Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.03.2009., 15:17   #1
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
Troboj: WD Caviar Black vs. Seagate 7200.12 vs. Seagate 7200.11 (3 x 500 GB review)




Uvod u „Troboj“


U potrazi za brzim i dostupnim HDD-om od 500 GB, ostala mi je dvojba između Seagate-a 7200.12 (ST3500410AS) i Western Digital-a „Caviar Black” (WD5001AALS). Naravno i neki drugi kriteriji poput zagrijavanja i buke/zvukova koje diskovi proizvode u radu/mirovanju također su igrali ulogu u izboru. Pošto već neko vrijeme imam 500 GB HDD od Seagate-a iz slavne serije 7200.11 (ST3500320AS) (SD15), dodao sam ga u “dvoboj” čisto usporedbe radi, da vidimo koje su razlike između stare i nove serije Seagate-a, ali i kako se stariji Seagate nosi sa “Crnim WD-om”.

Testirani diskovi:




WD “Caviar Black” predstavlja vrh ponude ovog proizvođača kada su diskovi za “desktop” u pitanju, a WD ih je opisao kao “Maximum performance for power computing.” Uz ovu seriju, WD nudi popularne “Caviar Blue” diskove opisane od proizvodača kao “Performance and reliability for everyday computing”, te na kraju ali ne manje zanimljive “Caviar Green” diskove s opisom “Cool, quiet, eco-friendly.” Neću ulazit u analizu razlika između pojedinih serija, no reći ću samo da je u startu vidljiva razlika u kapacitetima. (500 GB – 1 TB), (250 GB – 750 GB), (1 TB – 2 TB).

S druge strane stoji Seagate 7200.12, uskog struka i manje mase. Tajna je naravno u samo jednoj ploči za pohranu podataka. S obzirom na gustoću zapisa, očekujem osjetne razlike u usporedbi sa starijim Seagateom ST3500320AS, a pravo je pitanje da li će “nadjačati” WD Caviar Black koji je usput rečeno skuplji od Seagate-a.

Noviji i tanji Seagate od 500 GB (u sredini):




Kada sam se već dotaknuo cijena, evo kako se kreću na domaćem tržištu:

ST3500410/418AS od 400 kn ( cca 0,86 kn / GB iskoristive memorije = 465 GB )
WD5001AALS od 453 kn ( cca 0,97 kn / GB iskoristive memorije = 465 GB )
ST3500320AS od 459 kn

Zanimljivo je kako su noviji Seagate, pa čak i “najskuplji” WD, jeftiniji od starca iz serije 7200.11. Uzroke možda možemo tražiti u činjenici da je Seagate imao puno problema sa diskovima iz serije 7200.11. Napominjem kako sam za usporedbu cijena koristio tražilicu na “nabava net”. Osobno sam WD Black platio točno 100 kn više od Seagate-a 7200.12, u isto vrijeme, ali iz nekih razloga ne i na istom mjestu.

Vjerojatno ste primjetili kako je u usporedbi cijena za novi Seagate stavljena “dvostruka” oznaka ST3500410/418AS. O razlikama između oznake ST3500410AS i ST3500418AS već se pisalo na ovom forumu, pa neću prepisivat, za detalje “click here”.
Moram napomenut kako je u cjeniku trgovine stajala oznaka “410as” a isporučen je disk s oznakom “418as”. Razlika je vidljiva na oznaci modela s prednje/gornje strane diska. No već u BIOS-u, pa i u OS-u, stoji oznaka ST3500410AS. Zašto i kako je došlo do ovih razlika/ne razlika, točno znaju vjerojatno samo proizvođači.


