Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2020., 20:10   #1
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
HP Omen 15-dc0030nr problem kod paljenja

Pozdrav ekipa, imam problem s laptopom. Radi se o HP Omen 15-dc0030nr modelu.

I7-8750h
16gb ddr4 2666
Gtx 1060 6gb
FullHD IPS ekran
Američka backlight tipkovnica

Dakle laptop je kupljen u Americi. Korišten oko godinu dana. Prijašnji korisnik tvrdi da je problem bio punjač jer radi na američku struju. Meni to nema smisla. Punjač je 200w 19.5V 10.3A.

Uglavnom simptomi su slijedeći. Laptop pali, svijetli tipka paljenja. Nema slike. Ne radi backlight. Nekad ako zatiltam ekran upali se backlight na ekranu, ali i dalje nema slike. Ista stvar se događa ako spojim eksterni ekran, međutim isto kao što se na 15,6 ekrabu ponekad upali backlight, tako se na eksternom monitoru ponekad prikaže Omen logo ali signal nestane kada bi trebao bootati u windowse. Ako se malo zafrkavam, palim gasim, nakon 10-15 puta laptop će upaliti i normalno bootati. Kada upali, laptop radi normalno, heaven benchmark odvrti bez problema, prime95 45 minuta bez problema, Apex legends sat vremena gaminga sve radi najnormalnije. Ujutro pokušam upaliti opet normalno radi. Popodne krenem upaliti i neće nikako. Opet treba pokušavati pola sata i uspije upaliti. Kada upali sve radnje najnormalnije radi. I tako u krug.
Inače primijetio sam da je I7-8750h prevruć procesor pogotovo u gamingu. Prime95 ne prelazi 75 stupnjeva, ali u gamingu apexa temperatura se penje na 100. Napravio sam task scheduler da pali Throttlestop na bootu koja smanjuje boost frekvenciju na 3000mhz. To dosta pomaže za stabilizaciju temperature i ona je onda oko 90-95 stupnjeva u gamingu.

Od stvari koje sam probao su zamjena termalne paste na MX-4, update biosa, izvadio bateriju i držao tipku paljenja 60 sekundi da se isprazni kapacitet, drugi punjač, drugi disk sa svježom instalacijom.

Sve mi smrdi na grafičku, ali me buni da kada laptop uspije upaliti onda najnormalnije radi. Nema nikakvih artefakata, heaven benchmark daje 117 FPS-a. Apex gaming na 90-140 FPS-a.
Nemam drugi ram za testirati, ali mem test na ovom ramu ne prikazuje grešku. GPU i CPU su na ploči i nema zamjene.

Imate li kakvu ideju?
Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: Maiden. 12.03.2020. u 21:49.
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2020., 06:53   #2
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Grafa, tu i tamo moguće kad se malo zagrije radi normalno,dok opet ne pregrije ...


Probao bih reflowom,pećnicu nebi preporučio ...


Ili probati staviti drugi hard (ovisi o podacima),instalirati windowse na novo, i ne staviti driver od grafe,najvjerojatnije će biti slike,a grafu koristiti internu od proca ...


Otvaranje i čišćenje bih isto preporučio :-) nove paste,termalni padovi ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 13.03.2020. u 07:01.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.03.2020., 07:34   #3
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Maiden Pregled postova
...

Od stvari koje sam probao su zamjena termalne paste na MX-4, update biosa, izvadio bateriju i držao tipku paljenja 60 sekundi da se isprazni kapacitet, drugi punjač, drugi disk sa svježom instalacijom.
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
...
Ili probati staviti drugi hard (ovisi o podacima),instalirati windowse na novo, i ne staviti driver od grafe,najvjerojatnije će biti slike,a grafu koristiti internu od proca ...


Otvaranje i čišćenje bih isto preporučio :-) nove paste,termalni padovi ...
Nbdy32? Halo? Jel ja vidim drugačiji post od tebe?

@ Maiden: Uglavnom, daj si truda pa dostavi laptop na ovlašteni servis da naprave dijagnostiku. Oni mogu provrtit i drugi disk i RAM pa provjerit gdje je kvaka. Preskup je laptop da drndanje na slijepo po njemu.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 13.03.2020., 07:38   #4
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Kaj da velim, preskočio sam srednji dio :-)


Ali opet,da li si instalirao winbloze bez drivera od 1060,samo intelova grafa ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2020., 10:17   #5
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Neće vam tu driveri ništa riješiti, jer se komp ne upali 90% vremena ako sam dobro razumio. Vidi ako ima neki BIOS stariji kod kojeg nema tih problema, koji ujedno updatea i firmware od grafe.

Imao sam slučaj na kojem su majstori iz HP-a na Envyu 17 (i7 720qm, radeon 5850 mobility) u svrhu smanjenja temperatura od 3. BIOSa na stranici od njih 6 postavili krive idle klokove video memorije, i onda nakon instalacije drivera slika skače po ekranu. Kad povećaš klok za 0,3 Mhz cijela stvar radi normalno. Znači 4 verzije od njih ukupno 6 je radilo problem. Flešnuo 2. najstariji BIOS i sve šljaka, još i CPU boosta kako spada, uz posljedično malo veće temperature, što je bio razlog za sve ove njihove intervencije doduše. Svejedno, laptop u ovom scenariju s starim BIOSom barem radi kako je zamišljeno inicijalno prije nego što su počeli kemijati.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.

