Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.03.2008., 21:54   #1
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Vista tutorijal

Vista više nije novi OS, izašao je i SP1 a prije njega i gomila update-ova. Na ovom forumu se već puno toga reklo o njoj, riješilo dosta problema a i prihvaćenost je sve veća. Već neko vrijeme se osjeća potreba za jednim tutorijalom koji bi pokušao objediniti sve do sada napisano. Obzirom da koristim Vistu skoro od prvog dana pokušati ću se prihvatiti tog zadatka. Vremenom ću naravno dopunjavati ovaj tutorijal jer teško da će mi uspjeti sve napisati iz prvog puta.
Obzirom da je već izašao SP1 preporučio bih instalaciju koja ga već sadrži iz jednostavnog razloga što naknadna instalacija istog prilično dugo traje. Vista dolazi u dvije verzije 32 bitnoj (x86) i 64 bitnoj. Prije više od godinu dana isprobao sam obje i 64 bitna se pokazala daleko bolja po pitanju stabilnosti i brzine odziva. Prednosti su joj podrška za 64 bitne mikroprocesore, adresiranje više od 3,5 GB memorije (koliko je otprilike ograničenje 32 bitne), zaštićeniji kernel, obavezno korištenje potpisanih drivera (ovo može biti i mana ali pridonosi stabilnosti OS-a) i sl. Mane su što ne podržava izvršavanje 16 bitnih programa, alokacija memorije za aplikacije troši više memorije, potencijalna nekompatibilnost sa nekim (većinom starijim 32 bitnim aplikacijama), smanjenje performansi 32 bitnih aplikacija (većinom neprimjetno)… Dakle ako imate više od 3 GB memorije i 64 bitni mikroprocesor svakako pokušajte koristiti 64 bitnu Vistu. Vista u obje verzije podržava paketno zapisivanje na optičke medije, umetnete prazan CD RW ili DVD RW desni klik->format i dalje ga koristite kao disketu. Izvrsno za backup pogotovo u suradnji sa Total Commanderom i opcijom Overwrite all older.
Na žalost kod Viste je promijenjen boot manager te više nije moguće jednostavno mijenjati koje Windowse želite podići. Srećom postoje besplatne aplikacije: VistaBootPRO i EasyBCD. Osobno bih vam preporučio hardware opciju koju posjeduje većina BIOS-a, obično postoji tipka koja se pritisne prilikom boot-a i onda se izabere hard disk sa kojega se želi podići sustav. Naravno ovo radi ako imate više diskova a ne particija. Ako želite iskoristiti ovu mogućnost obavezno fizički odspojite sve ostale diskove u računalu prije instalacije Viste da ne naseli boot manager na njih!
Instalacija je zapravo vrlo jednostavna i slična je instalaciji Windowsa XP. Umetnete instalacijski DVD (više nije CD), izaberete državu, Next:

Kliknete na next, kad se pojavi slijedeći screen, kliknete ne Install now, malo sačekate:

I dobijete upit o serijskom broju, naravno unesete ga ali i ne morate. Možete ga unijeti na kraju kad bude potrebno izvršiti aktivaciju. Imate 30 dana da to učinite.

Vrlo je važno izabrati onu verziju koju ste kupili, pročitajte i odlučite da li prihvaćate uvjete u licenci, next:

Ovdje se nudi upgrade koji nikako ne bih preporučio, dakle idemo na Custom (advanced):

Ovdje možete izbrati Drive options (advanced) da bi kreirali, obrisali, formatirali particiju, učitali driver za RAID controller (sad ne mora biti na disketi), većina SATA kontrolera je podržana, ako nije nećete vidjeti hard disk:

Obzirom da se ovo događa na virtualnom PC-u, izabrati ću New, sav prostor na disku, Apply, možete odmah formatirati ili će Vista sama prije instalacije:

Klikom na next kreće instalacija za to vrijeme možete malo prošetati, odraditi par stotina sklekova, ispeći palačinke…

Nakon spomenutih slobodnih aktivnosti za kojih se vaša kanta možda nekoliko puta restartala u pokušaju instalacije novog OS-a dočekati će vas slijedeći screen (barem bi trebao):

Upišite svoje ime, password ne morate, ako ga upišete onda će ga tražiti svaki put kod logiranja, vaš izbor, next:

Upišite ime svog računala, next:

Sad vas pita o postavkama o načinu update-a, izaberite što hoćete, sve se može promijeniti kasnije. Osobno više volim ručno raditi update ili barem da me pita prije nego krene instalacija a ne da u pozadini skida update a ja se čudim zašto mi je veliki ping ili spori download:

