Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2012., 16:48   #1
Zellenny
Premium
Moj komp
 
Zellenny's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 242
Ograničavanje korisnika na XP-u

Pozdrav,

nemam previše iskustva sa ovim operacijama, pa bih trebao dodatne informacije

Naime, kod sestre u sobi je stara kanta (P3 1Ghz, 1GB SDR, 80GB HDD) i na njega sam stavio XP SP3. Pošto su klinci takvi kakvi jesu, ona za čas nakupi hrpu smeća gore i nenormalno uspori komp. Tako da sam napravio friški install i optimirao koliko sam mogao; kroz gpedit sam forsirao klasičnu temu bez wallpapera, ukinuo joj mogućnost bilo kakve instalacije, ugasio task manager, ugasio control panel, command prompt itd., ostavio sam joj da koristi samo one programe koji joj trebaju.

To lijepo radi već više od godinu dana, samo sam naišao na problem kada treba nešto mijenjati tj. instalirati neki dodatni program.

S obzirom da sam sve radio sa gpeditom, automatski su mi sve restrikcije koje sam njoj stavio aktivne i na admin accountu. Treba mi dosta vremena da maknem restrikcije iz gpedita, pa moram zapisivati koje sam uopće restrikcije stavio kako bi ih mogao kasnije vratiti i to mi je previše komplicirano.

Tako da je moje pitanje: koji je najpametniji način ograničavanja korisnika, ali da se opet administratoru ostavlja jednostavnost promjene postavki

Hvala
Zellenny je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 20:29   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,573
Trebalo bi biti razlike među userima sa admin ovlastima i usera sa smanjenim ovlastima, dakle dva usera pa za svakog posebno.

Druga varijanta očuvanja sistema ok je da (nakon instalacije + eventualno neke postavke i programi) napraviš image system particije (na 2. preusmjeriš / postaviš MyDocuments i sl) kojeg spremiš na 3. particiji ili skrivenoj particiji.
Kad zbucaju komp sa boot verzijom image programa samo pozoveš image i pregaziš sys particiju i za cca 10 min si opet operativan.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2012., 23:26   #3
Zellenny
Premium
Moj komp
 
Zellenny's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 242
Eh da, pokušao sam i to sa imiđem, ali sad se ne mogu sjetiti zašto mi to nije odgovaralo... Znam da je bio pametan razlog

A kaj kažeš da bi na adminu trebalo ipak sve ostati iako useru postavim group policy? To bih onda trebao malo istražiti zašto kod mene nije tako
Zellenny je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 12:51   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,573
Vjerojatno si se zeznio pa 2. usera stavio isto admin "nivoa" pa si u konačnici na oba imao ograničenja.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.01.2012., 17:28   #5
Zellenny
Premium
Moj komp
 
Zellenny's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 242
Je je, lako moguće, provjerit ću sve pa javim kaj sam smislio, hvala ti
Zellenny je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na