Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.12.2020., 20:53   #3871
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kamo sreće da ostane underdog, malo lošiji uz dosta dobre cijene.
Hej, pa to je dosad nudil i AMD, pa opet nije bilo dobro.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 21:06   #3872
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Hej, pa to je dosad nudil i AMD, pa opet nije bilo dobro.
Bilo je dobro, ali se tak potrefilo. npr. tu na tržnici sam kupio par mjeseci star i3 8100 za 650 kn što je tada bilo super, kao lanjski i5 za 1/3 cijene. Pa nadogradio bios nakon godinu dana opet ga tu prodao za 650 i dodao toliko za trenutni i5.
Da sam kupovao u trenutku dok je 2700X bio 1150 kn ne bi si razmišljao ni minutu, uzeo bi ga odmah.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.12.2020., 21:17   #3873
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Imate kakve konkretnije informacije i(li) dokaze za ovo naštimavanje GPU cijena, jer se svako malo spomene, a javna je tajna da su Lisa i Jen-Hsun rodbina, pa ne bi bilo teško smjestiti im tužbe za takve pizdarije. Mislim, meni svejedno, jer svo smo to već prije vidjeli u RAM i HDD slučajevima i to nekoliko puta. Intel je pak odavno uhvaćen kad su Dellu i ostatku društva plaćali samo da ne kupe AMD, a ovi im pak nisu ni mogli pokloniti Opterone u ono vrijeme kad su valjali. Jedno je nabijati cijene, kaj sad sve firme rade, jer ljudi su neovisno o situaciji itekak spremni platiti koliko god treba, ali sasvim drugo je namještanje cijena i to pogotovo kad je AMD tek sad uhvatil nVidiju, te nedavno i Intel. U slučaju da stvarno namještaju CPU + GPU cijene ili barem idu u tom smjeru, AMD bi iz toga mogel izvući poprilično kraći kraj, jer sudske tužbe bi u roku odmah počele na sve strane, a oni za razliku od Intela i nVidije nemaju beskonače zalihe.
Mislim ono očito je, jer kako je moguće da iz godine u godinu uvijek imaju gpu gotovo identične snage (doslovce trading blows) i gotovo identične cijene. Kako je to tehnološki moguće, a svatko razvija svoju arhitektutu godinama i baš uvijek ispadne da imaju isto (dobro osim što AMD do sada nije mogao pratiti flagship). Jednostavno nevjerojatno. Pogledaj recimo od aktualnijih RX 5600X i RTX 2060 6gb, znači to su doslovno identične kartice. Znači stevica ih je provrtio u 20-30 igara i doslovce u masu igara imaju identičan fps, isto vram, istu cijenu, sličnu potrošnju.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 21:19   #3874
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Imali su takvu situaciju unatrag 15 godina (obje firme kod TSMC-a), tek sad sa zadnjih nekoliko je nVidia otišla skroz ispred AMD-a, a bome Lisa nije bila CEO svo to vrijeme.

Velim, meni tak svejedno, ali AMD bude gadnije posljedice snosil, ako ima kakve istine u tome.
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Da sam kupovao u trenutku dok je 2700X bio 1150 kn ne bi si razmišljao ni minutu, uzeo bi ga odmah.
Bude još svega, samo da se situacija malo smiri i idu prošle generacije (opet) za normalne nofce.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 21:21   #3875
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
a tko im to može dokazati, uostalom tak nebitno jer imamo očiti duopol. biti će i CPU duopol, odgovara jedinim i drugima, i tak ne mogu zadovoljiti potražnju a odgovaralo bi im i da manje prodaju uz veću maržu.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 21:37   #3876
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Ima toga i u drugim industrijama gdje je situacija da se nešto razvija godinama, a zapravo firme koje stoje iza toga se ne bave konkretnom proizvodnjom, već samo dizajnom i osmišljanjem rješenja. U ovom slučaju AMD i nVidia razvijaju i dizajniraju svaka svoju GPU arhitekturu koja tak jasno mora biti posložena da kad za 5 godina ugleda svjetlo dana, bude u korak s vremenom u kojem izlazi, a opet da bude dostatna za nekoliko godina nakon toga i da ostane dovoljno dugo na tržištu da se sve skupa isplati. TSMC je taj koji za obje firme već više od 20 godina proizvodi sve kaj ovaj dvojac zamisli.

