Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.10.2008., 21:56   #31
noobinator
Premium
Moj komp
 
noobinator's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zg
Postovi: 120
imam ubuntu,i piše po ntfs particiji i sta je tu cudno?
kad sam sredio sve vise mi konzola netreba, samo klik-klik
instalacija programa, klik-klik

ustvari isto je kao i na windowsima, mozda zato hard core linuksaši vole konzolu?
__________________
noobinator je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:02   #32
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
problem je kaj se taj klik klik klik promjeni svaki put kada dode nova verzija gnoma,nije sve na istom mjestu,pa trazi i gluposti+ ne radi sve uvijek na kliktanju,terminal se ne mijenja

ja iskreno trenutno koristim malo od oboje,nisam se naucio jos sve terminalom
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:50   #33
RaNz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb/Križevci
Postovi: 346
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne vole ga zato sto je netocan. Linux je slobodan. Razlika je golema!
znam da je netočan, ali ako gledam iz "džepne perspektive" onda je besplatan...jer i win su slobodni za korištenje - ako ih platiš :P
znam da se ne misli na isti pojam, da se ne bi prepucavali oko ovoga. namjerno sam naveo ovaj primjer da bi shvatili kako jedan nezahtjevni kućni KORISNIK računala gleda na OS, koji mu nije svetinja, već nužno zlo - i zašto platiti za nužno zlo, ako ga možeš dobiti bez novčane nadoknade-besplatno-slobodno-svejedno_bitno_da_se_kužimo

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Konkretno?
činjenica da bi kompletan komercijalni software za nezahtjevnog korisnika za jedno računalo došao više od prosječne hrv plaće, te činjenica da mogu nabrojiti korisnike legalnog softwarea na prste jedne ruke, ili ljude koji imaju barem jednu legalnu komercijalnu aplikaciju instaliranu, a znam stvarno puno ljudi - živim u studomu

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Postoji dostatan broj distribucija koje mogu napraviti "sve" kroz GUI. Jedini je problem kad pocnes naletati na razno razne bugove i shvatis da ces biti neusporedivo produktivniji radom u konzoli. Uz sve, neke stvari (kao npr. firewall i slicno) jednostavno ne mozes apstrahirati nikakvim GUI-jem, no dobro, to ni ne zadire direktno u problem desktopa...
npr. koje distre?

takve situacije niti nisu problem. bito je da se u početku sve može staviti u funkciju, te da počnem koristiti linux, a kasnije se mogu lagano u slobodno vrijeme igrati konzolom.
...primjetio sam da se konzola najčešće spominje u kontekstu bugova...

meni se čini da je gentoo distra za mene - sve lijepo uz puno vremena-živaca iskompajlirati, minimum instalacije imati, nužne aplikacije i gore navedene drivere za ntfs i programčić za kliktajuće instalacije...

koliko je zapravo komplicirana gentoo instalacija? znam da ima u postupku instalacije brdo dokumentacije, pa bi trebalo biti izvedivo - ako nema neke mine koju novaci ne mogu prepoznati?!
RaNz0 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 23:12   #34
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ma pusti Bulju, opet baljezga...
E moj Bu...


Umjesto 68x Moto erotiziranja medju smetjarima, bolje ti je da okrenes po MTČ carapama i nadjes Jureke ako hoces AIX-irati sa mojom masinom

Jonathan ce jednako ukakiti posao i bez tvog ulizivanja :




Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Pa moj replay se odnosio na Visageov post u kojem on kolko sam skuzio ironicno govori da je solaris "zeznut" po pitanju desktop okruzenja i instaliranja komponenti..
Govorio sam o samom OS-u, odnosno tvom pristupu prema njemu kao nekom usputnom prelasku. Sve se moze dignuti, nije u tome problem. Malo mi je mucno o njemu jer sam se zadnju godinu nagledao par instalacija po egozticnijim mu kucnim SUN kockama. U tvom slucaju je ponavljam > sam sebi svrha. Primjeti kolegu Ristu Aoristu u svim navodima o Solarisu u ovoj temi. Svi pricaju u proslom vremenu Veliki je gust na samoj Sun masini zezati se i imati stalni Solaris, ali u tvom slucaju, to je kao da izadjes gol... kao od majke rodjen iz stana na ulicu i tako provedes dan trazeci novi Nepotrebno. Kad si vec istu pricu postao i na dodatnom mjestu, onda prati Solaris meštra Annatara i Zondovog idola, pa ti mozda bude barem zanimljivo.

