Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.11.2023., 18:10   #2731
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Svaka čast na volji za testiranjem i obavljenom testu.
Koji točno driver za NTFS i jesi probao ovaj novi spomenuti?
Nisam probao jer mi to rijetko treba, ali po ovim testovima brži je u readu cca 20% od ntfs-3g:
https://www.heiko-sieger.info/new-nt...n-kernel-5-15/
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2023., 18:23   #2732
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Imam instaliran nfts-3g zbildan 2022-10-31. Možda da potražim ako ima 5g verzija

AUR ima NTFS3 od 2020-08-16. Budem se možda malo poigrao s time. Iako ovaj performance penalty kojeg imam na BTRFS nije teško nadmašiti Da sam birao nasumično, vjerojatno da bih odabrao neki bolji FS pošto ispada da su svi bar 2x brži.

Isprobao sam i ostale dostupne kombinacije, ne volim ostaviti delo na 70%

Code:
JFS: WRITE: bw=1159MiB/s (1216MB/s), 225MiB/s-239MiB/s (236MB/s-251MB/s), io=68.6GiB (73.7GB), run=60098-60595msec

REISER: WRITE: bw=1099MiB/s (1152MB/s), 213MiB/s-228MiB/s (224MB/s-239MB/s), io=64.7GiB (69.5GB), run=60026-60302msec

F2FS: WRITE: bw=1218MiB/s (1277MB/s), 239MiB/s-250MiB/s (251MB/s-262MB/s), io=71.7GiB (76.9GB), run=60027-60260msec

NILFS2: WRITE: bw=328MiB/s (344MB/s), 64.4MiB/s-67.0MiB/s (67.5MB/s-70.2MB/s), io=19.2GiB (20.7GB), run=60058-60060msec

UDF: WRITE: bw=673KiB/s (689kB/s), 133KiB/s-137KiB/s (136kB/s-140kB/s), io=39.4MiB (41.4MB), run=60028-60051msec
Nisam siguran koliko sve te opcije imaju niti smisla u primjeni u stvarnom svijetu.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2023., 18:45   #2733
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Kao najbolji FS za kurvanje među OS-ovima mi se pokazao exFAT.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2023., 21:09   #2734
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Evo nešto za vas koji volite riskirati
https://github.com/maharmstone/ntfs2btrfs
Code:
Ntfs2btrfs is a tool which does in-place conversion of Microsoft's NTFS filesystem to the open-source filesystem Btrfs,

Za Boga dragoga i sve kaj je sveto zasto????????????????????????


@mkey > nije sve bas tak crno bijelo. Ovisi o loadu i mnogim malim faktorima (npr. sync/async mount)

Da vam skratim muke: XFS za velike fajlove , EXT4 bolje barata manjim fajlovima. ZFS je sporiji (i raden za enterprise storage ne za po doma) ali ima mnogo naprednih stvari koje su itekako bitne. I BTRFS koji je "ZFS Wannabe". Kolko znam trenutacno samo u odrednim RAID kombinacijama radi zesca sranja. Historijski EXT4 je zapravo trebao biti samo odskocna daska za "next-gen FS"...koji kao takav nije nikad dosao. LVM + EXT4 combo je dovoljno stabilan i brz za skoro sve primjene a ZFS izgleda kao "next-gen FS" buducnosti - bar za ozbiljnu primjenu. E sad - za desktop, non-raid i single disk - EXT4 je i dalje najbolji "stabilni" kompromis. Red Hat kemija sa Stratis konceptom kaj isto nije lose al samo se radi o necem tipa LVM + XFS kombinacije.



https://www.phoronix.com/review/linux-58-filesystems
https://www.phoronix.com/news/Linux-5.14-File-Systems


Jesu malo stariji ali Phoronix ima solidan bechmark suite ak se hoces igrat.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2023., 21:39   #2735
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...

