Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.11.2019., 17:51   #181
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Kupi DVB-T2 receiver koji podržava HDMI CEC, ako ti podržava i TV CEC onda ćeš imati samo jedan daljinac
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:04   #182
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova

Ok...sve je stvar navike...neko voli drlog i komplikacije poput tebe.
znači ja bi trebo j*** ma*** developerima igara jer za novu igru moram "baciti" staru konfu ili dat XY novaca nadogradnje ako oću igrat nove igre???
ista stvar kod tebe. onda nemoj gledat TV program. simple-as-that.

no comment no more...
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:26   #183
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
znači ja bi trebo j*** ma*** developerima igara jer za novu igru moram "baciti" staru konfu ili dat XY novaca nadogradnje ako oću igrat nove igre???
ista stvar kod tebe. onda nemoj gledat TV program. simple-as-that.
Naravno da nije isto jer je nacionalna televizija od općeg interesa svih građana na obrazovnim, kulturnim,informativnim i drugim razinama. Usporedba sa gamingom ti ne drži vodu. Tako ja tebi mogu reći “igraj stare igre ili ne igraj uopće”.
Svjestan sam da će se morat pljunut lova zbog novog standarda...ali komplikacije sa prijemnicima kod mene ne prolaze. Šteta...dva samsunga u tip top stanju koja ću morat poklonit do svibnja iduće godine.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:32   #184
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor blackened Pregled postova
- po kojoj osnovi ti moras placati uslugu kad nemas mogucnost prijema signala?
Gdje pise da moras ?
Code:
https://www.hrt.hr/fileadmin/dokumenti/ODJAVA_FIZIC__KE_NOVA.pdf
1.neposjedovanje prijamnika.

Ispunis, potpises i posaljes.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:34   #185
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
jesi ovako dramio i kad smo prelazili sa analogije na dvb-t? jer, jao, morao si bacit crt televizor?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 18:59   #186
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Pitanje za upućene u antenske sustave.

Imam antenski sustav u kući koji spaja vanjski zemaljsku i satelitsku antenu u jedan signal koji se distribuira putem splitera do svake sobe i tamo na utičnici dijeli na zemaljsku i satelitsku.

Problem mi se počeo javljati prije nekoliko tjedana, kada mi je kvaliteta signala na mux D (474 Mhz) se srozala na 0 ili skoro nula. Znači gledanje programa nemoguće.

Pošto nemam pojma o antenskim sustavima zvao sam okolo servisere, ali oni koji još postoje imaju previše posla, i neću ih dočekati sljedećih nekoliko mjeseci.
Sam sam otvorio kutiju i krenio metodom pokušaja i pogrešaka isključivati jedan po jedan kabel i pratiti što se dešava.

Na kraju sam uspio vratiti mux D na način da sam isključio drugu antenu iz sustava, vjerojatno je radila neke smetnje.

Problem je, što iako su mi jačina signala i kvaliteta sada skoro 100% na mux A/B/D, ne mogu uhvatiti niti jedan DVT-T2 signal (novi M2 i dva stara EVOTV kanala koji se kao na DVT-T2 emitiraju). Znači na svim tim kanalima je signal 0, kvaliteta 0.

Opet metodom pokušaja/pogrešaka plus malo logike, shvatim da kada izbacim pojačivač signala iz sustava (KERMAN AM200, ne mogu naći više taj model na internetu, najbliže je OVO) jačina signala na MUX B/D padne na cca 90%, na MUX A na cca 80%, ali je kvaliteta 100% na svima, ali sada hvatam sve DVB-T2 kanale i novi M2 s HD programima je jačina signala cca 50-60%, a kvaliteta uglavnom na 100%.

Ima li tko ideju u čemu je probem s pojačivačem signala i DVB-T2 signalom?

P.S. Isprika na opširnom opisu, ali reko da opišem cijelu situaciju, možda netko vidi nešto što ja ne vidim.


Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 16.11.2019. u 19:10.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 19:57   #187
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
DVB-T2 signal kod nas je moduliran QAM256 modulacijom koja je iznimno osjetljiva na fazne pomake koje takva TV pojačala uzrokuju, pa demodulator u TVu uopće ne može prepoznati signal niti tuner ima lock.

TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina. TV pojačala su imala smisla sa starim jeftinim televizorima prije 20 godina dok se gledao analogni signal. Danas čak i najjeftiniji televizori, pa i USB TV tuneri od 10$USD imaju vrlo dobre tunere koji sami pojačaju signal koliko treba.

Ako ti fali signala, upotrijebi bolju antenu i/ili nađi bolju poziciju antene. Pojačala rade (puno) više štete nego koristi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 19:59   #188
Ico2005
Premium
Moj komp
 
Ico2005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Slavonija ravna
Postovi: 449
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Naravno da nije isto jer je nacionalna televizija od općeg interesa svih građana na obrazovnim, kulturnim,informativnim i drugim razinama. Usporedba sa gamingom ti ne drži vodu. Tako ja tebi mogu reći “igraj stare igre ili ne igraj uopće”.
Svjestan sam da će se morat pljunut lova zbog novog standarda...ali komplikacije sa prijemnicima kod mene ne prolaze. Šteta...dva samsunga u tip top stanju koja ću morat poklonit do svibnja iduće godine.
Kad te baš toliko broj daljinskih upravljača sekira, lijepo metneš ruku u džep i cca +100 eura za jedan divni logitech harmony daljinski sa kojim možeš upravljat sa runilicom za kukuruz ako hoćeš... samsung + dvbt2 prijemnik + logitech i eto harmonije, sva nova tehnologija sa jednim daljinskim...
Ico2005 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:03   #189
Ico2005
Premium
Moj komp
 
Ico2005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Slavonija ravna
Postovi: 449
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
DVB-T2 signal kod nas je moduliran QAM256 modulacijom koja je iznimno osjetljiva na fazne pomake koje takva TV pojačala uzrokuju, pa demodulator u TVu uopće ne može prepoznati signal niti tuner ima lock.

TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina. TV pojačala su imala smisla sa starim jeftinim televizorima prije 20 godina dok se gledao analogni signal. Danas čak i najjeftiniji televizori, pa i USB TV tuneri od 10$USD imaju vrlo dobre tunere koji sami pojačaju signal koliko treba.

Ako ti fali signala, upotrijebi bolju antenu i/ili nađi bolju poziciju antene. Pojačala rade (puno) više štete nego koristi.
Eno antene pod krovom, na njoj jedno staro fracaro pojačalo iz 1994. godine, tad sam se otelio skoro 400 kn za njega i umalo zaginuo od ženskog dijela ukućana... od tada do dan danas 0-24, ugašeno bilo samo kada nestane struje, preko 20 godina bilo vani iznad krova... signali na digitaliji su 95 posto signal, 100 posto kvaliteta...
Ico2005 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:08   #190
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Ico2005 Pregled postova
Kad te baš toliko broj daljinskih upravljača sekira, lijepo metneš ruku u džep i cca +100 eura za jedan divni logitech harmony daljinski sa kojim možeš upravljat sa runilicom za kukuruz ako hoćeš... samsung + dvbt2 prijemnik + logitech i eto harmonije, sva nova tehnologija sa jednim daljinskim...
Problem sa Harmony-jem je što daleko previše košta za (komplicirani) uređaj koji krepava i zadaje glavobolju jer kad radi ne radi uvijek kako treba. Meni je to previše pogotovo kad daljinac koji besplatno dođe uz TV ne krepava nikad i jednostavno radi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:11   #191
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
DVB-T2 signal kod nas je moduliran QAM256 modulacijom koja je iznimno osjetljiva na fazne pomake koje takva TV pojačala uzrokuju, pa demodulator u TVu uopće ne može prepoznati signal niti tuner ima lock.

TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina. TV pojačala su imala smisla sa starim jeftinim televizorima prije 20 godina dok se gledao analogni signal. Danas čak i najjeftiniji televizori, pa i USB TV tuneri od 10$USD imaju vrlo dobre tunere koji sami pojačaju signal koliko treba.

