Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.09.2010., 21:06   #31
zrile
Registered User
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 17
slicno kao i u postu iznad samo drugi proizvodjac

http://www.rdm.com/en/Portaldata/1/R...yer_e_FM45.pdf
zrile je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 10:25   #32
Mina7
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: HR
Postovi: 1

1x pregibnica za RJ-45 ("kapica") ~0,33kn/komad



Potreban alat:

kliješta za krimpanje kabela (preporučam LUX Tools)



kliješta za skidanje izolacije



špicasta kliješta (opcionalno) / "špicange"



sjekača kliješta / "cvikcange"



Kliješta za krimpanje kabela, špicasta kliješta ("špicange"), kliješta za skidanje izolacije, sjekača kliješta ("cvikcange")



1. korak


Odrežite kabel pomoću kliješta (što je ravnije moguće)



2. korak


Navucite kapicu na kabel



3. korak


Pomoću kliješta za skidanje izolacije skinite izolaciju s kabela (potrebno skinuti ~1,5cm max.)



4. korak


Dobit ćete 8 žica koje trebate najprije razdvojiti te postaviti jednu do druge prema standardu (A/B - svejedno je, iako se danas češće koristi B)

Poredak žica:



Crossover (služi kako bi spojili samo dva računala međusobno)



te nakon toga pomoću kliješta za krimpanje kabela (ako imaju tu mogućnost) ili sjekačih kliješta ("cvikcange") odrežite žice pod pravim kutem (nastojte što preciznije, jer ukoliko će biti "ukoso" moguće da kontakti neće dobro prihvatiti)



NAPOMENA: Ovaj dio možete raditi i samo s prstima (namještati, poredati žice, držati ih skupa) međutim sa špicastim kliještima ("špicangama") je to uvelike lakše, jednostavnije i preciznije.




5. korak


Ubacite tako odrezane i poredane žice (kako treba) u konektor na način da pinovi konektora gledaju prema gore.



6. korak


Nakon što ste ubacili žice sve bi trebalo sjesti na svoje mjesto (dvije žice ne mogu ući u jedan "kanal")


7. korak


Ubacite tako gurnute žice te konektor u kliješta za krimpanje do kraja te zatim snažno pritisnite do kraja. Kliješta će pritisnuti pinove koji će probiti izolaciju te će se ostvariti kontakt (može se vidjeti na slici ispod). Također kao "zaštitu" od izvlačenja kabela će pritisnuti jednu malu "kvačicu" na početku konektora koji će pritisnuti kabel kako ne bi ispao ili se istrgnuo iz kontakata.






8. korak


Stavite nazad kapicu i Vaš kabel je spreman za spajanje.


Uživajte Preuzeto sa - http://www.svebee.com/13/krimpanje-kabela.
-->
Pitanjce, a sta ako je kod krimpanja kvacica okrenuta prema nama tj na gore??


Citiraj:
Autor svebee Pregled postova
Krimpanje kabela je postupak spajanja žice te određenog konektora. Pošto sam imao potrebu krimpati kabel za malu kućnu LAN mrežu odlučio sam usput i napraviti kratak "vodič" gdje, što i kako. Nadam se da će početnike dovoljno uputiti kako kvalitetno (za)krimpati kabel. Vrijeme za izradu je oko 10 minuta, kasnije kada se spraksirate i manje od 5 minuta.



Potreban materijal:

1x UTP CAT5 kabel


panje kabela, krimpanje, krimp klije
1x RJ-45 konektor (ili x2 ukoliko na obje strane treba krimpati) ~1kn/komad



1x pregibnica za RJ-45 ("kapica") ~0,33kn/komad



Potreban alat:

kliješta za krimpanje kabela (preporučam LUX Tools)



kliješta za skidanje izolacije



špicasta kliješta (opcionalno) / "špicange"



sjekača kliješta / "cvikcange"



Kliješta za krimpanje kabela, špicasta kliješta ("špicange"), kliješta za skidanje izolacije, sjekača kliješta ("cvikcange")



1. korak


Odrežite kabel pomoću kliješta (što je ravnije moguće)



2. korak


Navucite kapicu na kabel



3. korak


Pomoću kliješta za skidanje izolacije skinite izolaciju s kabela (potrebno skinuti ~1,5cm max.)