Ako ZFSu daš dovoljno RAMa, setupiraš ga kako treba za traženi workload i još ako mu daš jedan ili dva ZILa na npr. Optaneu 900/905 to jede malu djecu. IOPSa ima na izvoz a latencije minimalne. Može biti više nego duplo brži od najbližeg FSa koje se ne može izoptimizirati na taj način.

XFS radi iznenađujuće dobro ali ga ne mogu tweakati kao EXT4. Na Linuxu ne možeš promijeniti ni block size, fiksiran je na 4kB.

ExFAT mi se za sada pokazao dobar za fizički prijenos podataka. Mogu mu staviti veliki blok recimo 512kB što USB stickovi vole kada se prenose veliki fileovi npr.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2023., 21:45   #2736
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ako ZFSu daš dovoljno RAMa, setupiraš ga kako treba za traženi workload i još ako mu daš jedan ili dva ZILa na npr. Optaneu 900/905 to jede malu djecu. IOPSa ima na izvoz a latencije minimalne. Može biti više nego duplo brži od najbližeg FSa koje se ne može izoptimizirati na taj način.
Bingo. Zato ja posizim kad vidim da ga ekipa koristi po doma. Svi znaju da je najbolje al ne kuze pol k***. Podsjeca me na ekipu koja „mora“ koristiti Photoshop da croping slike naprave jer je to najbolji alat za obradu slike. A kaj bus.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2023., 22:05   #2737
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
Osobno ga koristim za po doma jer mi je replikacija na backup trivijalna i brza, imam scrub i ne moram se zaj…. sa LVM-om.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 13:18   #2738
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ako ZFSu daš dovoljno RAMa, setupiraš ga kako treba za traženi workload i još ako mu daš jedan ili dva ZILa na npr. Optaneu 900/905 to jede malu djecu. IOPSa ima na izvoz a latencije minimalne. Može biti više nego duplo brži od najbližeg FSa koje se ne može izoptimizirati na taj način.
Pa i ne bas.
ZFS moze biti brzi ako nakeljis brdo HW-a (RAM, NVMe diskovi, itd....), ali ZFS nije nikad zamisljen, niti je, najbrzi FS.
Njega se koristi zbog ficura, sigurnost podataka+self repair.
Btw, ZIL jedino pomaz kod SYNC write-ova.

Za po doma isto ima smisla, a pogotovo u NAS-u.

Nazalost, zbog licence i tupavog Oracle-a, je podosta okrljastljen za home-use - na to primarno mislim root on ZFS za Linux (koji se da sloziti, ali ne moze biti 'out of box').
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 13:39   #2739
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Za Boga dragoga i sve kaj je sveto zasto????????????????????????


Da vam skratim muke: XFS za velike fajlove , EXT4 bolje barata manjim fajlovima. ZFS je sporiji (i raden za enterprise storage ne za po doma) ali ima mnogo naprednih stvari koje su itekako bitne. I BTRFS koji je "ZFS Wannabe". Kolko znam trenutacno samo u odrednim RAID kombinacijama radi zesca sranja. Historijski EXT4 je zapravo trebao biti samo odskocna daska za "next-gen FS"...koji kao takav nije nikad dosao. LVM + EXT4 combo je dovoljno stabilan i brz za skoro sve primjene a ZFS izgleda kao "next-gen FS" buducnosti - bar za ozbiljnu primjenu. E sad - za desktop, non-raid i single disk - EXT4 je i dalje najbolji "stabilni" kompromis. Red Hat kemija sa Stratis konceptom kaj isto nije lose al samo se radi o necem tipa LVM + XFS kombinacije.

Jesu malo stariji ali Phoronix ima solidan bechmark suite ak se hoces igrat.