Ako ti fali signala, upotrijebi bolju antenu i/ili nađi bolju poziciju antene. Pojačala rade (puno) više štete nego koristi.
Istina, nakon što sam ga izbacio sve radi, barem za sada.
Samo me strah da tih 50-60% jačina signala na MUX M2 nebi otišlo dolje iz nekog razloga, onda vjerojatno neće više raditi.

Citiraj:
Autor Ico2005 Pregled postova
Eno antene pod krovom, na njoj jedno staro fracaro pojačalo iz 1994. godine, tad sam se otelio skoro 400 kn za njega i umalo zaginuo od ženskog dijela ukućana... od tada do dan danas 0-24, ugašeno bilo samo kada nestane struje, preko 20 godina bilo vani iznad krova... signali na digitaliji su 95 posto signal, 100 posto kvaliteta...
DVB-T radi savršeno s pojačalom, ne radi DVB-T2 koji je neki dan uključen.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 20:35   #192
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
da nije kanalno pojačalo?
koje pojačava određeni dio, a ostalo 0


jer široko pojasno pojačava sve redom


+ danas treba i LTE filter ili ti ga 4g
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 22:20   #193
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ima li tko ideju u čemu je probem s pojačivačem signala i DVB-T2 signalom?

P.S. Isprika na opširnom opisu, ali reko da opišem cijelu situaciju, možda netko vidi nešto što ja ne vidim.

Koliko se vidi na slici sa ispravljača treba taj kablić biti na prvoj poziciji OUT ( crno 2).
Pojačalo treba biti što bliže anteni tj. ako nije za vani može u potkrovlju na lokaciji gdje treba najmanje koaksa do antene jer pojačalo kod TV ne služi za ništa jer se na koaksu izgubio signal i pojačalo nema što pojačati osim šuma.

Od pojačala do TV može biti i preko 20m koaksa ako je pojačalo gore kod antena.


ps: priključak ANT2 spoji onu antenu koja gleda na dalji odašiljač jer ima veće pojačanje nego priključak ANT1 gdje spojiš antenu koja je usmjerena na bliži odašiljač. ( Ispravljač može biti kod TV jer koaksom šalje +12V prema pojačalu).

Za ANT2 imaš i regulaciju pojačanja od 20-30 dB.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 16.11.2019. u 22:34.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2019., 23:32   #194
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
TV pojačala su potpuno nepotrebna, štoviše nepoželjna su već dugi niz godina...
Ne možeš generalizirati, zna se zašto se stavljaju pojačala:
- prvo i osnovno da se pokriju gubitci u distribuciji (kada se sa jednog prijemnog mjesta pokriva više prijemnika)
- isto tako da bi se "na prijemnom mjestu" kombiniralo više izvora (čitaj odašiljača), mada je pravi naziv za tu funkciju ulazna skretnica, kod nekih izvedbi kombinirano u isto kućište skupa sa pojačalom
- nadalje ulazi skretnice mogu biti izvedeni kao široko pojasni (čitaj prima cijeli band) ili sa kanalnim filterom kako bi propustio samo odabrane (predviđene) kanale a sve drugo filtrirao / zagušio i time eliminirao smetnje
- za kraj, nekad se pojačalima "izvlačilo" slabašan signal dalekih izvora (npr. u Dalmaciji Talijanske TV stanice ili gore Austrija, Mađarska ...)

@Libertus
Da se vratimo na njegov "slučaj
Prvo ova primjedba kolege D/G, po slici sve skupa je krivo spojeno:
- kabel koji ide prema TV - ima treba spojiti na ispravljaču TV-MAX (na slici lijevo) na desni konektor
- ovaj "kratki" kabelić ide sa ispravljača lijevi konektor na izlaz pojačala (označen dodatno sa 2)

Da sad ne prepisujem, našao sam negdje na netu da je ovaj Kerman AM200 kanalno pojačalo za neku našu regiju (čitaj propušta odr. kanal na pojedinom ulazu).
Zbog toga sada "zapinju" novi kanali.