BIOS:





Testna konfiguracija:

CPU: Intel Core2Duo E4300 @ 2.7 GHz ( 9 x 300 )
MBO: Asus P5Q-PRO (Intel ICH10R southbridge)
RAM: 2 x 1 GB Crucial Ballistix DDR2 @ 1 GHz 5-5-5-15
PSU: Corsair HX 520W @ Hrvatska Elektroprivreda
OS: Win XP pro, SP3


Testirani HDD-ovi:

Seagate 7200.12 ST3500410AS [CC34] (ST3500418AS) – “official info click here”



Western Digital WD5001AALS [01.03B01] (Caviar Black) - “official info click here”



Seagate 7200.11 ST3500320AS [SD15] - “official info click here”




Popis testova:
  • Everest Ultimate Edition 5.00
-read test suite
  • HD Tune Pro 3.00
-read benchmark
-write benchmark
-file benchmark (3x)
  • HD Tach 3.0.4.0
-quick bench
-long bench
  • PC Mark05 1.20 – kompletan HDD suite
  • Vrijeme formatiranja diska ( h : min)
  • Zagrijavanje diskova (radna temperatura u °C)
-bez hlađenja (ventilatora) – idle/load
  • Buka i zvukovi u radu i mirovanju diskova (moja zapažanja i dojmovi)
  • Vrijeme instalacije software-a ( min : s )
  • Kopiranje na disku ( min : s )
Prije svakog prikaza rezultata navedena je “metodologija testiranja” tj kratak opis kako je test izveden. Neke testove morao sam izbjegavati zbog nedostatka vremena i/ili software-a. Osim prikaza putem screenshota, na kraju testa nalazi se tablica rezultata gdje se lijepo mogu vidjeti razlike.

Screen shotovi su postavljeni ovim redom:
ST3500410AS, WD5001AALS, ST3500320AS


Everest Ultimate Edition 5.00 – read test suite

Test je izvršen na neformatiranom/neparticioniranom disku, pri čemu su bilo kakve aplikacije u pozadini (npr. antivirus) bile zaustavljene





HD Tune Pro 3.00

Test je izvršen na neformatiranom/neparticioniranom disku, pri čemu su bilo kakve aplikacije u pozadini (npr. antivirus) bile zaustavljene

Read Benchmark:




Write benchmark:




Hd tune file bench 64 kb




Hd tune file bench 16 mb




Hd tune file bench 256 mb





HD Tach 3.0.4.0


Test je izvršen na neformatiranom/neparticioniranom disku, pri čemu su bilo kakve aplikacije u pozadini (npr. antivirus) bile zaustavljene
Umjesto pojedinih rezultata prikazana je usporedba dobivenih rezultata gdje se lijepo vide razlike, kako u krivulji tako i u brojkama.

Quick bench:


WD Caviar Black vs. Seagate 7200.11:




Seagate 7200.12 vs. WD Caviar Black:




Seagate 7200.12 vs. Seagate 7200.11:




Long bench:

WD Caviar Black vs. Seagate 7200.11:




Seagate 7200.12 vs. WD Caviar Black:




Seagate 7200.12 vs. Seagate 7200.11:





PC Mark 05 1.20

Test je izvršen na formatiranom disku, te je kreirana 1 particija maksimalne veličine. Pokrenut je kompletan HDD suite, pri čemu su bilo kakve aplikacije u pozadini (npr. antivirus) bile zaustavljene.





Vrijeme formatiranja diska – formatiranje diska iz windowsa XP, ntfs file system, default allocation size, maksimalna velicina particije

Seagate 7200.12 ST3500410AS – 1 h : 20 min
Western Digital WD5001AALS – 1 h : 26 min
Seagate 7200.11 ST3500320AS – 1 h : 37 min


Zagrijavanje diskova (radna temperatura u °C)

Pomoću Everesta je zabilježena maksimalna temperatura svakog diska tokom mirovanja i rada, koji se sastojao u kopiranju 200 GB podataka s diska na disk u svakom smjeru (read/write), te provjere ispravnosti diska pomoću HD Tune-a Pro (error scan, cca 80 min). Diskovi su radili paralelno, tj u istim uvijetima sto se tice temperature okoline. No dobivene vrijednosti treba uzeti sa rezervom, pošto je svaki disk na svojoj “lokaciji” unutar kučišta. Razmak između pojedinih diskova je minimalno 1 cm, a u ovom testu diskovi nisu hlađeni/ventilirani.

