Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.04.2008., 12:42   #121
plastisha
Extreme scratch builder
Moj komp
 
plastisha's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 377
Evo da i ja velim svoja iskustva...

Harver se vidi u "moj komp"...

-problemi sa kalyway 10.5.1, instalacija je prolazila u redu, da bi na kraju kad bi trebo bootat os sve stalo

-problemi sa iatkos 10.5.1 sve instalira, prođe ok,al se nije htio bootat bez dvda u driveu...

KALYWAY 10.5.2 - Odlična "distribucija" sa hrpom drivera patcheva i 3rd party programa

napomena- za večinu instalacija najbolje je priključiti dvd i hdd na prva dva kanala sata intel kontrolera jer neki driveri ne vide sva 4 ili više ako ih ima.

instalacija prošla ok, WORKING 100%- sve radi uključujući sleep koji je bio problem uvjek.. Instaliro driver za pisanje po NTFSU, drivere za grafičku... Pržilica radi samo na AHCI modu (ova na jmikronu mi je uvjek na ahci)

MAJOR DRAWBACKS- nemogu se oteti dojmu da je ovo os rađen za prave punokrvne tetkice.... Npr del i backspace ne radi na fajlovima!!! Ne možete pobrisati slučajno file - možete ga jedino povući u trash ili "move to trash"opciju, a ni onda nije zapravo izbrisan... kakav safety feature LOL!!!!
Nema CUT opciju na fileovima vjerovatno iz gore navedenih razloga....
Management s fileovima je banana.
Druga najveća pizdarija je krivulja akceleracije za miša koja se u osxu neda popraviti na onu "standardnu" Miš je spor do bola (ko da ga vučeš kroz blato), kad ga lagano mičeš, a prebrz kad potegneš.... ima 3rd party programa koji popravljaju i podešavaju stvar al ja nisam uspio dobit windowsovu finu reakciju... što je OGROMAN FAKING drawbak za takav OS na kojem se radi profesionalni poso (Photoshop i sl). Osjećaj "ferarija" splašnjava jer imate osječaj da vozite "zetora"

MAJOR BONUS - svarno lijepi os, intuitivni rad, sve je "tu negdje" kad ti treba, INDEXIRANJE HARDA JE UBER.... Nisam na početku znao di šta stoji, pa sam koristio samo spotlight. Krenete upisivat (npr "moz" i već baca rezultate po važnosti u ovom slučaju mozila firefox app na prvom mjestu) predobar, brz i najkorisniji feature... Puno softvera koji je upotrebljiv već dolazi sa Os-om.
NEMA REGISTRIJA - eh da... želite maknuti aplikaciju? nema deinstalacija i sranja. samo ju obrišete... sve je puno jednostavnije

eto tolko ukratko od mene. Ja sam ga nainstaliro da ga kušam jer ću vjerovatno uskoro radit na meku, pa da ga upoznam i to. Vjerovatno ću i ostat na njemu da se ne "preswichavam" stalno a pošto se više ni ne igram na kompu nego samo na wiiju pa mi winsi onda i netrebaju.

Pozdrav
__________________
Tko trči, ne hoda.
plastisha je offline  
Staro 19.04.2008., 03:30   #122
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
MAJOR DRAWBACKS- nemogu se oteti dojmu da je ovo os rađen za prave punokrvne tetkice.... Npr del i backspace ne radi na fajlovima!!! Ne možete pobrisati slučajno file - možete ga jedino povući u trash ili "move to trash"opciju, a ni onda nije zapravo izbrisan... kakav safety feature LOL!!!!
Command+Backspace...
Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
Nema CUT opciju na fileovima vjerovatno iz gore navedenih razloga....
Command+Drag&Drop, dodje kao Move u Windozama.
Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
Management s fileovima je banana.
Uf, niti jos vidio onda nista
Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
Druga najveća pizdarija je krivulja akceleracije za miša koja se u osxu neda popraviti na onu "standardnu" Miš je spor do bola (ko da ga vučeš kroz blato), kad ga lagano mičeš, a prebrz kad potegneš....
Stvar navike...
Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
eto tolko ukratko od mene. Ja sam ga nainstaliro da ga kušam jer ću vjerovatno uskoro radit na meku, pa da ga upoznam i to. Vjerovatno ću i ostat na njemu da se ne "preswichavam" stalno a pošto se više ni ne igram na kompu nego samo na wiiju pa mi winsi onda i netrebaju.
Mislim da ti nece tesko pasti, jednom kad se naviknes Windowsi ti postanu smijesni...
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2008., 07:06   #123
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
E da SU kako si rješio hrvatski layout na tasti, ja nisam nikako uspio nać niti jedan režim da radi, bar ne one defaultne profile tasta i država iako imam vulgaris tastaturu...

