Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.05.2015., 12:54   #1
RascaL
Premium
Moj komp
 
RascaL's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 385
Kako formirati cijenu web dizajnerskih usluga kao freelancer?

Susreo sam se sa dotičnim pitanjem nakon već obavljenog posla. S obzirom da se time inače ne bavim 2000kn za sajt (sa 9 stranica) i dizajn logotipa se činilo prihvatljivo.

Ali, budući da će sajt zahtjevati punjenje sadržajem na mjesečnoj bazi, klijent me zamolio da formiram cjenik daljnjih usluga. Google nije bio od neke koristi (uglavnom su predložene cijene jednokratnih usluga), stoga sam primoran pitati za savjet.

Preostali dio posla uključuje stavljanje fotografija i video sadržaja, implementaciju tražilice, moguće kreiranje dodatnih stranica/linkova za navedeni sadržaj, engl. verziju stranice, seo itd.

Bilokakvi savjeti su dobrodošli.
RascaL je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 13:04   #2
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Pa valjda znas koliko cijenis radni sat svoga vremena, i koliko ti vremena treba za predmetne zadatke.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2015., 13:07   #3
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa tak sam nešto i ja htio napisati... ili bubneš per-intervencija neka cijena minus tipa 20% bikoz dugotrajna suradnja ili potpišete ugovor o "održavanju" i mjesečno dobivaš fixnu lovu.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 13:40   #4
RascaL
Premium
Moj komp
 
RascaL's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 385
Vremenski nemam ideje koliko će mi trebat. Za prvi dio sam mislio da će bit 2-3 tjedna pa sam sve dovršio u 4 dana. Iz tog razloga sam mislio da bi bilo bolje definirat fiksnu cijenu za svaki dio, a po netu i vidim samo fiksne tipa 100kn za svaku novu stranicu + sadržaj zasebno ili verzija na stranom jeziku 40% cijene izvorne stranice. Po uzoru na to tražim neku referencu koja će imati detaljnije razložene segmente, ali na takav izvor još nisam naišao.
RascaL je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 14:27   #5
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Mozda ti je najpametnije definirati satnicu, i ovisno o radnim satim naplatiti posao. Na taj nacin ce procjena biti preciznija.

Ako ces ici na mjesecni pausal za odrzavanje onda u tom definiraj koliko se radnih sati podrazumijeva itd. tako da ne ispadne da radis za kikiriki ogroman dio posla
Cuky je online   Reply With Quote
Staro 16.05.2015., 19:40   #6
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Ne kompliciraj i definiraj si koliko tvoj rad vrijedi po satu. Na veće količine daš popust i
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 09:52   #7
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Ja ne bih definirao po satu. Definiraj po poslu. Morat ces sam definirati cijenu jer nitko ne zna koliko ti cijenis svoj rad
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 14:15   #8
RascaL
Premium
Moj komp
 
RascaL's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 385
Jedan dio je fiksno definiran zasad. Ostatak ovisi o količini budući da se još ne zna kompletan obujam arhive. Ako uzmem u obzir da sam na faksu radio gomile kompliciranijih stvari za ništa, procjena vrijednosti vlastitog rada je zahtjevan zadatak.
RascaL je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 14:16   #9
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
definiraj si fiksnu cijenu za projekt + mj. cijenu za održavanje.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 14:53   #10
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Ispod 200kn po satu ne ideš.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.05.2015., 17:31   #11
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,872
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Ispod 200kn po satu ne ideš.
Čisto informativno, odakle ti ta cifra?
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 18:27   #12
zeleee
Registered User
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Ispod 200kn po satu ne ideš.
pa neka bolje naplaćuje po onom što radi, ako je to samo postavljanje slika, teksta, videa, neka stavi neku normalniju cijenu, dok tipa za nekakve programske izmjene, i općenito nekakvo programiranje viša, pod niža mislim 50 viša 150.. (satnica kod stalnog radnog vremena prosječnih web i app programera je 50 kn, ti možeš naplatit sigurno tih 150)