Pola stvari koje si nabrojao mozes slagati na nekoj omanjoj masini koja ti cuchi u sobi i koju si morti otpisao kao starom kramom. Nije li veci gust i zadovoljstvo na takvoj masini uz svoju glavnu, uciti i podizati koji god imas OS na tapeti projekta osvajanja/ucenja tokom godine? Cemu dramatizirati nekim velikim prelascima tipa : Jesen prođe, ja se ne oženih

Inace, ako bas hoces vidjeti najljepsi desktop MM OS, onda upoznaj prvo (nazalost) Apple nesudjeni BEOS

Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
I ja razmišljam o prelasku na Linux pa me zanima koji sustav od ova tri podržava
Dozvat cu veceras velikoh Sus meštra koji je srecom registriran na PCE-u pa nek ti istrese svoje trenutne dojmove. Neki dan sam gledao zadnji Suse = prekrasno!

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
USe je OK, jako prilagodljiv, jednostavan za konfiguraciju.
Nazalost momci iz velikog plavog nisu prilagodljivi Ni 5 FRU-a mi nije danas pomoglo da to desifriraju. Nemoguca misija cini se
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 07.10.2008. u 23:40. Razlog: .... Kasni cajti , malo ruma i linkovi krivi rastu kao šuma ...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 01:40   #35
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
@visage: fala na slikovitom opisu, sve mi je jasno, solaris je otpisan.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Izvrsno. Pravac www.<tvojomiljeniunixklom>.tld i udri. Tek kad zapnes, vici ovdje.
E i budem.

Nego, vidim da ste se raspisali o linuxu, sto sam u jednu ruku i ocekivao, no kao OP moram (probat) vratit temu na originalnu ideju, a to su desktop unixoidni OS-evi.
Konkretno, slabo se govori o BSDu, FreeBSDu te najpopularnijoj desktop inačici: PC-BSD-u. Pa jel bi mogao neki znalac malo objasnit jel ima fajde od toga? Desktop korisnicima striktno.
Osobno namjeravam PC-BSD isprobat cim prije, pa javim dojmove. ^^
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 02:43   #36
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
E moj Bu...


Umjesto 68x Moto erotiziranja medju smetjarima, bolje ti je da okrenes po MTČ carapama i nadjes Jureke ako hoces AIX-irati sa mojom masinom
Jonathan ce jednako ukakiti posao i bez tvog ulizivanja :

Govorio sam o samom OS-u, odnosno tvom pristupu prema njemu kao nekom usputnom prelasku. Sve se moze dignuti, nije u tome problem. Malo mi je mucno o njemu jer sam se zadnju godinu nagledao par instalacija po egozticnijim mu kucnim SUN kockama. U tvom slucaju je ponavljam > sam sebi svrha. Primjeti kolegu Ristu Aoristu u svim navodima o Solarisu u ovoj temi. Svi pricaju u proslom vremenu Veliki je gust na samoj Sun masini zezati se i imati stalni Solaris, ali u tvom slucaju, to je kao da izadjes gol... kao od majke rodjen iz stana na ulicu i tako provedes dan trazeci novi Nepotrebno. Kad si vec istu pricu postao i na dodatnom mjestu, onda prati Solaris meštra Annatara i Zondovog idola, pa ti mozda bude barem zanimljivo.

Pola stvari koje si nabrojao mozes slagati na nekoj omanjoj masini koja ti cuchi u sobi i koju si morti otpisao kao starom kramom. Nije li veci gust i zadovoljstvo na takvoj masini uz svoju glavnu, uciti i podizati koji god imas OS na tapeti projekta osvajanja/ucenja tokom godine? Cemu dramatizirati nekim velikim prelascima tipa : Jesen prođe, ja se ne oženih

Inace, ako bas hoces vidjeti najljepsi desktop MM OS, onda upoznaj prvo (nazalost) Apple nesudjeni BEOS

Dozvat cu veceras velikoh Sus meštra koji je srecom registriran na PCE-u pa nek ti istrese svoje trenutne dojmove. Neki dan sam gledao zadnji Suse = prekrasno!

Nazalost momci iz velikog plavog nisu prilagodljivi Ni 5 FRU-a mi nije danas pomoglo da to desifriraju. Nemoguca misija cini se

Pozdrav svima.