Obje firme već odavno rade na principu da se osmisle određeni rangovi unutar kojih pak imaju dodatnog manevarskog prostora sa svakim GPU čipom, tako da mogu pravovremeno reagirati, konkurirati i tržištu ponuditi proizvode u određenim, a opet unaprijed isplaniranim tržišnim segmentima. I onda imamo situaciju jako popularnog 200$ do 250$ cjenovnog ranga u kojem obje firme odmah u startu znaju da žele ponuditi GPU snage npr. 150W koji zauzvrat daje određeni broj sličica u sekundi, te ujedno ima koju dozu sirove GPGPU snage, dok istovremeno dolazi s mogućnostima dekodiranja svih popularnih multimedijskih formata. Tak da na kraju obje firme ciljaju na isto ili barem jako slično, jer se točno zna koji proizvodi prolaze (naj)bolje.

Naravno, ima tu, tj. bilo je epskih zajeba, ali većinu vremena su jedni i drugi nudili slično za određenu svotu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 22:18   #3877
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Imali su takvu situaciju unatrag 15 godina (obje firme kod TSMC-a), tek sad sa zadnjih nekoliko je nVidia otišla skroz ispred AMD-a, a bome Lisa nije bila CEO svo to vrijeme.
To stoji, bilo je to i prije Lise, recimo HD7970 vs gtx 680, HD7850 vs gtx 660 itd.

Mislim da ipak postoji neki "preliminarni dogovor" odnosno okvir cijene i određenih performansi između njih. Da jedni ne iskoče previše iz gabarita i ruše druge, onda su se odmah zajebali i za sljedeću generaciju jer moraju ponuditi više od toga, a mogli su milkati to i sljedeću gen, recimo nekim popularnim okvirima tipa 300$ i sl.

A high end je druga priča, dosta ovisi o efikasnosti arhitekture i prije ove generacije se išlo na max perf. do 250-300w pa ko je jači taj tlači, odnosno manje efikasna arhitektura gubi high end

No neću više offtopičarit, tema je intel. Nadam se da i oni neće postati tako "praktično usklađeni" kao radeon i nvidia, nego da postoji prave konkurecije gdje jedni ruše druge.

Uvjeren sam da je za zen4 predviđen core/thread bump (npr. R5 X600 - 8c16t i sl.), ako se ne dogodi AMD je dignuo ručnu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 22:33   #3878
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
U slučaju da ima nečega u tom namještanju GPU cijena, onda budu završili ko i prije skoro 20 godina - obje firme na sudu, po snađi se druže principu.

Ista stvar za CPU dio, mada nakon svih sranja, a nekih se Intel još uvijek drži pomoću MDF-a, nadam se da ipak nije to u pitanju.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 22:57   #3879
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma ne mora biti papirnatog traga za namještanje. Rođaci se dogovore na nekom obiteljskom domjenku ili se "ekonomisti" nađu na nekoj klupi u parku, slučajno sjednu jedno pored drugog
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 23:42   #3880
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ne vjerujem da ima takvog namještanja cijena. Da ima, ne bi AMD preko noći spustio cijene RX 5700 modela. Zašto uvijek imaju slične cijene i performanse? Limitirani su proizvodnim procesom, memorijom, potrošnjom cijele kartice a time i cijenom materijala za tu karticu. Ako hoćeš imati maržu od 40-50% onda je lako izračunati koliko ti može biti velik GPU, koliko možeš natrpati memorije i koliko može biti potrošnja da se može ugurati pošten hladnjak. I imaš hrpu podataka iz prošlosti prema kojima svaka firma ide prognozirati što će konkurencija ponuditi u nekom cjenovnom rangu.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2020., 13:12   #3881
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Kor Aj-SevnIlevn
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 09:17   #3882
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
https://videocardz.com/newz/intel-co...-hDRuUOBivQEOw

malo o i7 11. generacija. 34%/19% bržim od trenutne i7 10. generacije.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 10:20   #3883
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
34% brži u single, opa, možda bude zanimljivo.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 10:26   #3884
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Meni malo smrdi na fejk...
Da intel zaista ima tako nešto, već bi PR masinerija radila punom parom
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 11:03   #3885
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor thunderbird Pregled postova
Meni malo smrdi na fejk...
Da intel zaista ima tako nešto, već bi PR masinerija radila punom parom