Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2018., 18:49   #1
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Grafička R9 380 - problemi

Bok ekipa,

Imam sljedeću konfiguraciju koja je stara tri godine:

1 x Procesor Intel Core i5 4460
1 x Matična ploča ASR B85M-DGS
1 x Crucial Module 8GB, 240-pin DIMM, DDR3 PC3-12800
1 x XFX R9 380 4GB, XFX-R9-380P-4DF5
1 x Super Flower FX 550W - 80 Plus Bronze power supply (SF-550P14HE) P/N: NESF-042

U zadnje vrijeme, grafička se čudno ponaša, vrišti iz kučišta ko nenormalna, temperatura u igrama dolazi do 100 stupnjeva. Primjetio sam da jedan ventilator na njoj ne radi. Probao sam ju očistiti no nije puno pomoglo. Nekoliko se puta desilo da se cijeli ekran pozeleni te je u tom slučaju potreban restart.

Isprobao sam različite savjete na netu: ažuriranje i instalacija novih drivera, pokretanje u safe modu itd. no bezupješno.

Ima li ovdje pomoći ili grafička lagano odlazi?

U slučaju da je bolje kupiti novu grafičku, zanima me vaš savjet grafičke do 3000 - 3500 kn kod koje ne bi dolazio bottleneck te da li mi se isplati dizati s 8 GB RAM-a na 16 GB s ovim procesorom koji imam?

Hvala.
Berax0r je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2018., 18:57   #2
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Podmazivanje ventova

Promjena paste
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2018., 19:03   #3
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Grafulju raskopat,promjeniti pastu,očisti ventove (našpricati MALO WD-40,naravno prvo dobro ispuhati) ...


XFX inače se jako zagrijava, navodno da im je to boljka,moja XFX za razliku od NITRO je 25 stupnjeva toplija (65 XFX,41 NITRO) ...


Obje su 570


Ako misliš bacat,javi se,ja bi se poigrao s njom ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 04.06.2018. u 19:08.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2018., 21:24   #4
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
mislim da ne bi trebala dolaziti do 100c i sa jednim iskljucenim ventilatorom a drugim na max

podmazivanje ventova, promjena paste da


vjerojatno mozes i kupiti poseban novi ventilator vidi na ebayu ili alibabi (model provjeri na samom ventilatoru kad skines ili izgooglaj precizno) ali prije toga provjeri jel zbog toga na 100c, probaj improvizirati nesto

gtx1060 za tu konfu je max, asus gtx1060 dual 3gb ili gigabyte wf oc za 2000kn u trgovini ti je best buy
https://www.nabava.net/search.php?q=...gb+gigabyte+wf
https://www.nabava.net/search.php?q=...+3gb+asus+dual

za gaming je 8gb rama i dalje dosta
  Reply With Quote
Staro 04.06.2018., 22:19   #5
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
jedan ventilator je u slučaju grafičke ogromna razlika..
maxonja ti je rekao kako da kreneš, uz opasku da moraš imati oba ventilatora ispravna..

trpi, ne tako davno sam popravljao jednu, koja nije mogla raditi bez jednog venta a da ne zakuha.. kda sam improvizirao vent od CPUa , stvar je došla sebi , iako ni to nije bilo kao tvorničko rješenje nego eto samo fuš rješenje

http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=585
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2018., 00:26   #6
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
da je r9 280(x) i sl onda vjerojatno 100c, ali r9 380 nije tolika pecnica i postoje single fan modeli, trebao bi moci jedan fan na 3000rpm drzati je ispod 90...


na jednoj grafickoj sam takoder improvizirao slicno, skines plastiku hladnjaka i vezicama zakacis 120mm(mozes i sa manjim zbog kompaktnosti jel) ventilator spojen na maticnu, radilo je dobro, probaj

Zadnje izmijenjeno od: trpi. 05.06.2018. u 00:39.
  Reply With Quote
Staro 05.06.2018., 01:18   #7
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Autoru teme.
Imao sam vrlo nedavno isti problem, no kasno sam skužio da grafa umire zbog neispravnog venta na njoj. Isto ima 2kom, riknuo je vanjski, do konektora za monitor.
12-13$ su ti oba venta novi na aliexpressu
Ako nisi shebao grafu do kraja s tim što si je i dalje forsao a vidio si da ide na 100ku, imaš nade spasiti je, za razliku od mene
Ja sam na svoju nakon kurenja heatgunom, jer je nakon bacanja artefakata, 3 sekunde poslije krknila skroz sa crnim ekranom, vratio iz mrtvih, i skinuo kuler dolje i stavio dva venta i pričvrstio ih vezicama, svejedno morao otpisati - radila je 2tj tako na 70-75°c, i samo bacila artefakte i crni ekran i to je to. Očito se predugo patila s jednim ventom :/

@trpi - da, postoje single fan modeli i 280x, pa kakve to ima veze sa izvedbama sa 2 ili 3 venta - površina hladnjaka je kudikamo veća i raspored memorije i vrm-ova na grafi nije isti, dakle, ne može se adekvatno ohladiti s jednim ventom. Ako trebaš fotkat ću ti grafu na stolu, krepana je tak i tak, pa ti mogu dočarat kolika je to kvrga od kulera, jedan vent na njemu je ko igračka, nije ti to 1060 od 17 centi , 7970/280x je grafa od 28-29cm, a 380ke su oko 26-27cm uglavnom. Taman za jedan vent više
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na