Odmah mi je upala u oči riječ "Solaris" u ovom threadu. Unix je inače poseban način razmišljanja, a ne samo OS, a Solaris je poseban način razmišljanja čak i u odnosu na druge unixoide. Ljudi koji su posvećeni Solarisu su uglavnom potpuno nezainteresirani za bilo što drugo i drže se uglavnom vrlo strogo Solarisa. Mnogi čak gledaju s visoka na sve što nije isključivo na Sun hardwareu. A svi uglavnom gledaju s visoka na sve što nije Solaris. U to sam se uvjerio u vrijeme dok sam se htio striktno uhvatiti Solarisa. Pristupio sam forumima i supportu kao registrirani user Solarisa no mentalitet tipičnih Solaris freakova jest da Solaris shvaćaju doslovno kao križarski rat protiv svega drugoga. Nadalje način kako Solaris funkcionira iznutra zahtjeva dug period prilagodbe za sve koji su prije toga bili na Linuxu, BSD-u ili ne daj Bože Window$u. Solaris bih s respektom ostavio ljudima koji ga imaju gdje uposliti i namjeravaju posvetiti budućnost ovom inače vrlo kvalitetnom i sigurnom ali definitivno ezoteričnom sustavu. Svima bih preporučio ako žele nešto saznati o Solarisu ako su baš radoznali da odu na slijedeći link:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=122578

gdje se odvijao vrlo dinamičan thread o Solarisu.

Drugo, instalacije su bitno evoluirale, čak su i instalacije BSD baziranih sustava ) od kojih su poneke prije bile apsolutno neshvatljive recimo nekom tko se nije naviknuo na Unixe uopce) - bitno napredovale po pitanju intuitivnosti; ovdje bih pohvalio DesktopBSD čija instalacija predstavlja kvantni skok u odnosu na svoje prethodnike (FreeBSD). Još jedna izvanredna instalacija se bilježi kod OpenSuSE 11 koja sukladno svojim rodjacima iz SuSE familije ima instalaciju koja dozvoljava detaljne stručne postavke, automatsku instalaciju, repair, step by step instalaciju a cijelo to vrijeme možete pristupati svim detaljnim postavkama instalacije sve dok ne započne sam proces. Dakle dozvoljavava instalaciju nekome tko bi htio "sve odmah by default" ali i freakovima daje mogućnost da kopaju po detaljima. Instalacija RedHata i njegovih "kolega" - Anaconda je isto jedna od meni omiljenih text mode instalacija (inače kasnije odlično prenesena u grafichki mod).

Nekako po skalabilnosti, prilagodljivosti, mogućnosti nadogradnji, dostupnosti softvera pa i sigurnosti i konačnoj primjenjivosti u praksi za desktop i workstation primjene konačni izbor mi je Linux i to s naglaskom na OpenSuSE i CentOS. Ovaj potonji nosi sva svojstva enterprise Linuxa (osim cijene koju nema ) pa mu primjena ide i dalje od desktopa. Od klasičnih Unix descendanta sam sklon BSD-u i njegovim derivatima.

A glede izgleda SuSE i ostalih desktopa to je uglavnom stvar implementacije i strukture KDE - znam što misliš - crappy (Fedora) i non-crappy to jest mnogo lijepi (SuSE) fontovi. Tu je problem recimo kod LCD monitora jako izražen. Jednom si znam gledao na CRT i bili su ti nekako bolji fontovi - zato je ta razlika bila tako izražena ! Kod Fedore na LCD-u zna biti katastrofa. Ovo sam rješavao instalacijom novih fontova i još nekih biblioteka zaduženih za rendering fiontova (ne znam ih sada napamet, u OpenSuse sam trenutno). Uglavnom vrlo nezgodno za razliku od SuSE koji po defaultu ima gotovo sve sasvim OK u GUI-u. DesktopBSD ovo odmah napravi gotovo savršeno u KDE 3.5.

Još jedna stvar kod SuSE je bitno uznapredovali software management (package-manager) s ugradjenim software repozitorijima i bitno proširenim metodama traženja i sistematizacije softvera.

