Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.08.2023., 22:33   #68311
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Xiaomi Pregled postova
Plaid uz doplatu od 20k eur za track package je jedva brži od Mercedes GT63 4door koji ima 500 ks manje. Plaid je na dyno izmjeren na 1100ks. Plaid korišten za Nurb je imao agresivniji ovjes, Misha je to napisao. Drugo, Plaid za kupce se nakon 1/3 kruga počeo kuhati i limitirati snagu. Na pola kruga, Plaid je imao performanse vozila od 500 injak ks. Tesla koja je oborila rekord je sve samo ne normalna Tesla.
Misha Charoudin - I Owe Tesla an Apology. Model S Plaid Track Pack DELIVERS.

Mislim da nisi up to date. I da nisi vozio Plaida. Rekord je rekord.


Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
M
Ne spada u tih 2% nego u 90% onih koji nemaju električni auto. Radiš zamjenu teza.

Prilično je ironično da druge prozivaš na sukob interesa (rade za naftne koncerne lol) a sam radiš u branši koja ima direktne koristi od prodaje tih vozila.
Nego, koliko vozača u Njemačkoj ima električni auto? Nekako mi se čini da je čest slučaj da to kupuju ljudi tipa Saša Cvetojević, koji imaju vremena za zajebanciju.
Da je to med i mlijeko kako ti to prikazuješ, onda ne bi valjda trebalo isto uvoditi silom i zabranama....
U pravu si, oko 15-20% kupaca novih vozila se odlucuje trenutno za EV, od toga njih 98% ne zeli nijednu drugu tehnologiju.
Sto znaci da imamo 80-85% ljudi koji se zasad odlucuju za nesto drugo, plus 2% od ove gornje skupine.

U Njemačkoj je trenutno registrirano preko milijun BEVova
According to KBA, there were 1,013,009 electric cars registered in Germany on 1 January 2023.

Bas da ovdje ima toliko Cvjetojevica, mislim da ne.

Sukob interesa... onak, nemam ni auto iz svoje firme .
Najvise jer zelim pouzdane punjace kad putujem do i po HR, sto mi nudi jedino Tesla.



-- Subvencije --

Poprilicno neshvacena tema.
Zbog cega se EV se subvencionira iz javnog novca?

Glavni je razlog da automobil s unutrasnjim izgaranjem tijekom zivotnog vijeka prouzroci direktnu i neposrednu stetu na okolis, drustvo i zdravlje od oko $4000-$5000.
Izvori:
-Ecole Paris
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7567144/
- Health impacts and costs of diesel emissions in the EU


Kako EVi nisu ni priblizno toliko stetni, njihova kupovina podlijeze subvenciji u svrhu "poravnavanja bilance"


Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
....
Čisto komentar onak usput, socijološki. Život je prekratak za živcirat se oko ovako glupih stvari.

Nego, kaj je falilo LPG-u kao ciscoj alternativi koja koristi postojecu infrastrukturu i postojecu mehaniku? Imao sam plin na Subaru--u prije dosta godina i to je bilo cist ok osim kaj su me derali nametima kao nagradu za cisci ispuh.
Quotam "unaprijed" da ne zakrcim temu.
LPG i CNG (isto fantastican energent) ne mogu skalirati velike flote.
Praktican limit za CNG u Njemackoj bi bilo 1/40 auta. Nakon toga bi CNG morali dobivati preradom iz fosilnih goriva.

Nakon ovih prepiski, imam osjecaj da ce mi na sljedecim zderonjama zlobnici servirati nesto s elektricnog rostilja i mikrovalne
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 04.08.2023. u 22:57. Razlog: odgovorio Kristijanu_7
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2023., 22:39   #68312
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Kao netko nepristran ko cita temu iz zabave, moram priznat da nisam primjetio "glorificiranje" EV-a tu ni približno koliko vidim često neargumentirane ili čak izrazito, za jedan forum ovakve tematike, glupo argumentirane proljeve mržnje EV-a.
Čisto komentar onak usput, socijološki. Život je prekratak za živcirat se oko ovako glupih stvari.

Nego, kaj je falilo LPG-u kao ciscoj alternativi koja koristi postojecu infrastrukturu i postojecu mehaniku? Imao sam plin na Subaru--u prije dosta godina i to je bilo cist ok osim kaj su me derali nametima kao nagradu za cisci ispuh.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 04.08.2023. u 22:48.
Kristijan_7 je online   Reply With Quote
Staro 04.08.2023., 23:11   #68313
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Glavni je razlog da automobil s unutrasnjim izgaranjem tijekom zivotnog vijeka prouzroci direktnu i neposrednu stetu na okolis, drustvo i zdravlje od oko $4000-$5000.
Plaćamo mi sve te naknade na tehničkom.
Ali, opet se vraćamo na ono vječno pitanje, jel EV pao s marsa pa se gleda koliko on zagađuje tek od onog trenutka kad dođe na cestu?

