Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.08.2023., 15:39   #68521
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
Dok mu nije nista ne diraj ,ili minjaj ulje i filter ranije od 10 tisuca i to je to neznam ili plati za ocistit dpr filter i turbo (to cu ja sad na svom 1.6ehdi 90km)ozraci izmjeni ulje u kocnicama,diskovi/plocice?ulje nalit u getribu...vjerojatno jesi sve vec ako pazis na pežola ipak smo mi svjesni i ugladeni vozaci :]
Je mrtav je taj forum vec duze a ovo za dijelove neznam ja uzmem u kreše ili impexa(na kraju narudzbe samo posaljem vin pa oni provjere jel sve ok)

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2023., 16:21   #68522
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Najradije ne bi nista dirao, ali isto ne bi da me izda jer cekam da nesto jeftino plasticno/gumeno/potrosno krepucne. To je trenutno family car, moram mu moci vjerovati Ne zelim od auta napraviti pacijenta, samo bih mu pruzio malo ljubavi jer ovisimo o njemu. Dok ne uleti sta bolje.

Amortizeri, opruge, uporista, sve to je promjenjeno prije nekoliko god.
Kocnice sad zavrsavam, komplet sve diskovi, pakne, kociona crijeva i tekucine. Prosle godine napravio komplet zadnje diskove, pakne, nove celjusti, sajle pa ce sad i to biti gotovo.

Ulje u getribi sam vec kupio, to ide na sljedecem servisu. Promjenio sam ga prije 45t km. Ulje i apsolutno sve filtere mijenjam na oko 10t km/1 god.

Mislim da su mi nosaci motora blizu za promjenu, zna lupati, cak i preko lezecih.

Zasad nisam imao problema oko dpf-a osim sto sam promjenio aditiv prije godinu-dvije. Nadam se da je taj dio ok, na dijagnostici ne primjecujem probleme.

Promjenio bih rado grijace, ocistio usisnu granu, egr, turbo i sl... Provjerio i promjenio eventualno maf, map, i sto sve ima u tom cijelom sustavu. Provjerio bih sva gumena crijeva. Promjenio bih onih par semeringa dole na motoru koji sline, ali to mozda bolje cekati sljedeci veliki servis.

Kvacilo mislim da je jos oke, tj ne primjecujem neke probleme.

Ono sto primjecujem je nesto veca potrosnja ovo ljeto i zimu naspram onoga na sto sam naviknuo. Ulje ne pije, razina stoji jednaka kroz cijelu godinu. Mozda malo smrducka na gorivo, ali ne dize se razina pa je to valjda ok.

Jbga ne znam ima li savjesnijeg vlasnika pezoa od nas

Do sad sam uzimao u impexa repromaterijal za mali servis, ali zadnju narudzbu + set za prednje kocnice sam uzeo ipak na kupiulje. Impex je za svaki artikl bio skuplji za x eura (sa ukljucenim popustom za bodove) i na kraju ustedio 30ak eura. Toliko me dodje pregled ovjesa i spur svake godine.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2023., 19:28   #68523
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Svoj Renault imam 15 godina. Za novi ne dam one novce a rabljeni u dobrom stanju koji nije iz uvoza je gotovo nemoguće naći. I feel your pain. Imam odlične mehaničare i bez njih auto ne bi tako dugo vozio. Ključna osoba je dobar mehaničar koji zna što i kada treba te eventualne mušice modela auta.

MAF i MAP se ne mijenjaju nego se redovno čiste osim ako nisu pokvareni. MAP obično traje koliko i auto. Postoji specijalizirani sprej za čišćenje (ja imam CRC) koji lakše skida čađu od brake cleanera, kontakt spreja i sl. Sa čišćenjem MAPa a pogotovo MAFa treba biti oprezan. Spreja se strpljivo kratkim mlazovima da se nešto ne ošteti. Dizli obično imaju MAF, a MAP bude kontrolni ako ga ima. To su ključni senzori na motoru. Čišćenje može potrajati dok se sve ne očisti ovisi kad je zadnji puta. EGR se također ne mijenja nego čisti. Nekad ga mehaničari ne vrate natrag kako treba pa tu curi jako vrući ispuh u motorni prostor. Tu treba paziti.

Kuplung je dobro promijeniti prije nego počne proklizavati ili prije nego počne biti full tvrd i loviti visoko. S njim je dobro i dvomaseni staviti novi. Dobar meho će znati procijeniti. Zbog lošeg zamašnjaka i lošeg kuplunga trpi getriba. Najčešće stradaju sinhroni. S kuplungom se mijenja i ulje u getribi jer je sve dolje i lako je usput staviti novo ulje.