Zadnje izmijenjeno od: Frung. 13.03.2020. u 10:27.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2020., 17:58   #6
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
Pozdrav lege, hvala na preporukama.
Evo i danas laptop radio normalno, palio gasio 3 puta, 2-3 sata rada, potrošio 80% baterije. Za pola sata želio vama napisati dojmove, palim i puf opet isto. Gori lampa, slike nema. Tiltam ekran upali backlight.
Vezano za preporuke:
Bios na laptopu je bio original (bar mislim) i ja sam flashao na jedinu (zadnju) verziju dostupnu na službenoj stranici F10.
Da je do diska onda bi bez diska upalio ekran i dao poruku select bootable drive or no bootable drive found.
Što se tiče službenog servisa, jamstva nema, a popravak sigurno nije jeftin.

Gdje se mogu pronaći starije verzije biosa i da li to zaista može biti uzrok gore navedenome, nekako mi se to ne čini slučaj ovdje?!
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2020., 19:44   #7
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Jesi po serijskom provjerio jamstvo?
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2020., 20:00   #8
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
Da, isteklo.
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2020., 11:45   #9
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
Daljnjim testiranjem ustanovio sam da moje tiltanje nema nikakve veze s time da li će se backlight na ekranu upaliti ili ne.
Tražio sam bateriju biosa da resetiram CMOS, nisam znao da ovi laptopi imaju ugrađenu u bateriji uređaja. Izvadio sam bateriju komplet vanka i probao paliti, ista se stvar događa i bez baterije u uređaju, odnosno kada laptop radi samo na punjaču.
Kada budem imao dodatnih informacija napišem, još uvijek stojim otvoren za prijedloge. Hvala!
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2020., 12:31   #10
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Ima li kakve razlike ukoliko laptop radi isključivo na bateriji, znači bez struje uštekane? Da eliminiramo punjač kompletno kao razlog.

Probati posebno svaki stick memorije u svakom slotu?
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2020., 13:09   #11
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
Ima samo jedan keks od 16gb. Probao sam ga u oba slota, nema razlike.
Problem se dogodi i na punjači i na bateriji.
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 09:47   #12
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Neispravna ti je grafička kartica 90%.
Laptop ti radi dok je topao, i kada ga pališ dok je još topao.
Pusti da se dobro ohladi 2-3 sata i nećeš ga opet moći upaliti.
Punjač za 'američku struju' nema nikakve veze jer je to SMPS tip koji prima ulazni napon od 110 - 230 V. Pogledaj šta piše za input na punjaču i vidjet ćeš 110 - 230.
Ta priča s različitim ulaznim naponom je igrala prije 20 godina kada nisu postojali SMPS nego je ulazni trafo bio kvrga od 2 kg prilagođena samo jednom ulaznom naponu.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 18:35   #13
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
I meni baca na grafičku ali neke stvari ne drže vodu. Evo kako si i sam rekao kad se grafa zagrije radi i onda dok je god topla laptop će paliti. To je logika za kojom se i ja vodim, ali u ovom slučaju to nije tako. Naime kad uspijem upaliti laptop on normalno radi, kako kažem fullHD gaming, itd.. Ugasim ga uvečer, ujutro prije posla pokušam upaliti, dobrih 7 sati nakon rada. Laptop normalno pali. Tada na njemu žena uglavnom surfa možda sat vremena, dakle idle temperature. Oko 14 sati ga pokuša ponovno upaliti, lampa svijetli, na ekranu ništa...

Inače na punjaču stoji 100-240V 3A.
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 18:51   #14
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,538
Pošto laptop nije još nikako za baciti, daj nekome da pogleda tko stvarni zna što radi, npr. Alvinu
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 18:56   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Kad mu šune ima spoj koji treba i upali se, a ako nema možeš ga brenerom paliti.
Nema tu neke pomoći osim ako će netko odraditi cpu / chipset reball - ing,
ovako na daljinu rekao bih da se o tome radi.
Ni prvi ni zadnji lap kojem se to dešava od kada su prešli na kenjavi zeleni lem + kuglice ...

E sad, pitanje je dali trošiti nofčiće da to netko profesionalno odradi (u nadi da to rješava problem) ili rasčepušati u djelove i nabaviti drugi lap ?
To be or not to be
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 19:49   #16
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Ma jednom kad kresne nemoj ga gasit i bok, makni sleep, nek broji električne ofce
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 09:41   #17
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
imao sam sličan problem na lenovo laptopu sa gtx960m, ali on je imao i integriranu grafiku od intela aktivnu, pa bi se bez problema dizao sa njom, ali nebi mogao pokrenut nvidija grafu, bio bi žuti uskličnik u device manageru i error. Nakon restarta bi proradila i nvidija. Problem bi se samo pri cold bootu pojavljivao nakon višesatnog stajanja ugašenog laptopa. Na kraju su mi matičnu mjenjali(2 puta u 2godine radi istog problema) i to je rješilo problem.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 17:53   #18
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
Ma da stvar je jasna, sve sam pokušao, to je ploča/grafa/cpu. Treba napraviti reballing i to je to. Ima li koji kolega da se bavi s tim stvarima, da ima kvalitetnu stanicu i da je već nekome uspješno radio?
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 18:39   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Gore su ti kolege već rekle, kontaktiraj kolegu Alvina,
pa vidi jeli može / hoće / kada / kako ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 19:33   #20
Maiden
Premium
Moj komp
 
Maiden's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: dbk croatia
Postovi: 23
Hvala kolega, poslao sam poruku kolegi Alvinu, jedino me brine što je posljednji put bio online 18.10.2019.
Još jednom hvala svima na pomoći.
Maiden je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 21:21   #21
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,538
Možeš mu se javiti direktno na mail:

http://www.itelektronika.com
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na