Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2010., 13:21   #91
vlado666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: B. Greda
Postovi: 10
Na racun od 700 kuna ne mozes traziti povrat PDV-a. Minimum na koji mozes traziti povrat je nesto oko 740-750, iako sam nekidan kupovao zaboravio sam tacnu cifru. => Zašto???? Postoji neki zakon ili?
vlado666 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 13:33   #92
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Nije tocno. Generalno mozda vise i ne dopusta (mada nisam ni u to siguran) ali sada se to ionako rjesava bilateralnim ugovorima izmedju Hrvatske i druge drzave. Doduse, Hrvatska jos nije potpisala ugovor sa BiH, i to iz cisto glupih politickih razloga (BiH koci a ne Hrvatska) ali se drzavljanstva ne oduzimaju.

Ontopic: Mislim da je drzavljanstvo manje bitno za povrat poreza za razliku od prebivalista. Prebivaliste odredjuje gdje i kome se placa porez te u skladu s tim i povrat istog. Ali kako rekoh, ne znam nista zasigurno.
Citiraj:
410-19/00-01/162 Ur.broj: 513-07/00-2
12.4.2000 Državljani Republike Hrvatske kao i dvojni državljani, ne mogu ostvariti pravo na povrat PDV-a, neovisno o tome što trajno ili privremeno žive u stranoj zemlji

----------------------------------------------------
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Na racun od 700 kuna ne mozes traziti povrat PDV-a. Minimum na koji mozes traziti povrat je nesto oko 740-750, iako sam nekidan kupovao zaboravio sam tacnu cifru.
Citiraj:
Strani državljani imaju pravo na povrat PDV-a za dobra kupljena u Hrvatskoj, ako ih iznose iz Hrvatske, i ako je iznos računa viši od 500,00 kn. Kupcu ili podnositelju zahtjeva vraća se plaćeni PDV ako u roku od šest mjeseci od dana izdavanja računa dostavi izvornik obrasca PDV-P prodavatelju od kojeg je kupio dobra.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2010., 19:24   #93
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
410-19/00-01/162 Ur.broj: 513-07/00-2
12.4.2000 Državljani Republike Hrvatske kao i dvojni državljani, ne mogu ostvariti pravo na povrat PDV-a, neovisno o tome što trajno ili privremeno žive u stranoj zemlji
Odlicno, nek smo i tu dilemu razrijesili !
Hvala na infou.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 19:48   #94
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Pa nabijem ga. Kad sam zadnji put kupovao u SB čovjek mi reče da je došlo do nekih promjena i da taj iznos više nije 500 kuna nego je povećan na, nisam siguran, ali mislim 740 kn.

Biče da je on nešto prolupao.
<div_prefs id="div_prefs"></div_prefs>
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 20:39   #95
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Pa nabijem ga. Kad sam zadnji put kupovao u SB čovjek mi reče da je došlo do nekih promjena i da taj iznos više nije 500 kuna nego je povećan na, nisam siguran, ali mislim 740 kn.

Biče da je on nešto prolupao.
<div_prefs id="div_prefs"></div_prefs>
Kad si sobarica.

Ja sam slovencu rekao da je minimum 150€ pa je lik kupio robe u vrijednosti 200€.

Trgovac sine, trgovac.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 20:54   #96
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Račun je svakako bio veći od tih 740 (mislim da je bilo oko 1150), tako da mi stvarno nije jasno zašto je on lupio cifru.

A što se tiče "jadnog" Janeza, to je tebi na dušu.
<div_prefs id="div_prefs"></div_prefs><div_prefs id="div_prefs"></div_prefs>
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2011., 23:33   #97
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 345
E sad cu ja bas ono totalno glupo pitat jer mi i dalje nije 100% jasno.

Ako idem kupit nesta u EU (bila to Slo, Aut...) mogu slobodno prevest u Hrv do 1000kn po osobi bez da placam carinu. I na to mogu dobit povrat poreza. E sad ono sto mi nije jasno.

1. Jel se na tu robu placa onda kakav nas porez (PDV) kad se ona uvozi iz EU? Znaci kupim nesta za 1000kn i onda na granici moram platit 230kn sto to uvozim ili ne trebam platit nista?

2. Kolika je min cifra ako kupujem nesta u EU da na to mogu dobit povrat poreza (jel 50€), a koja je max cifra (jel istina da ubiti mozes kupit nesta u Slo do 1200kn a ne 1000kn jer se racuna cijena artikla bez njihovog DDV-a)? Jesu te cifre univerzalne za cijelu EU (ubiti me zanimaju Slo i Aut)?