Lupanje na ležećima mogu biti i nosači amortizera pogotovo ako su stavljeni neki loši zamjenski. Mogu biti i spone letve, kugle, krajnici, seleni... meni je to sve lupalo u nekom trenutku sve ove godine ali nikad nosači motora. Zbog nosača motora je motor jače vibrirao. Lupa kad je nosač skroz gotov i popucan. Dijelove ovjesa i nosače motora je u pravilu dobro uzimati original kod francuza jer su kvalitetni osim ako niste ti ili tvoj meho sigurni u ono što se stavlja na auto jer ti dijelovi često ne budu dobri od prvog dana. Kontroliraj nosače auspuha. Ako zbog ničeg drugoga zbog udobnosti i tišine u vožnji s manje vibracija.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2023., 19:32   #68524
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Imamo na forumu nekoga tko bi mi za Pežoa mogao na temelju broja sasije izvuci kataloske brojeve za odredjene dijelove? Ako ima, moze i na pm.
Jesi Zvao Miću ? Možda se predomislio pa sad radi i pežoe?

https://prnt.sc/OX6bKLRkar-l
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2023., 19:36   #68525
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
BTW: za dijelove i njihove kataloške brojeve pogledaj Catcar.info
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2023., 21:40   #68526
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Tnx za info, memoriram!

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
MAF i MAP se ne mijenjaju nego se redovno čiste osim ako nisu pokvareni
....
Noted!

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kuplung je dobro promijeniti prije nego počne proklizavati ili prije nego počne biti full tvrd i loviti visoko. S njim je dobro i dvomaseni staviti novi. Dobar meho će znati procijeniti. Zbog lošeg zamašnjaka i lošeg kuplunga trpi getriba. Najčešće stradaju sinhroni. S kuplungom se mijenja i ulje u getribi jer je sve dolje i lako je usput staviti novo ulje.
Kuplung je zadnjih 5 godina jednak, na tvrdju stranu naspram svih starih benzinaca koje sam vozio. Osjete se malo vibracije kada se nasloni noga na papucicu ako to sta znaci. Kada ga stisnem lovi negdje blize sredini nego vrhu. Pod rucnom ne osjetim da proklizava.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Lupanje na ležećima mogu biti i nosači amortizera pogotovo ako su stavljeni neki loši zamjenski. Mogu biti i spone letve, kugle, krajnici, seleni...
Ma to je dosta rijetko i cudno. Filing kada predjem preko lezeceg u brzini ili sa stisnutim kuplungom, svejedno, je kao da je nesto u motornom prostoru odvojeno ili labavo. Bas ruzan zvuk. Labava osovina, kotac, onako bas brrr.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kontroliraj nosače auspuha. Ako zbog ničeg drugoga zbog udobnosti i tišine u vožnji s manje vibracija.
Zadnji meho mi je na spomen vibracija oko auspuha zabio dva samonarezna vijka u prtljazni prostor izvodeci neke grunf metode. Zbog toga putnicima pozadi bruji kada je motor iznad 2200 okr. Zanimljivo, ja ispred nista od toga ne cujem. Horor!


Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Jesi Zvao Miću ? Možda se predomislio pa sad radi i pežoe?
Zbog mene je i stavio macku :P
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 06:58   #68527
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Jučer sam otišao u IT. Da ne bih imao ovakvih problema u budućnosti, odlučio sam cestarinu platiti karticom jer tada imam bankovni izvadak kao dokaz plaćanja.
Na izlasku s autoceste, naplatni automat mi nije htio prihvatiti Erste Visu pa sam morao upotrijebiti Revolut EC.
Na povratku sam ušao u traku gdje se ručno naplaćuje pa sam blagajniku dao naplatnu kartu i kreditnu. Iako je rekao da je naplaćeno, kasnije sam se ulogirao na Revolut account da to provjerim.
Sada ću d/l taj izvadak sa Revoluta i bakupirati ga na par mjesta. I tako svaki put kada budem išao u IT išao na autocestu. Nikad se ne zna.
Negdje sam pročitao da zastara za to djelo nastupa tek nakon 10g. jer se radi o državnoj firmi pa se neplaćanje tretira kao utaja poreza. Čuo sam se da se kazne kreću i do 80 EUR. A cestarina mi je bila 2,5 EUR u svakom smjeru.
Savjetovao bih i vama da napravite isto kao i ja.

EDIT: kad smo već kod Talijana. Pročitao sam ndavno da su HAC i ANSA (talijanski HAC) potpisali ugovor prema kojemu će Talijani moći koristiti svoj Telepass uređaj (tal. ENC) na HAC-ovim autocestama. Uputio sam upit HAC-u da li to znači da ćemo mi moći koristiti naš ENC na ANSA-inim autocestama. Po njihovom odgovoru, naravno da nećemo moći. Idiota koji je potpisao takav ugovor treba otpremiti na Zavod za zapošljavanje. Ali znamo da je to nemoguće očekivati u banana državi i uhljebničkoj firmi u kojoj je za zapošljavanje važnije biti podoban nego sposoban.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 13.08.2023. u 07:14.
coconut je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 07:13   #68528
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Kako je to moguce? Mislim kako su uspjeli tehnolgiju tako dobro implementirati da ako uzmemo u obzir sve karike u lancu je gubitak tako mali?