ps, isto tako ovisi o kojem jeziku se radi i kvaliteti stranice, nije isto jel se piše sve nanovo ili se koristi wordpress..
zeleee je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 19:56   #13
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor RascaL Pregled postova
Jedan dio je fiksno definiran zasad. Ostatak ovisi o količini budući da se još ne zna kompletan obujam arhive. Ako uzmem u obzir da sam na faksu radio gomile kompliciranijih stvari za ništa, procjena vrijednosti vlastitog rada je zahtjevan zadatak.
Naplacivat na sat je problem jer je upitno koliko tebi treba vremena za nesto. Nekome 20 sati nekome 40. Razlika u cijeni bude ogromna. Definiraj cijenu po prosjecnoj cijen izrade weba. Ako je kvalitetna stranica i ako radis sam sve sta treba umjesto popularnih templatea, mislim da ispod 2000kn nema izrade,kao freelancer. Akonje jako kvalitetna nece nitko niti ispod 5000. Firme znaju uzet 20000kn ako zelis nekakav web shop s razlicitim pluginovima.Odrzavanje je nesto drugo ovisno o obujmu posla. Ne mozes covjeku uzet neznan koju cifru radi 5 slika. Ali trebas cijeniti svoj rad,jer i i ostali onda cijene tvoj rad. Ako si kvalitetan naravno.
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 21:44   #14
RascaL
Premium
Moj komp
 
RascaL's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 385
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Ispod 200kn po satu ne ideš.
Ovo čak i ima smisla za određene stvari. Mogao bih to predložit za neke buduće izmjene ili popunjavanje sadržajem.

Citiraj:
Autor zeleee Pregled postova
pa neka bolje naplaćuje po onom što radi, ako je to samo postavljanje slika, teksta, videa, neka stavi neku normalniju cijenu, dok tipa za nekakve programske izmjene, i općenito nekakvo programiranje viša, pod niža mislim 50 viša 150.. (satnica kod stalnog radnog vremena prosječnih web i app programera je 50 kn, ti možeš naplatit sigurno tih 150)

ps, isto tako ovisi o kojem jeziku se radi i kvaliteti stranice, nije isto jel se piše sve nanovo ili se koristi wordpress..
Hvala na savjetu, moglo bi biti od koristi uskoro. Sajt ima HTML, CSS, PHP i JavaScript elemente. Nisam koristio nikakav template jer nisam ni radio ništa slično ranije.

Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Naplacivat na sat je problem jer je upitno koliko tebi treba vremena za nesto. Nekome 20 sati nekome 40. Razlika u cijeni bude ogromna. Definiraj cijenu po prosjecnoj cijen izrade weba. Ako je kvalitetna stranica i ako radis sam sve sta treba umjesto popularnih templatea, mislim da ispod 2000kn nema izrade,kao freelancer. Akonje jako kvalitetna nece nitko niti ispod 5000. Firme znaju uzet 20000kn ako zelis nekakav web shop s razlicitim pluginovima.Odrzavanje je nesto drugo ovisno o obujmu posla. Ne mozes covjeku uzet neznan koju cifru radi 5 slika. Ali trebas cijeniti svoj rad,jer i i ostali onda cijene tvoj rad. Ako si kvalitetan naravno.
Upravo iz tog razloga sam i bio u nedoumici. Fiksna cijena je za dosadašne radove ispala korektna po svemu sudeći. Template nisam koristio (jer nisam ni znao da postoje "popularni"), a nisam niti neke ranije radove mogao kopirati jer je ovo prvi. Kao što sam već naveo, sajt sadrži HTML, CSS, PHP i JavaScript koji su rezultat mojeg eksperimentiranja. Na par dijelova još ima prostora za doradu animacija, ali budući da klijent nije specificirao da li je kompleksnost od neke važnosti nisam dodatno gubio vrijeme.

Što se tiče održavanja, taj dio još nisam definirao. S obzirom da se radi o arhivi filmske umjetnosti pretpostavljam da klijent raspolaže terabajtima podataka stoga će formiranje cjenika za ovaj dio (po jednom unosu) biti još kompliciranije od prethodnih.
RascaL je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2015., 19:41   #15
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor sinisa1989 Pregled postova
Čisto informativno, odakle ti ta cifra?
Iz godina iskustva i cjenika javnobilježničkih usluga. Mislim, ako ti neki mulac može naplatit 200 kn samo zato kaj ti je opalio žig na papir, onda i ti možeš naplatiti barem toliko za svoj konkretan rad i znanje.