Evo po želji Visagea jedan snapshot iz OpenSuSE 11, KDE 3.5:

http://www.zshare.net/image/20173560265b07e4/

i još nešto krajnje važno. Na kraju presudjuje namjena sustava. Koliko sam saznao Konzum se vrti na CentOS, koji se bazira na sourceu RedHat Enterprise. Mnogi serveri se vrte na BSD ili Solarisu. Fedora Linux recimo uopće nije za takvo što već je za desktop primjenu (i to sasvim solidnu, ovo je osobno iskustvo). Neki su je čak pokušavali ugurati kao server no to je smiješno i samo govori o nedostatku znanja kod nekih ljudi. Priča s Fedorom je priča o drskosti nekih koji su je ugurali u totalno nepripadajuću namjenu i onda ocijenili kao "nedovoljno sigurnu" ( sniff. sniff - njuši li netko Micro$oft ? ) jednostavno jer je jednostavnošću uporabe, količinom uporabljivog softvera, multimedije, estetike radnog sučelja i potpunoj spremnosti za desktop počela vrijedjati Window$. Tko želi isntalaciju na USB sticku apsolutni šampion po odnosu mogućnosti, zauuzeća prostora, brzine i jednostavnosti instalacije na USB je Slax, još jedan izvrstan descendant Slackwarea. Svakako i Slackware bazirane distre su odlične posebno Vector SOHO koji u verziji 5 i nesto se vrti na pentium II strojevima sa potpunom funkcionačlnošću grafičkog sučelja. Vector SOHO je bio moj izbor za desktop primjenu dugo vremena. Moje distre (OpenSUSE, DesktopBSD, CentOS i Window$) se vrte na Q6600 quad coreu ali s druge strane je eksperimentalni stroj koji vrti Slackware 10 sa Windowmaker GUI na Pentiumu na 200 MHz. Htio sam vidjeti koliko je Linux u stanju revitalizirati kramu i stvarno može.

FreeBSD
je sve šire primjene i može ga se vrlo lako podesiti za odredjenu namjenu (server, developer ... ). Koriste ga i kao server a sve više i kao desktop sustav. OpenBSD je egzotika koja radi kao "secured by default" i Ameri su je mrzili upravo radi te sigurnosti - a prave ju Kanadjani njima pod nosom. No i on je u posljednje vrijeme donekle sigurnosno "probijen".

A glede napomene uvaženog kolege Bubbe po pitanju konzole - u potpunosti se slažem - nikad, apsolutno nikada se ne može nadoknaditi protočnost i efikasnost rada u konzoli. To je istina koja će postojati dok ne nestane Unixa. Zato bih preporučio svima, posebno novima u Unixu i Linuxu da istražuju rad u konzoli, priručnika o konzoli i scriptingu u Linuxu ima na tisuće. Mnogi vrlo kvalitetni installeri i system manageri u text modu su ništa drugo nego - skripte !

Dakle neki konačni odgovor za skromnog desktop korisnika su Fedora ili OpenSUSE no iako razmjerno jednostavne instalacije ovo nikako nisu distre skromnih mogućnosti !
Usput, Visage drago mi je da si sjetio Schwartza. Jako dobro.

Pozdrav,

Josip

Zadnje izmijenjeno od: JosipMiller. 08.10.2008. u 11:04.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 09:00   #37
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,391
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
@visage: fala na slikovitom opisu, sve mi je jasno, solaris je otpisan.

E i budem.

Nego, vidim da ste se raspisali o linuxu, sto sam u jednu ruku i ocekivao, no kao OP moram (probat) vratit temu na originalnu ideju, a to su desktop unixoidni OS-evi.
Konkretno, slabo se govori o BSDu, FreeBSDu te najpopularnijoj desktop inačici: PC-BSD-u. Pa jel bi mogao neki znalac malo objasnit jel ima fajde od toga? Desktop korisnicima striktno.
Osobno namjeravam PC-BSD isprobat cim prije, pa javim dojmove. ^^
Probaj Meni se PC-BSD osobno dopao,a sad...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 09:21   #38
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Nazalost momci iz velikog plavog nisu prilagodljivi Ni 5 FRU-a mi nije danas pomoglo da to desifriraju. Nemoguca misija cini se
Smislit cemo nesto kad se vratim, izmedju kartinga, storage sustava i cestog boravka na WC-u nisam bas stigao provjeriti i to.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 09:23   #39
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor noobinator Pregled postova
imam ubuntu,i piše po ntfs particiji i sta je tu cudno?
kad sam sredio sve vise mi konzola netreba, samo klik-klik
instalacija programa, klik-klik

ustvari isto je kao i na windowsima, mozda zato hard core linuksaši vole konzolu?
Odavde se mogu izvući i neke anti - paralele Linuxa i Window$a.

http://www.itwire.com/content/view/20861/1141/

Zadnje izmijenjeno od: JosipMiller. 08.10.2008. u 10:12.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 11:37   #40
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,480
Pih, čemu tražiti novo kad je i staro još dobro

__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 11:46   #41
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Hvala na odgovorima,probat ču još Suse i PC BSD koji se skida
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 12:43   #42
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Pih, čemu tražiti novo kad je i staro još dobro
Ima li što starije od BSD-a (ver. 1.0 - 1977. godina) ? Izravni nasljednik Unixa, dok Solaris još nije bio ni u Pampersicama.


