Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2023., 20:19   #1
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
boot secure win 11

Što da napravim, ustvari sve sam pokušao, mbo i cpu zadovoljavaju, TPM isto tako, itd itd. Win 11 skinut sa Godeal24 i ključ 13,5 EUR-a a ne mogu rješiti ovo sigurno otvaranje.


Click image for larger version

Name:	SharedScreenshot.jpg
Views:	136
Size:	36.7 kB
ID:	26949
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2023., 20:22   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Pa lijepo ti pise ukljuci Secure Boot u BIOS-u. I Bootaj sa tog sticka ne da pokreces instalaciju iz Windowsa.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.12.2023., 20:58   #3
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Otvori "tpm.msc". Mora ti biti "Specification version 2.0" i pod status "Ready to use".

Jel je to neki stariji kompjuter?
Može biti da je taj windows instaliran na MBR particijsku shemu? Otvori disk managment, desni klik na "Disk N" gdje se nalazi C: -> Propertis -> Volumes mora biti "GPT" pod "Partition style".
Ako hoćeš zaobići provjeru onda pogledaj ovo: https://github.com/AveYo/MediaCreati.../main/bypass11

Zadnje izmijenjeno od: BinaryJesus. 27.12.2023. u 21:03.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2023., 21:29   #4
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Pa lijepo ti pise ukljuci Secure Boot u BIOS-u. I Bootaj sa tog sticka ne da pokreces instalaciju iz Windowsa.
Ma jesan pa isključio sam Disable boot i selektirao omoguči boot. Jedino što nisam bootao sa stika već sa PC-a.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2023., 21:34   #5
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
Otvori "tpm.msc". Mora ti biti "Specification version 2.0" i pod status "Ready to use".

Jel je to neki stariji kompjuter?
Može biti da je taj windows instaliran na MBR particijsku shemu? Otvori disk managment, desni klik na "Disk N" gdje se nalazi C: -> Propertis -> Volumes mora biti "GPT" pod "Partition style".
Ako hoćeš zaobići provjeru onda pogledaj ovo: https://github.com/AveYo/MediaCreati.../main/bypass11
Pa osam generacija čipset Z370, slabiji cpu i3 8500. Samo je problem što piše bios nasljeđeni, ne razumin to evo u prilogu./attach/jpg.gif 26951 26952
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg‎
Views:	77
Size:	62.4 kB
ID:	26950   Click image for larger version

Name:	3.jpg‎
Views:	75
Size:	56.5 kB
ID:	26951   Click image for larger version

Name:	5.jpg‎
Views:	79
Size:	81.3 kB
ID:	26952  

Zadnje izmijenjeno od: tonini. 27.12.2023. u 22:05.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2023., 23:17   #6
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Kako ti kolega reče, imaš legacy BIOS i MBR. Trebalo bi biti UEFI i GPT, problem je što pokušavaš napraviti upgrade iz Win10 i onda je teže izvesti ovakve stvari, inače se naravno može staviti win11 na MBR disk -> https://allthings.how/how-to-install...ot-or-tpm-2-0/


Pretpostavljam da ti trebaju podaci tako da ne možeš raditi clean install, prouči onda malo kako convertirati mbr u gpt i uključiti uefi -> https://www.wintips.org/how-to-chang...ll-windows-10/


samo budi jako oprezan jer ako ne znaš što radiš može se dogoditi da nećeš moći bootati u winse uopće više
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2023., 12:06   #7
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Kako ti kolega reče, imaš legacy BIOS i MBR. Trebalo bi biti UEFI i GPT, problem je što pokušavaš napraviti upgrade iz Win10 i onda je teže izvesti ovakve stvari, inače se naravno može staviti win11 na MBR disk -> https://allthings.how/how-to-install...ot-or-tpm-2-0/


Pretpostavljam da ti trebaju podaci tako da ne možeš raditi clean install, prouči onda malo kako convertirati mbr u gpt i uključiti uefi -> https://www.wintips.org/how-to-chang...ll-windows-10/


samo budi jako oprezan jer ako ne znaš što radiš može se dogoditi da nećeš moći bootati u winse uopće više
Evo pokuša kao administrator međutim cmd daje samo ovoClick image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	80
Size:	47.5 kB
ID:	26953, zatim sam u biosu ploče uša cmd.exe i svejedno nisam uspija prominiti.Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	71
Size:	90.6 kB
ID:	26954

