Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.01.2017., 20:21   #31
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Nemoze sea ma bas sve prebaciti u "car analogy" pa tako ni ovaj primjer nije dobar.
Ok, da li bi bolji primjer bio ovaj: uzmeš kredit na 5 godina. Banka se nakon dvije godine predomisli i traži ostatak glavnice odmah?

Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
..
Sto hocu reci je da treba dobro procitati detlja ugovora jer oni to rade u svoju korist a ne u korist stedise/klijenta i na sve su "mislili" pa zato i ugovor za stednju ima 5-10 stranica sitno pisano sa fontom 6 px .
Ovo je najbitnije, naravno da banka radi za sebe i za lovu, ništa drugo ne postoji. Svaku uslugu moraš platit, banka ne smije ić u minus, i ogradit će se od toga na svaki mogući način. Da su banda, to da.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2018., 13:38   #32
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,208
Ima li tko informaciju kako i da li je uopće moguće ulagati u strane investicijske fondove?
Recimo Erste dionički u Austriji ima puo bolji prinos nego ovaj kod nas itd.

Usput kada smo kod toga, kam s ~2000kn mjesečno?
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2018., 13:55   #33
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,443
Čarapu, za penziju
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2018., 14:20   #34
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
U čarapu nikako.

Što se ulaganja u strane fondove tiče - mislim da i kod nas imaš dobar izbor - samo vidi kakva ti izloženost paše(BRICS, EU, regija, US).

Sa viškom para - ne znam. Možda 5K godišnje u 3. stup, ostatak rasprši kao odgovara tvojim planovima. Ako planiraš dugoročno, XAU i XAG ovih dana testiraju support.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2018., 14:52   #35
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ja ću kad se vratim doma potpisat policu životnog na 30 godina + osig od ozljeda i bolesti. Ta polica će služit da si podebljam penziju jednog dana ili da ne riknem za đabe, ak ništa da netko drugi ima koristi od mene .
U fondove također planiram uložiti al nekad uskoro.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2018., 15:08   #36
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Ma ovo za 3. stup čisto radi 750 kuna od države.

I još uloviti neku akciju pa ući kad ulazna naknada zanemariva.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2018., 16:12   #37
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Ma ovo za 3. stup čisto radi 750 kuna od države.

I još uloviti neku akciju pa ući kad ulazna naknada zanemariva.
S time da treba racunati na mogucnost da drzava (opet) smanji ili cak i ukine poticaje jednog dana. Zapravo, to nije mogucnost nego sigurna stvar, pitanje je vremena.
A tada, od prinosa fonda neces imati nista jer su mizerija. Povrh toga imas naknade koje pojedu dio.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2018., 16:43   #38
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Ma ovo za 3. stup čisto radi 750 kuna od države.

I još uloviti neku akciju pa ući kad ulazna naknada zanemariva.
A sta ces sa izlaznom naknadom od 10% na ukupnu cifru na racunu ? Ista ne smije u 50-toj godini zivota preci 50.000,00kn jer onda isplata ide iskljucivo preko zavoda za mirovinsko osiguranje.

Samo za izlaznu naknadu trebas primati poticaj minimalno 7 godina...

Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
S time da treba racunati na mogucnost da drzava (opet) smanji ili cak i ukine poticaje jednog dana.
Cak i ako na stranu stavimo poticaje a drzimo se realnog prinosa 4-6% valja dobro izracunati koliko ce biti ustedjeno, koliki je prinos i onda - izlazna naknada.

Ono najbitnije u cjeloj prici je to da 99% tih fondova ulaze 99% love u drzavne obveznice, u konacnici das pare fondu koji da pare drzavi a drzava jamci isplatu fondu tj. vama kada se ispuni prvi uvjet od 50 godina.

Koliko mora covjek biti lud pa misliti da ce tih para biti ako nece biti para za redovite isplate iz 1 i 2 stupa ?
Drzava je osmislila fondove cisto da dodje do love koja svrbi one koji je imaju viska... fondovi "upravljanje" naplacuju naknadama i taj poticaj je realno pojeden ako nije neki vremenski rok debelo preko 10 godina...