Osim toga, 150 kn ti zaračuna tip koji ti dođe počistiti klimu, a treba mu pola sata. O ostalim majstorima koji ti popravljaju stvari po sistemu "koliko dijelovi, toliko ruke" bolje da i ne počinjem. Da mi informatičari držimo do sebe i naplaćujemo barem po "koliko dijelovi, pola ruke" bilo bi nam puno bolje, a i više bi nas se cijenilo. Jer ljudi te cijene ponajviše onoliko koliko cijeniš sam sebe.


EDIT: Jubilarni tisućiti post!!!1oneeleven
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2015., 19:55   #16
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Iz godina iskustva i cjenika javnobilježničkih usluga. Mislim, ako ti neki mulac može naplatit 200 kn samo zato kaj ti je opalio žig na papir, onda i ti možeš naplatiti barem toliko za svoj konkretan rad i znanje.
Pa opali ti zig ako mozes. Oh, da, cekaj, ne mozes. Onda plati.

Citiraj:
Osim toga, 150 kn ti zaračuna tip koji ti dođe počistiti klimu, a treba mu pola sata.
Opet isto, ocisti je sam ako znas i mislis da je lako. Tko ne zna i nije mu lako, plati 150 kn.

Citiraj:
Da mi informatičari držimo do sebe i naplaćujemo barem po "koliko dijelovi, pola ruke" bilo bi nam puno bolje, a i više bi nas se cijenilo. Jer ljudi te cijene ponajviše onoliko koliko cijeniš sam sebe.
Netko tko se predstavlja kao "informaticar" obicno nema dovoljnog znanja da bude placen uopce.

Sto se tice razno raznih web skalamerija i placanja istih, nazalost, trziste je opcenito razvodnjeno. Istini za volju, dobit ces u jako velikom broju slucajeva bolju (ali ajde, sigurno istu) kvalitetu usluge u Indiji, Bangladesu, Pakistanu i Kini za maksimalno $10 po satu. A i to sam mozda rekao puno za ovakve jednostavnije stvari. 200 kn ces dobiti za sat ozbiljnog programiranja, recimo. Urediti sliku i objaviti je na nekom CMS-u i srediti kakav CSS ne vrijedi 200 kn, cak niti u Hrvatistanu.

Koliko covjek moze izvuci novaca je stvar njegove bolje procjene. Ali da uleti nekome sa 200 kn po satu bez da ima jebacke reference je deal breaker. A ocito nema jebacke reference cim pita ovakve stvari po forumu.

Sto zelim reci - nemoj odmagati covjeku nekakvim utopistickim hirovima jer ga potencijalno mozes navesti na jako lose i krivo razmisljanje. Nitko ne kaze da mora raditi za espresso po satu, ali isto tako, treba biti vrlo realan, pogotovo sada kada ni narucitelji nisu nesto pretjerano izdasni u novcu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2015., 20:11   #17
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Napravi si ti web-stranicu ako možeš sam. Oh, da - ne možeš. Fuck you, pay me.
Sam si sklopi kompove, server i digni AD. Oh, da - ne možeš. Fuck you, pay me.

"Informatičar" kao pojam koji obuhvaća ljude iz cijelog spektra IT djelatnosti, a ne "susjedov mali preko puta". Mislio sam je to jasno razumljivo.
Ako je tebi 200 kn za svoje slobodno vrijeme u kojemu koristiš svoje znanje i iskustvo kako bi omogućio nekome da si zaradi novac samo "utopistički hir", možda bi bilo bolje da poslušaš svoj savjet meni.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2015., 20:18   #18
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Ja pričam iz perspektive kupca. Pristati nešto platiti po čovjek/satima bi osobno samo ako nemam apsolutno drugog izbora.

Kada se dogovoriš plaćati po satu, onda često krenu priče kako je to teže nego što se predvidjelo, nije to X predviđenih sati nego X*2 sada i slično.

I slažem se sa Bubbom, da nešto naplaćuješ cca 30€/sat moraš imati i nešto da stoji iza tebe osim obećanja.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na