Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.10.2008., 21:56   #31
noobinator
Premium
Moj komp
 
noobinator's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zg
Postovi: 120
imam ubuntu,i piše po ntfs particiji i sta je tu cudno?
kad sam sredio sve vise mi konzola netreba, samo klik-klik
instalacija programa, klik-klik

ustvari isto je kao i na windowsima, mozda zato hard core linuksaši vole konzolu?
__________________
noobinator je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:02   #32
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
problem je kaj se taj klik klik klik promjeni svaki put kada dode nova verzija gnoma,nije sve na istom mjestu,pa trazi i gluposti+ ne radi sve uvijek na kliktanju,terminal se ne mijenja

ja iskreno trenutno koristim malo od oboje,nisam se naucio jos sve terminalom
MAHER je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2008., 22:50   #33
RaNz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb/Križevci
Postovi: 346
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne vole ga zato sto je netocan. Linux je slobodan. Razlika je golema!
znam da je netočan, ali ako gledam iz "džepne perspektive" onda je besplatan...jer i win su slobodni za korištenje - ako ih platiš :P
znam da se ne misli na isti pojam, da se ne bi prepucavali oko ovoga. namjerno sam naveo ovaj primjer da bi shvatili kako jedan nezahtjevni kućni KORISNIK računala gleda na OS, koji mu nije svetinja, već nužno zlo - i zašto platiti za nužno zlo, ako ga možeš dobiti bez novčane nadoknade-besplatno-slobodno-svejedno_bitno_da_se_kužimo

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Konkretno?
činjenica da bi kompletan komercijalni software za nezahtjevnog korisnika za jedno računalo došao više od prosječne hrv plaće, te činjenica da mogu nabrojiti korisnike legalnog softwarea na prste jedne ruke, ili ljude koji imaju barem jednu legalnu komercijalnu aplikaciju instaliranu, a znam stvarno puno ljudi - živim u studomu

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Postoji dostatan broj distribucija koje mogu napraviti "sve" kroz GUI. Jedini je problem kad pocnes naletati na razno razne bugove i shvatis da ces biti neusporedivo produktivniji radom u konzoli. Uz sve, neke stvari (kao npr. firewall i slicno) jednostavno ne mozes apstrahirati nikakvim GUI-jem, no dobro, to ni ne zadire direktno u problem desktopa...
npr. koje distre?

takve situacije niti nisu problem. bito je da se u početku sve može staviti u funkciju, te da počnem koristiti linux, a kasnije se mogu lagano u slobodno vrijeme igrati konzolom.
...primjetio sam da se konzola najčešće spominje u kontekstu bugova...

meni se čini da je gentoo distra za mene - sve lijepo uz puno vremena-živaca iskompajlirati, minimum instalacije imati, nužne aplikacije i gore navedene drivere za ntfs i programčić za kliktajuće instalacije...

koliko je zapravo komplicirana gentoo instalacija? znam da ima u postupku instalacije brdo dokumentacije, pa bi trebalo biti izvedivo - ako nema neke mine koju novaci ne mogu prepoznati?!
RaNz0 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 23:12   #34
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ma pusti Bulju, opet baljezga...
E moj Bu...


Umjesto 68x Moto erotiziranja medju smetjarima, bolje ti je da okrenes po MTČ carapama i nadjes Jureke ako hoces AIX-irati sa mojom masinom

Jonathan ce jednako ukakiti posao i bez tvog ulizivanja :




Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Pa moj replay se odnosio na Visageov post u kojem on kolko sam skuzio ironicno govori da je solaris "zeznut" po pitanju desktop okruzenja i instaliranja komponenti..
Govorio sam o samom OS-u, odnosno tvom pristupu prema njemu kao nekom usputnom prelasku. Sve se moze dignuti, nije u tome problem. Malo mi je mucno o njemu jer sam se zadnju godinu nagledao par instalacija po egozticnijim mu kucnim SUN kockama. U tvom slucaju je ponavljam > sam sebi svrha. Primjeti kolegu Ristu Aoristu u svim navodima o Solarisu u ovoj temi. Svi pricaju u proslom vremenu Veliki je gust na samoj Sun masini zezati se i imati stalni Solaris, ali u tvom slucaju, to je kao da izadjes gol... kao od majke rodjen iz stana na ulicu i tako provedes dan trazeci novi Nepotrebno. Kad si vec istu pricu postao i na dodatnom mjestu, onda prati Solaris meštra Annatara i Zondovog idola, pa ti mozda bude barem zanimljivo.

Pola stvari koje si nabrojao mozes slagati na nekoj omanjoj masini koja ti cuchi u sobi i koju si morti otpisao kao starom kramom. Nije li veci gust i zadovoljstvo na takvoj masini uz svoju glavnu, uciti i podizati koji god imas OS na tapeti projekta osvajanja/ucenja tokom godine? Cemu dramatizirati nekim velikim prelascima tipa : Jesen prođe, ja se ne oženih

Inace, ako bas hoces vidjeti najljepsi desktop MM OS, onda upoznaj prvo (nazalost) Apple nesudjeni BEOS

Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
I ja razmišljam o prelasku na Linux pa me zanima koji sustav od ova tri podržava
Dozvat cu veceras velikoh Sus meštra koji je srecom registriran na PCE-u pa nek ti istrese svoje trenutne dojmove. Neki dan sam gledao zadnji Suse = prekrasno!

