Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.11.2019., 17:51   #181
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Kupi DVB-T2 receiver koji podržava HDMI CEC, ako ti podržava i TV CEC onda ćeš imati samo jedan daljinac
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:04   #182
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,691
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova

Ok...sve je stvar navike...neko voli drlog i komplikacije poput tebe.
znači ja bi trebo j*** ma*** developerima igara jer za novu igru moram "baciti" staru konfu ili dat XY novaca nadogradnje ako oću igrat nove igre???
ista stvar kod tebe. onda nemoj gledat TV program. simple-as-that.

no comment no more...
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:26   #183
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
znači ja bi trebo j*** ma*** developerima igara jer za novu igru moram "baciti" staru konfu ili dat XY novaca nadogradnje ako oću igrat nove igre???
ista stvar kod tebe. onda nemoj gledat TV program. simple-as-that.
Naravno da nije isto jer je nacionalna televizija od općeg interesa svih građana na obrazovnim, kulturnim,informativnim i drugim razinama. Usporedba sa gamingom ti ne drži vodu. Tako ja tebi mogu reći “igraj stare igre ili ne igraj uopće”.
Svjestan sam da će se morat pljunut lova zbog novog standarda...ali komplikacije sa prijemnicima kod mene ne prolaze. Šteta...dva samsunga u tip top stanju koja ću morat poklonit do svibnja iduće godine.
bixsy the king je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:32   #184
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor blackened Pregled postova
- po kojoj osnovi ti moras placati uslugu kad nemas mogucnost prijema signala?
Gdje pise da moras ?
Code:
https://www.hrt.hr/fileadmin/dokumenti/ODJAVA_FIZIC__KE_NOVA.pdf
1.neposjedovanje prijamnika.

Ispunis, potpises i posaljes.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:34   #185
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
jesi ovako dramio i kad smo prelazili sa analogije na dvb-t? jer, jao, morao si bacit crt televizor?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:59   #186
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Pitanje za upućene u antenske sustave.

Imam antenski sustav u kući koji spaja vanjski zemaljsku i satelitsku antenu u jedan signal koji se distribuira putem splitera do svake sobe i tamo na utičnici dijeli na zemaljsku i satelitsku.

Problem mi se počeo javljati prije nekoliko tjedana, kada mi je kvaliteta signala na mux D (474 Mhz) se srozala na 0 ili skoro nula. Znači gledanje programa nemoguće.

Pošto nemam pojma o antenskim sustavima zvao sam okolo servisere, ali oni koji još postoje imaju previše posla, i neću ih dočekati sljedećih nekoliko mjeseci.
Sam sam otvorio kutiju i krenio metodom pokušaja i pogrešaka isključivati jedan po jedan kabel i pratiti što se dešava.

Na kraju sam uspio vratiti mux D na način da sam isključio drugu antenu iz sustava, vjerojatno je radila neke smetnje.

Problem je, što iako su mi jačina signala i kvaliteta sada skoro 100% na mux A/B/D, ne mogu uhvatiti niti jedan DVT-T2 signal (novi M2 i dva stara EVOTV kanala koji se kao na DVT-T2 emitiraju). Znači na svim tim kanalima je signal 0, kvaliteta 0.

Opet metodom pokušaja/pogrešaka plus malo logike, shvatim da kada izbacim pojačivač signala iz sustava (KERMAN AM200, ne mogu naći više taj model na internetu, najbliže je OVO) jačina signala na MUX B/D padne na cca 90%, na MUX A na cca 80%, ali je kvaliteta 100% na svima, ali sada hvatam sve DVB-T2 kanale i novi M2 s HD programima je jačina signala cca 50-60%, a kvaliteta uglavnom na 100%.

Ima li tko ideju u čemu je probem s pojačivačem signala i DVB-T2 signalom?

P.S. Isprika na opširnom opisu, ali reko da opišem cijelu situaciju, možda netko vidi nešto što ja ne vidim.


Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 16.11.2019. u 19:10.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 19:57   #187
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
DVB-T2 signal kod nas je moduliran QAM256 modulacijom koja je iznimno osjetljiva na fazne pomake koje takva TV pojačala uzrokuju, pa demodulator u TVu uopće ne može prepoznati signal niti tuner ima lock.

TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina. TV pojačala su imala smisla sa starim jeftinim televizorima prije 20 godina dok se gledao analogni signal. Danas čak i najjeftiniji televizori, pa i USB TV tuneri od 10$USD imaju vrlo dobre tunere koji sami pojačaju signal koliko treba.