Ak se ne varam, neki od ovih DIY NASeva (popularni Unraid npr. ) koriste XFS po defaultu.
U neko mračno doba linuxa, prije pojave ext4 koristio sam XFS na particijama s većim datotekama i to je radilo osjetno brže nego tadašnji ext3. S malim datotekama tako-tako, ovisi o situaciji, ali skoro u pravilu mi je XFS bio nekako sporiji. Dolaskom ext4, blok alokacija i ostalih noviteta razlika se ispeglala i odonda više nisam nigdje koristio XFS.
Usput, XFS je jedno vrijeme bio na zlu glasu "za po doma" jer ako nemaš UPS, nestane struje i eto problema.
Imao sam jedan takav slučaj - nestalo struje i na jednom kompu s XFSom ostalo stanje od prije cca 1h. Po logovima sam odredio otprilike vrijeme, FS je bio clean, ali unatrag cca 60 min. bilo je praznih datoteka, nestalih datoteka itd. Kao da nije commit-irao sat vremena
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 19:20   #2740
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Bitno da je brži
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 20:07   #2741
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Bitno da je brži
A gle ...zavisi - otkad je klasicnih SSD-ova (SATA) kaj se brzine tice - meni dosta. Sve iznad toga nije dobro jer ne stignem pijuckat kavu. Za po doma dovoljno. Na toj razini zelis benefite na drugim poljima kao sto je garancija da ne dode do korupcije podataka i slicni benefiti koje ZFS donosi. I u toj kategoriji postoji ZFS > a onda stepenicu ispod sve ostalo vise manje (moderno barem).


@c-shadow - o da XFS je imao taj gadan feature radi cega ga tu ekipa ne koristi ni na jednom serveru. Nenajavljeni radovi - nestane struja > ode sve u 3 pikse marmelade. Dal je i danas tak - nemam pojma. Ja ga koristim kao spremiste za video materijal uz Stratis trenutno, cisto da vidim kak dise.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 21:30   #2742
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Ovo moje je bilo ironično, ne cijenim 10-15% više brzine više od samih podataka koji se prebacuju.
Meni je brzina i SADA SSDa savim dosta za normalnu primjenu. Jedino ispizdim kada neki malo veći move (velikog broja malenih fajlova) traje kao dugometražni film. Ili kao da kopiram na neki drive spojen preko USB 2.0. Nisam kupovao hardware koji sam kupovao da moram trpiti takve budalaštine
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 22:13   #2743
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Evo, ima opcija za mountanje EXT4 preko WSL

https://learn.microsoft.com/en-us/wi...sl2-mount-disk
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 23:36   #2744
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Pa i ne bas.
ZFS moze biti brzi ako nakeljis brdo HW-a (RAM, NVMe diskovi, itd....), ali ZFS nije nikad zamisljen, niti je, najbrzi FS.
Njega se koristi zbog ficura, sigurnost podataka+self repair.
Btw, ZIL jedino pomaz kod SYNC write-ova.
. Poanta i je u tome što sav taj spomenuti hardware ne pomaže ostalim FSovima da budu puno brži. L2ARC, ZIL, kompresija… opterećena baza radi puno brže.

Koristim root-on-zfs. Mogu scrubat mountani filesystem, imam kompresiju, ne trebam LVM i mogu lako replicirati na backup.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2023., 06:10   #2745
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Update:


Last week OpenZFS 2.2.1 was released with a reported fix for a data corruption issue that was initially blamed as being a block cloning bug for a new feature introduced in the v2.2 release. Well, it turns out that the block cloning feature isn't the root cause and that v2.2.1 is still prone to data corruption and pre-v2.2 releases are also vulnerable to this file-system data corruption issue.
Citiraj:
Over the US holiday weekend it became more clear that this OpenZFS data corruption bug isn't isolated to just the v2.2 release -- older versions are also susceptible -- and that v2.2.1 is still prone to possible data corruption.

The good news at least is that data corruption in real-world scenarios is believed to be limited but with some scripting help the corruption can be reproduced. It's also now believed that the OpenZFS 2.2 block cloning feature just makes encountering the problem more likely.