Treba nešto instalirati ili?
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Staro 19.04.2008., 08:14   #124
jonyb
Registered User
Moj komp
 
jonyb's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: zg
Postovi: 887
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
E da SU kako si rješio hrvatski layout na tasti, ja nisam nikako uspio nać niti jedan režim da radi, bar ne one defaultne profile tasta i država iako imam vulgaris tastaturu...

Treba nešto instalirati ili?
hrvatski radi, ali su zamjenjeni Y i Z, sa ovim programom si editiraš tipkvnicu, samo dobro prouči kamo češ staviti izmjenjani profil, u korisnika ili za cijeli sistem...

http://scripts.sil.org/cms/scripts/p...rsi&id=ukelele
jonyb je offline  
Staro 19.04.2008., 10:26   #125
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
E plastisha, imamo isto mišljenje. Na faksu sam sad počeo raditi na Mac Pro, a doma sam si prije mjesec dana složio Leoparda. Mislio sam da to tak šugavo radi samo kod mene, zbog "nekompatibilnog" hardvera, ali ispalo je da ni na Macu nije ništa bolje.
Sad slijedi komedija. Hoću se logirati na faksu na PCE, i taman da ću upisat @, alt+v jabuka+v, alt+jabuka+v...........niš živo ne radi. Pošaljem ja taj Mac lijepo u krasan k****, kaj će mi komp koji nije dummie proof za takve stvari Prebacim se natrag na zadatak, nacrtam nešto u Illustratoru CS3, primijenim osnovni 3D efekt, 10 min mu je trebalo dok to napravi + to što su mi barem 2 min trebale da mišem s dna stranice dođem do vrha koliko je trzalo u vrijeme processinga. A i još ta stvar s tipkovnicom. Zašto ne mogu napraviti QWERTZ tipkovnicu?????? Meni stvarno nisu jasni ljudi koji za takvu kantu mogu baciti 20 000 kn i više.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline  
Staro 19.04.2008., 10:29   #126
plastisha
Extreme scratch builder
Moj komp
 
plastisha's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 377
--Command+Drag&Drop, dodje kao Move u Windozama.

Zakaj mi se čini da nekad i bez command muva a nekad kopira....???


--Stvar navike...

nažalost ne, to je ko da kirurgu veliš da se mora naviknut operirat 8 sati dnevno sa po 2 kile utegom na ruci.... Opcija za isključivanje i fino namještanje miša po svačijem ukusu MORA postojati u jednom Os-u. Sva sreća na 3rd party programima koji nude bolje namještanje. Kažu na netu da su Logitech miševi najosjetljiviji tj najpodložniji toj akceleraciji, a microsoft najmanje.

--Mislim da ti nece tesko pasti, jednom kad se naviknes Windowsi ti postanu smijesni...
tek sam par dana tranu a već mi je dobro


Hvala na tipsima!!!
__________________
Tko trči, ne hoda.

