Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2020., 18:00   #151
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Mali ispravak prethodnog posta.
Nisam spojio direktno antena-TV već antena-splitter2-tv (imao sam samo je F ženski-ženski konektor pri ruci).

Aha. Nisam znao da su reverzibilni. Ima unutra kakve elektronike ili? Ako nema, ona ću kupit 3-way verziju pa pospajam sve na jednom?

Hvala!
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2020., 23:14   #152
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Kako misliš spojiti sve na jednom ??
Gore sa jednim 2 - way ćeš "udružiti" dvije antene,
ide coax do mjesta gdje se dijeli na 2 tv - a, opet 2 - way (u pravom smjeru),
pa prema svakom tv - u.

Ovi "osnovni" su pasivni, nemaju elektronike, jedino neki znaju imati "prolaz" napajanja ako treba napajati pojačalo a to tebi ne treba.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2020., 23:49   #153
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Pa mislio sam da je unutar splittera samo čvorište kad mogu u oba smjera, ali ipak nije.

Kupio sam. Al imaju power pass. Valjda ne smeta. Slabljenje piše 3,2dB. Znači 6,4dB malo puno? Za vikend će biti posla

Na jednom TV-u nemam DVB-T2. Ako mi nađe MUX B kanale (nema slike, ali nađe kanal; pretpostvljam da je sa Sljemena iako antena još nije okrenuta), to bi značilo da mi hvata i MUX M2 samo ga TV ne podržava? Drugi TV treba skroz novi coax pa tam ni pola tih kanala ne pronađe.

www.oiv.hr/broadcasting/tables/dtv_hr.aspx je skroz u banani pa ne mogu vidjeti koji koji sve odašiljači emitiraju koje sve MUX. Dobim neki javascript error na karti. Ima koja druga slična stranica?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 13:52   #154
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Za splittere, da sad ne kompliciramo, bit će ok,
gušenje od (nazivno) 3,2dB po "kraku" je još i dobro kakvih ima na tržištu.

Šta se odašiljača tiče, istina zeza javascript error za load karte,
ti si u D04 regiji gdje su:
MUX A - Ch 25 - 506 Mhz
MUX B - Ch 48 - 690 Mhz
MUX D - Ch 42 - 642 Mhz
MUX M2 - Ch 40 - 626 Mhz

Koriste SFN tehnologiju pa su svi odašiljači u istoj regiji na istoj frekvenciji za odr. MUX.
Ovako kad znaš kanale možeš mqnualno pretraživati po kanalu a to zna pomoći,
na automatici zna preskočiti ako je signal "na granici".

Neka vikend radna akcija prođe ok
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 15:29   #155
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ama ajde nemojte raditi gluposti po krovovima... ne mogu se ( fizicki mogu ) antene spajati sa tv splitterima umjesto skretnicama.
Ulazi moraju biti "izolovani" jedan od drugoga da "ona druga" antena nebi na xy frekvenciji imala smetnje na toj xy frekvenciji od one druge +
sto takve skretnice vecinom imaju regulaciju svakog ulaza pa se obavezno prigusuje ona antena sa jacim signalom ali da je i dalje dovoljno dobar...

U Ronisu ima kvalitetnih UHF+UHF+UHF skretnica sa regulacijom.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 16:09   #156
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
U potpunosti se slažem sa primjedbom, ali kad se obično krene sa "može li to jeftinije" ...
U slučaju kolege koji je pokrenuo temu, po navedenom, zatekao je takvo žnj rješenje.
Dobru i jeftinu ant. skretnicu danas je teško naći, ta iz Ronis - a (misliš na ove Iskrine) "samo" 90 Kn

Najbolji detalj je ako nema previše problema / smetnji na lokaciji ovo žnj rješenje će dati dobar rezultat.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 19:30   #157
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...otkad je DVB-T isti kanal (ista frekvencija) na svim odašiljačima u toj regiji nema potrebe za regulacijom (nemože doći do "refleksija u slici" kao kod analogne mod.) , a svaki spliter sa transformatorom impedance ionako ima "izolaciju" za razliku od običnih "T" razdjelnika gdje su svi izvodi skupa spojeni.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 22:50   #158
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Javim rezultate kad sredim sve što treba.

