Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2020., 17:49   #5761
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Pozdrav svima, jedno pitanje za nekoga tko provjereno zna...na Iskonu koristim Innbox V45 router, imam dosta uređaja na kućnoj mreži koji se spajaju WiFiom...odlučio uvesti kućnu automatizaciju (Zigbee) , kupio 15tak žaručja, prekidača itd... kad ono..pola ih vidim pola ne...gledam malo i skužim da se druga polovica vidi kada je prva isključena iz struje komplet...i onda se sjetim ulogirat u router (prvo mislio da je DHCP pool mali ili tako nešto) da je limit postavljen na 16 klijenata putem WiFia istovremeno...idem to podići ali neda (valjda u FWu takoogranileno)...i sad moje pitanje ili dva:

dali bi ovaj issue rješio da uzmem WiFi extender ?
ima li još koja alternativa ?

Hvala svima!
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 18:20   #5762
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
Nisi puno pogriješio u detekciji, ovisno o customizaciji trebala bi se vidjeti opcija sa max. dozvoljenih klijenata na WiFi (16 ili 32, tako nešto).

E sad, jedna je stvar "normalni" AP ili Router koji uredno hendla 50 - 100 klijenata
+
pristojni WiFi da pokriva prostor, dual band poželjan za "gladne" klijente.

Sad još dođu te IoT igračke koje rade "kako rade", možda se javljaju u Kinu i pitaj babu Vangu šta još = sigurnost ako su na istoj kućnoj mreži.

Za početak a i sa iskustvom Iskon - ovih bisera prijedlog je:
- nabaviti "pošteni router", možda TP-Link C7 (dual band, WiFi guest, ne loš radijus pokrivanja, 4x GB Lan)
- na njihovom Innbox biseru ugasiti WiFi, preko SZK tražiti Bridge mode za Internet konekciju, potvrditi sa SZK user / pass od PPPoE konekcije
- na Innbox Lan1 spojiš svoj router, podesiš PPPoE konekciju
- podesiš obje WiFi mreže po potrebi / želji

Uživaš

Ove IoT igračke baci na guest mrežu, postavi im client mode sa fiksnim mrežnim postavkama, napraviš spisak i svakom svoja ip adresa (sve to van DHCP Pool - a).
Kod pristojnih routera imaš i alternativno rješenje (isti rezultat) a to je DHCP rezervacija gdje po MAC adresi nekog uređaja postaviš mu koju će IP adresu dobiti.

That's my 5 cent's
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.12.2020., 18:34   #5763
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,078
iot govnarije stavi na zaseban AP, koji će raditi na zasebnom kanalu (13. po mogućnosti) i u B modu rada. kod mene se to pokazalo najboljim rješenjem. bilo koji do 20 godina stari AP će ti to riješiti, ne mora biti zadnji krik tehnologije.

a onda si kupi pošten AP za svoje kućne potrebe. innbox pusti nek drži dsl / tv/ telefon i ništa više od njega nemoj očekivati.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 19:13   #5764
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
dečki, hvala na savjetima, sve kristalno jasno
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 22:36   #5765
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Mene tu nešto buni. Covijek rekao zigbee i onda prešao na dhcp? Kakve veze ima dhcp i zigbee?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 23:44   #5766
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
Stvarno te buni 😁
Čoek ima isp igračku koja ima limit od 16 ili 32 klijenta na WiFi - ju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 10:10   #5767
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Stvarno te buni 😁
Čoek ima isp igračku koja ima limit od 16 ili 32 klijenta na WiFi - ju.
Ne, ne, to je ok, to treba mijenjati. Ali ako ima problem što ne vidi zigbee onda mu dhcp neće to riješiti. Zigbee uredjaj nemaju ip stack...

Ili on jednostavno nema zigbee? Ili kombinacija problema što je naravno moguće jer "sranje nikad ne dolazi samo, uvijek u društvu".

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 10:15   #5768
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
I to šta kažeš, kolektivno veselje
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 10:49   #5769
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,078
nemam iskustva sa zigbee-jem ali dosta tih iot gluparija iz kine podržava zigbee ali i standalone wifi, osobito prekidači/utičnice/žarulje.

ako nema zigbee gateway, onda mu se sve to spaja na wifi, pa otud problem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 10:58   #5770
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
nemam iskustva sa zigbee-jem ali dosta tih iot gluparija iz kine podržava zigbee ali i standalone wifi, osobito prekidači/utičnice/žarulje.

ako nema zigbee gateway, onda mu se sve to spaja na wifi, pa otud problem.
To ima smisla. On koristi ip spajanje a ne zigbee iako uredjaj možda podržava i zigbee.