Ako ti fali signala, upotrijebi bolju antenu i/ili nađi bolju poziciju antene. Pojačala rade (puno) više štete nego koristi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 19:59   #188
Ico2005
Premium
Moj komp
 
Ico2005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Slavonija ravna
Postovi: 449
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Naravno da nije isto jer je nacionalna televizija od općeg interesa svih građana na obrazovnim, kulturnim,informativnim i drugim razinama. Usporedba sa gamingom ti ne drži vodu. Tako ja tebi mogu reći “igraj stare igre ili ne igraj uopće”.
Svjestan sam da će se morat pljunut lova zbog novog standarda...ali komplikacije sa prijemnicima kod mene ne prolaze. Šteta...dva samsunga u tip top stanju koja ću morat poklonit do svibnja iduće godine.
Kad te baš toliko broj daljinskih upravljača sekira, lijepo metneš ruku u džep i cca +100 eura za jedan divni logitech harmony daljinski sa kojim možeš upravljat sa runilicom za kukuruz ako hoćeš... samsung + dvbt2 prijemnik + logitech i eto harmonije, sva nova tehnologija sa jednim daljinskim...
Ico2005 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:03   #189
Ico2005
Premium
Moj komp
 
Ico2005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Slavonija ravna
Postovi: 449
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
DVB-T2 signal kod nas je moduliran QAM256 modulacijom koja je iznimno osjetljiva na fazne pomake koje takva TV pojačala uzrokuju, pa demodulator u TVu uopće ne može prepoznati signal niti tuner ima lock.

TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina. TV pojačala su imala smisla sa starim jeftinim televizorima prije 20 godina dok se gledao analogni signal. Danas čak i najjeftiniji televizori, pa i USB TV tuneri od 10$USD imaju vrlo dobre tunere koji sami pojačaju signal koliko treba.

Ako ti fali signala, upotrijebi bolju antenu i/ili nađi bolju poziciju antene. Pojačala rade (puno) više štete nego koristi.
Eno antene pod krovom, na njoj jedno staro fracaro pojačalo iz 1994. godine, tad sam se otelio skoro 400 kn za njega i umalo zaginuo od ženskog dijela ukućana... od tada do dan danas 0-24, ugašeno bilo samo kada nestane struje, preko 20 godina bilo vani iznad krova... signali na digitaliji su 95 posto signal, 100 posto kvaliteta...
Ico2005 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:08   #190
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor Ico2005 Pregled postova
Kad te baš toliko broj daljinskih upravljača sekira, lijepo metneš ruku u džep i cca +100 eura za jedan divni logitech harmony daljinski sa kojim možeš upravljat sa runilicom za kukuruz ako hoćeš... samsung + dvbt2 prijemnik + logitech i eto harmonije, sva nova tehnologija sa jednim daljinskim...
Problem sa Harmony-jem je što daleko previše košta za (komplicirani) uređaj koji krepava i zadaje glavobolju jer kad radi ne radi uvijek kako treba. Meni je to previše pogotovo kad daljinac koji besplatno dođe uz TV ne krepava nikad i jednostavno radi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:11   #191
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
DVB-T2 signal kod nas je moduliran QAM256 modulacijom koja je iznimno osjetljiva na fazne pomake koje takva TV pojačala uzrokuju, pa demodulator u TVu uopće ne može prepoznati signal niti tuner ima lock.

TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina. TV pojačala su imala smisla sa starim jeftinim televizorima prije 20 godina dok se gledao analogni signal. Danas čak i najjeftiniji televizori, pa i USB TV tuneri od 10$USD imaju vrlo dobre tunere koji sami pojačaju signal koliko treba.

Ako ti fali signala, upotrijebi bolju antenu i/ili nađi bolju poziciju antene. Pojačala rade (puno) više štete nego koristi.
Istina, nakon što sam ga izbacio sve radi, barem za sada.
Samo me strah da tih 50-60% jačina signala na MUX M2 nebi otišlo dolje iz nekog razloga, onda vjerojatno neće više raditi.

Citiraj:
Autor Ico2005 Pregled postova
Eno antene pod krovom, na njoj jedno staro fracaro pojačalo iz 1994. godine, tad sam se otelio skoro 400 kn za njega i umalo zaginuo od ženskog dijela ukućana... od tada do dan danas 0-24, ugašeno bilo samo kada nestane struje, preko 20 godina bilo vani iznad krova... signali na digitaliji su 95 posto signal, 100 posto kvaliteta...
DVB-T radi savršeno s pojačalom, ne radi DVB-T2 koji je neki dan uključen.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:35   #192
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
da nije kanalno pojačalo?
koje pojačava određeni dio, a ostalo 0


jer široko pojasno pojačava sve redom


+ danas treba i LTE filter ili ti ga 4g
dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 22:20   #193
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ima li tko ideju u čemu je probem s pojačivačem signala i DVB-T2 signalom?