The FreeBSD project today issued an advisory over this OpenZFS data corruption issue. As a workaround they recommend setting "sysctl vfs.zfs.dmu_offset_next_sync=0" to "drastically reduce the likelihood" of encountering the problem.

https://www.phoronix.com/news/OpenZF...ruption-Battle
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2023., 23:28   #2746
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
U zadnje vrijeme me muči što mi je sistemska particija na manjaru konstantno 85-90% puna (od 30GB). I sada se nešto igram sa privateGPT a isti potrebuje instalaciju cude koja pak potrebuje 4.7GB prostora. Bude to i duplo s obzirom da će čuvati sam package, pretpostavljam.

Ima neki način da to instaliram u home ili je jednostavno najpametnije povećati sistemsku particiju? Neki dan sam baš prebacivao particije sa starog SSDa na novi i nisam se sjetio u istom potezu povećati particiju.

Dosta toga sam prebacio u home preko appimage (veće aplikacije kao libreoffice) ali sistemska je jednostavno krcata. Jedan od najvećih okupatora je /usr/lib/locale od 1.8 GB u kojem je 99% meni nepotrebnih jezika i /var/cache/pacman/pgk od 4.5 GB gdje sam već naložio da drži samo onaj zadnji package. Čišćenjem tog direktorija uspijevam se nekako održati na 85% ali kod svakog (čestog) updejta borba je za svaki megabajt
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 05:03   #2747
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
U zadnje vrijeme me muči što mi je sistemska particija na manjaru konstantno 85-90% puna (od 30GB). I sada se nešto igram sa privateGPT a isti potrebuje instalaciju cude koja pak potrebuje 4.7GB prostora. Bude to i duplo s obzirom da će čuvati sam package, pretpostavljam.

Ima neki način da to instaliram u home ili je jednostavno najpametnije povećati sistemsku particiju? Neki dan sam baš prebacivao particije sa starog SSDa na novi i nisam se sjetio u istom potezu povećati particiju.

Dosta toga sam prebacio u home preko appimage
(veće aplikacije kao libreoffice) ali sistemska je jednostavno krcata. Jedan od najvećih okupatora je /usr/lib/locale od 1.8 GB u kojem je 99% meni nepotrebnih jezika i /var/cache/pacman/pgk od 4.5 GB gdje sam već naložio da drži samo onaj zadnji package. Čišćenjem tog direktorija uspijevam se nekako održati na 85% ali kod svakog (čestog) updejta borba je za svaki megabajt

Hijao...opet sranja radis Da ne duljim sto kako i zasto - povecaj sistemsku particiju. Zato ja recimo uvijek LVM koristim pa mogu manipulirat particije "on the fly". Moj ti je savjet - dodijeli vise prostora OS particiji (bar 60GB) i rasclani ju na / i /var barem. Home je za osobne podatke i konfiguracije pojedinog korisnika ne za ovakve eksperimente. To sto ti Linux daje mogucnost da se upucas u nogu ne znaci da bi se i trebao (na primjer: prebacit /var u /home i linkat na root).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 18:49   #2748
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
A čekaj kume, pa ja sam se držao preporuka tu sa topica da sistemsku stavim 30, da je to sasvim dosta. Bit će da je ta preporuka bila kao ona za nošanje maske

Ovo s appimage, mislim da se nismo razumjeli. Manjaro po defaultu hendla appimage tako da ga kopira u /home/Applications i integrira ga sa sistemom. Imam tu cca 2.4GB aplikacija, mislim da to nije ništa samo po sebi nastrano.

Ovo mi je fstab, mislim da je to stvarno konzervativno.

Code:
LABEL=manjaro                               /                       ext4    noatime                   0 1
LABEL=manjaro-home                          /home                   ext4    noatime                   0 2
tmpfs                                       /tmp                    tmpfs   noatime,mode=1777         0 0
tmpfs                                       /home/mkey/tmp          tmpfs   rw,nodev,nosuid,size=6G   0 0
LABEL=HDD                                   /home/mkey/HDD          ext4    defaults                  0 0
LABEL=HDD4                                  /home/mkey/HDD4         btrfs   defaults                  0 0
LABEL=data                                  /home/mkey/data         btrfs   defaults                  0 0
LABEL=EFI                                   /home/mkey/mnt/MB300/   vfat    defaults                  0 0
Ovo što kažeš da raščlanim, misliš da za /var napravim odvojenu particiju?

Evo, ovo je trenutna razdioba zauzeća sistemske particije https://i.imgur.com/jSZz3VS.png
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 19:40   #2749
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
A čekaj kume, pa ja sam se držao preporuka tu sa topica da sistemsku stavim 30, da je to sasvim dosta. Bit će da je ta preporuka bila kao ona za nošanje maske

Ovo s appimage, mislim da se nismo razumjeli. Manjaro po defaultu hendla appimage tako da ga kopira u /home/Applications i integrira ga sa sistemom. Imam tu cca 2.4GB aplikacija, mislim da to nije ništa samo po sebi nastrano.

Ovo mi je fstab, mislim da je to stvarno konzervativno.

Code:
LABEL=manjaro                               /                       ext4    noatime                   0 1
LABEL=manjaro-home                          /home                   ext4    noatime                   0 2
tmpfs                                       /tmp                    tmpfs   noatime,mode=1777         0 0
tmpfs                                       /home/mkey/tmp          tmpfs   rw,nodev,nosuid,size=6G   0 0
LABEL=HDD                                   /home/mkey/HDD          ext4    defaults                  0 0
LABEL=HDD4                                  /home/mkey/HDD4         btrfs   defaults                  0 0
LABEL=data                                  /home/mkey/data         btrfs   defaults                  0 0
LABEL=EFI                                   /home/mkey/mnt/MB300/   vfat    defaults                  0 0
Ovo što kažeš da raščlanim, misliš da za /var napravim odvojenu particiju?

Evo, ovo je trenutna razdioba zauzeća sistemske particije https://i.imgur.com/jSZz3VS.png

Pa kaj nema Manjaro Pacman kao i Arch? Jedna od ogromnih prednosti Arch based distre je bas Pacman i Aur....nevidim osobno smisla u koristenju neceg drugog iskreno. Uglavnom normalno bi bilo da si kreiras posebnu particiju za /var al me cudi tvoj /usr i prazan /home. Provjeri si to sa ncdu kao root. Cisto usporedbe radi:


Code:
/dev/vgsys/root                         /                       ext4    noatime,defaults        1 1
UUID=93b98012-127e-49f1-9cca-f766fda104f0      /boot                   ext4    defaults               1 2
UUID=73D9-9B44                         /boot/efi               vfat    umask=0077,shortname=winnt 0 2
/dev/vgsys/home                        /home                   ext4    noatime,defaults        1 2
/dev/vgdata/data                           /media/data             xfs     defaults            0 0
tmpfs            /home/jemosmislit/.cache    tmpfs    defaults    0 0
tmpfs           /tmp                          tmpfs    defaults    0 0
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 20:16   #2750
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Ono što mene čudi je kako mi je roknuo taj screenshot iako sam zadao range, mamicu mu milu

home mi je na drugoj particiji, nisam siguran zašto imam taj direktorij na root. Moguće da sam bio zahebo stvar tijekom instalacije pa ručno kasnije prebacio home tamo gdje mu je mjesto.

Filelight drugačije računa, ima stanovitih razlika: https://i.imgur.com/lH5sTmn.png
Dolphin za var kaže 5.2GB, ncdu je razliku našao u /var/lib, vjerojatno drugačije gleda linkane fajlove.

Kako sam i kazao, appimage sam stavio baš zbog borbe s malo mjesta na sistemskoj particiji. Zauzeće kakvo imam sada plus tih par GB i eto mene na 95% plus.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 21:26   #2751
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Kak da stavim dafault umask za odredeni folder i sve subfoldere i filove, jel ovo mi ne radi. Moram to stavit jel inace mi taj disk koji sheram prek sambe na windowse neda pokretat exe filove koje skinem s torrenta na taj disk.



set_umask_for_qnap() {
localdir="/media/QNAP/"

if [[ "$PWD"=~ ^"$dir" ]]; then
umask0002
else
umask022
fi
}

# Execute the function when a new shell session starts
set_umask_for_qnap
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 21:58   #2752
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ono što mene čudi je kako mi je roknuo taj screenshot iako sam zadao range, mamicu mu milu

home mi je na drugoj particiji, nisam siguran zašto imam taj direktorij na root. Moguće da sam bio zahebo stvar tijekom instalacije pa ručno kasnije prebacio home tamo gdje mu je mjesto.

Filelight drugačije računa, ima stanovitih razlika: https://i.imgur.com/lH5sTmn.png
Dolphin za var kaže 5.2GB, ncdu je razliku našao u /var/lib, vjerojatno drugačije gleda linkane fajlove.

Kako sam i kazao, appimage sam stavio baš zbog borbe s malo mjesta na sistemskoj particiji. Zauzeće kakvo imam sada plus tih par GB i eto mene na 95% plus.

Daj to poslozi kak spada. Home i mora bit pod / samo je cudno kaj je prazan...kaj jos nikad niam vidio. Evo pa si prouci malo kaj je standard:

http://www.slackbook.org/html/system...URATION-LAYOUT



Dakle OS disk/particija nek ti bude barem 60GB - ako slazes BTRFS moze biti sve u jednoj "particiji" posto BTRFS ne barata particijama na klasican nacin (nema ih, imas samo mountane foldere koje lakse snapshotas...grubo receno). Ako slazes LVM - od tih 60GB daj bar 30 /var i / 30. Home neka bude van toga svega naravno. Budes vidio onda s vremenom kako ti bude najbolje odgovaralo.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 22:01   #2753
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor exzzy Pregled postova
Kak da stavim dafault umask za odredeni folder i sve subfoldere i filove, jel ovo mi ne radi. Moram to stavit jel inace mi taj disk koji sheram prek sambe na windowse neda pokretat exe filove koje skinem s torrenta na taj disk.



set_umask_for_qnap() {
localdir="/media/QNAP/"

if [[ "$PWD"=~ ^"$dir" ]]; then
umask0002
else
umask022
fi
}

# Execute the function when a new shell session starts
set_umask_for_qnap

Fali ti razmak izmedu umask i vrijednosti?


https://www.cyberciti.biz/tips/under...lue-usage.html
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 22:20   #2754
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Nije home prazan nego je filelight to tako prikazao.

BTRFS ne budem sigurno koristio. Sada je ext4 pa neka tako i ostane, samo ću malo movati particije da napravim mjesta.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2023., 21:51   #2755
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Three gaming-focused Linux operating systems beat Windows 11 in gaming benchmarks


https://www.tomshardware.com/softwar...ing-benchmarks


https://www.computerbase.de/2023-12/...zum-spielen/2/


Uzet sa zrnom soli. Proton je odlican ali neke igre i dalje ne rade (6 od mojih 189) i za neke igre treba vise prckat da prorade. Ali u globalu - ovo je fino
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2023., 11:53   #2756
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
To je stvarno dosta poražavajuće. Bio sam vidio neki benchmark gdje je mislim neki od resident evil nastavaka koji se mogao pokrenuti native na linuxu gurao preko 20% više FPSa nego na windowsima. Iako ti benchmarci danas jesu sutra nisu.

A sada vrijeme za ispovijest

Dakle, prekjučer u svoj svojoj mudrosti krećem ja lagano movati i resajzati particije. Oko 22:30 (što je inače moje vrijeme da se krenem pripremati za počinak) rekoh, samo ću to na brzinu pa idem leć. How yes no.

Ispostavilo se da mi je nekako (nisam siguran što sam radio kada sam prebacivao particije sa starog na novi SSD, ali od viška glava ne boli) ostalo skoro 30GB slobodnog prostora. Bilo je Manjaro OS pa Manjaro Home pa tih 30GB. I rekoh, to mi je taman. Dakle, home move "desno" pa samo extend OS particije. How yes no.

Bootam u live KDE manjaro, koristim KDE partition manager i movam taj home "desno". Onda extendam OS particiju i sve je super, sve je za pet. Čmaljavim poluzatvorenim očima pogledam prema onom vizualnom pregledu particija, kad home particija u sivom, unknown format. Odlično

Pa sam onda do 1 ujutro išao istraživati kako se koristi testdisk, e2fsck, gparted ima isto neku ultra sporu opciju povrata/traženja particije i tako dalje. To na kraju nije bilo pitanje izgubljene particije, nego korumpiranog file systema. Koji se uzjebo kod movanja. Moguće da nisam extendao OS particiju preko tog dijela koji je imao problem da bi se nešto i moglo napraviti.

Kako bilo, testdist je nalazio 20 raznih particija, ali on i tako samo popravlja partition table (ako sam dobro shvatio). e2fsck mi je javljao da je superblock korumpiran, korištenje svih backup superblockova nje pomoglo. Probao sam i vratiti te particije u početno stanje, međutim nije bilo promjena nakon ponavljanja gornjih radnji.

Na kraju sam pokušao i formatirati some superblockove, rebuildati invodove i journal i dobio sam fukncionalnu particiju, ali praznu.

Lekcija 1: naročito prije sličnih radnji napravi backup. Imaš brzi disk, to traje 5 minuta.
Lekcija 2: prati što se dešava između koraka
Lekcija 3: ne budi glup

Ali kako kaže narodna, sreća prati budale pa sam tako i ja imao jedan nešto dana star backup iz kojeg sam na kraju kopirao home particiju, upravo na tom starom/prethodnom SSD.

Imam backupiranu tu uzjebanu particiju (toliko sam bio trezven da odradim ddrescue prije nego napravim dodatnu štetu) pa ako ima tko kakve sugestije što probati s tom particijom stojim na raspolaganju. Nije mi bitno što se samih podataka tiče, ali eto čisto da iskoristim priliku za naučiti lekciju detaljnije.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2023., 12:33   #2757
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
1. Backup.
2. Nikad ne zapocinji takve pizdarije navecer (bez brige ni ja se toga ponekad ne drzima pa pozalim).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2023., 17:59   #2758
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Backup je majka, ali ta lekcija se uči na teži način.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2023., 20:40   #2759
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
2. Nikad ne zapocinji takve pizdarije navecer (bez brige ni ja se toga ponekad ne drzima pa pozalim).

Same here
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2023., 08:07   #2760
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
A pull request has been merged to fix a data corruption issue in OpenZFS (the open-source implementation of the ZFS file system and volume manager). "OpenZFS 2.2.2 and 2.1.14 released with fix in place," reports a Thursday comment on GitHub.
Citiraj:
All versions of OpenZFS 2.2 suffer from a defect that can corrupt the data. Attempts to mitigate the bug have reduced the likelihood of it occurring, but so far nobody has been able to pinpoint what is going wrong or why.

Phoronix reported on Monday: Over the US holiday weekend it became more clear that this OpenZFS data corruption bug isn't isolated to just the v2.2 release — older versions are also susceptible — and that v2.2.1 is still prone to possible data corruption. The good news at least is that data corruption in real-world scenarios is believed to be limited but with some scripting help the corruption can be reproduced. It's also now believed that the OpenZFS 2.2 block cloning feature just makes encountering the problem more likely.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na