Može netko direktni odgovor. Ako mi lovi MUX B kanale sa Sljemena. Onda bi trebalo loviti i MUX M2 ako bi imao DVB-T2 tuner?

@D/G
Što želiš reći? Ne razumijem?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 23:38   #159
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Generalno bi trebao moći uloviti, mada M2 može zezati jer je osjetljiviji na smetnje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 02:00   #160
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
...otkad je DVB-T isti kanal (ista frekvencija) na svim odašiljačima u toj regiji nema potrebe za regulacijom (nemože doći do "refleksija u slici" kao kod analogne mod.)/
Iako si solidno tehnicki potkovan oko ove problematike ( i vise od mene ), tvoj problem je sto nemas nimalo maste pa ispada da lupetas sto naravno u ovom slucaju ne mora biti tocno.
Kao prvo ne znas njegovu lokaciju niti znas gdje tocno gledaju te antene tako da ne mozes znati dali i jedna od njih mozda prima koji mux iz regije D03 ? A moguce je...Ono sto znamo da je
covjek oko 25km od Sljemena, dakle evo ja cu izabrati radijus: Lepajići-Zlatar-Konjistina-Žitomir-Sveti Ivan Zelina s obzirom da ne vidim njegov "Gotham City" na karti Hrvatske. Znaci sad imamo sljedece podatke:

Lokacija tj. radijus od Sljemena.
3 antene.
Slika sa pribliznim kutevima izmedju antena.
Mala kockasta antena lovi i gleda Slovence kad je solo prikopcana.
Velika lovi i Sljeme i Slovence.
Imamo VHF antenu ( nije sigruno za ukras stavljena ili kao odmoriste za ptice ).
Starost instalacije oko 25 godina.

Iz svega toga se moze zakljuciti ( priblizno ) da je covjek negdje okolo Lapajica, Vrankovec, Sv. Križ Začetje a mozda i Krapinske Toplice. S obzirom na starost instalacije VHF antena je bila za BiH/Sarajevo 1, pa ako
kockasta gleda u Sloveniju, VHF prema BiH a ova najveca Iskrina UHF-91X ( nema F konektor pa nije UHF 92X i kasnije revizije ) lovi i Sljeme i Slovence, dovodi do zakljucka gore ako te kuteve izmedju antena preneses
na kartu. Naravno da mogu biti apsolutno u krivu ako te antene ne gledaju kako bi trebalo i ako je netko s godinama rotario stup tamo-vamo.

No, imamo sad "postavljen zadatak" pa da uvrstimo i tvoju varijablu da nema potrebe za regulacijom i da ne moze doci do degradiranja signala jer je sve ista regija.
Ako se covjek nalazi tu gdje sam napisao i brdo slabi signal sa Sljemena, odkud znas da ne lovi mux B sa Ivansice koja mu je na 20km ? Regija D03 i frekvencije za mux B
je ista kao frekvencija sa Sljemena: oba odasiljaca CH 48 ! Ako sa kockastom antenom hvata Slovence sa Rogaske Slatine i Bizeljsko a brdo zaklanja Sljeme, te kockaste antene
sasvim fino primaju i "na guzicu" signal, pogotovo ako nema brda do Ivansice... i sta cemo sada u takvom scenariju ? Moze on veliku antenu okretati 100% prema Sljemenu ali ako
prijem iz tog smjera nije jaci od prijema kockaste na guzicu ili bok, nece dobiti dobar Qualiti da slika ne kocka itd...