4. korak


Dobit ćete 8 žica koje trebate najprije razdvojiti te postaviti jednu do druge prema standardu (A/B - svejedno je, iako se danas češće koristi B)

Poredak žica:



Crossover (služi kako bi spojili samo dva računala međusobno)



te nakon toga pomoću kliješta za krimpanje kabela (ako imaju tu mogućnost) ili sjekačih kliješta ("cvikcange") odrežite žice pod pravim kutem (nastojte što preciznije, jer ukoliko će biti "ukoso" moguće da kontakti neće dobro prihvatiti)



NAPOMENA: Ovaj dio možete raditi i samo s prstima (namještati, poredati žice, držati ih skupa) međutim sa špicastim kliještima ("špicangama") je to uvelike lakše, jednostavnije i preciznije.




5. korak


Ubacite tako odrezane i poredane žice (kako treba) u konektor na način da pinovi konektora gledaju prema gore.



6. korak


Nakon što ste ubacili žice sve bi trebalo sjesti na svoje mjesto (dvije žice ne mogu ući u jedan "kanal")


7. korak


Ubacite tako gurnute žice te konektor u kliješta za krimpanje do kraja te zatim snažno pritisnite do kraja. Kliješta će pritisnuti pinove koji će probiti izolaciju te će se ostvariti kontakt (može se vidjeti na slici ispod). Također kao "zaštitu" od izvlačenja kabela će pritisnuti jednu malu "kvačicu" na početku konektora koji će pritisnuti kabel kako ne bi ispao ili se istrgnuo iz kontakata.






8. korak


Stavite nazad kapicu i Vaš kabel je spreman za spajanje.


Uživajte Preuzeto sa - http://www.svebee.com/13/krimpanje-kabela.
Mina7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2010., 10:41   #33
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Isti qrac - boje žica i brojevi pinova se moraju poklapati. To znači da ti je u koraku 4, pin 1 skroz desno.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 14:03   #34
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Mina7 Pregled postova
Pitanjce, a sta ako je kod krimpanja kvacica okrenuta prema nama tj na gore??
Okreni je prema dole
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 21:18   #35
MarkoG
Premium
Moj komp
 
MarkoG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 175
jedno pitanje...

kupio sam danas utp kabel dužine 25m za maxtv i krimpao sam ga na oba kraja i to jedno 10x i kabel jednostavno neće prenositi signal na maxtv, dok sa kablom od kompjutera bez problema prenosi

EDIT: i di ima za kupit ovaj vrag http://www.rdm.com/en/Portaldata/1/R...yer_e_FM45.pdf

Zadnje izmijenjeno od: MarkoG. 12.10.2010. u 21:36.
MarkoG je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 21:35   #36
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ili nešto krivo radiš ili si naletio na oštećeni komad kabela. Prvo je jasno opisano u prethodnim postovima, a za drugo imaš sreće tj. zna se ponekad desit. Ako imaš univerzalac, provjeri žice u kabelu.
Pri slaganju / krimpanju žice složi na oba kraja jednako, obrati pažnju na boje, vidi prvu sliku u 4. koraku uvodnog posta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 21:43   #37
MarkoG
Premium
Moj komp
 
MarkoG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 175
ma sve sam složio dobro po slikama, pažljivo sam radio da nebi slučajno neku žicu oderao malo... ali ništa... budem sutra uzeo univerzalac pa ću vidit ak je žica shebana...

jel znaš možda di ima za kupit ovaj gore konektor kojeg sam naveo u prijašnjem postu
MarkoG je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 22:07   #38
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nemam blage gdje toga ima, za 100 Mb mrežu dovoljno je da osposobiš 1-2 i 3-6 par.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 23:07   #39
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
MOzda ti je jedna zicica kraca pa ti ju onaj pin u konektoru ne uhvati. jednom sam ja tak krimplo i sve je bilo OK osim toga
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 23:30   #40
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MarkoG Pregled postova
Mogu ti provjeriti, ali to ti je vjerojatno najskuplja i najbolja mrežna oprema.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2010., 07:36   #41
de.fang
Premium