Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.04.2011., 13:51   #31
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
e ovo ti je sine teža vrsta bullshita...slobodno ako si u zagrebu navrati do mene pa da zajedno slušamo čuje li se uopće (osim HDD-a) moj powerbook iz 2002 ili MBP iz 2009 dok rade.
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Iz mog iskustva iMac (20" i 27") MB(p) ranije serije i ova nova, stvarno su tihi. I već san to napominja na prijašnjim threadovaima, imaju dobro rješeno hlađenje i dizajn.
Ajde ponovno pročitajte rečenicu gdje se dotičem buke. Nigdje nema iMaca i MB(P)-a, nego pričam za Mac Pro.

3 godine sam na faksu radio na njima, s tim da su stigli usred semestra. Na kraju sljedećeg su već postali glasni. U prostoriji je bilo oko 5 Mac Pro-a i 5 PC-a. Nakon tih 8+ mjeseci su dosegli razinu buke končarevih "workstationa". Mislim da nema smisla još da i ergonomiju spominjem. Tko je god probao 3h+ raditi s Appleovim Mighty i Magic Mouseom u Illustratoru i Photoshopu, zna na što ciljam. Glossy ekrani na monitorima, kao i cijene/mogućnosti samih monitora.....bolje da ne počinjem.
Barem što se grafičke industrije tiče, Apple je postao čista šminka. Tko god kaže da mu iMac treba za dizajn, laže.

I sam imam Macbook Pro i ne čuje se nimalo. OK, plus za Apple, ali ni ekvivalentni PC laptop se ne grije puno više. Jedino što nema cijelu površinu laptopa za disipaciju topline, ali hardverski ekvivalent košta skoro 3x manje, ako ne uzmemo u obzir da je aluminij i njegova obrada na MBP X puta skuplji od plastike na nekom Lenovu/Toshibi/Dellu/HP-u.

Zašto sam ga kupio onda kad toliko "pljujem" po Appleu.
Jednostavno. Kad mi laptop treba, a to su dosta rijetki slučajevi i trebam brzo i što jednostavnije nešto obaviti na njemu, onda mi je lakše raditi na njegovom trackpadu, ugodnije i brže tipkati na njegovoj tipkovnici, a ako mi i netko zapne za strujni kabel, neće biti štete. A najveći razlog je bila baterija. Sa 7h autonomije, nema konkurencije u PC svijetu.

Glavno računalo, nikad Apple. Sporedno, uvijek.

BTW, prodajem svoj Macbook Pro zbog puta u US, i namjeravam gore uzeti Air ili iPad2 s tipkovnicom.
Na laptopu se ne igram, a većinom mi treba za pregledati mailove, word/excel/powerpoint i kraća surfanja.
Ako ima zainteresiranih, slobodno se javite.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 15:14   #32
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Ajde ponovno pročitajte rečenicu gdje se dotičem buke. Nigdje nema iMaca i MB(P)-a, nego pričam za Mac Pro.
My bad, nisan ima priliku koristit Mac Pro. Iako mislim da od takvog kalibra workstationa se očekuje tišina.
Citiraj:
Tko je god probao 3h+ raditi s Appleovim Mighty i Magic Mouseom u Illustratoru i Photoshopu, zna na što ciljam. Glossy ekrani na monitorima, kao i cijene/mogućnosti samih monitora.....bolje da ne počinjem.
Barem što se grafičke industrije tiče, Apple je postao čista šminka. Tko god kaže da mu iMac treba za dizajn, laže.
Mighty je čisto sranje, za Magic neznan jer ga niti nisan koristio. Tipkovnjača je odlična (bar meni). Monitori su opet iznad prosjeka u PC svijetu di vladaju TNovi, na stranu PVA/IPS kombinacije. Daleko od toga da je loš
Citiraj:
I sam imam Macbook Pro i ne čuje se nimalo. OK, plus za Apple, ali ni ekvivalentni PC laptop se ne grije puno više. Jedino što nema cijelu površinu laptopa za disipaciju topline, ali hardverski ekvivalent košta skoro 3x manje, ako ne uzmemo u obzir da je aluminij i njegova obrada na MBP X puta skuplji od plastike na nekom Lenovu/Toshibi/Dellu/HP-u.
Opet stvar ukusa i volje, osobno teško bilo kakva plastika može parirat metalu. Inače gleda sam envya koji je konkurent mbp i mogu reć da ima tu istine o cijeni. Opet kad pogledam da je moj prijatelj uzeo MBP u SADu i dobio ga za cca -50% naše cijene opet mi ima nekako smisla. Nas deru, i nemamo support i to je danak koji plaćamo Appleu.