Zigbee se spaja na gateway, zigbee gateway. Gateway dalje na ip. Zato i nemaju ip ali im se pristupa preko ip gatewaya. Zato ga ja i preferiram jer nema svaki mali sitan iot direktno pristup lan-u i potencijalno wan-u. Jedino gateway je na ip-u pa ga je lakše štititi.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2020., 12:16   #5771
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
Vidiš, nisi ti sam za dvi noge
'oće reć pametno zboriš
ali je i dalje sve to na WiFi - ju, druga je sad stvar jeli ih "vidiš" ili ne.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 14:52   #5772
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Imam Innbox V51 kojeg sam sad dobio za 200/100 (optika). Kako sad prebacit WIFI na 5G i zašto to nije automatski napravio? Ova gore drop down lista di piše 2.4 nema opciju za 5G...

Zadnje izmijenjeno od: delavi. 30.10.2021. u 00:16.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 15:23   #5773
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
Mislim da ovisi o verziji, tek novije imaju 5Ghz i/ili AC.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 15:28   #5774
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Ja sam imao v51 bez 5Ghz-a. Imao je gigabitne portove no ne 5G. Ocito je tocno sto Nikky kaze da valjda tek noviji imaju 5Ghz
mann je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 16:25   #5775
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Čuo sam se sa podrškom. Dakle modem odašilje i 2.4Ghz i 5Ghz (Wl0 i Wl1) Samo ja nisam skužio da su to dve mreže (a odmah promjenio naziv mreže koja ide na 2.4). S tim da ja nemam ni 5G mobitel hahaha. Innbox V51 je navodno jedini iskonov modem koji baca i 5G.

Usput budi rečeno pohvaljujem iskonovu podršku na messengeru koja je odlična i odmah se javljaju (prvo kod ugovaranja veće brzine i sad za ovih 5G). Ovi na telefonima nisu ni blizu.

Zadnje izmijenjeno od: delavi. 30.12.2020. u 22:01.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 12:33   #5776
Shuky
Premium
 
Shuky's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 632
postoji li mogucnosti i molim step by step kako njihov ont + modem prertvoriti u jednu stvar sa reicmo mikrotikom, sto i gje kupiti, kako konfigurirat?
Hvala najljepsa.
__________________

Shuky je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 13:59   #5777
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
Pitaš komplicirano i neisplativo pitanje,
"problem" je kompatibilni optički modul kojega pak treba "prihvatiti" operater, etc.
Puno jednostavnije a i nema neke bitne razlike je da koristiš njihov ONT kojeg se lako negdje smjesti / sakrije ...
Iza njega već druga priča i ovisi koje usluge imaš a o tome smo već pričali u ovoj i Fiberland temi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 16:29   #5778
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Možda blesavo pitanje. Router mi je sad na podu (moram kupit malo duži mrežni kabel). Jel može ostat tam jel meni ne smeta? A i mislim da je bolje da mi nije ispred face na stolu od kompa....Ono što je zanimljivo je da WiFi ništa ne pati kako s brzinom tako ni sa dometom u stanu.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 17:02   #5779
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
Već sam pisao, WiFi se generalno prostire horizontalno ali je bolje da je router / ap ne višoj poziciji nego na nižoj.
Bar Lan kabel nije skup i ima ga skoro na svakom koraku, nabavi duži i smjesti router kako i priliči.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 17:15   #5780
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Već sam pisao, WiFi se generalno prostire horizontalno ali je bolje da je router / ap ne višoj poziciji nego na nižoj.
Bar Lan kabel nije skup i ima ga skoro na svakom koraku, nabavi duži i smjesti router kako i priliči.
Nisi samo ti pisao tog je pun internet. Ali kažem, men i signal nije salbiji niti sporiji. LAN kabel nije problem ali rado ne bi imao router pred facom.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 17:23   #5781
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,583
Jeli ima kakva polica više / livo / desno u blizini ?
Naravno da nije nužno da ti je pred facom.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2021., 14:13   #5782
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Ma sa ovim nasim dipol antenama dosta je to loptasto, ajmo reci jabukasto. Jedino gdje dosta slabije zraci je 90 stupnjeva dole i gore. No kako danas cesto n i ac imaju mimo antene po svim stranama mislim da ce imati malo utjecaja unutar stana ali moguce da ce ga nesto minimalno i biti.

Teorija i praksa bi rekla da je bolje iskoristivo zracenje i odbijanje ako nije na podu nego negdje vise.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2021., 17:06   #5783
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,081
A kako stoji stvar sa onim okruglim, "stropnim" extenderima, kao npr. Ubiquiti UniFi UAP AC Lite ? Oni bi trebali zracit pretezno kruzno i prema dolje, ne? Jel se onda takav moze montirat nisko (na pod) pa da na taj nacin bolje pokrije prostor od ovih "klasicnih" ?
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2021., 17:41   #5784
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
A kako stoji stvar sa onim okruglim, "stropnim" extenderima, kao npr. Ubiquiti UniFi UAP AC Lite ? Oni bi trebali zracit pretezno kruzno i prema dolje, ne? Jel se onda takav moze montirat nisko (na pod) pa da na taj nacin bolje pokrije prostor od ovih "klasicnih" ?
Mislim da ti je za to bolja tema u Mrezama npr: tu ili slicno. P.s. ovo sto spominjes nije extender nego AP i sigurno da moze pomoci u pokrivanju "rupa" ali ima tu puno pitanja...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2021., 18:52   #5785
prof.gogx
.: h4rdc0Re cY8ERgEEk :.
Moj komp
 