Dakle bez kvalitetne skretnice nista a jos bolje bi bilo da se cijeli sustav redizajnira i ubaci pojacalo max 20dBi sa 2 UHF ulaza i obavezno regulacijom pojacanja jednog ulaza ( a jos bolje oba ) pa
kockastu antenu staviti u ulaz koji se moze prigusiti onoliko da se primaju samo Slovenci a Iskru UHF-91X strogo usmjeriti prema Sljemenu na drugom ulazu sa fixnim ili promjenjivim pojacanjem. Sve
to moze i sa skretnicom koja ima regulaciju ali je pitanje dali ce ostati dovoljno signala za dobar Qualiti prijema nakon prolaza istoga kroz skretnicu. U konkretnom slucaju ta Ivansica ako mu "upada"
u malu antenu se mora blokirati na toj anteni bilo regulacijom pa da lovi samo Slovence ili kanalno pojacalo koje ce pustati samo muxeve od Slovenaca ili band antena koja ce primati samo zeljeni mux
Slovenaca ili neka se okani Sljemena i okrene Iskru prema Ivansici pa pretrazuje CH44-mux A, CH48-mux B, CH36-mux D iCH34-mux M2.

Na kraju karajeva osim sto nije dao svoju lokaciju, lik iz Gotham City-a ne zna ocito ni reci/napisati sa kojih tocno frekvencije sta prima neg sam nabraja muxeve pa bi se onda tocno "vidjelo" dali mu
upada Ivansica ili neki drugi odasiljac iz regije D03 tako da ovaj slucaj ostaje samo u teoretskoj raspravi i zoran primjer kada je skretnica ipak potrebna i zar zaista mislis da je stavio kvalitetan spliter
a ne prvu jeftinjavu sto je nasao ? U konacnici bude ovako kako je @Nikky napisao, novi kablovi i malo rotiranja i bude se provukao signal na "a je to" system.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 15.01.2020. u 05:30.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.01.2020., 10:26   #161
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Hehehehe, neću ništa reći
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 10:37   #162
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...o ne opet
samo jedno ću reć, druga regija su uvjek i drugi kanali , pa nema smetnji itd.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 11:17   #163
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
druga regija su uvjek i drugi kanali , pa nema smetnji itd.
Naravno da nisu i da nisi u pravu i sad moram reci da lupetas i pricas napamet bez da imas info.
Vec sam ranije napisao da regija D03 emitira sa Ivansice na CH48 mux B kao i Sljeme u Regiji D04 CH48 mux B.
Moram ti sad crtati da shvatis zasto signal nece biti dobar ako jedna antena prima na guzicu ili bok sa Ivansice neometano prirodnim i ostalim preprekama a druga jedva lovi sa Sljemena zbog brda ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 12:32   #164
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Zato sam tražio ako ima koja karta s odašiljačima gdje piše što se na kojem odašiljaču sve emitira. Lokaciju si skoro pogodio ipak je radijus onda nešto veći. Za Sloveniju sam našao kartu.

Ivanščicu možemo bez problema isključiti ako je tako kako si napisao. Mala antena je izgleda okrenuta na Boč. Lovi samo par slovenskih kanala kad nju spojim.
Kažem, susjedi HVATAJU signal sa Sljemena s običnim malim antenicama koje izgledaju ko ova moja srednja, koja je VHF. Doduše imaju malo veću nadmorsku visinu. Valjda onda ipak nije signal tolko slab kolko je moja instalacija loša

MUX B kanale mi samo pronađe. Slika ne da mi se kocka, nego je nema (dobro tu i tamo izbaci koju sliku i to je to, koja su frekvencija ne znam, i ne znam gdje potražiti). Javim sve kad sredim instalaciju. Planirao sam antene okrenuti prema Sljemenu i Bizeljskom. Ako neće raditi, onda Sljeme i Boč. Ali prvo ću za vikend samo ovu veliku okrenuti na Sljeme sa instalacijom kak je sad pa da vidimo.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 12:52   #165
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Lokaciju si skoro pogodio ipak je radijus onda nešto veći. Za Sloveniju sam našao kartu.
Nije cilj da nas tu zajebavas sa tajnom lokacijom ako zelis pomoc tj. da se mi igramo pogodi gdje sam nego ako zelis rijesiti problem onda moras dati i relavantne podatke.

Os kredit u banci - izvoli naguzi se i potpisi sve ovrsne papire.
Hoces posao u drzavnoj sluzbi - imas koju stranacku iskaznicu pri sebi ?
Operacija u bolnici - drzis Janjad ?
Udajes ruznu kcer/gabora - koliko para ide s njom ili nekretnina ?

U zivotu je tako... hebiga, nisam ja to propisao.

