude hladnija temp da se ne skuham sad na tavanu na +40C .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 16:08   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Da krenem od kraja:

- računaj da ti +40C / -10C nisu "krasni" radni uvjeti i pitanje je koliko će (bilo koja oprema) preživjeti.
Kad se već kopa, radi, radije sa kabelima "skreni" niže u neku prostoriju sa koliko - toliko normalnijim radnim uvjetima.

- svakako vuci 2 Lan kabela od routera do switch - a
Tada po jednom šalješ Net / Internet a po drugom MaxTv.
Ako imaš samo jedan MaxTv prijemnik tada ne trebaš pametni switch, samo pospoji da MaxTv dođe (direktno) od routera do njihovog STB - a.
Ako budu 2 MaxTv - a onda je dovoljno glupi switch u kojem će biti samo 2 STB - a i kabel sa routera.

- pošto je za sada u igri Hibridni (4G+zica) kreni graditi mrežu od gore prema dole jer je bolje da je 4g router na višoj lokaciji za bolji prijem a jadni xDSL dovuci gore gdje treba.
Istim putem će u futuru trebati provući optiku.

Za sada toliko
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 16:26   #7
Incre_Dible
Premium
Moj komp
 
Incre_Dible's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 149
https://store.ui.com/collections/ope...edgeswitch-10x
Switch ti ima 2 SFP porta koje sumnjam da ćeš koristiti. POE ako ti ne treba isto uzmi neki drugi jeftiniji switch. Trenutno je kriza na cijelom EU tržištu vezano za switcheve. Za ovo što ti treba dovoljan ti je i https://store.ui.com/collections/uni...unifi-switch-8. Iste možeš konfati preko kontrolera.
Incre_Dible je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 16:41   #8
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da krenem od kraja:

- računaj da ti +40C / -10C nisu "krasni" radni uvjeti i pitanje je koliko će (bilo koja oprema) preživjeti.
Kad se već kopa, radi, radije sa kabelima "skreni" niže u neku prostoriju sa koliko - toliko normalnijim radnim uvjetima.
To sam prvo provjeravao i Ubiquiti kaze od -20 do +50C a po forumima vidim ljudi govore da im rade ti switchevi i u toplijim uvjetima vec godinama bez problema. Tavan je podaskan tako da nije gore nikad ispod nule ali ljeti posto otvorim dva prozor da malo zrak cirkulira bude gore 40ak C sigurno u najtoplijem periodu kad je vani 35+.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
- svakako vuci 2 Lan kabela od routera do switch - a
Tada po jednom šalješ Net / Internet a po drugom MaxTv.
Ako imaš samo jedan MaxTv prijemnik tada ne trebaš pametni switch, samo pospoji da MaxTv dođe (direktno) od routera do njihovog STB - a.
Ako budu 2 MaxTv - a onda je dovoljno glupi switch u kojem će biti samo 2 STB - a i kabel sa routera.

- pošto je za sada u igri Hibridni (4G+zica) kreni graditi mrežu od gore prema dole jer je bolje da je 4g router na višoj lokaciji za bolji prijem a jadni xDSL dovuci gore gdje treba.
Istim putem će u futuru trebati provući optiku.

Za sada toliko
Ma signal mi je full na routeru a njihov hibridni je ionako limitiran na 30/5 Mbit brzine (ako se to danas mogu zvati brzine) tako da tolko bi imao i da ga zakopam u rupu ispod podruma .

Jedan maxTv uredjaj je u igri alid avec vidim da cu vuci 2 kabela cak i da mi netrebaju sad ko zna u buducnosti . Vec vidim CAT6 kable za vanjsku uporabu 8.5kn/metar a ja sam ugrubo naracuno nesto sitno ispod 150m sa svim tim kemijama .

Na tavnau bi bio samo jedan switch 8 portni u malom 6U 10" racku (cisto da zastitim opremu od prasine i muha koje se provuku kroz mrezicu na tavanskim prozorima stavio bi ipak rack), keystone patch panel za slat kabele po sobama/lokacijama, jedan PDU sa 3-4 schuco utikaca i eventualno bi razvuko dvije Ubiquity kamere (jedan ispred jedna iza kuce koje lako instaliram pored/iznad tavanskih prozora posto mi je onda sve to blizu switcha (jedna bi bila 5m od switcha a druga 8-9m od switcha na tavanu tj izvan tavna tik ispod krova tako da im snijeg/kisa nebi smetali) koje rade sa PoE+ i synology NASom (to jos nisam istrazio ).

Sto se tice optike kad krenu kuce spajati vjerujem da ce ici zracno jer predvidjeli su tri DČa za cjelo selo (cca 1600 niti) taka da vjerujem da ce ici po betonskim stupovima od rasvjete/telefona koje sad imamo po ulicama i onda ulaziti na tavane kao sto trenutno dolazi telefon ali za taj kabel imam posebam buzir koji izlazi sa tavanu u radnu sobu koja je u prizemlju tako da to ce se lako dovuci do radne kad bude vrijeme doslo za te akcije (nadam se sto prije) pa vjerujem da mi je bolje imati taj njihov novi router za optiku u klimatiziranoj sobi nego igdje na tavanu/katu kuce....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 28.06.2022. u 16:56.
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na