P.S. Isprika na opširnom opisu, ali reko da opišem cijelu situaciju, možda netko vidi nešto što ja ne vidim.

Koliko se vidi na slici sa ispravljača treba taj kablić biti na prvoj poziciji OUT ( crno 2).
Pojačalo treba biti što bliže anteni tj. ako nije za vani može u potkrovlju na lokaciji gdje treba najmanje koaksa do antene jer pojačalo kod TV ne služi za ništa jer se na koaksu izgubio signal i pojačalo nema što pojačati osim šuma.

Od pojačala do TV može biti i preko 20m koaksa ako je pojačalo gore kod antena.


ps: priključak ANT2 spoji onu antenu koja gleda na dalji odašiljač jer ima veće pojačanje nego priključak ANT1 gdje spojiš antenu koja je usmjerena na bliži odašiljač. ( Ispravljač može biti kod TV jer koaksom šalje +12V prema pojačalu).

Za ANT2 imaš i regulaciju pojačanja od 20-30 dB.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 16.11.2019. u 22:34.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 23:32   #194
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina...
Ne možeš generalizirati, zna se zašto se stavljaju pojačala:
- prvo i osnovno da se pokriju gubitci u distribuciji (kada se sa jednog prijemnog mjesta pokriva više prijemnika)
- isto tako da bi se "na prijemnom mjestu" kombiniralo više izvora (čitaj odašiljača), mada je pravi naziv za tu funkciju ulazna skretnica, kod nekih izvedbi kombinirano u isto kućište skupa sa pojačalom
- nadalje ulazi skretnice mogu biti izvedeni kao široko pojasni (čitaj prima cijeli band) ili sa kanalnim filterom kako bi propustio samo odabrane (predviđene) kanale a sve drugo filtrirao / zagušio i time eliminirao smetnje
- za kraj, nekad se pojačalima "izvlačilo" slabašan signal dalekih izvora (npr. u Dalmaciji Talijanske TV stanice ili gore Austrija, Mađarska ...)

@Libertus
Da se vratimo na njegov "slučaj
Prvo ova primjedba kolege D/G, po slici sve skupa je krivo spojeno:
- kabel koji ide prema TV - ima treba spojiti na ispravljaču TV-MAX (na slici lijevo) na desni konektor
- ovaj "kratki" kabelić ide sa ispravljača lijevi konektor na izlaz pojačala (označen dodatno sa 2)

Da sad ne prepisujem, našao sam negdje na netu da je ovaj Kerman AM200 kanalno pojačalo za neku našu regiju (čitaj propušta odr. kanal na pojedinom ulazu).
Zbog toga sada "zapinju" novi kanali.

Za precizniji odgovor tj. prijedlog kolega Libertus treba navesti lokaciju i ako zna koje odašiljače hvata.
Ovako napamet može se napraviti:
- za test odspojiti ispravljač i pojačalo kompletno, sa običnim razdjelnikom:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/62
spojenim "naopako", kombinirati 1 ili 2 antene na kabel prema TV i viditi rezultat
- uzeti ovo pojačalo i montirati ga umjesto postojećeg, ispravljač će odgovarati:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/103723
svaka antena na svoj ulaz, treba pažljivo podesiti pojačanje svakog ulaza (smanjiti na min. uljevo pa zatim polako dizati u desno) i pratiti nivo i kvalitetu na TV

That's it
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 00:27   #195
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Libertus
Da se vratimo na njegov "slučaj
Prvo ova primjedba kolege D/G, po slici sve skupa je krivo spojeno:
- kabel koji ide prema TV - ima treba spojiti na ispravljaču TV-MAX (na slici lijevo) na desni konektor
Slika prikazuje odspojeno pojačalo, ali sam ostavio kablove kako je bilo zadnjih 10 godina (preživjelo analogni TV i DVB-T)

Da malo pojasnim. Ispravljač TV-MAX koliko sam shvatio napaja naponom antenu i sve iza. Antena s krova je bila priključena u lijevi konektor na slici (ANT. +12V), dok je desni konektor (TV) bio spojen na ANT1 ulazni priključak na pojačalu. Druga antena (pretpostavljam SAT) je bila spojena na ANT2 i na tom dolaznom kablu je bio neki priguživač koji je blokirao određene frekvencije (sada je taj dio, druga antena, potpuno isključena).