Hvala
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2011., 23:35   #98
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Do 1000,00kn ne placas nista.

Nisu univerzalne cifre, za Italiju znam da je 156€, za sloveniju je mislim 55€, nisam siguran.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 18.03.2011., 22:17   #99
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
Pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, sukladno izmjenama članka 13. Zakona o Porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 87/09) mogu ostvariti sve fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, neovisno o svojem državljanstvu.


Evo vam točne informacije u vezi s državljanstvom radi ostvarivanja povrata poreza u putničkom prometu.
Treba samo malo prolistati porezne zakone i to je to ,a ovo (skoro 80%) što je gore napisano su totalne gluposti i totalno neznanje +širenje dezinformacija
poker je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 01:46   #100
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
Pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, sukladno izmjenama članka 13. Zakona o Porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 87/09) mogu ostvariti sve fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, neovisno o svojem državljanstvu.


Evo vam točne informacije u vezi s državljanstvom radi ostvarivanja povrata poreza u putničkom prometu.
Treba samo malo prolistati porezne zakone i to je to ,a ovo (skoro 80%) što je gore napisano su totalne gluposti i totalno neznanje +širenje dezinformacija
Sa kim ti raspravljas? Si kvotao nekog? Sto je tocno glupost po tebi, totalno neznanje (koje usput pokazujes) i sirenje dezinformacija?

Pojasni malo sire pojam.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2011., 09:34   #101
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
nino e sad si stvarno dokazao koliko poznaješ propise oko povrata pdv ,predložit ću te da te rohatinski uzme za savjetnika
U ovim kompletnim postovima (ne samo ti) se navode porezni i carinski propisi od prije godinu i više dana koji su prestali važiti
stavit ću ovdje komplet propise pa malo si daj truda i prouči ih pa onda se upusti u raspravu o ovoj temi sa mnom btw ja ovaj posao radim već 15 godina i znam što pričam

7. Kupci - fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište u Republici Hrvatskoj koji u osobnome putničkom prometu iznesu dobra kupljena u tuzemstvu u maloprodaji, namijenjena isključivo osobnim potrebama i potrebama svoga kućanstva, sukladno članku 13. stavak 1. točka 4. Zakona o PDV-u („Narodne novine“, br. 47/95-94/09), imaju pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, a temeljem obrasca PDV-P što ga ispostavlja prodavatelj, a ovjerava nadležna carinska ispostava pri izlasku putnika i iznošenju kupljenih dobara iz carinskog područja Republike Hrvatske. Ovo pravo se ne odnosi na naftne derivate.
<o></o>
Pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, sukladno izmjenama članka 13. Zakona o Porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 87/09) mogu ostvariti sve fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, neovisno o svojem državljanstvu. <o>
</o>
<o></o>
Članci 90. do 98. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 149/09) propisuju način povrata poreza, uz uvjete da je:<o></o><o></o>

<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-vrijednost kupljenih dobara po jednom računu veća od 740,00 kuna<o></o>
<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-porezni obveznik (prodavatelj robe) za prodana dobra ispostavio kupcu propisno popunjeni Obrazac PDV-P,<o></o>
<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-kupac - fizička osoba koja nema prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske iznio ili netko u njegovo ime prevezao kupljena dobra u inozemstvo najkasnije u roku tri mjeseca od dana kupnje (prevoženje u ime kupca podrazumijeva da je on osobno poslao dobra poštom, zračnim putem preko otpremnika ili drugog ovlaštenog prijevoznika, i kada se smatra da je postupak identifikacije obavljen u trenutku predaje dobara na otpremu, odnosno preuzimanja robe na otpremu), te<o></o>
<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-granična carinska ispostava, temeljem podnijetih Obrasca PDV-P i dobara na uvid, taj obrazac ovjerila otiskom pečata, potpisom i faksimilom ovlaštenog carinskog službenika, te brojem evidencije i datuma prelaska dobara preko granice RH.<o></o>