Dakle lokacija je tu jedna od bitnih stavki pa ponekad cak i po adresi se gleda radi nadmorske visine itd...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 14:06   #166
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ajde malo manje nervoze ekipa ... please

@beli14
Pažljivije čitaj napisano,
link koji si sam stavio od OiV je pravi samo im trenutno zeza java za prikaz karte,
ali ispod imaš tablicu sa svim regijama, odašiljačima i na kojem kanalu se šta emitira.
U #154 postu imaš napisane kanale za D04 regiju.

Za rekonstrukciju je najvažnije riješiti od početka tj. od antena,
skinuti dole > očistiti oksid na kontaktima (dipol, prilagodni član, spoj coaxa) > novi coax do skretnice ili "razdjelnika".
Zgodno je staviti toliko dug pojedini coax da je skretnica ili "razdjelnik" na dnu stupa (ili pod krovom) kako bi bilo lakše dostupno.

Kad to napraviš i "digneš gore" nišani odašiljače ili traži po jačini i kvaliteti signala.
Zato je raniji prijedlog (ako se može organizirati) privremeno donijeti tv "gore".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 14:58   #167
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Naravno da nisu i da nisi u pravu i sad moram reci da lupetas i pricas napamet bez da imas info.
Vec sam ranije napisao da regija D03 emitira sa Ivansice na CH48 mux B kao i Sljeme u Regiji D04 CH48 mux B.
Moram ti sad crtati da shvatis zasto signal nece biti dobar ako jedna antena prima na guzicu ili bok sa Ivansice neometano prirodnim i ostalim preprekama a druga jedva lovi sa Sljemena zbog brda ?

Nema međusobnih smetnji ako obje regije i odašiljači na tom 48CH prikazuju isti MUX-B
---------------



UHF Yagi (gornja) ima kut prijema otprilike 20°H / 20°V.


Srednja je VHF ..nepotrebna ako negleda analogiju iz npr. BiH.


Donja panel sa 4 dipola ( ~ 12 dBi i 60°H /30°V) se nevidi na slici dužina dipola pa neznam da li je VHF ili UHF (UHF je ako dipol (boldirano) "><" od navodnika do navodnika nema više od ~35cm).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 16:04   #168
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Nema međusobnih smetnji ako obje regije i odašiljači na tom 48CH prikazuju isti MUX-B
Mos misliti, onda sta ce nam antene ? Dovoljno stap kroz krov turiti pa sve sto se primi je signal... Nece biti smetnji jedino ako obje antene gledaju u svoj odasiljac, cim jedna
od te dvije ne gleda u svoj odasiljac nego ga vidi pod nekim kutem, a ista frekvencija na oba odasiljaca, kvari prijem onoj drugoj osim ako signal sa te druge nije osjetno jaci od ove sto
kvari ali i u tom slucaju na prvoj, ce pasti jacina signala i Qualiti za par postotaka. Da nije tako onda bi bila dovoljna bilo kakva Omni antena za tv i voila, ko na brodu
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
UHF Yagi (gornja) ima kut prijema otprilike 20°H / 20°V.
I opet napamet pricas pa trkeljas bez osnove, mogo si makar bilo koji pdf otvoriti pa vidjeti ako nisi siguran...

30°H / 33°V
Dakle ni otprilike, osim ako je tolerancija 50% - ono otprilike.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 18:57   #169
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Normalno da sam prijemne kuteve otprilike ( kako sam i naveo ~ ) dao po iskustvu samo iz namjere da beli14 primjeti razliku za potrebno usmjerenje antena i ne zaboravi horizontalno nagnuti Yagi prema rubu brda koje smeta za Sljeme.
Za antene nakon dugogodišnjeg iskustva mi nije potrebno gledati .pdf ali Vi nastavite .
Za smetnje sam sve već rekao.



ps: napisati nekom : lupetaš, zajebavaš, trkeljaš .....samo govori sve o autoru.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 11:22   #170
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Ovo je slika manje antene: https://imgur.com/o2y3onp

Trebala bi biti UHF jer kad nju spojim samo imam nekoliko slovenskih kanala (uz pretpostavku da VHF antena ne lovi niša. Od tri antene, jedna ima skroz strunuli kontakt na splitteru pa pretpostavljam da je to ta VHF jer kad spojim "drugu" antenu, pronađe samo slovenske kanale i ta antena je okrenu na Boč).