Zadnje izmijenjeno od: plastisha. 19.04.2008. u 10:39.
plastisha je offline  
Staro 19.04.2008., 10:37   #127
plastisha
Extreme scratch builder
Moj komp
 
plastisha's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 377
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
E plastisha, imamo isto mišljenje. Na faksu sam sad počeo raditi na Mac Pro, a doma sam si prije mjesec dana složio Leoparda. Mislio sam da to tak šugavo radi samo kod mene, zbog "nekompatibilnog" hardvera, ali ispalo je da ni na Macu nije ništa bolje.
Sad slijedi komedija. Hoću se logirati na faksu na PCE, i taman da ću upisat @, alt+v jabuka+v, alt+jabuka+v...........niš živo ne radi. Pošaljem ja taj Mac lijepo u krasan k****, kaj će mi komp koji nije dummie proof za takve stvari Prebacim se natrag na zadatak, nacrtam nešto u Illustratoru CS3, primijenim osnovni 3D efekt, 10 min mu je trebalo dok to napravi + to što su mi barem 2 min trebale da mišem s dna stranice dođem do vrha koliko je trzalo u vrijeme processinga. A i još ta stvar s tipkovnicom. Zašto ne mogu napraviti QWERTZ tipkovnicu?????? Meni stvarno nisu jasni ljudi koji za takvu kantu mogu baciti 20 000 kn i više.
slažem se s tobom da je bezveze davati 20k za nekaj kaj složiš za 5 solo, al to je situacija samo u Hrvata. Vani nisu tak skupi. Vani su skuplji oko 20% ko i bilo koje brand name računalo, što fakat vrijedi jer im je dizajn prejak. Problem je u hrvatskim maržama. A što se tiče sveg ostalog Os-a itd, tu si me krivo svatio. Meni se fakat sviđa, samo sam naveo neke gluposti koje su mi banana a nisam ih uspio podesiti. Tipkovnica je drugacija al se da prekonfigurirati te podesiti. @ ti je win+shift+2 Meni svi programi šljakaju dobro ( taj 3d si vjerovatno zalomio na neki prekompleksni objekt, vjerovatno bi bilo isto tak i na winsima). Pitanje je kolko je star taj mac pro, možda opće ni nije intel, pazi procovi su brutalno uznapredovali....
npr vrtili smo Xbench frend na Mac pro (non intel) i ja na hackintoshu, moj je 3-5 puta brži u većini testova koji se ondose na proc i grafičku.
__________________
Tko trči, ne hoda.
plastisha je offline  
Staro 19.04.2008., 11:54   #128
Bilobrkster
Premium
Moj komp
 
Bilobrkster's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 270
Plastisha, aj probaj ovo:

uzmi nešto sa desktopa (file, folder, jedan, više) i dovuci do ikonice za harddisk i zadrži malo nad njom ali ne puštaj lijevi klik. isto to moš ponovit za neki "dublji" folder. dobra fora zar ne?

meni su recimo na Leopardu zakon Spaces. Ja imam doduše samo 3, Applications (Program Files), Downloads i Posao. laganini klikneš na jedan od njih i rastvori ti na tri različita načina (ti biraš naravno) meni je najdraži Grid mode, ali kad je folder prepunjen onda je najbolji List mode.

a imaš i Hot Corners. Meni je gore desno Expose, dolje desno Desktop. Masu ubrzava rad, kad imaš puno prozora otvoreno a to je uglavnom uvijek :-)

a ovo glede miša, neznam zašto ali meni je prirodniji ovaj macovski. kad mi treba sporina ide mi piksel po piksel kad mi treba drugi kraj ekrana ide brzo i sve 5. na windowsima mi je uvijek jednaka brzina bilo da mi treba brže ili sporije. štajaznam, draže mi je ovo.

1v@n: @ ti je Shift+Alt+2

a jeste probali radit screenshotove? Shift+Command+4 a ako ti treba samo neki prozor a ne cijeli ekran nakon ove kombinacije opališ space i imaš mali fotoaparat koji ti je aktivan samo za prozor do kojeg dođeš kursorom. isto fora.

u Safariju, ono što je mene uvijek nerviralo je recimo kad neki pojam hoćeš pretražit u Googleu ali bez da se makneš sa tog taba. odabereš neki pojam, desni klik i tamo di piše "Search in Google" klikneš kotačićem, i on napravi pretraživanje u novom tabu, a ti ostaneš na ovom tabu.