Inače svaka čast Amigi. Nažalost vrlo malo sam je rabio no kod mnogih entuzijasta sam vidio krasne postave (i modifikacije starih "prijateljica").
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 13:27   #43
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,480
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Ima li što starije od BSD-a (ver. 1.0 - 1977. godina) ? Izravni nasljednik Unixa, dok Solaris još nije bio ni u Pampersicama.


Inače svaka čast Amigi. Nažalost vrlo malo sam je rabio no kod mnogih entuzijasta sam vidio krasne postave (i modifikacije starih "prijateljica").
Upravo se spremam i na Xbox staviti Amiga OS 3.1, šteta kaj neide 3.9 ali i ovak bude dobro
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 19:23   #44
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
btw evo bas sada vrtim ubuntu,260mb ram,sa compizom,firefoxom 3 ( 7 tabova ) pidginom i amarokom
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 20:07   #45
rasho
Registered User
 
rasho's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Split
Postovi: 16
Ma netreba se tu više ništa komplicirati, linux (i ostali unixoidi) je "clickabilan" koliko i windoze, poanta je da te nitko netreba tjerati u konzolu, ako sam ne poželiš. I za windoze je potrebno naučiti dosta toga da bi ga koristio kao "power user", pa ako želiš ponešto naučiti to nikad nije nužno - već je to samo osobni odabir .
Svakako bih preporučio dual boot pa se poigraj, a ja windoze više gotovo niti ne palim iako imam licenciranu verziju na laptopu .
rasho je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 20:18   #46
noobinator
Premium
Moj komp
 
noobinator's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zg
Postovi: 120
meni ubuntu troši 500mb ram-a sa firefoxom
al nije to puno, tolko i vista trosi
__________________
noobinator je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 21:28   #47
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
samo da se pohvalim boot mi na archu traje 25 sekundi na kompu iz "moj komp" i kod podizanja trosi 50mb rama.

fluxbox ftw!
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 21:51   #48
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
a fluxbox,ovo moje je bilo na gnomu ,imam na faksu neku debian distru sa xfc-om pa isto ide ispod 150mb rama s browserom upaljenim
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 22:04   #49
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Imam problem s PC-BSD-om,instalirao sam ga na particiju na Samsungu,postavio je na primary,u instalaciji zakačio da instalira onaj njegov boot loader,ima još jedna particija za swap i kad restartam odma se dignu windowsi

Prije PC-BSD-a sam instalirao Ubuntu i Suse i uvijek se pojavio onaj izbornik ali kad sam prvi put instalirao BSD nešto je taj Grub zezao pa sam formatirao linux particiju i particiju za swap i morao sam sa Win cd-a iči na recovery pa na fixmbr jer nije htio ni u win uči.Onda je normalno išlo u Win i sad sam instalirao BSD i nema nikakvog izbora pri startu,pomoć ?
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 22:44   #50
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
E ovak, ja sam se jos prije malo opcenito informirao o tom OSu, jer mi je na listi za isprobat pa mi se cini da sam negdje procitao da taj pc-bsd mora ici na primarnu particiju. Na kojoj su tebi vrlo vjerojatno windowsi heh.

Inace, moram primjetit da je ovo cist tipican primjer windows korisnika koji samo klikce bez razmisljanja i citanja dokumentacije.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 22:44   #51
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
Imam problem s PC-BSD-om,instalirao sam ga na particiju na Samsungu,postavio je na primary,u instalaciji zakačio da instalira onaj njegov boot loader,ima još jedna particija za swap i kad restartam odma se dignu windowsi

Prije PC-BSD-a sam instalirao Ubuntu i Suse i uvijek se pojavio onaj izbornik ali kad sam prvi put instalirao BSD nešto je taj Grub zezao pa sam formatirao linux particiju i particiju za swap i morao sam sa Win cd-a iči na recovery pa na fixmbr jer nije htio ni u win uči.Onda je normalno išlo u Win i sad sam instalirao BSD i nema nikakvog izbora pri startu,pomoć ?
Ponekad se poremeti boot prioritet fizičkih diskova u BIOS-u. Vjerojatno ti je sada uskochio kao prvi disk gdje ti je Window$. Odi u setup i pogledaj koji ti je prvi disk po prioritetu.