Raspored diskova unutar kučišta je sljedeći (od donjeg prema gornjem): cca 2 cm razmaka između kučišta i 1. diska > Seagate 7200.12 ST3500410AS > razmak cca 1 cm > Seagate 7200.11 ST3500320AS > razmak cca 1 cm > Seagate 7200.10 ! nije predmet testa! > razmak cca 2 cm > Western Digital Caviar Black WD5001AALS

Maksimalne zabilježene temperature su, redosljed od 1 do 4 prema Everest log-u:



1)Seagate 7200.10 ! nije predmet testa ! = x
2)Seagate 7200.11 ST3500320AS = idle 32 / load 38°C
3)Seagate 7200.11 ST3500410AS = idle 33 / load 40°C
4)Western Digital WD5001AALS = idle 34 / load 44°C

Ispod možete vidjeti, samo informativno pošto Western Digital nije hlađen, koje su razlike u temperaturama kada se uključi 12cm ventilator “ispred kaveza” u kojem su diskovi.





Buka i zvukovi u radu i mirovanju diskova

U nedostatku preciznog uređaja za mjerenje razine buke (dBA), oslonio sam se na vlastiti sluh. Za potrebe testa dobro sam oprao desno uho koje je bliže diskovima, “mjerenje” je izvedeno po noći kada su zvukovi okoline (ptice, psi, ljudi, vozila) svedeni na nulu.

Prvo, što se tiče mirovanja diskova (idle), po meni su nečujni svi redom. Iako je PC tih, AC freezer 7pro na cca 900 rpm proizvodi dovoljno “buke” da se diskovi ne čuju.

No pri radu diskovi ipak nisu tako nečujni. Ovdje neću navoditi nekakve usporedbe pošto ne raspolažem konkretnim brojkama, već navodim svoj dojam koji disk je općenito najglasniji, a koji najtiši. Diskove sam osluhnuo pri copy/paste “operacijama” kao i pri izvršenju testova 1. 2. 3. i 4. (vidi “Popis testova).

Titulu najtišeg osvojio je: ST3500410AS

Titulu najglasnijeg osvojio je: ST3500320AS

Ovako općenito gledajuć (slušajuć) diskovi ne proizvode nikakve “čudne zvukove”, poput cviljenja, mjaukanja, laveža, roktanja i sl.

Još jednom napominjem da su ovi rezultati isključivo na temelju mojih dojmova i zapažanja, pri čemu treba imati na umu da su uz diskove “buku” proizvodili ventilatori na cpu (AC freezer7pro@max900rpm) i psu (corsair 520hx).


Vrijeme instalacije software-a

Za ovaj test poslužile su .iso datoteke (image-i) dva dvd-a, a instalirani software je igra Rainbow six vegas 2 i Far Cry 2. Diskovi su bili svježe formatirani (1 particija), na takav disk je kopiran .iso, koji je “učitan” pomoću Daemon Tools-a, te je igra instalirana na isti disk. (Svaka igra instalirana je na disk na kojem osim .iso file-a nije bilo drugih file-ova)


ST3500410AS:
Rainbow Six Vegas 2: 4 min 19 s
Far Cry 2: 2 min 10 s

WD5001AALS
Rainbow Six Vegas 2: 3 min 40 s
Far Cry 2: 1 min 49 s

ST3500320AS
Rainbow Six Vegas 2: 4 min 34 s
Far Cry 2: 2 min 17 s

Velicina direktorija instalirane igre je 6,43 GB za R.S.V.2., te 3,16 GB za F.C.2.


Kopiranje na disku (istovremeni read/write)

Mjereno je vrijeme potrebno da se kreira kopija file-a od 7,5 GB (copy/paste u istom direktoriju). Disk je prethodno formatiran, te je jedini sadržaj bio file za testiranje!