Kažeš 35cm krak. To je 70cm ukupno. Meni ovako izgleda sve skupa možda oko 50cm. Teško mi je procijeniti sa zemlje jer je dosta visoko antena.

EDIT:
Krivo. Ukupno 35cm treba biti za UHF. Meni djeluje da je više.

Gdje i kako mogu vidjeti kvalitetu i jačinu signala na TV-u? Nema ništa u settingsima

EDIT2:
Na oba TV-a imam plastični RF konektor. Jel bolje rješenje kupiti F ženski na RF muški konektor pa tako spojiti ili nije? Kad već mijenjam sve osim antene, a i na jednom TV-u mi više odgovara L oblik konektora.

Zadnje izmijenjeno od: beli14. 16.01.2020. u 13:10.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 14:01   #171
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Teško je nabaviti dobar, kvalitetan IEC ant. konektor,
većina lokalno dobavljivo je smetje.

Ova varijanta (coax > F konektor > F to IEC adapter) je dobro rješenje,
uglavnom su "ravni" ali se ispred može staviti F kutni Ž > M tj. L adapter.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 23:27   #172
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Misliš na ovo:
https://www.ronis.hr/dvb-t-oprema-ad...450-1/product/

ali ima i za kupiti gotovi ovakvi:
http://www.dantkom.hr/proizvod/f-rf-...izenski-kutni/
Pa ne trebam F kutni.

Plastični su baš jeftini i raspadaju se u rukama. Možda i nije veliko slabljenje signala, ali onaj L plastični je užasno loše kvalitete.

Antene ću vjerojatno prebaciti i na drugo mjesto da imam što manje kabla i na malo nižu visinu da ih mogu lakše štelat. Ovu veliku mi zna jak vjetar ponekad okrenuti.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 23:52   #173
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da, taj sa drugog linka je zgodan, odgovarati će ti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 09:45   #174
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Ovo je slika manje antene: https://imgur.com/o2y3onp

Trebala bi biti UHF jer kad nju spojim samo imam nekoliko slovenskih kanala (uz pretpostavku da VHF antena ne lovi niša. Od tri antene, jedna ima skroz strunuli kontakt na splitteru pa pretpostavljam da je to ta VHF jer kad spojim "drugu" antenu, pronađe samo slovenske kanale i ta antena je okrenu na Boč).

Kažeš 35cm krak. To je 70cm ukupno. Meni ovako izgleda sve skupa možda oko 50cm. Teško mi je procijeniti sa zemlje jer je dosta visoko antena.

EDIT:
Krivo. Ukupno 35cm treba biti za UHF. Meni djeluje da je više.

Gdje i kako mogu vidjeti kvalitetu i jačinu signala na TV-u? Nema ništa u settingsima

EDIT2:
Na oba TV-a imam plastični RF konektor. Jel bolje rješenje kupiti F ženski na RF muški konektor pa tako spojiti ili nije? Kad već mijenjam sve osim antene, a i na jednom TV-u mi više odgovara L oblik konektora.
Ovdje je dobar tutorial o antenama u pdf-u. Pisan je primarno za Istru i Kvarner i smetnje od Talijana ali ima i načelnih naputaka.

https://www.hrt.hr/uploads/media/Ant...verzija_02.pdf

Ne znam koliko je bitno, ali Ivanščica emitira primarno u vertikalnoj polarizaciji pa bi ( ako se ne varam ) i antena trebala biti adekvatno postavljena.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 11:48   #175
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Hvala svima. Pogledat ću sve, ali prvo instalacija.

Otvoril sam veću antenu (Iskra) i unutra je ova pločica: https://imgur.com/FopYipV
Na označenom mjestu je u prekidu. Oksidiralo, a tanak vod. Provjereno multimetrom.
Mene sad zanima zašto taj vod koji ide na dva priključka (dipol?) na anteni na toj pločici ide skroz okolo kontakta na koji se spaja vanjski plast coax. kabla? To mora biti tako ili? Nema mi smisla.
Mislio sam samo ovako prepraviti: https://imgur.com/2U78hjg
Ako ima to veze, jer sumnjam da ću moći onaj tanki, loši vod moći prelemiti.

