Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2023., 12:43   #8671
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Evo Guglo našao taj gigabyte poseidon > https://www.hardwarezone.com.sg/revi...n-gz-xa1ca-stb
Prednja slikovnica je izvedena prilično jednostavno: par Led - ica koje svijetle u komad prozirnog pleksija ...
ostalo sasvim pristojno i za današnje pojmove.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 13:03   #8672
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Krpao sam jedan bluestorm ii ali od 500w - kondenzatori.
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Da, ta napajanja su htjela pustit bijeli dim .
Nakon što je tiki ovo napisao, baš sam želio pitati da li ima poante napraviti full recap i popraviti ga?

Vjerojatno ne, sudeći po ovom što si napisao.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Evo Guglo našao taj gigabyte poseidon > https://www.hardwarezone.com.sg/revi...n-gz-xa1ca-stb
Prednja slikovnica je izvedena prilično jednostavno: par Led - ica koje svijetle u komad prozirnog pleksija ...
ostalo sasvim pristojno i za današnje pojmove.
Yup, to je taj! Zanimljivo, fotkali su ga sa (Seagate?) ATA diskom i S478 platformom. Stoga, ako iz bilo kojeg razloga propadne ideja o nekoj modernijoj platformi, uvijek ga mogu napuniti S478 garniturom i sastaviti retro konfu

Ali da, izgleda sasvim pristojno za današnje pojmove. Jedino što odaje datum proizvodnje je mjesto na kojem se nalazi napajanje ... da su ga stavili dolje, vjerojatno bi pomislio da je riječ o nekom novom modelu iz 2020ih.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 27.10.2023. u 13:22.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 14:01   #8673
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
@trekkie4 kako se ne isplati napraviti recap ...


Samo poštene kondiće sad uzet i složiti to ...


Jbga, obožavam plavu boju, pa se ovaj u svakom slučaju isplati popravljati :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 14:41   #8674
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
@trekkie4 kako se ne isplati napraviti recap ...


Samo poštene kondiće sad uzet i složiti to ...


Jbga, obožavam plavu boju, pa se ovaj u svakom slučaju isplati popravljati :-)
Koliko razumijem napajanja, nije baš tako jednostavno. Ovo čudo ima zaštite od izboja, kratkog spoja i tko zna što sve ne, a koliko mi je poznato većina tih komponenti je jednokratna. Možda kolega Overclock može pojasniti cijelu priču, moguće da griješim.

Drugim riječima, zaštite pregaraju kad i ako dođe do nekakvog izboja. Pa je sasvim moguće da popravak nije toliko jednostavan koliko se čini. A i ostaje pitanje isplativosti, riječ je o modelu od 400W. Da li bi se isplatilo investirati cca 100-ak kn u 18 godina staro napajanje, i vratiti ga natrag u pogon, da li je Blue Storm II uistinu toliko dobar da opravda investiciju i očekivanja?

Inače, upravo sam se vidio sa Royem, kolega mi je donio zamjensko napajanje, matičnu i procesor. Ploču i procesor vjerojatno ne budem trebao (ponavljam - vjerojatno), ali napajanje bude odgovorilo na pitanje o kojoj je konfi riječ, i da li uopće bude POSTao. Javim se sa odgovorom kroz sat-dva vremena
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 15:06   #8675
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Drago mi je vidjeti da postoji entuzijazam za popravcima takvih napajanja, jer sam ja davno odustal od toga. Jedno 5-6 neispravnih BS i BS2 mi je prošlo kroz ruke, a od toga je jedno bilo isplativo za popravak (samo kondici). Osim kondica voli otici controller (na jednom "ispravnom" sam slucajno primjetil da OCP ne radi), a to je PITA

Controller bi trebal prezivjeti OVP i/ili OCP, jer on generira switching PWM signal i prema potrebi ga prekine da spasi mosfete ili osigurac. Definitivno BS2 nije bil nikakva pila, pogotovo ne ak se mjeril ripple, prosjecno bolje napajanje.