Tko je vec hrabar na taj nacin poslovati s drzavom koja je danas slucajna a sutra je mozda nece biti neka direktno preko burze kupi obveznice jer prinos je isti, fond je tu samo da skuplja pare u ime drzave i naplacuje se od tih istih para.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 08:45   #39
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Ja se nešto zezam s fondovima, ali to je za razonodu i ono, novac koji mi je viška. Uplaćujem 1 i 2 stup i više nedam državi lipe. Većinu novca držim na računu i ako bude nekog s... uvijek ga mogu dići. Te neke fore sa osiguranjima itd.... ne znam, ne vjerujem ništa, znači odvajaš 40 godina lovu i onda ti kažu sorry itd... ili možeš dignuti samo 20% svojeg novca koji si uštedio, ostalo na rate i onda krepaš za koju godinu i bok.

Moj stari recimo brije na to i on slijepo vjeruje da se to isplati, ima par tih šednji i osiguranja i sl.

Za tu razliku realno, ajde optimistično 10-15% više koje eventualno imaš u odnosu držanja na računu, rizik je ogroman.

Osobno volim imati novce pri ruci da znam da ih danas maltene mogu imati ako poželim.
Uostalom, ako radiš do 65 godine, u 55. kad si stari konj i neda ti se vozit dobar auto ili cugati svaki vikend itd.. kreneš stavljati, primjer radi 1500 kn mjesečno na stranu, to ti je 18k x10 godina ti je 180k kn, plus još neka mala mirovina i osiguran si koliko toliko.
Lijepo je to sve, poticaji, prinosi itd., no do para ćeš teško kasnije doći.
Ok, može se oročiti itd ali ti je mizerija od kamate tak da se ne isplati, po meni barem.
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 09:23   #40
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
S time da treba racunati na mogucnost da drzava (opet) smanji ili cak i ukine poticaje jednog dana. Zapravo, to nije mogucnost nego sigurna stvar, pitanje je vremena.
A tada, od prinosa fonda neces imati nista jer su mizerija. Povrh toga imas naknade koje pojedu dio.
Naravno, ali dok traje - zasto ne iskoristiti?

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
A sta ces sa izlaznom naknadom od 10% na ukupnu cifru na racunu ? Ista ne smije u 50-toj godini zivota preci 50.000,00kn jer onda isplata ide iskljucivo preko zavoda za mirovinsko osiguranje.

Samo za izlaznu naknadu trebas primati poticaj minimalno 7 godina...
Da, izlazna naknada je velika, ali ako se imovina u 3. stupu koristi za ono sto je prvotni cilj te stednje (dodatna mirovinska primanja) onda naknade nema. Naravno onda imas naknade za isplatu mirovine, ali to imas i sa klasicnom mirovinom.

Ne vidim alternativu za pasivno ulaganje odnosno ekvivalent stavljanju novca u carapu (osim mozda metala)

Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
...
I ja se nesto malo igram s fonodovima - ok rizik je veci, ali do novca mozes u roku para dana bez ikakvih penala.

Orocenja danas jedva pokriju stopu inflacije

S danasnjim napretkom pitanje je hocemo li biti relevantni na trzistu rada za 30 godina, tako da mi onaj pocetak stednje s 55 bas i ne drzi vodu.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 10:24   #41
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Zato učiš svaki dan i prilagođavaš se. Definicija inteligencije je mogućnost snalaženja u novim situacijama. Neće to biti preko noći i ako do toga dođe, biti će vremena da se čovjek snađe ( tko želi ). Imaš mirovinu koja ti je sigurna ( samo je visina pitanje ), ako nije izbija revolucija a to nitko neće dopustiti.

Ne treba biti rastrošan i raspikuća, no meni je osobno bitno da koliko toliko uživam dok sam mlad a kad sam star ionako mi se neće dati ništa.
Da u mladost štediš da bi imao u starosti, apsulutno da do neke mjere, no opet ako moram birati radije ću voziti dobar auto, putovati itd. kad sam mlad nego da mogu kad sam star. Ali to svatko ima svoje jel
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 10:54   #42
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Svakako treba ulagati i u sebe i svoje znanje, no ne znamo koje ce tehnologije biti aktualne za 5 godina, a kamo za neki veci period. Snaci cemo se - samo je pitanje, hoce li nam uvjeti biti zadovoljavajuci.