Mjesto na pločici di je već lemljeno. To drži kontakt za signal (bakar od coax. kabla). I to je tako već bilo (mogli je i drugu stranu zalemit ali dobro)
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 13:30   #176
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Mislio sam samo ovako prepraviti: https://imgur.com/2U78hjg Ako ima to veze, jer sumnjam da ću moći onaj tanki, loši vod moći prelemiti.


@D/G .... Izvoli .
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 14:49   #177
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Kolega silver_tip priprema kokice umjesto da pomogne

@beli14
Ta pločica je asimetrični ili prilagodni član (kako ko zove), u principu VF transformator,
kod Yagi antene, dipol (ono šta zapravo prima signal) ima nazivno 300 Ohm impedanciju,
asimetrični član radi prilagodbu na 75 Ohm koliko je impedancija coax kabela.

Nemoj ni slučajno to "popravljati" kako si zamislio. U kakvom je stanju sa druge strane ?
Da se to sasvim fino "osvježiti" sa lemilom i malo tinola. Jasno da to treba znati napraviti kako nebi "digao" vod sa pcb - a.
Lako moguće da je zaštićena sa bezbojnim lakom (zato nemaš spoj multimetrom).
Ako budeš "popravljao" trebalo bi ponovo staviti bezbojni lak.

Općenito je problem sa tim asimetričnim članovima jer se teško nabavljaju kao rezervni dio, svaka tvornica gotovo namjerno ima drugačiji razmak i promjer vijka gdje se spaja dipol.
Novija i aktualna generacija od Iskre, osnovna izvedba, izgleda ovako:
https://www.limundo.com/kupovina/Teh...5-oma/77759015
Kako vidiš sada je moderno spoj coaxa izvesti sa F konektorom.
Kod nas sam našao ovaj ali piše nedostupno > http://www.kronos.hr/index.php/nasa-...4%8Dlan-detail
Ako se i pojave brzo se rasprodaju / razgrabe.

Ova tvoja Yagi antena, koliko se može vidjeti sa slika, izgleda kao "prethodna varijanta" danas aktualne DTM-91 > https://www.iskra.eu/en/TV-antennas/...ntenna-DTM-91/

Za žuntu, Iskra antene katalog > https://www.iskra.eu/f/docs/64679/An...web_2017_2.pdf
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 17:18   #178
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Pa nisam ni mislio prepraviti odmah tako jer mi je bilo glupo što nisu već u Iskri napravili pločicu na takav način. Zbog toga sam pitao ako se može/smije to napraviti.

S druge strane je prazna. Nema gore ništa elektronike. Samo vodovi i šrafi za stezanje coax. kabela. Ak pitaš generalno, PCB super tanki, lomljiv pod rukom, ajmo reć. Nema nikakav lak gore. Izgleda da su vodovi pokositreni, uglavnom ovo sreberno se sastruže dolje i vidi se bakreni vod. Uglavnom, bakar je dosta porozan na djelu gore sa slike. Nisam uspio prelemiti vod.

Napravio sam to ovako: https://imgur.com/UcVJYU1
E sad, ja sam tu stavio dio bakra iz coax. kabla (inače kod takvih slučaja ili kad se vod odvoji stavim paricu od UTP kabla jer ima i izolaciju)
Gdje bih ja tu trebao izmjeriti 75 Ohma da provjerim? Nije mi jasno?

Pa ako kupim tu pločicu koja je 300/75, ali ne paše razmak. Smijem razmak s žicom srediti ako me razumiješ?

