Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.09.2019., 06:41   #721
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Čestitke. Javi dojmove kada dođe.



Dobar posao.
Imaš fotke kako si lemio bateriju?
Si mjerio kapacitet tim 18650?

Čitao sam za te kina baterije da iako kapacitet neke imaju približan kako je navedeno, otpor u baterijama je puno veći nego u specifikacijama, pa shodno tome ne mogu dati deklarirane ampere. Tipa baterije deklarirane na 20A mogu dati možda 6A, ali to opet nije problem jer se spajaju serijski.
Ja sam isto počeo slagati stare baterije iz laptopa, ali čekam opremu iz kine da izmjerim okviran kapacitet.

Po punjaču vidim da je baterija bez BMS-a. Imaš puno iskustva s takvim punjačima? Ja razmišljam o nekom diy, bateriju ću sam slagati ali mi je lakše ako stavim bms i zaboravim...sad ako crkne i ja ne skužim...
Vidim da se svi groze lemljenja po baterijama, radi zagrijavanja članaka...a kineski spot welder je tipa soma kuna sa dostavom...ti si klasično lemio?

Kolega si je složio LiFePO4 baterije iz češke i super to radi iako je fakat težak pack. Složio ga je na paksicu.

Problem kod baterija je smjestiti sve - naročito ove iz laptopa jer zauzimaju dosta više prostora tako da mi je sve skupa jedva stalo (u stvari i nije jer sam 13-ti članak stavio izvana).
Znači problem je širina (+ visina) - unutrašnjost kućišta je 72mm a baterije same su 65 pa sam onda morao kemijati sa više žica i tankim limovima


https://ibb.co/cCw4g5K


https://ibb.co/CstfxYN


Veličina - laptop vs 26650 (6s vs 6s)



https://ibb.co/bNcGTMR


I sve skupa je jedva stalo


https://ibb.co/9YHD7Bj



Kapacitet sam mjerio sa litokala Engineer Lii-500 punjačem



Otpor i kapacitet baterija je odličan a što se tiče struja tu su kineske deklarirane 50A u špici a 20 stalno.
Meni je trebalo 30-tak što opet ide 15-tak iz svake jer su dvije u paraleli (znači ne serija neg paralela smanjuje struje po bateriji a ujedno i povećaje kapacitet) - kao što sam gore napisao idealno bi bilo 3 kom u paralelu i onda bi to bilo ispod 10A po bateriji i ukupno nekih 15Ah.
Inače imaš test tih baterija di kaže kakve su .

Ja sam izmjerio 10% više od deklariranog na 1A teretu.

https://ibb.co/zrLbsnw


Što se tiče spot weldera tu je problem struja - kontroler mi daje 28A a one nikal trake (ako te ne zahebu i pošalju ponikleni čelik) su 0,1 ili 0,15 x 7-8 mm što je niti 1mm2 - di ćeš 30 ampera pustit kroz to.





Bms nisam stavljao neg punim sa punjačem koji ima balans kontrolu jer je brže punjenje (zasad svaki blok punim sa 3,5A) a planiram uzest i još jači punjač. Kontrolu pražnjenja ionako ima kontroler i neda ispod nekog napona tako da se ne mogu uništiti baterije - ovo sam provjerio u stvarnosti jer kontroler isključi napajanje motoru..

Zadnje izmijenjeno od: zupy. 04.09.2019. u 06:49.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2019., 08:15   #722
tux-scooby
Premium
Moj komp
 
tux-scooby's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Donji Miholjac-Osijek
Postovi: 276
Ukoliko vam se ne zeza s varenjem baterija onda je i ovo jedna od mogucnosti : https://18650.lt/index.php/product/n-e-s-e-module/
tux-scooby je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.09.2019., 07:00   #723
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Lijepo ali ima i par par problema:
-skupo (13 eura 1kom 7p modula) -100 eura modula bi mi trebalo za ove laptop baterije
- zauzima više mjesta (ovo nebi moglo po širini stat u ono moje kupljeno kućište )
- veća težina
- nisu nigdje naveli koliko struje mogu hendlat ovakvi spojevi (ili ja nisam našao takav podatak)
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2019., 14:22   #724
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Fleks Pregled postova
ja sam voljan platit novac da te vidim u kroksicama na romobilu kak ideš na špicu
U Boroletama!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2019., 20:41   #725
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
@Sendjo - sve pune su slične, ova bi trebala biti najmekša. Znaj da radi većeg opterećenja može doći do problema. Ja sam inicijalno problem imao sa baterijom imao tek nakon što sam stavio stražnju punu gumu.
Imaš još mekšu gumu:
https://youtu.be/4nNtnseMjzU

...mogu potvrdit iz prve ruke, imam ju kao prednju, stražnju sam ostavio na zračnicu, želim što manje vibracije da spojevi čelija na baterijama ne popuste.

Ja iznimno zadovoljan sa ovom kombinacijom.

Dok je kolega s posla stavio one klasične , najtvrđe i to je koma + da je imao probleme s elektronikom nakon toga.
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2019., 20:54   #726
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Interesting....

U kojem si ti kilažnom razredu? Vjerujem da nije isto 80 i 100+ kg što se tiče mekše pune gume?
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2019., 20:56   #727
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
I guess not. 86kg.
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 21:23   #728
Zrixy
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Ljudi gdje vi vozite romobile na punjenje guma mlijekom protiv bušenja?
Zrixy je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 08:38   #729
Simbijus
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
To ti je bacanja novca...ne pomaže za zračnice...da je tubeless guma onda već ima smisla ali ovako nema efekta.
Simbijus je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 12:43   #730
markec2102
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 92
Samo prijavak nakon 6 mjeseci vožnje M365. Za sada sve odlično... Prošao 606 kilometara. Još uvijek stock gume su gore koje bi se zbilja morale puniti cca. svakih mjesec dana jer sa 3,5 bara na koliko sam ih punio su spale na 1.5 bara nakon 4 mjeseca. Svakako moj propust i dalje ću pametnije. No ono što želim napomenuti je kad vidim kako se ekipa vozi po razvaljenom asfaltu i kako se penje na rubnjake, nije niti čudo da im brzo pucaju gume. Samo za info, imam 92kg, tako da svakako ne spadam u perolaku kategoriju.

Stavio sam podupirač stražnjeg blatobrana radi zaštite žice za stražnje svjetlo. Pri tome sam naglodao jedan torx vijak.... Valjda ću naći takav vijak u nekoj željezari.

E da, ako itko zna nekoga na zapadnom djelu grada (Zagreb) da mjenja gume na romobilima slobodno neka mi pošalje u inbox poruku... zlu ne trebalo
markec2102 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2019., 13:37   #731
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Ima li neko da koristi neki "Bike Lock" (ili kako se već zove na hrv)?
Razmišljao sam uzeti neki u slučaju da bi morao ostaviti romobili ispred dućana/pošte/i sl.?

Vidim da za bicikle lockpickinglawyer preporuča Kryptonite Evolution 4 pa bi vjerojatno dobro došao i za romobil?
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2019., 16:08   #732
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307