Za precizniji odgovor tj. prijedlog kolega Libertus treba navesti lokaciju i ako zna koje odašiljače hvata.
Ovako napamet može se napraviti:
- za test odspojiti ispravljač i pojačalo kompletno, sa običnim razdjelnikom:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/62
spojenim "naopako", kombinirati 1 ili 2 antene na kabel prema TV i viditi rezultat
- uzeti ovo pojačalo i montirati ga umjesto postojećeg, ispravljač će odgovarati:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/103723
svaka antena na svoj ulaz, treba pažljivo podesiti pojačanje svakog ulaza (smanjiti na min. uljevo pa zatim polako dizati u desno) i pratiti nivo i kvalitetu na TV

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 00:27   #195
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Libertus
Da se vratimo na njegov "slučaj
Prvo ova primjedba kolege D/G, po slici sve skupa je krivo spojeno:
- kabel koji ide prema TV - ima treba spojiti na ispravljaču TV-MAX (na slici lijevo) na desni konektor
Slika prikazuje odspojeno pojačalo, ali sam ostavio kablove kako je bilo zadnjih 10 godina (preživjelo analogni TV i DVB-T)

Da malo pojasnim. Ispravljač TV-MAX koliko sam shvatio napaja naponom antenu i sve iza. Antena s krova je bila priključena u lijevi konektor na slici (ANT. +12V), dok je desni konektor (TV) bio spojen na ANT1 ulazni priključak na pojačalu. Druga antena (pretpostavljam SAT) je bila spojena na ANT2 i na tom dolaznom kablu je bio neki priguživač koji je blokirao određene frekvencije (sada je taj dio, druga antena, potpuno isključena).

Nadalje, izlaz s pojačala (OUT +12V tj. ovaj označen crnim 2) je dalje bio spojen na trostruki spliter i dalje na kablove do soba i TV-a.

Sadašnje stanje, sve na slici je izbačeno van, antenski kabel koji je bio spojen na ispravljač TV-MAX na konektor ANT. +12V, sada je spojen direktno na trostuki spliter.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
- ovaj "kratki" kabelić ide sa ispravljača lijevi konektor na izlaz pojačala (označen dodatno sa 2)
Znači kažeš da treba spojiti izlaz pojačala malo bliže anteni, tj. na odjelak prema anteni, a ne na odjelak koji ide prema TV uređajima.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da sad ne prepisujem, našao sam negdje na netu da je ovaj Kerman AM200 kanalno pojačalo za neku našu regiju (čitaj propušta odr. kanal na pojedinom ulazu).
Zbog toga sada "zapinju" novi kanali.

Za precizniji odgovor tj. prijedlog kolega Libertus treba navesti lokaciju i ako zna koje odašiljače hvata.
D1 regija.
DVB-T MUX D = kanal 21, 474 MHz
DVB-T MUX A = kanal 36, 594 MHz
DVB-T2 MUX C = kanal 38, 610 MHz (EVOTV)
DVB-T MUX B = kanal 44, 658 MHz
DVB-T2 MUX M2 = kanal 51, 714 MHz
DVB-T2 MUX E = kanal 56, 754 MHz (EVOTV)
Udaljenost od odašiljača cca 4-5km, nema nekih prepreka između.

EVOTV kanali (38 i 56) su mi nebitni, samo ih navodim iz razloga što se deklariraju kao DVB-T2 na uređaju, i isto su nedostupni kada i novi MUX M2 (51).

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ovako napamet može se napraviti:
- za test odspojiti ispravljač i pojačalo kompletno, sa običnim razdjelnikom:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/62
spojenim "naopako", kombinirati 1 ili 2 antene na kabel prema TV i viditi rezultat
Ovo sam probao već, izbacio ispravljač i pojačalo, te spojio direktno antenu (jednu) na spliter. Rade svi kanali, TV ih uredno očitava.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
- uzeti ovo pojačalo i montirati ga umjesto postojećeg, ispravljač će odgovarati:
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/103723
svaka antena na svoj ulaz, treba pažljivo podesiti pojačanje svakog ulaza (smanjiti na min. uljevo pa zatim polako dizati u desno) i pratiti nivo i kvalitetu na TV

That's it
Ovo bi mogao probati ukoliko novi DVB-T2 kanal 51 bude fluktuirao u kvaliteti signala.