Ja primjerice imam prvi postavljen fizički disk gdje mi je OpenSuSE. Jasno BIOS onda preusmjeri bootanje odmah na njega. Tada u GRUB-u od OpenSUSE postavim ostale sustave. Logično je onda da mi je OpenSUSE primarni OS iz chijeg bootloadera bootam sve ostale. Probaj samo podestii boot priority na disk gdje ti je PC-BSD. To se ponekad samo poremeti.

Ako nije to onda možda budeš morao bootati s nekog rescue medija (najbolje od sustava koji si instalirao) i reinstalirati GRUB s njega na particiju sa koje bootash PC-BSD. Ako te GRUB gnjavi bilo gdje nema potrebe formatirati ništa nego se samo GRUB reinstalira na željenu particiju:

http://www.sorgonet.com/linux/grubrestore/

i jasno uvjeri sa da ti je u BIOS-u disk s kojega bootash taj GRUB (u tvom slučaju PC-BSD) prvi po prioritetu (sekcija boot prirority ili tako nekako).

Zadnje izmijenjeno od: JosipMiller. 08.10.2008. u 23:36.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 20:34   #52
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Hvala,uspio sam tako al ne sviđa me se nekako pa sam se odlučio opet za Ubuntu
Sad imam 2 pitanja:
1.Nudi mi 127 update-ova,neki su security a neki recomended.Zbog ono što ti update-ovi rade na winsima imam fobiju instalirati ih al pretpostavljam da ovdje nije tako,da li da ih instaliram?


2.Kako da promjenim font u FF-u?Probao sam iz FF-a i iz Ubuntua ali uvijek je neki čudan?


Unaprijed hvala
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 21:21   #53
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
Hvala,uspio sam tako al ne sviđa me se nekako pa sam se odlučio opet za Ubuntu
Sad imam 2 pitanja:

1.Nudi mi 127 update-ova,neki su security a neki recomended.Zbog ono što ti update-ovi rade na winsima imam fobiju instalirati ih al pretpostavljam da ovdje nije tako,da li da ih instaliram?

2.Kako da promjenim font u FF-u?Probao sam iz FF-a i iz Ubuntua ali uvijek je neki čudan?

Unaprijed hvala
Pozdrav,

na prvo pitanje odgovor je u osnovi da ne treba strahovati od update-a jer posebno kod community baziranih Linuxa update ne dolazi iz jednog korporativnog closed source izvora kao što je Micro$oft već se zahvaljajući open sourceu vrlo brzo otkriju sigurnosni propusti, drugim riječima ovdje ih nitko tebi neće namjerno podmetati. Barem ja nikada nisam imao problema s updeateom NIKADA niti u Fedori, OpenSUSE, BSD-u, nigdje ...

Iako je Fedori netko izgleda podemtnuo klip nedavno pa im kompromitirao sustav za digitalno potpisivanje paketa (nitko nije imun na ovakve podvale) no nisam unatoč tomu čuo da su ljudi imali štete od toga. Ali ovo je iznimka kada je opet problem izazvala treća strana.

Ponekad ne radim SVE update, već izaberem neke ključne stvari poput recimo kernela i kritičnih sigurnosnih nadopuna. Ostalo radim po želji: update ključnih aplikacija koje rabim i tako dalje. A ponekad napravim i sav preporučeni update. Ponekad ovisi koliko toga u stvari ima !

Kod drugog pitanja ću malo zapeti jer nemam Ubuntu ovdje (stalno si obećajem instalirati) ali tu je ponekad rješenje instalacija true type fontova i onda njihovo postavljanje u browseru. Ovo sam radio u Fedori ali mislim da slučaj varira od sustava do sustava. Dečki ovdje su možda na tragu:

http://benperove.com/howto/install-m...ra-and-ubuntu/

A probaj i ovo:

http://ubuntusite.com/fix-get-best-firefox-font-linux/

Zadnje izmijenjeno od: JosipMiller. 09.10.2008. u 22:47.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 21:59   #54
immortal
Kernel panic
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
[...]
2.Kako da promjenim font u FF-u?Probao sam iz FF-a i iz Ubuntua ali uvijek je neki čudan?
[...]

