Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.05.2012., 21:41   #1
Aren
Registered User
 
Aren's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Ripanje LP-eva

Kao što naslov kaže.

Imam kolekciju od 200-tinjak LP-eva i neke od tih bih htjela zripati (sentimentalno sam vezana za te ploće a nikada nisu izašle kao CD-ovi). Ono što me zanima, da li netko zna gdje ima kakav jeftin gramofon za kupiti koji ima mogućnost spajanja preko USB-a na PC (bilo ih je prije par godina u Mercatoru pred Božić ). Neke ploće su u savršenom stanju a neke kao da ih je traktor preorao nekoliko puta. Znam da zvuk neće biti savršen ali bolje išta nego ništa. Ili još bolje (ali malo vjerojatno), da li postoji neko mjesto kamo se može odnijeti ploća pa da ti netko zripa (kao što odneseš stick u foto radnju pa dobiješ slike)?
__________________
me on deviantART
Aren je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2012., 22:20   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
numark za iljado kuna, nije baš jeftin ali je sigurno bolji nego mercator 33/45 + možeš komotno sa njega i dalje slušati plejke pošto je vrlo sigurno bolji izvor nego navedeni slovenac.

za čišćenje malo zguglaj home-made recepte i neke priručne alate ili nađi nekog zaluđenog vinyl hifića koji ima ovakvu aparataciju.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.05.2012., 00:52   #3
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Potraži na netu, možda je to već netko napravio, pa da si uštediš vrijeme...
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 06:11   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Postoji i druga mogućnost (bar sam ja tako radio). Gramofon spojiš na pojačalo (neki se mogu i direktno, ali ja nisam imao takvog), a njega na zvučnu karticu kompa u utor za mikrofon (treba ti onaj kabelić koji 2 činča spaja u jedan jer imaš L i D kanal na izlazu pojačala, a samo jedan ulazni činč na zvučnoj). Uključiš neki program za snimanje/obradu zvuka (zaboravih koji sam koristio, ali bit će dobar i Audacity) i pustiš plejku da svira.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 12:22   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
može i tako ali je to kvalitativno najgora opcija + upitna je kvaliteta phono ulaza na ampu, pa da li je mm ili mc zvučnica etc.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 13:01   #6
dautanecII
el_nino
Moj komp
 
dautanecII's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb-Tresnja
Postovi: 353
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
može i tako ali je to kvalitativno najgora opcija + upitna je kvaliteta phono ulaza na ampu, pa da li je mm ili mc zvučnica etc.
pa i ne bas.ja sam nekoliko vinilki prebacio prek svojeg grama (stari riz sa ortofon super om 20 cartridgeom+yamaha ax400) spojenog na line in i to na on board zvucnu,koristeci cool edit pro 2.0
program digitalizira zapis, 'podeblja' dinamiku tak da se vinilka doima ko origigi CD.jasno,ukoliko doticna vinilka ima kakvu-takvu kvalitetu.
nema sustanja,interferencije,niceg. iako je taj riz relikt i ima vec izvedene kalbove s cinchevima van iz kucista,ja sam mislio jos dodatno potrosit truda i vremena na promenu internog kablovinja-nisam.

dautanecII je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 13:13   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa dobro line-in je već napredak od microfon ulaza + ti si izbjego middle-mana iliti amp.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 13:23   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Šta nije Yamaha AX400 pojačalo? Kako ga je onda izbjegao?
Ja sam to radio pred nekih 10-15g. na P3 konfi i krami od gramofona. Daleko od toga da je bilo idealno, ali sam ipak uspio napraviti wav od plejke, a to mi je bilo najbitnije.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 13:32   #9
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
preletio post sa očito lošom koncentracijom

ja sam to radio sa kazetara minilinije i oke je ispalo, imam dan danas taj mp3... tak jasno da su to bila zločesta deca pred izlizavanje
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 13:42   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Zločesta djeca su bile legende tog doba i vladala je pomama za njima. Ah, siso moj, prestari smo čim se toga sjećamo.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.05.2012., 19:11   #11
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
stavite ripove zločeste djece na net. ako imate vremena.
ps - šta je to "tončica palončica frrrr"? iskopao sam doma jednu kazetu, ali je naravno presnimljena.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 19:18   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
'Tonkica Palonkica' su radio emisije za djecu koje je vodio pisac knjiga za djecu Mladen Kušec. TV pandan je bio 'Patuljci pojma nemaju' istog autora.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 19:24   #13
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
fala. iako nemam nikakvih sjećanja toga. jedino sjećanje radio-emisija je bila alisa u zemlji čudesa (upravo zato jer je komad iste snimljen na toj kazeti) a od tv emisija jedino spot od malavizije- kad bi svi (to je bila hipnoza dok bi trajala pjesma).
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 19:36   #14
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Zločesta djeca su dostupna online
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 19:43   #15
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
baci link na pm. po mogućnosti da nije link na neki drugi forum koji traži registraciju :P
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 19:44   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Link?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2012., 19:46   #17
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
pa, link, da. ako je na nekom hosting servisu.

edit. blesav sam, nađoh :P
dok se poskida sa rapida ću se i oženit, al ajd.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2012., 13:27   #18
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Aren Pregled postova
Kao što naslov kaže.

Imam kolekciju od 200-tinjak LP-eva i neke od tih bih htjela zripati (sentimentalno sam vezana za te ploće a nikada nisu izašle kao CD-ovi). Ono što me zanima, da li netko zna gdje ima kakav jeftin gramofon za kupiti koji ima mogućnost spajanja preko USB-a na PC (bilo ih je prije par godina u Mercatoru pred Božić ). Neke ploće su u savršenom stanju a neke kao da ih je traktor preorao nekoliko puta. Znam da zvuk neće biti savršen ali bolje išta nego ništa. Ili još bolje (ali malo vjerojatno), da li postoji neko mjesto kamo se može odnijeti ploća pa da ti netko zripa (kao što odneseš stick u foto radnju pa dobiješ slike)?
Da si rekla 'skenirat stare negative' to bi bilo to. Napravit slike 's stika' je čisti print.

Jednom sam se tjedan dana zafrkavao s jednom jedinom pločom i nakraju odustao jer ono na disku i na ploči je bilo ko dan i noč.
Tako da bi moj savjet bio da pitaš na nekom audiofilskom forumu. Osim raznoraznih kretena bude i normalnih ljudi s voljnim momentom za 'dat ruke'. Ili još bolje , pitaj na glazbenom forumu.
Ploča je medij koji se troši a na to pogotovo utječe jeftini i nepodešeni gramofon. Za poštimat gramofon ipak treba malo iskustva do kojeg se ne dolazi tek tako a da ne govorimo o "lakoči" digitaliziranja ploče / kombinaciji gramofon + računalo.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na