Ovjera obrasca PDV-P moguća je isključivo na međunarodnim i međudržavnim graničnim prijelazima, jer se prema Zakonu o PDV-u, putničkim prometom ne može smatrati promet robom što se iznosi preko malograničnih prijelaza<o></o><o> </o>
Carinarnica, odnosno carinski službenik, ovjerava obrazac potpisom, faksimilom i pečatom, te unosi nadnevak prelaska dobra preko carinske crte, odnosno nadnevak izvoznog carinjenja, i to ako su ispunjeni svi uvjeti iz članka 93. stavak 2. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (da li podaci iz putovnice ili osobne iskaznice odgovaraju podacima iz obrasca PDV-P, da li dobra dana na uvid odgovaraju navedenima u obrascu, je li iznos u obrascu veći od 740,00 kuna, da li su kupljena dobra nekorištena u Republici Hrvatskoj, te je li obrazac ovjerio i potpisao prodavatelj). Pri tome, osim ovjere propisanoga obrasca PDV-P, može biti i ovjeren poseban obrazac „Tax Free“, kojega koriste društva-posrednici uključeni u međunarodno udruženje „Global Refund“, ukoliko sadrži sve potrebite rubrike i propisane podatke, odnosno samo neznatno se razlikuje od obrasca PDV-P.



3. Roba nekomercijalne naravi, u vrsti i količinama koje nisu namijenjene preprodaji, već osobnim potrebama putnika i članova njegove obitelji, oslobađa se od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost, ukoliko njena ukupna vrijednost ne prelazi 1000 kuna. U slučaju da se u prijevoznom sredstvu nalazi više osoba – članova iste obitelji, od kojih svaka unosi robu vrijednosti koja ne prelazi 1000 kuna,oslobođenje se odnosi na svakoga putnika pojedinačno, neovisno od činjenice da li je roba navedena na jednom računu koji glasi na nekog od njih, ili svaki posjeduje pojedinačni račun. <o>
</o>
<o></o>Dakle, kako se u slučajevima kada se zbog više vrsta robe koja se nalazi u prtljazi putnika, može istu rasporediti na više osoba koje se nalaze u prijevoznom sredstvu, moguće je primijeniti oslobođenje od plaćanja uvoznih davanja zbrajanjem iznosa od 1000 kuna za svakoga putnika, neovisno što je za robu ispostavljen samo jedan račun na svotu višu od 1000 kuna, (u pravilu se jedan račun, neovisno o različitim krajnjim korisnicima robe, sačinjava u svrhu ostvarivanja prava na povrat poreza - VAT, IVA, MWST). Naime, člankom 6. stavak 3. Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine, nemogućnost podjele vrijednosti odnosi se samo na pojedini predmet. Primjerice, može se primijeniti oslobođenje na četiri putnika članova iste obitelji u prijevoznom sredstvu iako samo jedan od njih posjeduje račun i to na maksimalno 4000 kuna, ali navede kako se taj račun odnosi na više raznovrsnih predmeta manje vrijednosti, pri čemu svaki od spomenutih putnika unosi predmete ukupne vrijednosti do 1000 kuna. <o></o>
<o></o>
Procjena da li se radi o uvozu robe komercijalnog ili nekomercijalnog karaktera obavlja se u svakom konkretnom slučaju, u odnosu na okolnosti, uz uvažavanje količine i vrste robe, kao i o učestalosti uvoza koje dotična osoba provodi. <o></o>
<o></o>Nadam se da ti je sad sve puno jasnije
Ovaj forum kao i ostali služi da bi jedni drugima pomogli a ako se stavljaju neke informacije trebalo bi se pripaziti da budu točne a ne da dovode u zabludu krajnje korisnike i da im stvore probleme

Zadnje izmijenjeno od: poker. 21.03.2011. u 09:56.
poker je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:39   #102
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
nino e sad si stvarno dokazao koliko poznaješ propise oko povrata pdv ,predložit ću te da te rohatinski uzme za savjetnika
U ovim kompletnim postovima (ne samo ti) se navode porezni i carinski propisi od prije godinu i više dana koji su prestali važiti
stavit ću ovdje komplet propise pa malo si daj truda i prouči ih pa onda se upusti u raspravu o ovoj temi sa mnom btw ja ovaj posao radim već 15 godina i znam što pričam
Da nisi malo pobrkao lončiće?
Jedno je situacija kad stranac kupuje u RH (što nema nikakve veze s ovom raspravom), drugo kad državljanin RH kupuje vani.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:41   #103
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
...btw ja ovaj posao radim već 15 godina i znam što pričam....
Daj si pogledaj post na sto lici.

Kao prvo, nitko tebe ne osporava da ti znas, sto se i vidi iz izlozenog.

Svojim rijecima, ne c/p pitajboga otkud, objasni ovo sto sam te vec pitao.
Citiraj: