Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2011., 12:51   #1
Cubano
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Ne "budi" mi se eksterni hard na win7

Pozdrav!
Reći ću odmah da sam pretražio skoro cijeli net i ništa korisno nisam našao.

Problem ide ovako...

Na starom kompu sam imao XP i eksterni hard preko usb-a Maxtor basic (500gb) i sve je radilo OK.
Kupio sam novi komp sa Win7 i hard mi se nije htio podizati sa windowsima. Ja sam ga, stoga, više od godinu dana ištekavao/uštekavao po podizanju sistema jer bi tek poslije takve radnje bio prepoznat.
I onda počinje parada. Počeo mi je nuditi da ga moram formatirati, a kako to nije bila opcija... izvadio sam ga iz kučišta i stavio u komp, ali ni to nije pomoglo. Očito je bio dao svoje i sada se ovih dana borim da spasim materijal.

I tako... odem ja kupiti novi hard Samsung 3G i opet banana. Ne podiše se. Tek kad ga nanovo spojim sa usb-om... on se podigne i radi. Naravno, strah me da će mi se dogoditi kao sa starim i da će otić k vragu prije ili kasnije.

Šta da radim, šta?

Mislim da nije u pitanju napajanje (pitao sam prodavača), a ne prepoznaje ga niti u biosu do trenutka rekonekcije.

I na kraju sam instalirao XP i dao si još jedan dan posla pošto ništa nije pomoglo.

Jel ima netko ko bi mi mogao reći nešto o ovome?

Hvala.
Cubano je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2011., 13:20   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
USB na kućištu ili odostraga na matičnoj ploči?
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2011., 14:02   #3
defiant000X
Premium
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 53
Nabavi Y usb kabel i ustekaj oba usb direktno na maticnu... Straznji usb obicno daju nesto veci napon od ovih koji su na prednjoj strani kucista, pa ti mozda to rijesi problem...

Zadnje izmijenjeno od: defiant000X. 14.06.2011. u 14:03. Razlog: nepismenost
defiant000X je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2011., 14:44   #4
Cubano
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
USB na kućištu ili odostraga na matičnoj ploči?
Na obja ista stvar.

Citiraj:
Autor defiant000X Pregled postova
Nabavi Y usb kabel i ustekaj oba usb direktno na maticnu... Straznji usb obicno daju nesto veci napon od ovih koji su na prednjoj strani kucista, pa ti mozda to rijesi problem...
Hm, mogu probat, ali nekako sumljam. Ljudima su se takve stvari počele dešavati od prebacivanja na win7 i vistu, ali nigdje konkretnog rješenja nisam našao.
A koliko je štetno da ja hard ištekam (usb) po gašenju sistema i ponovo ga piknem kad se upali?
Stari hard sam resetirao sa strujnim štekerom pa je, eto, otišao na kvasinu.
Cubano je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2011., 14:32   #5
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Jesu oba ta harda bila u istom kućištu, ili svaki u svom?

Sumnjam da je do OS-a, često mi se događalo da manje frke imam na W7 sa USB uređajima nego na XP-u. A i BIOS ti ne registrira uređaj svaki put...

Bilo bi ti dobro koristiti "safely remove hardware", nije to bezveze uključeno u OS. Doduše, više radi toga da ti se štogod ne prebacuje u trenutku iskopčavanja.

U svakom slučaju, prvo povadi podatke sa tog HDD-a, onda se dalje gombaj s njim.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2011., 14:49   #6
Cubano
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Jesu oba ta harda bila u istom kućištu, ili svaki u svom?

Sumnjam da je do OS-a, često mi se događalo da manje frke imam na W7 sa USB uređajima nego na XP-u. A i BIOS ti ne registrira uređaj svaki put...

Bilo bi ti dobro koristiti "safely remove hardware", nije to bezveze uključeno u OS. Doduše, više radi toga da ti se štogod ne prebacuje u trenutku iskopčavanja.

U svakom slučaju, prvo povadi podatke sa tog HDD-a, onda se dalje gombaj s njim.
Svaki je hard bio u svom kučištu tj. još uvijek su, samo sam prvi, koji je riknuo, probao i u kompu pošto su ga neki tako rješili. Ali, nije pomoglo.

Meni je sve to smiješno da se hard prepozna tek pri repluganju dok, s druge strane, nemaju predviđene prekidače za uključivanje, a što bi bilo najelegantnije rješenje pošto nisu sposobni napravit, normalan, kompatibilan uređaj.
Pun net muke po toj točki.
Cubano je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2011., 18:35   #7
Cubano
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Evo, sad sam na kraju formatirao Maxtora (trajalo je deset sekundi ???) i opet mi kod rekonekcije usb-a nudi format. S druge strane, kod rekonekcije strujnog kabela otvara se autostart i radi normalno. Debilana.
ovaj drugi (samsung) se upali normalno kod rekonekcije usb-a, ali se i ugasi nakon nekog vremena. Trebao bih, valjda, pogledati power postavke.

Katastrofa.
Cubano je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2011., 22:07   #8
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Što se tiče toga da se disk ne podiže zajedno s podizanjem windowsa nego ga moraš naknadno ištekat pa uštekat - to je normalno i nije vezano samo za Win7.

Imam HP-ov disk 2.5" od 500GB i uvijek ga moram iskopčat pa ukopčat da se prepozna nakon reseta PC-a (Win XP).

Također imam jedan LG s kojim moram to isto raditi, a treći externi disk sam kupio posebno HDD (WD Blue) i stavio ga u IcyBox, on se uredno podiže s windowsima.

Tako da, to je do samih hardova i to ne mora značiti nikakav problem, može samo iritirati nekoga ko često pali/reseta PC.

Ovaj moj HP ima još jednu caku, ne mogu se vidjeti nikakvi podaci o disku ni sa jednim HDD softverom, očito ima neku zaštitu ili na elektronici kućišta ili na samom disku.
Zašto te stvari rade nije mi jasno ali dolazimo do zaključka da je još najpametnije posebno kupovati HDD i kućište.

Po gotovim rješenjima proizvođači često vole brljat i dodavat neke fićurse koji kasnije samo rade probleme.
khm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na