prof.gogx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 123
Citiraj:
Autor delavi Pregled postova
Čuo sam se sa podrškom. Dakle modem odašilje i 2.4Ghz i 5Ghz (Wl0 i Wl1) Samo ja nisam skužio da su to dve mreže (a odmah promjenio naziv mreže koja ide na 2.4). S tim da ja nemam ni 5G mobitel hahaha. Innbox V51 je navodno jedini iskonov modem koji baca i 5G.

Usput budi rečeno pohvaljujem iskonovu podršku na messengeru koja je odlična i odmah se javljaju (prvo kod ugovaranja veće brzine i sad za ovih 5G). Ovi na telefonima nisu ni blizu.
Jel ovo neko zezanje ili ste stvarno pobrkali 5G, 5Ghz, 2.4Ghz, 5G mobitele, modeme..
prof.gogx je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2021., 21:07   #5786
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Po meni bi trebalo točno pisati jel 5ghz ili 5g pogotovo kada su uključeni i mobiteli u topic. Teško je znati što netko misli,ima još puno ljudi koji ne znaju razliku

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 01.01.2021. u 23:38.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2021., 23:14   #5787
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
A je da, lako se potkrade greska. Ja u obicnom govoru kazem 2.4G i 5Giga, 5G je 5G. Ali jbga ako tipkas i zaboravis napisati Ghz ode sve u 3pm...

P.s. Uspio sam danas natjerati fritza na iskonu da pokupi i voip. Moze se naravno i na starijem 7360 i novijem 7590. Naravno, bez username i pass za voice liniju ne ide tako da se mora od nekuda povuci. Ako kome treba pomoc javite.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2021., 23:39   #5788
NightWalker
Registered User
Moj komp
 
NightWalker's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 206
Citiraj:
Autor delavi Pregled postova
Imam Innbox V51 kojeg sam sad dobio za 200/100 (optika). Kako sad prebacit WIFI na 5G i zašto to nije automatski napravio? Ova gore drop down lista di piše 2.4 nema opciju za 5G...
Imam isti modem i podržava 5Ghz wifi, nalazi se pod wl1 (wl0 po defaultu 2.4), brzine budu bolje samo puno slabiji signal daje od 2.4 Ghz, ako si kat iznad ili ima par zidova neces se usrecit, nema do zice
NightWalker je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 16:47   #5789
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Jel ovo neko zezanje ili ste stvarno pobrkali 5G, 5Ghz, 2.4Ghz, 5G mobitele, modeme..
Ovo s mobitelom je zajebancija a ovo sa 5Ghz mrežom nije. Naime rečeno mi je da automatski spaja na 5Ghz mrežu ali nije tako. Prvi put kad spajaš mob moraš baš odabrati 5GHz mrežu jer postoje dvije mreže (modem odašilje i 2.4 i 5Ghz).
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2021., 19:42   #5790
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,078
evo, riješeno. jp_rv je konačno spojen na bakar, nakon cca 3 mjeseca od prijave kvara.

uspio sam relativno slučajno doći do kontakta jedne normalne osobe koja radi u iskonu na višoj razini, izmijenili par poruka, lik poslao par mailova kamo treba, jutros se ht-ov tehničar pojavio kod mene (zuja, take 3), opet po treći put su me našli u centrali, ali ovoga puta su me spojili kamo treba.
nesmijem reći tko je u pitanju, ali svaka čast na brzini i mislim da ću liku poslat neku kintu za help. kaže da je u cijeloj priči bio zajeb za zajebom oko rješavanja. da mu se nisam javio, tko zna koliko bih još čekao da me spoje natrag.

ujedno, iskon povjerenstvo je odgovorilo ravno 30. dan od slanja žalbe, taman kad sam razmišljao da ću ih morati prijaviti hakomu za ne-odgovaranje u zakonskom roku.

vjerujem da bi većina korisnika jednostavno raskinula ugovor i prešla na HT u ovoj situaciji, tim više šta je HT to i savjetovao tokom rješavanja kvara (po sistemu, da ste na ht-u, ovo bi bilo riješeno u 5 minuta - a to je i istina).

ja iz ovog kaosa mogu zaključiti da nema nikakve (normalne) komunikacije kako između ht-a i iskona, tako ni između različitih odjela unutar iskona.

i za kraj, ponudili su mi produljenje ugovorne obveze po akcijskoj cijeni od 139kn, vs 120 koliko sam plaćao do sada.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na