Dokle god ima osjetno kvalitetnijih seasonica za ~10€, FSP nema smisla. Iznutrice lijepog plavog napajanja se bace, a nutra stavi nešto bolje (to mi je plan za nekoliko macase-a )

@Nikky & Trekkie
Hvala na podsjetniku te nesretne projekcije, sjecam je se ko da je jucer bilo
U najboljem slucaju se u mrklom mraku dal prepoznati taj trozubac i da je nekakav tekst ispisan, a inace je izgledalo upravo ovako:

plavi flek
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 15:22   #8676
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Drago mi je vidjeti da postoji entuzijazam za popravcima takvih napajanja, jer sam ja davno odustal od toga. Jedno 5-6 neispravnih BS i BS2 mi je prošlo kroz ruke, a od toga je jedno bilo isplativo za popravak (samo kondici). Osim kondica voli otici controller (na jednom "ispravnom" sam slucajno primjetil da OCP ne radi), a to je PITA

Controller bi trebal prezivjeti OVP i/ili OCP, jer on generira switching PWM signal i prema potrebi ga prekine da spasi mosfete ili osigurac. Definitivno BS2 nije bil nikakva pila, pogotovo ne ak se mjeril ripple, prosjecno bolje napajanje.

Dokle god ima osjetno kvalitetnijih seasonica za ~10€, FSP nema smisla. Iznutrice lijepog plavog napajanja se bace, a nutra stavi nešto bolje (to mi je plan za nekoliko macase-a )

@Nikky & Trekkie
Hvala na podsjetniku te nesretne projekcije, sjecam je se ko da je jucer bilo
U najboljem slucaju se u mrklom mraku dal prepoznati taj trozubac i da je nekakav tekst ispisan, a inace je izgledalo upravo ovako:

plavi flek
JAKO lijepa konfa, je li to tvoj ili si fotku pokupio sa interneta?

Vezano uz projekcije, problem (koliko sam vidio prilikom rastavljanja) bude bila prašina. Naime, projekcijsko staklo sa uzorkom je na sebi imalo valjda 1cm sloj prašine, a same LEDice su bile nevidljive pod prašinom koja je zahvatila cijelu pločicu sa elektronikom. Vjerojatno zato što je odmah iznad stavljen usisni vent, koji sauga svu prašinu sa poda i upuhuje ga na "projektor". Dobra ideja, ali nažalost samo dok je case čist i/ili nov.

Inače, komp je oživio. Nije baš bio oduševljen, trebalo je malo nagovaranja contact cleanerom (a i CPU vent se čudno ponaša, palio se i gasio u trzajima), ali kad je POSTao predstavio se kao Q6600, respektabilni Core2 Quad o kojem ne treba pričati.

Dakle, stvar je jasna - ovo čudo bude dobilo "generalku", i bude bio presložen sa 8GB RAMa, boljom grafom (novije generacije, sa HDMI priključkom), SATA optikom i hardom, uz cijelu jednu vreću manje prašine. Jedini problem ostaje CPU cooler, nekako trebam prebaciti Cooler Master Hyper TX3 sa AMD izvedbe na Intel S775, pa ako netko ima par nogica za ponuditi viška bio bih vrlo zahvalan. Sve drugo je na mjestu
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 15:29   #8677
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Internet slika, nije moja konfa jer imam alergiju na ukrasne LEDice. Ali bilo je lokalno popularno kuciste, vjerojatno se dilalo u jednom 2 IT ducana ^^
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 15:33   #8678
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Internet slika, nije moja konfa jer imam alergiju na ukrasne LEDice. Ali bilo je lokalno popularno kuciste, vjerojatno se dilalo u jednom 2 IT ducana ^^
Nisam neki fan plavih LEDica, imam slični (plastični) case modernije izvedbe i nije mi baš nešto, iako moram priznati da izgleda jako lijepo uz sav taj crni aluminij, bolje od recimo zelene, žute ili bilo koje druge boje.

Eventualno da su bijele LEDice, jedino bi to onda bila bolja opcija od ovog što su stavili. Ali ponavljam, nije loše
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 16:54   #8679
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636



Evo novi projekt ...


Imam 4 ploče koje su ubijene, pa sa njih skidam čipove ...


Nadam se da bu to sve radilo kak treba ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 18:38   #8680
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
VIC II i SID (x2?)
Hmm neki moderni C64? Nisam nikad otvorio svoj pa ne znam kak izgleda iznutra. Sto kuhas?
D00D je offline   Reply With Quote