Provjerite vrijeme, datum i vremensku zonu:

You're welcome

Mislile ste da je gotovo? E nije sad će Vista provjeriti kakva vam je konfiguracija a to može potrajati. Ocjenjuje se procesor, memorija, desktop grafika, game grafika i primarni disk. Nemojte se previše zamarati sa tim. Ideja je dobra i trebala bi dati odgovor na pitanje da li ta i ta aplikacija ili igra radi na mojoj konfiguraciji. Za sada nije previše zaživila u praksi ali sam vidio da ima igara koje daju taj rating u Game Exploreru. Kada sve to završi konačno vas dočeka:

Ako vam je volja možete malo klikati po Welcome centeru, ako nije ugasite ga.

Idemo sad na podešavanja, klik na veliko okruglo dugme sa Windows logom u lijevom kutu, izaberite Control panel. Primijetiti će te da je Start izbornik sad promijenjen, možete početi pisati ono što želite pokrenuti i to će se pojaviti kao prvi izbor. Recimo pokušajte upisati cont i već je Control panel prvi na listi. Vrlo korisna opcija, kad se naviknete više nećete koristiti miš i kopati po star meniju već samo stisnuti Win tipku i početi tipkati ime aplikacije npr. un->Unreal Tournament se pojavi prvi na listi Osobno prebacim Control Panel u Classic View, među mnoštvom icona nađite User Account (stisnite u da vas prebaci na tu iconu) i tamo kliknite na Turn User Account Control on or off. Ideja ove opcije je da Vista unatoč tome što ste admin na stroju ne dozvoli potencijalno štetnim aplikacijama pokretanje ili mijenjanje bitnih postavki sustava bez dodatne dozvole. Kad kliknete na Continue maknite kvačicu sa Use User Account Control (UAC)… Na žalost slijedi restart, nakon kojeg maknite kvačicu sa Run at startup da se više ne podiže Welcome Center. Po default-u se podiže Sidebar, možete ga ugasiti desnim klikom na iconu lijevo kod sata:


Kad smo već lijevo kod sata, desni klik na crveni štit -> Open Security Center, ili Win tipka -> security center -> Change the way Security Center alerts me, za isključiti upozorenje. U Security centru možete uključiti, isključiti, podesiti Firewall, Update i sl.
Ako imate dovoljno snažnu grafičku karticu, Vista će pokrenuti svoje novo prozračno sučelje Aero. Sučelje ima simpatičan je Flip 3d (dobije se kombinacijom Win + Tab ili klikom na iconu u Quick Launch-u), live preview prozora kad se strijelica miša nađe iznad aplikacije u Task bar-u) i sl. Za prikaz se koristi GPU a ne CPU. Naravno ne morate ga koristiti, desni klik na desktop->Personalize:


Pod prvom opcijom se krije mogućnost gašenja prozirnosti (transparency), odabir boje ali i Open classic appearance… Upravo ovdje možete isključiti Aero, pod Effects ClearType:


Osobno gasim ClearType unatoč tome što Windows fontovi izgledaju bolje, unutar nekih aplikacija (Excel) mi se čini kao da gledam kroz naočale s pogrešnom dioptrijom. Mislim da ostale opcije nije potrebno posebno objašnjavati.
Vista ima nešto promijenjeni način rada sa mrežom, između ostalog je implementiran IPv6. Zbog njega tj traženja IP-a od nepostojećeg DHCP-a kod Internet providera ADSL spajanje može potrajati. Obzirom da se isti na žalost još uvijek ne koristi, klik na iconu mreže kod sata ili Win+network and -> Network and Sharing Center->View status-> Properties-> maknuti kvačicu:


Sa ostalim opcijama možete eksperimentirati. Kad smo već kod mreže, Vista pokušava autotune mrežnih postavki. U načelu to radi dobro ali zna praviti probleme, možete probati Win + cmd i upisati neku od opcija (ne sve):
netsh interface tcp set global autotuninglevel=disabled
netsh interface tcp set global autotuninglevel=highlyrestricted
netsh interface tcp set global autotuninglevel=restricted
netsh interface tcp set global autotuninglevel=normal
netsh interface tcp set global autotuninglevel=experimental
Većina korisnika ima pritužbe na prevelike hardware zahtjeve a pogotovo na potrošnju memorije. Vista ima drugačiji memory management i service Superfetch kojemu je zadaća preload-ati podatke i aplikacije koje će korisnik vjerojatno trebati. Sustav prati navike korisnika i vremenom poboljšava performanse. Recimo igrate se svaki dan otprilike u isto vrijeme, Vista učita igru u pozadini i kad se odlučite igrati skoro cijela je već u memoriji (naravno ovisi koliko memorije imate). Na vaše čuđenje igra se podigla puno brže nego što ste očekivali. Upravo zbog ovog sustava vas ne treba zabrinjavati što je u Task Manageru najčešće Free memory oko nule. Zar nije bolje da se sva memorija koristi i na ovakav način nego da silni gigabyte stoje neiskorišteni?