Ako imam viska novaca - bolje da jedan dio ciljano ustedim i to nacin da ne mogu do toga nekoliko desetljeca
I za to mislim da je je ok godisnje staviti 5K u treci stup.

E da, znas li mozda ima li jos neka banka osim HPB-a koja uz ulaganje u fondove daje vecu kamtnu stupu na orocenja?
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11

Zadnje izmijenjeno od: akoj. 23.07.2018. u 10:59.
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 11:48   #43
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Ako imam viska novaca - bolje da jedan dio ciljano ustedim i to nacin da ne mogu do toga nekoliko desetljeca
I za to mislim da je je ok godisnje staviti 5K u treci stup.
E da, znas li mozda ima li jos neka banka osim HPB-a koja uz ulaganje u fondove daje vecu kamtnu stupu na orocenja?
Da, ali što kada kažu "sorry propalo" kao Ljubljanska banka pa ako dobiješ spor, dobiješ za 20 godina?
Ovako ti je novac uvijek pri ruci i digneš ga isti dan. Ne vjerujem nikome ništa, za 40 godina propadne Rimsko Carstvo kako ne bi fond.

Benefiti 3. stupa su ok i to sve stoji, ali reci ti meni tko ti garantira tu lovu za par desetljeća? Nitko.

Za banku ovo ne znam, ja sam u Zabi i samo koristim zaba invest preko mbankinga i tu ulažem, povlačim lovu itd.

Imam i osobnog bankara pa, kad mi nešto nije jasno, samo odem i popričam
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 12:51   #44
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Ne vidim alternativu za pasivno ulaganje odnosno ekvivalent stavljanju novca u carapu
Gle, financijski proizvodi nisu izmisljeni i ponudjeni na trzistu da bi sirje mase imale realnu korist od istih.
To je obicna industrija koja "vrti" lovu ali sve svoje troskove tog posla naplacuje od dobiti.
Naravno da moraju napraviti nekakvu dobit jer sami sebe isplacuju no isplatiti ce sebe i ako nema realne dobiti. Apsolutno sav rizik ostaje na ulagacu.

Novac "u carapi" je realno veca mogucnost i sigurnost u slucaju prilike kakvog aktivnog ulaganja jer je instatno dostupan odmah.
Nije preporucljivo ni neku vecu kolicinu novca drzati na tekucem jer danas je banka tu a sutra su vrata zatvorena...
Znaci alternativa pasivnom ulaganju je cuvanje sredstava za bilo koje moguce aktivno ulaganje novca gdje takvim ulaganjem i svojim radom dizes vrijednost pocetnog kapitala.

Sto se tice cuvanja kune vs euro za sada uopce nema potrebe gubiti lovu na tecajnoj razlici jer je kuna cvrsto vezana uz euro no kako se ocekuje ipak
prelazak na euro i postoji velika mogucnost poskupljenja zbog "zaokruzivanja" cijena itd... moze se ganjati kupovina eura ljeti ili kada je kuna dosta jaka naspram eura.

Naravno ako neces vrtiti, kopati, istrazivati i gledati u sta ces aktivno uloziti novac kojeg skupljas neki vremenski period a
ocekujes da netko drugi za tebe zaradi nesto sa tvojim novcem onda treba biti spreman i to platiti i moliti se zaradi ili moliti se
da se ne desi neki novi Agrokor u kojem mirovinski fondovi ili bilo koji vulgaris fond nema svojih udjela u vrijednosnim zapisima itd...