Nadalje, izlaz s pojačala (OUT +12V tj. ovaj označen crnim 2) je dalje bio spojen na trostruki spliter i dalje na kablove do soba i TV-a.

Sadašnje stanje, sve na slici je izbačeno van, antenski kabel koji je bio spojen na ispravljač TV-MAX na konektor ANT. +12V, sada je spojen direktno na trostuki spliter.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
- ovaj "kratki" kabelić ide sa ispravljača lijevi konektor na izlaz pojačala (označen dodatno sa 2)
Znači kažeš da treba spojiti izlaz pojačala malo bliže anteni, tj. na odjelak prema anteni, a ne na odjelak koji ide prema TV uređajima.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da sad ne prepisujem, našao sam negdje na netu da je ovaj Kerman AM200 kanalno pojačalo za neku našu regiju (čitaj propušta odr. kanal na pojedinom ulazu).
Zbog toga sada "zapinju" novi kanali.

Za precizniji odgovor tj. prijedlog kolega Libertus treba navesti lokaciju i ako zna koje odašiljače hvata.
D1 regija.
DVB-T MUX D = kanal 21, 474 MHz
DVB-T MUX A = kanal 36, 594 MHz
DVB-T2 MUX C = kanal 38, 610 MHz (EVOTV)
DVB-T MUX B = kanal 44, 658 MHz
DVB-T2 MUX M2 = kanal 51, 714 MHz
DVB-T2 MUX E = kanal 56, 754 MHz (EVOTV)
Udaljenost od odašiljača cca 4-5km, nema nekih prepreka između.

EVOTV kanali (38 i 56) su mi nebitni, samo ih navodim iz razloga što se deklariraju kao DVB-T2 na uređaju, i isto su nedostupni kada i novi MUX M2 (51).

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ovako napamet može se napraviti:
- za test odspojiti ispravljač i pojačalo kompletno, sa običnim razdjelnikom:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/62
spojenim "naopako", kombinirati 1 ili 2 antene na kabel prema TV i viditi rezultat
Ovo sam probao već, izbacio ispravljač i pojačalo, te spojio direktno antenu (jednu) na spliter. Rade svi kanali, TV ih uredno očitava.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
- uzeti ovo pojačalo i montirati ga umjesto postojećeg, ispravljač će odgovarati:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/103723
svaka antena na svoj ulaz, treba pažljivo podesiti pojačanje svakog ulaza (smanjiti na min. uljevo pa zatim polako dizati u desno) i pratiti nivo i kvalitetu na TV

That's it
Ovo bi mogao probati ukoliko novi DVB-T2 kanal 51 bude fluktuirao u kvaliteti signala.

Znači misliš da to moje pojačalo podržava samo određene kanale?
To mi je čudno pošto npr. kanal 44 (mux B) radi uredno kada je spojeno pojačalo, a kanal 38 i 51 ne rade.

Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Koliko se vidi na slici sa ispravljača treba taj kablić biti na prvoj poziciji OUT ( crno 2).
Pojačalo treba biti što bliže anteni tj. ako nije za vani može u potkrovlju na lokaciji gdje treba najmanje koaksa do antene jer pojačalo kod TV ne služi za ništa jer se na koaksu izgubio signal i pojačalo nema što pojačati osim šuma.

Od pojačala do TV može biti i preko 20m koaksa ako je pojačalo gore kod antena.


ps: priključak ANT2 spoji onu antenu koja gleda na dalji odašiljač jer ima veće pojačanje nego priključak ANT1 gdje spojiš antenu koja je usmjerena na bliži odašiljač. ( Ispravljač može biti kod TV jer koaksom šalje +12V prema pojačalu).