Kad smo već kod Task Managera, evo kako izgleda tek instalirana Vista:

Ovo je pod virtualnim strojem, nema drivera za zvuk, grafiku, ne radi Aero… no broj procesa je tu negdje. Task Manager je dobio nekoliko vrlo korisnih novih mogućnosti, desni klik na proces vas može odvesti na service kojeg „vrti“ (može ih biti više recimo pogledajte svchost.exe), vrijedi i obrnuto, možete otići u folder od tog procesa, ubiti ga, vidjeti properties, odrediti prioritet, affinity… Također je dodan gumb kojim se pokreće relativno koristan Resource Monitor u kojem se između ostalog vidjeti što to hard disk toliko rošta.

Prije nego se pozabavim procesima nekoliko riječi o roštanju po diskovima. Jedan od razloga sam već opisao a radi se u Superfech servisu, drugi razlog je Indexing service. Indexing možete potpuno ugasiti ili ga prilagoditi. Win tipka + System:


Performance->Adjust indexing options->Ja sam ostavio samo Start Menu. Razlog intenzivnog rada diska je pravljenje Restore Points jednom dnevno i kad se nešto instalira te automatsko defragmentiranje. Obje funkcije se pokreću Task Shedule-om koji je prilično zakompliciran. Win tipka + defra -> Diks Defragmet-> Modify schedule:


Win tipka + rest -> Backup and Restore Center -> Create restore point or change settings, na žalost možete samo odrediti za koje diskove se radi Restore Points. Da bi odredili učestalost:
Win + regedit-> HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SystemRestore->RPGlobalInterval, izraženo u sekundama.

Prebacivane Documents (nekadašnji My Documents) na novu lokaciju (particiju, hard)

Win+E->Desni klik na Documents->Properties->Location->Move->odvedite ga tamo gdje želite ili već imate Documente.

Još nisu obrađeni servisi, u međuvremenu nekoliko doista korisnih tweakova by tutix. Hvala kolegi na trudu, slobodno se uključite u projekt.

*Transparentni fullscreen i modificirani skinovi za Vistu*

Ne znam koliko je korisnika Viste primjetilo ali Vista ima novo okruženje, skinove, ikonice, akcelerirane prozore koji sve skupa zovemo/zovu Aero . Jedna stvar kod Aera jako živcira:

1. Gasi se kada pokrenemo neki zahtjevniji program, igru koji odu u fullscreen što je dobro i
2. Što ugasi prozirnost kad rastegnemo prozor preko cijele površine te okvir i taksbar postanu crni što je nadasve ružno.

Nadalje, bilo je i nekakvog govora da će Vista podržavati skinove ali to su govorili i za XP pa se opet nekolicina ljudi morala bacit na tweakanje .dll-ova kako bi se modificirani skinovi mogli prikazivati. Tako je i sa Vistom. Da bi se riješili tog odvratno ružnog fullscreena i mogli koristiti sexy skinove sa deviantarta potrebne su dvije stvari:

1. Prepatchani Uxtheme.dll fileovi i
2. VistaGlazz, simpatičan program koji će nam prepraviti Aero da dobijemo prozirnost te na kraju potrebno je malo znanja oko rada sa permissionima.

Pa krenimo.

*1. Krpanje novim UxTheme .dllovima (napisano je potpomognuto tutorijalom na WinMatrix forumu - user Liskiller)*

Vista 32-bit SP0
Vista 64-bit SP0

Vista 32-bit SP1
Vista 64-bit SP1

Prvo skinete odgovarajuću verziju za vaš tip operativnog sustava.