ako pržiš butabilne DVDove ili CDove najbolje ti je koristit DiskUtility mada je i Toast (mada nije besplatan) isto dobar ali za ostala prženja, za butabilne stvari DiskUtility rulez!

ako tipkaš nešto negdje i hoćeš na početak ili kraj retka, Command+Desna/Lijeva_strelica . Ako se hoćeš micat riječ po riječ onda Alt+Desna/Lijeva_strelica.

eto, ima još dosta tips & tricks ali poanta je da nikad više na windowse osim za specifične stvari kojih na Leopardu nema
Bilobrkster je offline  
Staro 19.04.2008., 12:50   #129
plastisha
Extreme scratch builder
Moj komp
 
plastisha's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 377
fala na tipsima, vecinu ovog sto si reko sam vec skonto. l ja sam ti stara škola dosa i norton commandera, pa mi je ipak malo teško odmah prihvatit finder. sva sreca ima gro nc klonova za osx. trenutno vrtim mucommander


EDIT: E, da, neka pitanja: Kak izbrišem folder kad mi ga iz nekog razloga neda izbrisat. nije sistemski(ja sam ga napravio) i u njem je samo .DS_store

što se tiče Expose/show desktop/spaces, ja sam si ih metnul na miš (imam miša s puno tipaka - s programom steermouse koji i onu akceleraciju nudi (2 slajdera) i fakat je uberproduktivno i lijepo za rad

EDIT: i još jedno pitanje: Mogu li sa disk utility napravit img cijele particije i prebacit na drugu (drugi disk), ono, ko norton ghost shema?
__________________
Tko trči, ne hoda.

Zadnje izmijenjeno od: plastisha. 19.04.2008. u 13:14.
plastisha je offline  
Staro 19.04.2008., 16:54   #130
Bilobrkster
Premium
Moj komp
 
Bilobrkster's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 270
Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
fala na tipsima, vecinu ovog sto si reko sam vec skonto. l ja sam ti stara škola dosa i norton commandera, pa mi je ipak malo teško odmah prihvatit finder. sva sreca ima gro nc klonova za osx. trenutno vrtim mucommander
ja sam imao instaliran isto jedan klon, ali sam se odvikao jer dok dođem do foldera kamo selim već mogu napravit drag&drop

Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
EDIT: E, da, neka pitanja: Kak izbrišem folder kad mi ga iz nekog razloga neda izbrisat. nije sistemski(ja sam ga napravio) i u njem je samo .DS_store
desni klik>get info> i ako ima katančić na njemu klikni ga i promijeni permissions i onda će ić.

Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
što se tiče Expose/show desktop/spaces, ja sam si ih metnul na miš (imam miša s puno tipaka - s programom steermouse koji i onu akceleraciju nudi (2 slajdera) i fakat je uberproduktivno i lijepo za rad
e lako je tebi ja imam miš sa dvi tipke i jednim kotačićem

Citiraj:
Autor plastisha Pregled postova
EDIT: i još jedno pitanje: Mogu li sa disk utility napravit img cijele particije i prebacit na drugu (drugi disk), ono, ko norton ghost shema?
mislim da da. nisam testirao ali logički bi trebalo ić. Inače za te poslove hvale CCC (Carbon Copy Cloner) kao i SuperDuper.
Bilobrkster je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2008., 17:20   #131
plastisha
Extreme scratch builder
Moj komp
 
plastisha's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 377
Citiraj:
Autor Bilobrkster Pregled postova
ja sam imao instaliran isto jedan klon, ali sam se odvikao jer dok dođem do foldera kamo selim već mogu napravit drag&drop
da al uviđam problem kad npr seliš foldera koje trebaš metnut u novi folder koji još ne postoji, jel moš napravit novi folder pod dragom, ja to nisam uspio skužit. došo sam do toga i osto zbunjen


Citiraj:
Autor Bilobrkster Pregled postova
desni klik>get info> i ako ima katančić na njemu klikni ga i promijeni permissions i onda će ić.
nije bilo to, ošo u windoze nije htjelo ni tamo brisat nego sam ga s onim "unloker" progrmčićem makno
__________________
Tko trči, ne hoda.
plastisha je offline