Za ANT2 imaš i regulaciju pojačanja od 20-30 dB.
Znači i ti misliš da pojačalo treba biti između ispravljača i antene, ako sam dobro shvatio. Inače, sam ispravljač se nalazi u tehničkoj kutiji, zajedno s pojačalom i svim spliterima/switchevima. Ta kutija se nalazi u sobi najbližoj anteni/potkrovlju, tako da je definitivno pojačalo bliže anteni nego TV uređajima. Jedino što ti i Nikky predlažete da pojačalo bude prije ispravljača, dok je sada odmah poslije. To je razlika od nekih 40-50cm koaksijalnog kabla.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 17.11.2019. u 00:48.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 00:35   #196
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ne možeš generalizirati, zna se zašto se stavljaju pojačala:
- prvo i osnovno da se pokriju gubitci u distribuciji (kada se sa jednog prijemnog mjesta pokriva više prijemnika)
- isto tako da bi se "na prijemnom mjestu" kombiniralo više izvora (čitaj odašiljača), mada je pravi naziv za tu funkciju ulazna skretnica, kod nekih izvedbi kombinirano u isto kućište skupa sa pojačalom
- nadalje ulazi skretnice mogu biti izvedeni kao široko pojasni (čitaj prima cijeli band) ili sa kanalnim filterom kako bi propustio samo odabrane (predviđene) kanale a sve drugo filtrirao / zagušio i time eliminirao smetnje
- za kraj, nekad se pojačalima "izvlačilo" slabašan signal dalekih izvora (npr. u Dalmaciji Talijanske TV stanice ili gore Austrija, Mađarska ...)
TV prijemnik ima pojačalo u sebi jer drugačije ne bi mogao raditi. Nema smisla kupovati pojačalo da se pojača signal jer to pojačalo uzrokuje smetnje. Za 2-3 televizora u kući je uvijek bolje uzeti pasivni splitter i jaču antenu. Također pasivni splitteri se mogu koristiti i za prijem s više izvora (više antena).

Ukoliko imaš zgradu ili neboder pa moraš distribuirati signal na XY stanova onda stavljaš distribucijsko pojačalo koje ima dovoljno jako pojačanje, te dovoljno nizak šum i dovoljno niska izobličenja.

Ovaj DVB-T2 meni ne radi na zajedničkoj anteni u zgradi jer pojačalo na zgradi nije dovoljno dobro za pojačanje DVB-T2 signala, pa gledam zemaljski HD sa sobne pasivne štapne antene bez pojačala. Puno zgrada će morati stavljati bolja pojačala za DVB-T2. Slično je bilo i sa DVB-T prije 10god.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 01:37   #197
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
@medo
Zato jer kod profi rješenja za ZAS imaš prije kanalna pojačala a sada programabilna pojačala koja treba ponovo naštimati / isprogramirati da bi pustila novi(e) kanale.
Jasna stvar dok se to ne odradi da novi kanal(i) ne prolaze pa moraš koristiti svoju antenu.

@Libertus
Kažeš:"izbacio ispravljač i pojačalo, te spojio direktno antenu (jednu) na spliter. Rade svi kanali, TV ih uredno očitava."
Ako tako sve radi uključujući i nove DVB-T2 kanale, dobra slika onda ostavi tako i blem riješen.
Ako ne onda idemo dalje.

Opet si malo zamiješao kako se spaja sve skupa, ajmo krenuti naopako od TV:
- nebitno sad jeli 1 ili ih ima više, recima da ih ima 2, svaki TV ide na jedan OUT na razdjelniku (http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/62)
- sa IN razdjelnika ide u Max-Tv ispravljač desni konektor (označen sa TV)
- sa Max-Tv ispravljač lijevi konektor (označen sa ANT +12V) ide u pojačalo oznaka OUT (tvoja oznaka 2)
- antene idu u ANT1 i/ili ANT2 na pojačalu
- još jedan bitan detalj na tom starom pojačalu, ANT2 ulaz ima regulaciju pojačanja (ne vidi se na slici, vjerojatno je na gornjoj strani),
time možeš regulirati nivo tj pojačanje (samo ne znamo na kojem kanalu)

Samo pojačalo se obično montira šta bliže antenama ali tako je na utjecaju atmosverilija (čitaj vani je),
može se montirati unutra (odmah pod krov / potkrovlje) i tako zaštiti od atmosverilija, ako je kabel do antene kratak i kvalitetan onda neće doći do značajnog gubitka.

Šta se tiče novih DVB-T2 kanala a rezultat sa ispravno spojenim sistemom (opisano poviše) ne bude ok, treba zamijeniti pojačalo (gore sam predložio koje), treba montirati i naštimati pa će sve biti ok.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 02:16   #198
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Da malo pojasnim. Ispravljač TV-MAX koliko sam shvatio napaja naponom antenu i sve iza.
Nemoj, ja sam dobio zgaravicu cim sam sliku vidio Logika kriva, razmisljanje krivo, spojeno apsolutno sve krivo osim sto je su dobro spojeni kablovi od televizora na splitter a to sto si imao slike je vjerojatno jer je jedan od televizora slao 5v prema tom pojacalu. Ne napaja se antena strujom nego kutija pojacala !

Ajde prvo spoji sve tip-top po slici a onda se moze dalje mudrovati, ovako na te tvoje Grunf sheme i spojeve problem se nece rijesiti niti rasprava ima smisla.
ANT 2 ne moras spajati a pogotovo ako je satelitska, zapravo uopce mi nije jasno na koju foru/fintu je na ANT2 mogla biti spojena satelitska antena ? Nije mogla, nema teorije da satelitski signal prodje kroz to pojacalo tako da na ANT2 nije bila satelitska nego je mozda neka druga antena no to ne znamo... nisi slikao antene na stupu pa da detektiramo.

Razlika izmedju ANT1 i ANT2 na pojacalu je jedino ta da ANT1 ima fixno pojacanje signala a ANT2 mozes dodatno pojacati za +10db, dakle vijak okrenut na ANT2 skroz ljevo daje jednako pojacanje kao ANT1.



Znaci, spoji po shemi, skeniraj, javi...
Vazno, na svakom televizoru prije spajanja po shemi idi u opcije TV-a i nadji gdje pise: napajanje antene ili power ant itd.. i to iskljuci - OFF !!
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 09:45   #199
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
@Nikky
Razumijem, isto kako je silver_tip napravio shemu, probam danas spojiti tako pa da vidimo što će biti.

@silver_tip
Sve pet. Nemam ja ništa s postojećom shemom spajanja, ne znam ništa o antenskim sustavima.
Moj dio je bio samo vađenje tog dijela iz tehničke kutije, a spajanje je odradio antenski/sat serviser prije 10 godina.
Hvala na shemi, i shvatio sam tako iz teksta prije, a i logično je da tih +12V na izlazu ispravljača ide na +12V na pojačalu. Zašto njemu nije bilo, nebih znao.

Naravno da si u pravu i da imam dvije antene, nisam ni znao.



Ovo je trenutno stanje tehničke kutije. Umjesto ovog jednog kabla gdje je tekst na slici je bila shema ispravljač+pojačalo sa slike od jučer (to je antena 1, bilo je spojeni na ANT1 ulaz od pojačala).


Ovo je antenski dolazni kabel s druge antene, bio je spojen na ANT2 ulaz na pojačalu. Problem je čim se spoji, ubije kanal 21, 474 MHz (MUX D) iako je do prije cca 3 tjedna sve uredno radilo. Zbog toga sam u startu i krenuo istraživati što se dešava s antenom, da bih kasnije vidio da pojačalo ubija DVB-T2 u prethodnoj shemi.

Danas imam vremena pa ću isprobati predloženo posložiti kako ste naveli. Spojit ću i tu drugu antenu natrag da vidim kako će se ponašati.
Pokušao sam pronaći mogućnost da TV ne šalje napon na antenu, ali ne postoji ništa slično u postavkama.

Možda bi bilo i vrijeme platiti nekome za zamjeni ove kablove od vanjskih antena do unutra, garant stanje nije baš bajno nakon 10 godina. Satelitsku komotno mogu skinuti pošto je ne koristim više, ali nek stoji kad je već imam.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 17.11.2019. u 10:12.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 10:06   #200
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,691
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
TV prijemnik ima pojačalo u sebi jer drugačije ne bi mogao raditi. Nema smisla kupovati pojačalo da se pojača signal jer to pojačalo uzrokuje smetnje. Za 2-3 televizora u kući je uvijek bolje uzeti pasivni splitter i jaču antenu. Također pasivni splitteri se mogu koristiti i za prijem s više izvora (više antena).
prvi put čujem da tv ima bilo kakvo pojačalo za Tv signal...jer AKO ima (a nema) onda bi na TVa morala bit opcija za isključit to pojačalo ako živiš na 300m od odašiljača jer bi bio overboost, ne?

želim reć, da TV imaju različito kvalitetne (osjetljive) tjunere tako da nije na svkom isti kvaliteta prijema. poznato je da su prastari TVi (iz doba grundiga, telefunkena) imali kvalitetne i osjetljive tjunere u odnosu na noviju generaciju CRTa (sony, samsung, panasonic) ..ovi današnji očito imaju jkoš lošije tjunere tako da u graničnim područjima treba pojačalo.