Seagate 7200.12 ST3500410AS = 3 min 39 s
Western Digital WD5001AALS = 2 min : 41 s
Seagate 7200.11 ST3500320AS = 5 min : 06 s


> tablicu s rezultatima možete preuzeti pod "attached files",
pošto nisam znao istu kopirati u ovaj text... Ako netko ima volje
objasniti kako se napravi/kopira tablica, hvala unaprijed...




Zaključak:

Iako su razlike malene, moj izbor za pobjednika ovog troboja je Western Digital Caviar Black. Ovaj HDD se pokazao bržim u svakodnevnoj upotrebi, dok je prema software-u za testiranje neznatno sporiji od novog Seagate-a.

Što se tice zagrijavanja, ako uzmemo u obzir manja odstupanja zbog lokacije diska (ispod njega su jos 3 diska koji generiraju toplinu), Western Digital je par stupnjeva topliji pri radu, a u mirovanju su temperature podjednake.

Iako je kao najtiši disk na testu proglašen Seagate, moram priznati da su razlike minimalne. S obzirom na to da „WD“ ima 3 serije diskova za desktop, iskreno očekivao sam da će Caviar Black biti glasniji, pošto je u potpunosti podređen performansama. Ako pogledate specifikacije od svake „WD serije“ vidjet ćete da je „Black Caviar“ cak i tiši od „Blue Caviara“.

S druge strane, u slučaju da „želite“ jeftiniji disk ili tražite HDD za HTPC, predlozio bih vam da razmislite od novom Seagate-u, ako ni radi cega drugog, onda radi manjih dimenzija i nešto manjeg zagrijavanja.

Dodatna prednost Western Digitala je trenutna situacija sa trajanjem jamstva u domaćim trgovinama informatičke opreme. Naime u svih 5 trgovina koje sam provjeravao Seagate ima 3 godine jamstva, a ista informacija potvrđena je konkretno za moj HDD (po serijskom broju, jamstvo do 01/2012) na službenim Seagate web stranicama. S druge strane, u par trgovina Western Digital ima 5 godina jamstva, koliko i traje jamstvo od proizvođača. Dakle, ako kupujete Western Digital Caviar Black, obratite pažnju na trajenje jamstva u trgovini gdje namjeravate kupiti disk.

Na kraju da spomenem i starijeg Seagate-a iz serije 7200.11. Osnovna razlika starijeg i novijeg Seagate-a je u veličini „buffera“ i broju ploča za zapisivanje podataka. S jedne strane novi Seagate ima samo jednu ploču za zapis, što znači i veću gustoću zapisivanja pa samim time i veće brzine (MB/s) čitanja/pisanja. No s druge strane novi Seagate ima „samo“ 16 MB, a osobno jedini razlog tome vidim u smanjenju troškova proizvodnje novog diska.
Generalno, novi Seagate je dosta brži od starog, a pogotovo u svakodnevnoj upotrebi. Također je i nešto tiši u radu, što je još jedna dobrodošla prednost u vašem odabiru. Ako uzmemo u obzir i probleme sa firmware-om diskova iz serije 7200.11 te cijenu diskova na domaćem tržištu, jasno je da serija 7200.11 više nikome nije zanimljiva kupnja. Dapace, vecina korisnika upoznata sa problemima u ovoj seriji, prvom prilikom će zamijeniti ove diskove. Samo je pitanje tko će se odlučiti za novi Seagate ili bolje receno tko ce Seagate-u dati „drugu šansu“.
Osobno mislim da Seagate nije i neće ponoviti grešku koju su napravili sa serijom 7200.11, ali isto tako njihovi diskovi poslužit će za „manje važne“ podatke. Ako ste u dilemama oko nabave novog diska te vas zanimaju kapaciteti veći od 500 GB po disku, navratite do kioska iducih dana...