Da li nešto krivo radim?
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2023., 13:18   #8
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Sve krivo radiš, mani se ćorava posla i daj nekom tko se kuži u tu problematiku da ti to obavi.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2023., 14:36   #9
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Sve krivo radiš, mani se ćorava posla i daj nekom tko se kuži u tu problematiku da ti to obavi.
Pozz kolega, nisam od onih koji odustaje niti ću odustati pa makar mora raditi "čistu" instalaciju. Osim toga ne mislim da forumaši ne znaju kako to rješiti.
Dobro ako sve krivo radim, a ti znaš kako, pomogni mi da učinim sve ispravno. Sve savjete prihvačam osim onog da odustanem.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2023., 15:11   #10
dani77
Premium
Moj komp
 
dani77's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Val
Postovi: 304
Prije nego probaš ovo što sam napisao, koliko imaš mjesta na disku 0, tj. C i H particijama?




Prvo prebaci W10 u GPT kao što su ti napisali, nakon toga upgrade-aj na W11.


Instaliraj npr. Easeus Partition master (ili MiniTool Partition Wizard) u trenutni W10. U popisu diskova Easeus partition master-a odaberi disk0 (desni klik na disk0, Convert to GPT, apply). Nakon toga reboot, uđi u BIOS i promijeni sa Legacy na UEFI.


Pokreni windows (sada je GPT), probaj upgrade na W11.
__________________
"You know, you come from nothing - you're going back to nothing. What have you lost? Nothing!"
dani77 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2023., 16:38   #11
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor dani77 Pregled postova
Prije nego probaš ovo što sam napisao, koliko imaš mjesta na disku 0, tj. C i H particijama?




Prvo prebaci W10 u GPT kao što su ti napisali, nakon toga upgrade-aj na W11.


Instaliraj npr. Easeus Partition master (ili MiniTool Partition Wizard) u trenutni W10. U popisu diskova Easeus partition master-a odaberi disk0 (desni klik na disk0, Convert to GPT, apply). Nakon toga reboot, uđi u BIOS i promijeni sa Legacy na UEFI.


Pokreni windows (sada je GPT), probaj upgrade na W11.
Imam tri diska dva je pretvorio u GPT dok ovaj na kojem je OS, inače M2 SSD 1TB ne će jer je na njemu OS i neće ga moći dignuti, takvo je objašnjenje.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2023., 16:51   #12
dani77
Premium
Moj komp
 
dani77's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Val
Postovi: 304
Citiraj:
Autor tonini Pregled postova
Imam tri diska dva je pretvorio u GPT dok ovaj na kojem je OS, inače M2 SSD 1TB ne će jer je na njemu OS i neće ga moći dignuti, takvo je objašnjenje.

Napravi bootabilni USB (u programu imaš tu opciju, WIN PE creator) sa Easeus-om, bootaj sa USB-a i tada će ti dozvoliti pretvorbu.
__________________
"You know, you come from nothing - you're going back to nothing. What have you lost? Nothing!"
dani77 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2023., 15:28   #13
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor dani77 Pregled postova
Napravi bootabilni USB (u programu imaš tu opciju, WIN PE creator) sa Easeus-om, bootaj sa USB-a i tada će ti dozvoliti pretvorbu.
Ipak sam instalira čistu instalaciju na prazni disk, međutim ne mogu vratiti s beckup om koji sam napravio prije dokumente i sve druge postavke. Vrača mi samo kao kompletni file.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2023., 16:32   #14
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Sve krivo radiš, mani se ćorava posla i daj nekom tko se kuži u tu problematiku da ti to obavi.

Rezime teme. Postoje neke stvari koje su za pocetnike prekompleksne, previse toga moze poc u krivu i bolje da jednom vidis kako to netko odradi. Forumasi nemogu biti pokraj tebe da te upozore kad Live odradujes sve.