1. Potrebno se ulogirati na korisnički račun sa Administratorskim ovlastima
2. Otići u System32 mapu u C:/Windows
3. Pronaći uxtheme.dll, desna tipka miša pa Properties
4. Preuzeti ovlasti nad fileom te dati sebi (Ownership) ili grupi korisnika potpunu kontrolu (Full permission) (kasnije ću malo podrobnije o ovom nemam Vistu pri ruci)
5. Ponoviti korak 4. za themeui.dll i shsvcs.dll
6. Ponovo pronaći uxtheme.dll i kliknuti na properties te promjeniti ime u npr. uxtheme.old te promjeniti imena i themeui.dll i shsvcs.dll
7. Raspakirati skinute zakrpe i prekopirati ih u My Computer - C:\Windows\System32 mapu
8. Restartati računalo

Nakon restarta Vista će koristiti zakrpane fileove (najvjerojatnije će promjeniti skin u klasični ali to se lako promjeni Desktop Properties)

*2. VistaGlazz*

Vista Glazz download

O programu ne treba pričati puno, skinemo ga sa navedenog linka, instaliramo i pokrenemo sa Administratorskim ovlastima (desna tipka na shortcut Run As..). Kliknemo na I agree kad na upita, i dočeka nas jednostavno sučelje programa. Za prozirnost pri Full screenu potrebna je kliknuti na drugu ikonicu te onda na Patch Files nakon čega će biti potrebno i ponovno pokrenuti računalo. Nakon restarta možemo uživati u novom poboljšanom izgledu Aera.

Važno je napomenuti samo da će VistaGlazz raditi samo u slučaju da su prethodno prepatchani fileovi koji su zaduženi za prikaz skinova, a to smo naučili u prvo djelu ovog mini tutorijala.


Prozirnost ostaje aktivna, vidljivo na taskbaru i na gornjem okviru prozora

Novi skinovi za Vistu se mogu skinuti sa deviantart.com. Nakon čega ih je potrebno samo prebaciti u My Computer - C:\Windows\Resources\Themes.

*Preuzimanje ovlasti iz kontekstualnog menija*

Sa dolaskom Viste došlo je i do nekih sigurnosnih poboljšanja koja sa vremenom postanu glavobolja. U prvom redu se misli na UAC ilitiga punim imenom User Account Control koji će iskakivati prilikom nekih promjena u sistemu kao što je instalacija programa ili slično. Ali i isključivanjem UAC-a i preuzimanjem Administratorskih ovlasti, neke sistemske datoteke npr. u mapi System32 će i dalje biti zaštićene, te Vista neće tek tako samo dopustiti da „brljate“ po njima. Najčešće se to može riješiti klasičnim preuzimanjem ovlasti preko Desnog klika na File pa – Properties same datoteke i promjenama u Security podizborniku kojih treba izvesti dosta - nije teško ali je zamorno. Zato postoji i lakši način kako preuzeti toliko željene ovlasti.

Potrebno je najprije skinuti TakeOwnership.zip i raspakirati mapu. U mapi se nalazi TakeOwnership registry key na kojega je potrebno dvaput kliknuti lijevom tipkom miša da bi ga unijeli u registar, a na upozorenja UAC-a kliknuti na Continue i OK. Unos ovog ključa u registar donio nam je opciju Take Ownership u kontekstualni meni.



Sve što je sada potrebno za preuzimanje ovlasti nad nekim dokumentom je kliknuti desnom tipkom miša na sam dokument – u kontekstualnom meniju odabrati Take Ownership, kliknuti na Continue ako imamo UAC uključen i dobili smo sve ovlasti i dopuštenja za rad nad samom datotekom.



Nastavak slijedi uz pomoć ostalih kolega.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge






Zadnje izmijenjeno od: LAcy. 02.01.2009. u 21:29.
LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 22:12   #2
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Bravo majstore. Svaka cast. Nadam se da ce nastavak biti u pdf-u.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.03.2008., 22:16   #3
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Ideja je bila staviti to na forum sa sličicama ali nešto zeza i ne radi. Znam da je ljepše imati u pdf-u ali na forumu mogu dodavati odgovore na pitanja i proširivati tutorijal. Nije problem sve to pretvarati i u pdf. U nastavku će biti riječi o procesima, optimizacijama i svemu ostalom.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 22:18   #4
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Thread u kome raspraspravljamo o Visti je postao predug i redudantan te sam danas pokušao napisati tutorijal kojim bih objedinio sve do sada napisano. Na žalost nisam uspio postati onako kako sam htio. Dok se ne riješe problemi da ne ostanete zakinuti ovdje se nalazi tutorijal u pdf-u. Tutorijal još nije gotov, instalacija Virtual PC-a te u njemu Viste se prilično otegla. Kao što piše na kraju, nastavak slijedi...
Treba još dosta radit, ako nešto treba javi. Puno više tweakova i ostalih gluposti treba stavit, ovako je praktički samo pojašnjena vrlo lagana instalacija. Shvati ove kritike kao smjernicu za daljnji radi, još jednom javi ako treba pomoć rado ću ti pomoć!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 22:27   #5
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Citiraj:
Autor Baja 001