Attached Files
File Type: doc troboj tablica.doc‎ (79.5 kB, 591 views)

Zadnje izmijenjeno od: Šef gradilišta. 29.03.2009. u 16:10.
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2009., 17:44   #2
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Very nice. Sve pohvale.

Eto dokaza za ono što Old Iggy stalno ponavlja, u svakodnevnom radu je daleko važniji RAT u kojem seagate gubi usprkos dobrim rezultatima u benčevima.
generic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.03.2009., 22:37   #3
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Da da, to je WD Black kakvog poznajem

A ovu sintetiku ionako ne treba previse uzimat k srcu, jer ipak su Real-World testovi najvazniji.

@Šef
Pohvale za trud
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2009., 16:32   #4
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
pridruzujem se komplimentima super recenzija
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2009., 06:50   #5
Valg
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: City
Postovi: 1,404
Vrijeme instalacije od 40 do 50 sekundi veće kod seagate-a.
Za današnje vrijeme nije ni puno (realno gledajući), ali kad bi se količina podataka povećala za 100X, to više nebi bilo 50 sekundi već 83+ minute (u najgorem slučaju).
Dakle 7,5GB za 50s razlike, dok za 375GB 41,6min razlike. Zgodno.
Valg je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2009., 10:07   #6
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
Tko cesto instalira software i radi copy/paste razlike su vec sada velike... A tek u usporedbi s prethodnom serijom Seagate-a (7200.11), WD je daleko brži. Ako pogledate ovaj thread http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=96900 vidjet ćete koliko je stari Seagate bio "hvaljen" i "poželjan"... također i cca duplo veću cijenu, što je ogromna razlika. Kada bi u iducih godinu dana cijena pala za duplo, disk od 500 GB kostao bi oko 200 kn :-)

S druge strane moje iskustvo je da svaki disk nakon nekog vremena, pa cak i RAID0 rijesenja, postane spor. No nije sve u brzini, ipak je kod diska osnovna namjena skladistenje podataka, a danas je cijena po GB jeftinija nego ikad. Dok se velicina pojedinih file-ova nije mijenjala (jpeg, mp3, divx, dvd), te niti OS ne uzima puno vise "prostora". Kad jednog dana Blu-ray bude u svakom desktop pc-u, stvari ce biti malo drugacije. No do tada ce svatko imat bar 1 TB :-)
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2009., 10:39   #7
Valg
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: City
Postovi: 1,404
Ja sam sa svojim seagate-om zadovoljan, ali ipak mi je WD bolji, jer je dosta tiši.
Al dobro, čovjek se navikne (nisu glasni venzovi, nije glasno napajanje, al seagate rošta).
Valg je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2009., 12:46   #8
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
Citiraj:
Autor Valg Pregled postova
Ja sam sa svojim seagate-om zadovoljan, ali ipak mi je WD bolji, jer je dosta tiši.
Al dobro, čovjek se navikne (nisu glasni venzovi, nije glasno napajanje, al seagate rošta).
Ako mislis na Seagate od 1.5 TB, slazem se s tobom da je "malo glasniji"... moji Sgate-ovi su svi redom tihi ( 3 kom., s tim da je 7200.11 od 500GB nesto glasniji od druga dva), tak da sto se buke tice imam dobro iskustvo s tim diskovima. Kad smo vec kod toga, kod mene je definitivno najglasnija "komponenta" tipkovnica, nista ne proizvodi toliku buku :-) i nikako da nadem neku tihu među onima koje dolaze u obzir.
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2010., 20:29   #9
laki74
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: vukovar
Postovi: 16
može li na te green HDD ići win xp?
laki74 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2010., 22:38   #10
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
Ako mislis na novu WD green seriju EARS, savjetujem ti da procitas članak o istome u novom bugu. No među gore navedenim diskovima koje sam opisao niti jedan nije iz green serije!
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.03.2010., 07:24   #11
laki74
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: vukovar
Postovi: 16
Citiraj:
Autor Šef gradilišta Pregled postova
Ako mislis na novu WD green seriju EARS, savjetujem ti da procitas članak o istome u novom bugu. No među gore navedenim diskovima koje sam opisao niti jedan nije iz green serije!
da mislim na te nove diskove jer od kolege komp je radio sasvim normalno sa win xp-sp3 nekih 2-3 mj a onda je naglo počeo da se smrzava i pošto je pod garancijom rekli su mu u radnji da na taj green disk nemože ići xp nego vista ili win 7!!! samo me zanima kako je taj neki period radio na xp-u(naj normalnije) ?
laki74 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2010., 07:56   #12
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
Ne znam vam odgovorit na žalost....
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2010., 08:22   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Citiraj:
Autor laki74 Pregled postova
da mislim na te nove diskove jer od kolege komp je radio sasvim normalno sa win xp-sp3 nekih 2-3 mj a onda je naglo počeo da se smrzava i pošto je pod garancijom rekli su mu u radnji da na taj green disk nemože ići xp nego vista ili win 7!!! samo me zanima kako je taj neki period radio na xp-u(naj normalnije) ?
Reci stručnjacima u toj radnji da nemaju pojma o tome što pričaju. Nema tog harda na koji ne može ići XP jer to ne ovisi o njemu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 31.03.2010., 09:47   #14
Zvone2772
interferometar
Moj komp
 