Unaprijed hvala
pogledaj ovaj topic: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=114335
nije za ubuntu, ali slične stvari treba napraviti (instalirati ttf-ms-fonts, msttcorefonts ili kak se već zove u ubuntuju i možda još nekaj podesiti, vidi na ubuntuforums.org)
__________________
Keyboard error or no keyboard present
Press F1 to continue, DEL to enter SETUP
immortal je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 22:16   #55
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Pozdrav,

na prvo pitanje odgovor je u osnovi da ne treba strahovati od update-a jer posebno kod community baziranih Linuxa update ne dolazi iz jednog korporativnog closed source izvora kao što je Micro$oft već se zahvaljajući open sourceu vrlo brzo otkriju sigurnosni propusti, drugim riječima ovdje ih nitko tebi neće namjerno podmetati. Barem ja nikada nisam imao problema s updeateom NIKADA niti u Fedori, OpenSUSE, BSD-u nigdje ...

Iako je Fedori netko izgleda podemtnuo klip nedavno pa im kompromitirao sustav za digitalno potpisivanje paketa (nitko nije imun na ovakve podvale) no nisam unatoč tomu čuo da su ljudi imali štete od toga. Ali ovo je iznimka u kojoj je opet kriva treća strana.

Ponekad ne radim SVE update, već izaberem neke ključne stvari poput recimo kernela i kritičnih sigurnosnih nadopuna. Ostalo radim po želji: update ključnih aplikacija koje rabim i tako dalje. A ponekad napravim i sav preporučeni update. Ponekad ovisi koliko toga u stvari ima !

Kod drugog pitanja ću malo zapeti jer nemam Ubuntu ovdje (stalno si obećajem instalirati) ali tu je ponekad rješenje instalacija true type fontova i onda njihovo postavljanje u browseru. Ovo sam radio u Fedori ali mislim da slučaj varira od sustava do sustava. Dečki ovdje su možda na tragu:

http://benperove.com/howto/install-m...ra-and-ubuntu/

A probaj i ovo:

http://ubuntusite.com/fix-get-best-firefox-font-linux/
Citiraj:
Autor immortal Pregled postova
pogledaj ovaj topic: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=114335
nije za ubuntu, ali slične stvari treba napraviti (instalirati ttf-ms-fonts, msttcorefonts ili kak se već zove u ubuntuju i možda još nekaj podesiti, vidi na ubuntuforums.org)
Hvala puno za odgovore,riješio sam sa onim prvim linkom iz Josipovog odgovora
Sada mi je k i x malo blijedi kao i Immorlalu na onoj temi i vidim da ima neko rješenje ali to ču sutra probati ,sad idem spavati
E da,sutra skidam i update-ove
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 22:34   #56
rasho
Registered User
 
rasho's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Split
Postovi: 16
Imaš jako puno besplatnih časopisa (pdf) na web-u na temu open source i linux npr. o Ubuntu : http://fullcirclemagazine.org/
o linuxu: http://gnuzilla.fsnserbia.org/ , http://www.freesoftwaremagazine.com ,
i nažalost samo stare brojeve Tux magazina ili o3 magazina itd.
A može se pronaći i jako puno druge literature i tutorijala vezana za sva područja upotrebe open source-a i linux-a, a podrška kroz forume i sl je čista petica
rasho je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2008., 23:13   #57
dakt
.code
 
dakt's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: gornji dio registra
Postovi: 34
Ako ti je do ucenja Linux-a ( in a nutshell) skini Gentoo. To ce te definitivno nauciti/izmuciti kao pocetnika....a i portage je legedarna stvar...samim time mozes se baviti malo sa dependency troubleshootingom i kompajliranjem XD...it's always fun to do it.
Ovak...inace...Debian ETCH....Gentoo-ov rival, samo daleko jednostavnija instalacija. Takodjer ima odlican pkg manager, APT, sa pregrst portova.

Solaris? Zasto ne....iako sumnjam da ces od njega imati ikakve efektivne koristi...to je jos debelo u serverskom segmentu.
dakt je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 14:19   #58
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Evo ja uhvatio vremena ovaj vikend i slozio si PC-BSD 7.

I nisam odusevljen. Kao sto sam i prije napomenuo grafa je 9800pro.. nema drivera sluzbenih, pa radi lose. Bas mi se osjeti lagg/delay u sucelju.. klikanje na sve, tabove, minimiziranje prozora, ma bilo sto; opcenito los dojam.. A prelazim s win xp-a gdje je sve islo instantno pa imam visoke kriterije. Veceras cu vjerojatno nabavit 7600gs grafu pa se nadam da ce to popravit situaciju sto se tice sporosti.