@CatKiller > bu kaj od odgovora na ovo? Kolko sam citao feedback na teslamotorsclub: 110W se navodi kao 80% efficiency, a 96-97% za 240v (24A).


https://www.youtube.com/watch?v=iLmIIe9N_aI

https://www.youtube.com/watch?v=Zpp0iQC5xxc


+ Sto je sa degradacijom baterije ako se samo brzo punjenje koristi?


https://www.youtube.com/watch?v=30qoC8qMRug

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 13.08.2023. u 08:22.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 07:33   #68529
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Jučer sam otišao u IT. Da ne bih imao ovakvih problema u budućnosti, odlučio sam cestarinu platiti karticom jer tada imam bankovni izvadak kao dokaz plaćanja.
Na izlasku s autoceste, naplatni automat mi nije htio prihvatiti Erste Visu pa sam morao upotrijebiti Revolut EC.
Na povratku sam ušao u traku gdje se ručno naplaćuje pa sam blagajniku dao naplatnu kartu i kreditnu. Iako je rekao da je naplaćeno, kasnije sam se ulogirao na Revolut account da to provjerim.
Sada ću d/l taj izvadak sa Revoluta i bakupirati ga na par mjesta. I tako svaki put kada budem išao u IT išao na autocestu. Nikad se ne zna.
Negdje sam pročitao da zastara za to djelo nastupa tek nakon 10g. jer se radi o državnoj firmi pa se neplaćanje tretira kao utaja poreza. Čuo sam se da se kazne kreću i do 80 EUR. A cestarina mi je bila 2,5 EUR u svakom smjeru.
Savjetovao bih i vama da napravite isto kao i ja.

EDIT: kad smo već kod Talijana. Pročitao sam ndavno da su HAC i ANSA (talijanski HAC) potpisali ugovor prema kojemu će Talijani moći koristiti svoj Telepass uređaj (tal. ENC) na HAC-ovim autocestama. Uputio sam upit HAC-u da li to znači da ćemo mi moći koristiti naš ENC na ANSA-inim autocestama. Po njihovom odgovoru, naravno da nećemo moći. Idiota koji je potpisao takav ugovor treba otpremiti na Zavod za zapošljavanje. Ali znamo da je to nemoguće očekivati u banana državi i uhljebničkoj firmi u kojoj je za zapošljavanje važnije biti podoban nego sposoban.
Telepass nije vlasnik talijanskih autocesta, vec su one vlasnistvo jako puno koncesionara.Telepass ne mozes korisiti na svim dionicama autocesta u hrvatskoj.Isto tako sa Telepassom u Italiji nema nikakvog popusta.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 08:18   #68530
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Da, i? Po čemu je to bitnije od informacije ljudima da bi mogli dobiti paprene kazne za 5-6g. jer 'nisu platili' cestarinu i kako to izbjeći?
Ni u HR nema HAC koncesiju na svim dionicama autoceste.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 10:37   #68531
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
@CatKiller > bu kaj od odgovora na ovo?

+ Sto je sa degradacijom baterije ako se samo brzo punjenje koristi?


https://www.youtube.com/watch?v=30qoC8qMRug
Kad se vratim s godišnjeg .

Čitam, ali ne odgovara mi se sve preko telefona.
Vjerujem da je za visoku učinkovitost zaslužan SiC Onboard Charger.

Fast Charging je prema našim internim statistikama odgovoran samo za 10% punjenja. Auti koji non-stop DC Fastchargaju su uglavnom oni s besplatnim Superchargerom, njima se isplati i potpuno uništiti bateriju nakon 250.000 km.

2021 Model 3 LR je imao Panasonic NCA koji nudi vrhunske performanse uz cijenu više degradacije. Današnja LG baterija (5L) je optimirana za veću robusnost.

Jesi odradio probnu vožnju?
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 16:20   #68532
R3nchi
Registered User
Moj komp
 
R3nchi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 406
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
1. Malo smiri strasti kod izrazavanja
2. Ako zelis veliki i prostran auto koji je izvana "normalne velicine" - SUV je krivi izbor - kod SUV klase ako zelis tu prostranost koju dobijes u karavanu vise klase (Superb/Passat) - moras ici na najvece SUV automobile - kao sto si i sam skuzio.
3. Skoda Kodiaq / VW Tuareg / Kia Sorento / Renault Koleos / Mercedes GLE
4. Kolko suskavaca?
Di ti i vidis ikakve strasti? Il si ti ovdje dezurni wokicar pa si outragean za druge jer sam napisao qurcev i smeće? Ne kuzim kakve sad karavane spominjes? pa se necu ni referirat na njih. Moja stara cx5 mi ima ok prostora, tiguan mi je isto poprilicno ok iznutra sto se tice prostranisti,i kako sam reko Kodiaq.. Mercovi i bmw/audi sam probo gledat al previse love.. 20.000e sam konto dat za auto .. Vani
R3nchi je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 18:09   #68533
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348