Znači misliš da to moje pojačalo podržava samo određene kanale?
To mi je čudno pošto npr. kanal 44 (mux B) radi uredno kada je spojeno pojačalo, a kanal 38 i 51 ne rade.

Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Koliko se vidi na slici sa ispravljača treba taj kablić biti na prvoj poziciji OUT ( crno 2).
Pojačalo treba biti što bliže anteni tj. ako nije za vani može u potkrovlju na lokaciji gdje treba najmanje koaksa do antene jer pojačalo kod TV ne služi za ništa jer se na koaksu izgubio signal i pojačalo nema što pojačati osim šuma.

Od pojačala do TV može biti i preko 20m koaksa ako je pojačalo gore kod antena.


ps: priključak ANT2 spoji onu antenu koja gleda na dalji odašiljač jer ima veće pojačanje nego priključak ANT1 gdje spojiš antenu koja je usmjerena na bliži odašiljač. ( Ispravljač može biti kod TV jer koaksom šalje +12V prema pojačalu).

Za ANT2 imaš i regulaciju pojačanja od 20-30 dB.
Znači i ti misliš da pojačalo treba biti između ispravljača i antene, ako sam dobro shvatio. Inače, sam ispravljač se nalazi u tehničkoj kutiji, zajedno s pojačalom i svim spliterima/switchevima. Ta kutija se nalazi u sobi najbližoj anteni/potkrovlju, tako da je definitivno pojačalo bliže anteni nego TV uređajima. Jedino što ti i Nikky predlažete da pojačalo bude prije ispravljača, dok je sada odmah poslije. To je razlika od nekih 40-50cm koaksijalnog kabla.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 17.11.2019. u 00:48.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2019., 00:35   #196
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ne možeš generalizirati, zna se zašto se stavljaju pojačala:
- prvo i osnovno da se pokriju gubitci u distribuciji (kada se sa jednog prijemnog mjesta pokriva više prijemnika)
- isto tako da bi se "na prijemnom mjestu" kombiniralo više izvora (čitaj odašiljača), mada je pravi naziv za tu funkciju ulazna skretnica, kod nekih izvedbi kombinirano u isto kućište skupa sa pojačalom
- nadalje ulazi skretnice mogu biti izvedeni kao široko pojasni (čitaj prima cijeli band) ili sa kanalnim filterom kako bi propustio samo odabrane (predviđene) kanale a sve drugo filtrirao / zagušio i time eliminirao smetnje
- za kraj, nekad se pojačalima "izvlačilo" slabašan signal dalekih izvora (npr. u Dalmaciji Talijanske TV stanice ili gore Austrija, Mađarska ...)
TV prijemnik ima pojačalo u sebi jer drugačije ne bi mogao raditi. Nema smisla kupovati pojačalo da se pojača signal jer to pojačalo uzrokuje smetnje. Za 2-3 televizora u kući je uvijek bolje uzeti pasivni splitter i jaču antenu. Također pasivni splitteri se mogu koristiti i za prijem s više izvora (više antena).

Ukoliko imaš zgradu ili neboder pa moraš distribuirati signal na XY stanova onda stavljaš distribucijsko pojačalo koje ima dovoljno jako pojačanje, te dovoljno nizak šum i dovoljno niska izobličenja.

Ovaj DVB-T2 meni ne radi na zajedničkoj anteni u zgradi jer pojačalo na zgradi nije dovoljno dobro za pojačanje DVB-T2 signala, pa gledam zemaljski HD sa sobne pasivne štapne antene bez pojačala. Puno zgrada će morati stavljati bolja pojačala za DVB-T2. Slično je bilo i sa DVB-T prije 10god.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"