Cime si napravio backup?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2023., 18:45   #15
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Kolega je vjerojatno napravio backup sa built in win alatom koji zaista napravi image čitavog diska. E sad, ako je zbilja tako i za to postoji rješenje. Taj čitav image file se može mountati kao virtualni disk unutar nove win instalacije -> https://www.ubackup.com/articles/unp...file-8523.html
Pa se lako izvadi van što je bitno
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2024., 09:18   #16
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Rezime teme. Postoje neke stvari koje su za pocetnike prekompleksne, previse toga moze poc u krivu i bolje da jednom vidis kako to netko odradi. Forumasi nemogu biti pokraj tebe da te upozore kad Live odradujes sve.


Cime si napravio backup?
Prvo sritna Nova, drugo sa AOMEI beckup a sa njim sam i pretvorio diskove iz MBR u GPT i to samo one koji su "slave" i to čak sam pojedinačno radio beckup, Radne površine,određenih filova, pa preuzimanja itd. Međutim beckup prebaci podatke ali kao mapu, može se vaditi podatke.
Prije bi sa istim programom npr sa win 7 na win 10 kad bi prebacivao radnu površinu tad bi i iskakali odnosno vračale se ikone svega što je bilo na starom i normalno bile bi aktivne odnosno otvarale i radile kao na starom.

Čujte ja cijenim pomoć forumaša a i pomogli su mi do sad puno sa savjetima i to uspješno, ne vidim zašto ne bi i sada bilo tako. Možda sam ipak najstariji forumaš ne po stažu na forumu već po godinama pa shvatite, al evo ipak radi win 11 sad je prioblem prebaciti sve te podatke. Bilo bi lipo sve odjednom.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2024., 09:26   #17
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Kolega je vjerojatno napravio backup sa built in win alatom koji zaista napravi image čitavog diska. E sad, ako je zbilja tako i za to postoji rješenje. Taj čitav image file se može mountati kao virtualni disk unutar nove win instalacije -> https://www.ubackup.com/articles/unp...file-8523.html
Pa se lako izvadi van što je bitno
Prvo Sritna Nova, u pravu si, napravio sam instalaciju sa rufusom na disk koji i nije imao neke podatke ustvari to je nebitno. U pravu si kad kažeš da mogu sad pojedinačno prebacivati i to je sasvim ok. Gore sam kolegi objasnio šta sam radio.
A da pomoć forumaša vridi i to je točno, zato nema odustajanja. Idemo dalje.
Sad je problem što ne prihvača instalaciju nekih programa npr. office 2007, office 2016 a za koje imam ključeve. Libre office je prihvatio bez problema, i dosta drugih programa, sad ću vidit kako će biti sa igrama.
Inaće svaka pomoć forumaša je pozitivna i nakon nekih uputa uspijem sve.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2024., 13:52   #18
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Što to znači ne prihvaća instalaciju? Kakvi su točno simptomi, kakvu grešku izbacuje?
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2024., 20:53   #19
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Što to znači ne prihvaća instalaciju? Kakvi su točno simptomi, kakvu grešku izbacuje?
Ma izbacuje neke brojeve, snimija san zaslon pa je negdje to spremija win 11. Tražim, odmah ću poslati čim nađem, spremljeno u međuspremniku sa novim alatom za izrezivanje.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2024., 09:48   #20
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Čini mi se da sad sve radi i bez klasičnog beckup-a. Suprotno tome prebacivajući pojedinačno očistio sam masu nepotrebnih stvari. Osim toga zanimljivo je i to što mi prikazuje kao da su win 11 aktivirani a preskočio sam onaj dio gdje je trebalo upisati ključ za aktivaciju iako sam ključ kupio.
E sad još jedno pitanje da li je rufus i ovaj način instaliranja win 11 zaobišao TPM 2.0 kao što se vidi na snimci zaslona, i da li sad sa ovim usb-om može instalacija na bilo koje računalo koje ima problem boot secure i TPM.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Snimka zaslona 2024-01-02 084854.png‎
Views:	63
Size:	186.7 kB
ID:	26966  
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 11:56   #21
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor tonini Pregled postova
Čini mi se da sad sve radi i bez klasičnog beckup-a. Suprotno tome prebacivajući pojedinačno očistio sam masu nepotrebnih stvari. Osim toga zanimljivo je i to što mi prikazuje kao da su win 11 aktivirani a preskočio sam onaj dio gdje je trebalo upisati ključ za aktivaciju iako sam ključ kupio.
E sad još jedno pitanje da li je rufus i ovaj način instaliranja win 11 zaobišao TPM 2.0 kao što se vidi na snimci zaslona, i da li sad sa ovim usb-om može instalacija na bilo koje računalo koje ima problem boot secure i TPM.
Zna li tko o ovome što sam pitao i što se točno dogodilo!
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 12:21   #22
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Ako su Windowsi bili aktivirani, nakon reinstalacije IDENTIČNE verzije bit će ponovno aktivirani.
Rufus je sposoban "zaobići" sve W11 "zahtijeve".
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 13:18   #23
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
a dal se moze updejtat nakon toga kroz windows update?
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 13:45   #24
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Čemu Rufus? Rufus je zgodan ak znaš kaj delaš, ali za nekog bez iskustva nije dobra opcija.