Aktivnim ulaganjem i svojim radom oko istoga odgovoran si i ovisis o samom sebi. Ljudi imaju neki visak love i onda ocekuju da se to za xy godina podupla dok sjede u fotelji i racunaju prinos

Odes na rijeku i bacas mrvice srota u vodu na isto mjesto tjedan dana... riba ce se skupit ko blesava ali neke ce i nahebat u vidu rucka i vecere, ostale ce profitirati uz rizik da nahebu....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 13:20   #45
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,443
Zato sam ja i rekao odmah “u carapu”

Prosla su vremena orocivanja, s tim mos kupit orbit zvake danas, a nekad se fino od toga dobivalo

A bilo kakvi fondovi koji imaju iole veze s ovom drzavom su valjda rizicniji nego da igram kladionicu na nogometne utakmice

Ako imate brdo love kupite eure sad, nema nis pametnije od toga atm
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 16:43   #46
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Uplati u eurski obveznički fond, zarada i na eur i na nekoj kamatici. Novac dostupan kroz 1 dan.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 21:06   #47
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
burmuz, stari ti je daleko od sljepca. Životna osiguranja su najbolja i najsigurnija dugoročna ulaganja za prosječnog čovjeka. U hr su kamate u bankama za oročenu štednju toliko male da dobiješ za zvake kako kolega kaže. Fondovi su rizični i nitko nema toliko znanja da može garantirat veliki profit, pogotvo prosječan čovjek.

Ja osobno ne vjerujem državi apsolutno apsolutno apsolutno ništa. Trenutno pokušavaju spojit drugi stup s prvim kako bi imali za isplate penzija.. ne vidim kako će se stvari poboljšati jer kad se umirovljenicima krade.. to je zaista znak propasti.

Odlučio sam se na životno osiguranje jer time sam siguran da ću pod stare dane imat nešto novaca (štednja), istovremeno sam osiguran i na ozljede i bolesti. Postoje razni programi i treba ciljano tražiti što Vam najviše odgovara.

Živimo u vremenu gdje su rizici od kroničnih bolesti sve učestaliji, ljudi preko noći ostaju bez posla i imovine tako da ovaj oblik štednje predstavlja sigurnost u najgorim mogućim situacijama.

Problem kod većine ljudi je izdvajati 100, 200, 300, 500 ili više kn mjesečno na 10, 20+ godina. Drugi problem je što bi svi htjeli zaraditi preko noći. Treći je što se ljudi čude kada prije ugovorenog roka žele povući novac te dobiju manju kamatu.

Također postoje police za djecu što je također odličan oblik ulaganja. 20 goidna nakon rođenja djeteta, nemaš brige ako odluči upisati fax u drugom gradu ili državi, imaš neku podlogu za plaćanje stanarine školarine i drugih troškova.

Također postoje osig. kuće gdje godišnje dođeš na 'tehnički/preventivni pregled', za neke stvari nakon svakih par godina, te Vam mogu otkriti rizik na određene bolesti ili razvoj samih bolesti u ranoj fazi te ih spriječiti.

Za mene su osiguranja win-win. Jer si osiguran zdravstveno i materijalno, a u najgorem slučaju osigurana Vam je obitelj u slučaju Vaše smrti.

Naravno, treba gledati i na kratkoročna ulaganja, poput fondova, ali isto tako ne treba očekivati brda i doline od njih.

edit: sry ako je ovo OT, ali skrećem pažnju i na druge vrste ulaganja/štednje

Zadnje izmijenjeno od: domina. 23.07.2018. u 21:13.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 21:13   #48
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,527
a ja se nebi slozio da tim zivotnim osiguranjima
lešinari kao i svi ostali u toj branši
kad treba plačat, samo daj daj .. sve ti budemo dali ako budeš trebao
E kad ti zatrebas nešto od njih, onda ti počinje veselje
Moja majka plačala 15g zivotno osiguranje
Slomila ruku, rekli joj .. imate osigurano dobit cete nesto
dobila šipak
otkazala osiguranje, povrat dobila mnogo manje nego li je platila
Da sad ne idem u detalje.. uglavnom bolje da si je stavljala u čarapu.. tako je ispalo
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2018., 21:22   #49
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Nije plaćala policu za ozljede, a očekivala je da će dobit očito desetke tisuća kuna za prijelom. Ako je zbog toga prekinula policu... hmm očito nije znala ni šta si uplaćuje niti što je to uopće. Šteta za prekid, mogla je imat finu kamatu.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 00:16   #50
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,208
Pa ako uzmeš neki sigurniji obvezički fond mislim da nemaš nekog problema i rizika - evo pogledaj 2 naša najjača, nisu išli u minus niti za vrijeme svjetske krize, niti za Agrokora.