Koliko se zagadi okoliša da bi se izrudarile komponenete za te silne baterije koje će opet nakon isteka trajanja zagadit planet jer će ih trebati negdje baciti? Jel netko izračunao te cifre?
Koliko okoliša treba sravniti da bi se dobio litiji, kobalt, nikal i sve ostale rude u baterijama?

https://www.google.com/search?hl=en&...&bih=922&dpr=1

Po čemu je to "zeleno" meni stvarno nije jasno.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2023., 23:21   #68314
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Automobili

Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Vec 5-6 tvojih tvrdnji se pokazalo neutemeljenima.
Dalje necu jer se vrtimo u krug. Radim u autoindustriji + diplomirao energetiku. Ovo mi je "domaci teren".

Koji je stvarni razlog tvog neprijateljstva prema toj tehnologiji?.

Ništa od navedenog kolega. Radio sam do jučer u autoindustriji. Tehnologija jednostavno nije (još) dovoljno dobra, ne zna se kada bi mogla biti dovoljno dobra a već nas se laagano forsira u tom smjeru.

Moje frustracije sežu 15ak godina unatrag kada gotovo nitko nije imao EV osim par složenaca. Imam znanja iz elektronike. Htio sam složiti svoj ali se to pokazalo još tada neisplativo i upitne upotrebljivosti.

Vozio sam neke službene EV-ove i svidjelo mi se. Tihi su, griju odmah, ne smrde i nemaju getribu. Odlično! Kao i većini ljudi to još nije za mene iz svima dobro poznatih razloga a nikako dočekati pravu svestranu zamjenu za ICE u obliku EVa.

I ne, ne govorim o autima koji koštaju 90.000€+ nego o normalnim autima koje većina građanstva može sebi priuštiti.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 00:13   #68315
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Moj bivši sused je radio u autoindustriji. Svaki dan je nanosio ljepilo na poklopac gepeka od Porsche Caymana. Isto nije htio čuti za EV.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 09:01   #68316
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ponekad mislim da su neki ovdje na platnoj listi EV industrije Covjek ti je prezentirao cinjenice na pladnju. Ako imas cinjenice koje govore suprotno - predstavi ih. Odnosno potkrijepi svoje tvrdnje dokazanim cinjenicama ...tak bi rasprava bar trebala izgledat. Zasad samo cujem od EV ekipe "EV zakon , ekipa nema pojma, drk drk struja"...onak ajmo vodit razgovor ko odrasli ljudi.
Iz razloga što ga vi serete i rasprava nema smisla.
Cijela ova diskusija se vrti oko toga da vi anti-EV kažete neku glupost:
-EV se samozapaljevaju
-EV su nesigurni
-EV ovo EV ono
Ne linkate source, čuli ste od kumovog frizera, pročitali na automobili.imbex/net/tportal/jurasefura.com, random forumu ili čemu već i to bi sada mi trebali uzeti kao činjenicu i potrošiti xy vremena za dokazivanje suprotnog. A naše dokazivanje ne smije biti "30% tvojeg posta je istina, ostalo je laž" nego vi tražite činjenice, članke, stručne i znanstvene radove, inženjerska razmišljanja itd.

Takve stvari vam i serviramo (doduše CatKiller većinom, ja više nemam volje), potkrijepi činjenicama i linkanim istraživanjima, potroši valjda 30+ minuta po postu da odgovori na vaše izbljuvotine i onda opet vi:

"Da ali to je užas ja radim u IT-u i ja vozio teslu"

Mislim...nema smisla...školski primjer belief perseverance-a i backfire effecta.

Na kraju, dođe nepristrana osoba i sam primjeti:

Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Kao netko nepristran ko cita temu iz zabave, moram priznat da nisam primjetio "glorificiranje" EV-a tu ni približno koliko vidim često neargumentirane ili čak izrazito, za jedan forum ovakve tematike, glupo argumentirane proljeve mržnje EV-a.
Čisto komentar onak usput, socijološki.

Zadnje izmijenjeno od: bigAdvance. 05.08.2023. u 09:07.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 09:29   #68317
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
Citiraj:
Prema pogonskom gorivu, u prvih sedam mjeseci prodano je 20.572 ili 52,7 posto benzinaca, 8.984 ili 23 posto hibrida, te 7.390 dizelaša (18,9 posto). Potpuno električnih vozila i vozila na plin prodano je gotovo identično, po 2,6 posto u ukupnoj prodaji, LPG-a 1.033, električnih tek dva manje.
~150 novih strujića mjesečno, nije tako strašno

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...tskoj-20230804
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 11:28   #68318
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Volvo rekao pa-pa limuzinama i karavanima

https://www.goodwood.com/grr/road/ne...CXE1C8,YHY2E,1
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 11:32   #68319
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444