Zvone2772's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 768
Pa kaže Tom's...
Tom's

"To resolve the conflict, the new drives will have the ability to "pretend" they still use sectors 512 bytes in size. Reading data via the emulation isn't expected to be a problem: it's the data writing that may impact performance"
Zvone2772 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2010., 10:48   #15
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Zvone2772 Pregled postova
Pa kaže Tom's...
Tom's

"To resolve the conflict, the new drives will have the ability to "pretend" they still use sectors 512 bytes in size. Reading data via the emulation isn't expected to be a problem: it's the data writing that may impact performance"
Prema tom članku, to je tek od 2011.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2010., 13:06   #16
Zvone2772
interferometar
Moj komp
 
Zvone2772's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 768
Ja ne bih gledao na to kao stvar datuma, već kao stvar veličine sektora od 4K.
To je već počeo uvoditi WD u green seriji:
LINK
Obratiti pozornost na "Advanced Format" kolonu, to im ukratko znači da disk ima 4K sektore.

Imate jedan zgodan PDF na tu temu, također iz WD-a:
LINK

Evo i informacije kako postaviti jumpere na tim novijim diskovima u slučaju Windowsa XP:
LINK
Zvone2772 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2010., 22:37   #17
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
Ima i bolja metoda od jumpera, možete pročitat u novom Bugu, nebum bas to pretipkavao :-)
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2010., 10:08   #18
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Pobogu, kakvi jumperi? Oni su neophodni samo za SATAII hardove koji se stavljaju na neke prastare ploče koje podržavaju samo SATAI. A neke od njih će raditi i bez premještanja jumpera. To nema apsolutno nikakve veze sa OS-om.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 01.04.2010., 10:37   #19
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
@coconut, radi se o novoj seriji WD green diskova, kao sto sam vec rekao, procitaj u novom Bugu ili proguglaj o NOVIM WD green diskovima pa ces vidjet o kakvim se jumperima radi....
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2010., 10:53   #20
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Šefe, jel imaš kakav link o tome ili zbilja moram kupit bug
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2010., 10:59   #21
Šef gradilišta
Premium
Moj komp
 
Šef gradilišta's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb 24/7
Postovi: 34
Nemam link jer nisam guglao, ak proguglas naci ces ziher, citao sam samo u Bugu, ali ne vjerujem da su oni prvi napisali nesto o tim diskovima i da nema niceg na webu. Model diska je WD10EARS.

http://www.bug.hr/bug/tekst/western-...1tb/94898.aspx
Šef gradilišta je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2010., 15:43   #22
elina08
Seven
Moj komp
 
elina08's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 97
Imam ove rezultate za moj WD500,neki prijedlog?
elina08 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na