što više TVa, više gubitaka signala i pojačalo treba. ja imam u kući splitter za 8 TVa (jbg, velka kuća,štaš) i prije toga pojačalo...možda vama u ZG ne treba al nije cijela HR samo ZG i ima situacija gdje je signal toliko slab da mora bit pojačalo.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 10:44   #201
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Na slikama u ormariću lijevo je FILTER koji se može podesiti na neki kanal a i taj na donjoj slici FAGOR je isto filter za blokadu kanala kojeg podesiš.
Te filtere danas nemaš potrebe koristiti pa ih jednostavno izbaci i spajaj direktno antene na pojačalo. Dakle spajaš kako je silver_tip nacrtao .



ps: Nikky ,sinoć sam očito bio pospan kad nisam primjetio da su na ispravljaču zamjenuti izvodi
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 12:05   #202
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ovo je antenski dolazni kabel s druge antene, bio je spojen na ANT2 ulaz na pojačalu. Problem je čim se spoji, ubije kanal 21, 474 MHz (MUX D) iako je do prije cca 3 tjedna sve uredno radilo.
Otvori tu kutiju na koju si "napisao" Fogar umjesto Fagor pa da vidimo tocno sta je to no vjerojatno je @D/G ispravno zakljucio da
je to kanalni filter koji blokira odredjene frekvencije ili dio pojasa jer na kraju je i taj FT 130F attenuator koji ubija/guši signal za 20dB.

Dakle kad ustanovimo dali je to to jel... onda taj kabl a bez tih filtera ide na ulaz pojacala u ANT2 s time da okrenes vijak
na pojacalu skroz uljevo tako da ANT1 i ANT2 imaju jednako pojacanje od 20dB a ako bude potrebe i tek onda ces se igrati sa tim vijkom i pojacavati signal na ANT2 ulazu.

E sad, kako ces provjeriti dali bilo koji od televizora salje 5v prema ormaricu ? Jednostavno... uzmi unimer ili uzmi bilo kakvu zarulju od 4-7v i spoji ju direktno na izlaz tj. ulaz splittera gdje pise IN !
Dakle odspojis kabl koji ide na splitter IN i odsjeces si komadicak coax kabla, stavis F konektor i zavrnes u taj IN na splitteru, ogolis zice i na njis spojis zarulju ili mjeris unimerom, struje ne smije biti niti zarulja smije svjetliti.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 13:56   #203
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
@D/G @silver_tip
Sada sam testirao sve kombinacije koje ste predložili.

Pod 2_WAY_TAP mislim na uređaj skroz lijevo u kutiji (jedan ulaz, tri izlaza, od kojih se samo jedan koristi), pretpostavljam da je na njega D/G mislio.

1. kombinacija
Ispravljač+pojačalo po silver_tip shemi, s tim da TV izlaz sa ispravljača ide na ulaz u 2_WAY_TAP, i dalje ide normalno (3 way splitter).

Rezultat:
Jačina signala na svim DVB-T kanalima na 100%. Kvaliteta signala na svim DVB-T kanalima 0%. Nema slike. DVB-T2 kanali se uopće ne očitavaju, ne postoje.

2. kombinacija
Ispravljač+pojačalo po silver_tip shemi, ali se potpuno zaobilazi 2_WAY_TAP. TV izlaz sa ispravljača ide direktno u 3 way splitter i dalje normalno.

Rezultat:
Jačina signala na svim DVB-T kanalima na 100%. Kvaliteta signala na kanalu 21 je 0%, ostalim dvb-t kanalima varira od 80-100%. DVB-T2 kanali se uopće ne očitavaju, ne postoje.

3. kombinacija
Dolazni kabel od antene 1 ide u 2_WAY_TAP (tako je i bilo), izlaz s 2_WAY_TAP ide u pojačalo na ANT1, dalje sve prema silver_tip shemi. TV izlaz sa ispravljača ide u 3 way splitter i dalje normalno.

Rezultat:
Jačina signala na svim DVB-T kanalima na 100%. Kvaliteta signala na svim DVB-T kanalima na 100%. DVB-T2 kanali se prvi puta pojavljuju među živima.
DVB-T2 kanal 38 - ne očitava se uopće, 0% sve
DVB-T2 kanal 51 - signal 90-100%, kvaliteta 50-70% (ovo je jedini bitan DVB-T2 kanal, barem za sada)
DVB-T2 kanal 56 - signal 90-100%, kvaliteta 90-100%

Stanje bez pojačala je:
DVB-T kanali: signal oko 80%, osim kanala 44 koji je bio oko 60-70%, kvaliteta signala 100%
DVB-T2 kanali, signal oko 50-60%, svi DVB-T2 kanali se očitavaju, kvaliteta 100% na svima.

Svi rezultati su očitani s TV-a, kako on prijavljuje.
Prema ovome izgleda da su Nikky i medo u pravu, to pojačalo vjerojatno nije dovoljno kvalitetno za DVB-T2.