Ovako je to izgledalo: https://imgur.com/WxsXFlz
Promijenio sam sve šrafe koji se vide na slici (osim šrafa koji drži bakar coax. kabla jer ima drugačiji navoj). Sve šajbice. Vratio pločicu onakvu popravljenu. I spojio antenu na 5m starog coax. kabla na TV (taj dio instalacije je star možda 10-ak godina, ali skoro sav s vanjske strane kuće). Otprilike postavio prema Sljemenu i pronađe mi se kaj trebam i slovence također (iako antena nije prema njima okrenuta). Slovenski signal preko 90%, kao i naš MUX A. MUX M2 je signal bio oko 60% (antena na stolcu podložena s komadom drveta da ne padne). Budući da nema mjesta odmah sam odspojio antenu jer je preglomazna da ju na ruke probam točno usmjeriti. Moram još neki nosač napraviti pa onda spojiti.

Na manjoj UHF anteni nema poklopca i sve je skroz duboko zahrđalo što se šrafi i priključka tiče. Antena je ovako bila spojena: https://imgur.com/UcoWneA , https://imgur.com/8Hv71zp
Sad ne znam na koju antenu sam ja ulovio 4 slovenska kanala prije tjedan dana. Ili na ovo ili na VHF. Tu manju antenu sam na isto mjesto spojio kao i prije veću. Napravio sam to ovako jer se ništa ne može iskorsiti od "originala": https://imgur.com/jAWkuS4.
Antenu sam naslonio na zid samo. Tako opet lovi sve kanale ko i velika. Signal za MUX M2, trenutno 54%. Ukućani vele da bi oni tako ostavili (nikad prije na tom TVu nije bilo više od MUX A i Slovenije). Ovako sam sad i ostavio za prvu silu dok ne napravim ostatak.


Kako mogu najispravnije spojiti tu malu antenu sad?
Kako mogu provjeriti ako je VF transformator dobar u velikoj anteni?

EDIT:
Vezano uz danas aktualnu DTM-91 antenu. Ne. Moja antena ima drugačije članove (kako se već to zove). Više kao ova: https://www.iskra.eu/en/TV-antennas/...ntenna-DTX-92/

Zadnje izmijenjeno od: beli14. 18.01.2020. u 19:36.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 19:36   #179
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
"Popravak" asimetričnog člana si sasvim pristojno izveo. Kako vidiš nema nikakvih aktivnih elemenata.
Druga kompanija "sa ovih prostora", Gorenje - Elrad (mislim da više ne postoji),
je koristila konstrukciju asimetričnog člana baš izveden kao "VF trafo",
2 odg. namota oko male feritne jezgre.

"Ovako je to izgledalo" > slika izbliza me podsjeća da bi se baš moglo raditi o Gorenje - Elrad anteni (oblik kutije, razmak između dipola), mada nije stavljen "njihov" asimetrični član kojeg sam opisivao.

Ova izvedba asimetričnog člana kojeg si popravljao ili kakvog sam linkao gore je izvedena samo pcb vodom.
Općenito je malo zeznuto objašnjavati te stvari jer je teško shvatiti kako se VF ponaša u odnosu na "klasične" elektronika sklopove.

"Na manjoj UHF anteni" > po veličini i izvedbi bi se moglo raditi o nekoj starijoj Iskrinoj anteni.
Spoj neću ni komentirati. Očito je netko svojevremeno krpao i "snašao se" bez asimetričnog člana, a rekli smo da ih je zeznuto naći.
Dobro si zaključio da je živo čudo kako je sve skupa radilo ...

Prvi zadatak bi bio nabaviti novi asimetrični član za manju antenu,
kutiju koja se raspala možeš (re)konstruirati od neke pvc kutije,
pucam napamet - ABC sir ili nešto slično

Ako slučajno razmaci ne odgovaraju ti možeš napraviti prilagodbu sa malim komadima Al. trake ravne ili L oblika, ovisno šta je zgodnije, upravo šta si pitao poviše.

Za kraj, MUX M2 signal ti je bio oko 60% - 54%, kolika je kvaliteta ?
Bilo bi poželjno da dobiješ malo bolji nivo i stabilnu kvalitetu.
Može to biti i samo jedna antena ako dobro lovi sve šta trebaš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 19:48   #180
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Daj pošpricaj sve silikonskim sprejem, zatvori te spojeve u termobužir ili skupljajuću gumu s UV zaštitnim faktorom, ovo će se raspasti nakon par mjeseci, a kutiju zatvori silikonom.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na