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
USe je OK, jako prilagodljiv, jednostavan za konfiguraciju.
Nazalost momci iz velikog plavog nisu prilagodljivi Ni 5 FRU-a mi nije danas pomoglo da to desifriraju. Nemoguca misija cini se
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 07.10.2008. u 23:40. Razlog: .... Kasni cajti , malo ruma i linkovi krivi rastu kao šuma ...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 01:40   #35
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
@visage: fala na slikovitom opisu, sve mi je jasno, solaris je otpisan.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Izvrsno. Pravac www.<tvojomiljeniunixklom>.tld i udri. Tek kad zapnes, vici ovdje.
E i budem.

Nego, vidim da ste se raspisali o linuxu, sto sam u jednu ruku i ocekivao, no kao OP moram (probat) vratit temu na originalnu ideju, a to su desktop unixoidni OS-evi.
Konkretno, slabo se govori o BSDu, FreeBSDu te najpopularnijoj desktop inačici: PC-BSD-u. Pa jel bi mogao neki znalac malo objasnit jel ima fajde od toga? Desktop korisnicima striktno.
Osobno namjeravam PC-BSD isprobat cim prije, pa javim dojmove. ^^
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 02:43   #36
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
E moj Bu...


Umjesto 68x Moto erotiziranja medju smetjarima, bolje ti je da okrenes po MTČ carapama i nadjes Jureke ako hoces AIX-irati sa mojom masinom
Jonathan ce jednako ukakiti posao i bez tvog ulizivanja :

Govorio sam o samom OS-u, odnosno tvom pristupu prema njemu kao nekom usputnom prelasku. Sve se moze dignuti, nije u tome problem. Malo mi je mucno o njemu jer sam se zadnju godinu nagledao par instalacija po egozticnijim mu kucnim SUN kockama. U tvom slucaju je ponavljam > sam sebi svrha. Primjeti kolegu Ristu Aoristu u svim navodima o Solarisu u ovoj temi. Svi pricaju u proslom vremenu Veliki je gust na samoj Sun masini zezati se i imati stalni Solaris, ali u tvom slucaju, to je kao da izadjes gol... kao od majke rodjen iz stana na ulicu i tako provedes dan trazeci novi Nepotrebno. Kad si vec istu pricu postao i na dodatnom mjestu, onda prati Solaris meštra Annatara i Zondovog idola, pa ti mozda bude barem zanimljivo.

Pola stvari koje si nabrojao mozes slagati na nekoj omanjoj masini koja ti cuchi u sobi i koju si morti otpisao kao starom kramom. Nije li veci gust i zadovoljstvo na takvoj masini uz svoju glavnu, uciti i podizati koji god imas OS na tapeti projekta osvajanja/ucenja tokom godine? Cemu dramatizirati nekim velikim prelascima tipa : Jesen prođe, ja se ne oženih

Inace, ako bas hoces vidjeti najljepsi desktop MM OS, onda upoznaj prvo (nazalost) Apple nesudjeni BEOS

Dozvat cu veceras velikoh Sus meštra koji je srecom registriran na PCE-u pa nek ti istrese svoje trenutne dojmove. Neki dan sam gledao zadnji Suse = prekrasno!

Nazalost momci iz velikog plavog nisu prilagodljivi Ni 5 FRU-a mi nije danas pomoglo da to desifriraju. Nemoguca misija cini se

Pozdrav svima.

Odmah mi je upala u oči riječ "Solaris" u ovom threadu. Unix je inače poseban način razmišljanja, a ne samo OS, a Solaris je poseban način razmišljanja čak i u odnosu na druge unixoide. Ljudi koji su posvećeni Solarisu su uglavnom potpuno nezainteresirani za bilo što drugo i drže se uglavnom vrlo strogo Solarisa. Mnogi čak gledaju s visoka na sve što nije isključivo na Sun hardwareu. A svi uglavnom gledaju s visoka na sve što nije Solaris. U to sam se uvjerio u vrijeme dok sam se htio striktno uhvatiti Solarisa. Pristupio sam forumima i supportu kao registrirani user Solarisa no mentalitet tipičnih Solaris freakova jest da Solaris shvaćaju doslovno kao križarski rat protiv svega drugoga. Nadalje način kako Solaris funkcionira iznutra zahtjeva dug period prilagodbe za sve koji su prije toga bili na Linuxu, BSD-u ili ne daj Bože Window$u. Solaris bih s respektom ostavio ljudima koji ga imaju gdje uposliti i namjeravaju posvetiti budućnost ovom inače vrlo kvalitetnom i sigurnom ali definitivno ezoteričnom sustavu. Svima bih preporučio ako žele nešto saznati o Solarisu ako su baš radoznali da odu na slijedeći link:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=122578

gdje se odvijao vrlo dinamičan thread o Solarisu.

Drugo, instalacije su bitno evoluirale, čak su i instalacije BSD baziranih sustava ) od kojih su poneke prije bile apsolutno neshvatljive recimo nekom tko se nije naviknuo na Unixe uopce) - bitno napredovale po pitanju intuitivnosti; ovdje bih pohvalio DesktopBSD čija instalacija predstavlja kvantni skok u odnosu na svoje prethodnike (FreeBSD). Još jedna izvanredna instalacija se bilježi kod OpenSuSE 11 koja sukladno svojim rodjacima iz SuSE familije ima instalaciju koja dozvoljava detaljne stručne postavke, automatsku instalaciju, repair, step by step instalaciju a cijelo to vrijeme možete pristupati svim detaljnim postavkama instalacije sve dok ne započne sam proces. Dakle dozvoljavava instalaciju nekome tko bi htio "sve odmah by default" ali i freakovima daje