Ako uzmeš da je prinos prosječno 6%, ako uplaćuješ 417kn bez poticaja, na kraju si na uplaćenih 100.000kn dobio 184.000 - minus 18.500 naknade za isplatu i na startu onih 1.200kn upisnine. Zaradio si 64.000kn
U slučaju da cijelo vrijeme dobivaš 15% poticaja, ispada da na uloženih 100.000kn dobivaš 211.000 minus 21.000kn naknade za isplati i minus 1.200kn upisnine. Zaradio si 89.000
Znam da nije u kunu točno i da se ovih 1200kn oduzima na početku tako da kamate idu na manju cifru cijelo vrijeme pa je manja zarada, ali...
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 05:43   #51
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
na fondove gledam kao kratkoročno ulaganja da novac ne stoji na računu bezveze 'ne aktivan. samo to je lutrija i znanstvena fantastika
tko može nek ulozi svugdje po malo
domina je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 08:19   #52
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor Srdan Pregled postova
Pa ako uzmeš neki sigurniji obvezički fond mislim da nemaš nekog problema i rizika - evo pogledaj 2 naša najjača, nisu išli u minus niti za vrijeme svjetske krize, niti za Agrokora.
Ako uzmeš da je prinos prosječno 6%, ako uplaćuješ 417kn bez poticaja, na kraju si na uplaćenih 100.000kn dobio 184.000 - minus 18.500 naknade za isplatu i na startu onih 1.200kn upisnine. Zaradio si 64.000kn
U slučaju da cijelo vrijeme dobivaš 15% poticaja, ispada da na uloženih 100.000kn dobivaš 211.000 minus 21.000kn naknade za isplati i minus 1.200kn upisnine. Zaradio si 89.000
Znam da nije u kunu točno i da se ovih 1200kn oduzima na početku tako da kamate idu na manju cifru cijelo vrijeme pa je manja zarada, ali...
Možeš li dići puni iznos sredstava odjednom kada poželiš? Ako možeš, super i isplati se. Ako ne, onda ti "imaš" ali nemaš zapravo
Koliko ja znam, ovo s poticajima je fora III. mirovinski stup i tu možeš dići samo 20% iznosa a sve ostalo na rate. Ako se gleda da se to može dići poslije 50 godine ( tako nekako )onda sutra otegneš papke i nikome ništa. Možda griješim ali to je kocka kao da odeš u kladionicu i staviš na više od 3 gola.
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 08:30   #53
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,208
Ako otegnes sutra papke niti od stednje nista, a da li se i ovo moze naslijediti, moze.
Ovo nije zamisljeno da dignes odmah novce i potrosis, vec kao nadopuna mirovini koja ce biti mala.. ako ce je uopce biti.
Mozes odmah 30% dignuti.
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 08:35   #54
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Srdan Pregled postova
Pa ako uzmeš neki sigurniji obvezički fond mislim da nemaš nekog problema i rizika - evo pogledaj 2 naša najjača, nisu išli u minus niti za vrijeme svjetske krize, niti za Agrokora.




Ako uzmeš da je prinos prosječno 6%, ako uplaćuješ 417kn bez poticaja, na kraju si na uplaćenih 100.000kn dobio 184.000 - minus 18.500 naknade za isplatu i na startu onih 1.200kn upisnine. Zaradio si 64.000kn
U slučaju da cijelo vrijeme dobivaš 15% poticaja, ispada da na uloženih 100.000kn dobivaš 211.000 minus 21.000kn naknade za isplati i minus 1.200kn upisnine. Zaradio si 89.000
Znam da nije u kunu točno i da se ovih 1200kn oduzima na početku tako da kamate idu na manju cifru cijelo vrijeme pa je manja zarada, ali...
Hmm, pa ova 2 nisu obicni bond fondovi - to su fondovi 3. stupa.
Nakande za isplatu ne mora biti, a ulazna moze biti i 50 kuna (LINK) .


Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Možeš li dići puni iznos sredstava odjednom kada poželiš? Ako možeš, super i isplati se. Ako ne, onda ti "imaš" ali nemaš zapravo
Koliko ja znam, ovo s poticajima je fora III. mirovinski stup i tu možeš dići samo 20% iznosa a sve ostalo na rate. Ako se gleda da se to može dići poslije 50 godine ( tako nekako )onda sutra otegneš papke i nikome ništa. Možda griješim ali to je kocka kao da odeš u kladionicu i staviš na više od 3 gola.
3. stup se nasljeđuje.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 10:12   #55
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor Srdan Pregled postova
Ako otegnes sutra papke niti od stednje nista, a da li se i ovo moze naslijediti, moze.
Ovo nije zamisljeno da dignes odmah novce i potrosis, vec kao nadopuna mirovini koja ce biti mala.. ako ce je uopce biti.
Mozes odmah 30% dignuti.
Da ali ti si uplaćivao novce za kojih ti je sigurno 30% da ćeš dobiti. Tko ti garantira da ćeš svih 100% novaca dobiti? Koja je to lova stari moj.
Ovako možeš držati na računu, imaš nešto manje ali imaš realan novac koji ti je na raspolaganju.

Da se može dignuti svih 100% prvi bi ulagao u 3. stup.

No, svatko ima svoj ukus. Ja sam od onih koji bi najradije da bude bruto plaća pa ti brate vodi reda, kao što je slično u SAD-u.
Rješenja su recimo životna osiguranja koja maltene funkcioniraju kao oročenja, kad istekne dobiješ puni iznos. Isto ok alternativa.
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 21:13   #56
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,208
I ja bi radije bruto pa sam uplaćivao, ali ovdje je velika razlika - ne uplaćuješ drugima već sebi, možeš koristiti ohoho prije (50g stvarno nije puno) i novci ne propadaju ako umreš ostanu ženi, djeci... kome god.
To je čisto nadopuna mirovini koja će ionako biti prijeko potrebna, a za štednju ću ionako štediti negdje drugdje.
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 04:10   #57
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
3. stup se nasljeđuje.
Citiraj:
Autor Srdan Pregled postova
novci ne propadaju ako umreš ostanu ženi, djeci... kome god.
I braniteljski udjeli se nasljedjuju pa je majka pocevsi od ostavinske rasprave do prodaje udjela cekala 4 godine ministarstvo odbrane da izda obican papiric kako bi iste mogla prodati.

Na stanu da su udjeli pali skoro na pola do trenutka prodaje od trenutka nasljedjivanja.

Neki ne kuze da u ovoj i bar za sada u ovakvoj drzavi, fondovi bilo mirovinski ili bilo kakvi povezani sa firmama ( u vidu obveznica ili dionica ) u
hr ili drzavom su cista lutrija, uplatis sedmicu pa ako nesto dobijes super, ak ne uplatis ponovo
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 07:46   #58
Kal-EL
Premium
Moj komp
 
Kal-EL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 478
Ako imate viska novaca slobodno se javite, kupimo stroj i radimo.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Kal-EL je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 10:43   #59
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Da ali ti si uplaćivao novce za kojih ti je sigurno 30% da ćeš dobiti. Tko ti garantira da ćeš svih 100% novaca dobiti? Koja je to lova stari moj.
Ovako možeš držati na računu, imaš nešto manje ali imaš realan novac koji ti je na raspolaganju.

Da se može dignuti svih 100% prvi bi ulagao u 3. stup.

No, svatko ima svoj ukus. Ja sam od onih koji bi najradije da bude bruto plaća pa ti brate vodi reda, kao što je slično u SAD-u.
Rješenja su recimo životna osiguranja koja maltene funkcioniraju kao oročenja, kad istekne dobiješ puni iznos. Isto ok alternativa.
30% dobivas odmah, ostatak novaca kroz odredjeni period. A ako u medjuvremenu otegnes papke, novci ne nestaju već se isplaćuju nasljednicima.
Mirovinskom fondu apsolutno svejedno.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 14:30   #60
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
30% dobivas odmah
Zar nije 30% ali najvise do 10.000,00kn ili neka slicna cifra ? Mozda grijesim... ili svaki fond ima drugu cifru ?

E sad paz drzave sta se novoga dosjetila, u planu je povezivanje osiguravajucih kuca sa mirovinskim fondovima

Izaso neki clanak na novac.hr.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na