Svi ovi rezultati su bez antene 2. Čim nju spojim nastaju problemi ili su lošiji rezultati, tako da sam nju skroz izbacio iz jednadžbe.

Edit:

Slika 3. kombinacije

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 17.11.2019. u 14:08.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 14:21   #204
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Kupi DVB-T2 receiver koji podržava HDMI CEC, ako ti podržava i TV CEC onda ćeš imati samo jedan daljinac
Imas li kakav link za takve?
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 15:19   #205
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
@Libertus
Vidiš da varijanta bez pojačala sasvim fino radi, ostavi tako.
Nije toliko stvar "kvalitete za DVB-T2" nego šta je rađeno za prethodnu situaciju (čitaj propušta odr. kanale) a sad se pojavio novi DVB-T2 i ne prolazi jer nije predviđen.
Ne treba zaboraviti da će u dogledno vrijeme ugasiti DVB-T pa će opet premještati DVB-T2 kanale, vjerojatno na ove na kojima sada ide DVB-T.

@Roso
Na žalost nema / ne znam ni jedan DVB-T2 receiver koji podržava HDMI CEC, kolega Kruno M je rekao muzičku želju
možda da je kontaktirati support Strong - a pa da ga dodaju (ako je moguće) u 82xx i 8550 modele.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 15:38   #206
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Prema ovome izgleda da su Nikky i medo u pravu, to pojačalo vjerojatno nije dovoljno kvalitetno za DVB-T2.
Os mi prodat to pojacalo ? Sta ce ti.., vis da ne valja, zastarjela tehnologija, uplatim ti na racun neku sicu za njega i platim PTT. Moze i bez adaptera za napajanje istoga - Golo pojacalo.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 18:29   #207
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Os mi prodat to pojacalo ? Sta ce ti.., vis da ne valja, zastarjela tehnologija, uplatim ti na racun neku sicu za njega i platim PTT. Moze i bez adaptera za napajanje istoga - Golo pojacalo.
Ako ti stvarno treba, nema problema. Daj mi nekoliko dana da vrtim sustav bez pojačala, i ukoliko je sve ok tvoje je.

Sada su DVB-T2 programi i dalje s jačinom signala na skoro 100%, ali je kvaliteta pala na 20-30% za MUX M2 (bilo 50-70%), što znači da se prekida slika i zvuk i pojavljuju kockice po ekranu.
Obični DVB-T je i dalje super, ali mi to neće ništa značiti za 6 mjeseci kada ga ugase.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 18:32   #208
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
I dalje ostajem uvjeren da je to livo NEPOTREBAN filter kao i onaj FAGOR za koji sam našao da je za 5-12CH (VHF). Mislim da nema dva slobodna priključka već da se tu podešava freq. ...bar da se na slici vidi shema i podaci sa tog "livog".


Što se pojačala , antena , skretnica i filtera tiče sva ta oprema radi jednako na svim modulacijama analognim i digitalnim , a samo po radnim freq. se mogu razlikovati.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 19:19   #209
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
I dalje ostajem uvjeren da je to livo NEPOTREBAN filter kao i onaj FAGOR za koji sam našao da je za 5-12CH (VHF). Mislim da nema dva slobodna priključka već da se tu podešava freq. ...bar da se na slici vidi shema i podaci sa tog "livog".
Kada sam probao izbaciti taj 2_way_tap koji spominješ, ali sam imao pojačalo uključeno, nije baš nešto pomoglo. Sada sam ponovno probao, ali bez pojačala, i signal je stabilan i najjači do sada. Ovog FAGOR-a na anteni 2 nisam ni stavljao nazad nakon tvoje prve poruke.



Znači, ovo je top top.
Bez pojačala, ali su svi kanali na 90-100% jačine signala, te svi do jednog na 100% sa kvalitetom signala. Pojačalo spremljeno sa strane, neću više dirati nekoliko dana i pratit ću kako se ponaša novi DVB-T2.

Zahvaljujem svima!

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 17.11.2019. u 19:27.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 20:05   #210
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
probao i ja taj de ve be - te dva.
nda



sa učke ide na kanalu 23, a taj isti kanal 23 je u upotrebi u italiji.
dok se dvb-t ne ugasi pa se ovaj dvbt2 prebaci na kanal 28 ili 53, mislim da će istrijani imati iste one probleme koje su godinama imali dok su talijani emitirali na frekvencijama na kojima su bili naši kanali.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na