Kreiraj bootabilni USB preko Media Creation Tool-a sa MS-ove stranice.
Znači, u BIOS-u prebaci upali Secure Boot i TPM.
Napravi clean install Windowsa tak da formatiraš boot disk (ištekaj ostale diskove prije instalacije ako ne znaš koji je disk u wizardu)

Instaliraj Windowse.

Ulogiraj se u account i koristi Windowse bez problema i sa punom podrškom.

Ne kužim zakaj je tema aktivna 20 dana.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 15:01   #25
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Čemu Rufus? Rufus je zgodan ak znaš kaj delaš, ali za nekog bez iskustva nije dobra opcija.

Kreiraj bootabilni USB preko Media Creation Tool-a sa MS-ove stranice.
Znači, u BIOS-u prebaci upali Secure Boot i TPM.
Napravi clean install Windowsa tak da formatiraš boot disk (ištekaj ostale diskove prije instalacije ako ne znaš koji je disk u wizardu)

Instaliraj Windowse.

Ulogiraj se u account i koristi Windowse bez problema i sa punom podrškom.

Ne kužim zakaj je tema aktivna 20 dana.
Zaboravljaš ultra jednostavan dio za početnike gdje nesposoban microsoftov setup ne može sam konvertirati postojeći disk u GPT što je preduvjet za Secure Boot pa onda korisnici moraju petljati po diskpartu ili se zajebavati s 3rd party alatima.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 15:02   #26
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Čemu Rufus? Rufus je zgodan ak znaš kaj delaš, ali za nekog bez iskustva nije dobra opcija.

Kreiraj bootabilni USB preko Media Creation Tool-a sa MS-ove stranice.
Znači, u BIOS-u prebaci upali Secure Boot i TPM.
Napravi clean install Windowsa tak da formatiraš boot disk (ištekaj ostale diskove prije instalacije ako ne znaš koji je disk u wizardu)

Instaliraj Windowse.

Ulogiraj se u account i koristi Windowse bez problema i sa punom podrškom.

Ne kužim zakaj je tema aktivna 20 dana.
Ja sam samo pita šta se desilo sa win 11 kako su aktivirani, i što je rufus sve zaobišao.
Čemu služi forum da se vas nekoliko bahatite kako znadete sve ili za prenošenje znanja i iskustva na "slabije" u znanju i iskustvu u radu s računalom.

Sve ovo što si napisao je školski primjer instalacije win 11 na računalo koje to podržava i na čisti hdd, a ne nekakvo posebno znanje u koje bi bilo uključeno prvo nadogradnja na win 11 ( nemaju svi novca za kupiti "bisna" računala) drugo rad sa win 11 itd.

I zašto tema nebi bila aktivna, o čemu bi ti pisao kao IT stručnjak.
tonini je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 15:09   #27
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 327
Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
Zaboravljaš ultra jednostavan dio za početnike gdje nesposoban microsoftov setup ne može sam konvertirati postojeći disk u GPT što je preduvjet za Secure Boot pa onda korisnici moraju petljati po diskpartu ili se zajebavati s 3rd party alatima.
Slažem sa s tobom, pa tu sam saznao za konvertiranje MBR u GPT HDD i šta je ustvari to. Mnogo nepoznanica sam riješio baš tu čitajući forum, jer on upravo i služi za to razmjenu iskustva. Svagdje ima onih koji voze BMW pa neče stati ako je nekom potrebna pomoć jer drugi vozi npr. stari ford.
tonini je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na