Jos par zamjerki ide Konquereru: e taj browser se vuce ko krepani pingivin po pustinji. Mozda bu bolje s 7600gs, javim kad isprobam.

Nadalje, nisam neki ekspert po pitanju unix GUI-a al imam filing da je taj kde 4.1 'malo' nestabilan. Imao sam par crasheva dok sam na desktopu nes prckao sa widgetima, i jos dok sam resajzo nes, sim-tam.. nekak mi se cini da bi mi kde 3.5 puno bolje odgovarao. Doduse on vise nije podrzan na pcbsdu i samim forsanjem njega bi vjerojatno napravio jos nestabilniji OS pa mislim da cu ipak malo linux probat. Misljenja o 3.5, 4.1 razlikama?

I jos jedna stvar koju moram napomenut.. preponosan sam na sebe sto sam prije formatiranja harda sa windowsima isao isprintat poglavlje o PPPoE protokolu iz freeBSD handbooka jer me je to spasilo iz vrlo nezgodne situacije. Naime, u PC-BSDu sam bez beda nasao gdje se podesava PPPoE login no nema sanse da skuzim kak se zapravo connecta. E. Strasno nesta. Nigdje nista o actually connectanju. I lijepo tickam onu opciju connect on start il kak vec ide da se spoji nakon svakog boota no nije sljakalo. I nis. Uzimam ja freebsd hanbook, opla, 28.5.3 Running ppp:
"As root, you can run: #ppp -ddial name_of_service_provider"
I super, nadjem ja konzolu u start meniju no naravno da nisam imao permission za ovu ppp naredbu jer nisam bio loggan kao root. Reko ok, idem ja log out, pa probam login: root i password no kaze da nije moguce loggat se kao root. Eh. Super. Onda jos malo gledam onaj quick guide, pa skuzih da mogu i sa svojeg limited acca izvrsavat root naredbe ako prethodno ukljucim root shell sa magicnom naredbom "su".
HA! I evo mene onlajn opet. I sad se spaja automatski nakon svakog restarta kompa. ^^
Krasne avanture, no cini mi se da ce linux na download uskoro, samo da si odaberem neku seXy distru (na koju po mogucnosti bez beda ide onaj fensi šemsi compiz-fusion koji sam otkrio u procesu i koji je omgwth!!1)
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 15:24   #59
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Evo ja uhvatio vremena ovaj vikend i slozio si PC-BSD 7.

I nisam odusevljen.
'Ko bi rek'o... Daj mi jedan dobar razlog zasto bi netko zelio imati *BSD na racunalu kao glavni desktop OS. Samo jedan.

Citiraj:
Jos par zamjerki ide Konquereru: e taj browser se vuce ko krepani pingivin po pustinji. Mozda bu bolje s 7600gs, javim kad isprobam.
Pa stavi drugi browser...

Code:
# make search key=firefox
Port:   mozilla-firefox-2.0.0.12
...
# uname -sr
OpenBSD 4.2
Pa cak ovo cudo od OpenBSD-a ga ima u svojim portsima...

Citiraj:
Nadalje, nisam neki ekspert po pitanju unix GUI-a al imam filing da je taj kde 4.1 'malo' nestabilan.
'Malo' puno.

Citiraj:
Krasne avanture, no cini mi se da ce linux na download uskoro
Cini se meni da ces nakon tjedan-dva igranja imati konstataciju u stilu
Citiraj:
Krasne avanture, no cini mi se da ce Windowsi natrag na masinu uskoro
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 15:34   #60
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Sam ti misli kaj oces. Naravno da sam stavio FF i m$ fontove ASAP nakon instalacije OS-a.

Mozda izgleda naoko bezveze, ali podesavanja pcbsd-a je na kraju ispalo jednostavnije nego na windowsima. Evo uzmi opisani primjer s internetom. Sad kad kuzim caku, to slozim dok velis keks. Dok kod windowsa bi isao instalirat firewall, antivirus, anti spyware, pa podesavaj firewall da pusta samo odredjene programe na net, pa podesavaj portove, servise i slicno.

Najvece zamjerke su mi tromo/nestabilno sucelje al opet kazem, vjerujem da ce nvidijeva grafa to dijelom rijesit.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na