Citiraj:
Glavno računalo, nikad Apple. Sporedno, uvijek.
Opet sada ja dolazim na temu o OSovima i računalima, šta to glavno računalo napravi da nemože poredno i obrnuto
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.04.2011., 15:23   #33
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Opet sada ja dolazim na temu o OSovima i računalima, šta to glavno računalo napravi da nemože poredno i obrnuto
To ja pričam iz svoje perspektive, dakle nekome iz grafičke industrije za koga je Mac zapravo i stvoren
Uzeo sam u obzir lovu kojom raspolažem i što trebam od računala. Mac Pro ili PC sposoban da eventualno zavrti OSX, ali s dovoljno jakim procesorom, dosta RAM-a i kvalitetnim ekranom.

Završio sam na jakom hackintoshu, ali sam se bome i potrudio da ga savršeno složim. Isti posao nekad i napravim na Windowsima, ali ih većinom držim za odigrati pokoju igru, isprobavanje raznih fontova, brusheva i filtera, pa ono što mi treba prebacim u OSX koji mi je čist ko suza i samo za CS5.
Vidio sam da je netko spomenuo i brzinu u Photoshopu. Našao sam Photoshop benchmark negdje i odvrtio ga (action file i testna slika).
Rezultati su bili zanimljivi:
Friško pokrenuti Windows 7 je bio brži od OSX. Nekih 20-ak sekundi ukupno što nije puno, ali je brži. Pripisat ćemo to hackintoshu

Što se monitora tiče, čime 27" Cinema opravdava 3000 kn višu cijenu od Della U2711?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 12.04.2011. u 15:31.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 16:42   #34
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ako su te odmalena "učili" na Windoze, sve ono ma OSX-u što bi trebalo bit intuitivno i jednostavno, postaje komplicirano, glupo i pomalo iritantno. Što zapravno ne mora biti. Vjerojatno vrijedi obrat. Isto kao i 1v@n, vjerojatno bi ga mogao koristiti na nekom sekundarnom notebooku, netbooku ali zašto kada postoje Linux OS distre.

Kad se zagrebe malo ispod površine, OSX postaje dosta ograničen. Ne dao bog da slučajno pobrišeš neki predinstalirani softver tipa Photo Booth, imat ćeš cijelovečernju zajebanciju izvlačenja istog sa Recovery CD-a nekim 3rd party programima.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 16:50   #35
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Nedavno sam imao problema s NTFS particijama (koristim Paragon NTFS za čitanje/pisanje po NTFS) i brisanja fajlova s istih preko OSX. Iako sam ih obrisao, ostali su na neku foru u onim skrivenim .Trash folderima koje nikako nisam mogao maknuti, pa mi je tako i Trash ikona bila puna, a da zapravo ništa u njoj nije bilo. Od hrpe solucija, na OSX to nikako nisam mogao riješiti. Boot u Windowse i brisanje Unlockerom i stvar riješena. Smiješno
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 19:45   #36
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Tko god kaže da mu iMac treba za dizajn, laže.
Ne uzima se za dizajn nego zbog dizajna što je da je kvaliteta tipkovnice i samih appleovih laptopa (pošto zadnjih 4 godine kroistim samo laptope) je višestruko iznad plastične konkurencije.
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Završio sam na jakom hackintoshu, ali sam se bome i potrudio da ga savršeno složim. Isti posao nekad i napravim na Windowsima, ali ih većinom držim za odigrati pokoju igru, isprobavanje raznih fontova, brusheva i filtera, pa ono što mi treba prebacim u OSX koji mi je čist ko suza i samo za CS5.
Ovo sam i ja imao namjeru iskemijati na svom stroju...win za glupiranje i ostalo, a os x isključivo za cs5
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 19:56   #37
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Ako su te odmalena "učili" na Windoze, sve ono ma OSX-u što bi trebalo bit intuitivno i jednostavno, postaje komplicirano, glupo i pomalo iritantno. Što zapravno ne mora biti. Vjerojatno vrijedi obrat. Isto kao i 1v@n, vjerojatno bi ga mogao koristiti na nekom sekundarnom notebooku, netbooku ali zašto kada postoje Linux OS distre.
To je sve stvar navike, osobno OSX na laptopu mi ima smisla jer jednostavno ima programe koje Windows ima. Točnije ne moram tražit alternative, Linux je skroz druga stvar.
Citiraj:
Kad se zagrebe malo ispod površine, OSX postaje dosta ograničen. Ne dao bog da slučajno pobrišeš neki predinstalirani softver tipa Photo Booth, imat ćeš cijelovečernju zajebanciju izvlačenja istog sa Recovery CD-a nekim 3rd party programima.
Opet pojam ogrraničenosti je relativan. A za Photo Booth nisan proba, ali sumnjam da ima takvih pojava
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Nedavno sam imao problema s NTFS particijama (koristim Paragon NTFS za čitanje/pisanje po NTFS) i brisanja fajlova s istih preko OSX. Iako sam ih obrisao, ostali su na neku foru u onim skrivenim .Trash folderima koje nikako nisam mogao maknuti, pa mi je tako i Trash ikona bila puna, a da zapravo ništa u njoj nije bilo. Od hrpe solucija, na OSX to nikako nisam mogao riješiti. Boot u Windowse i brisanje Unlockerom i stvar riješena. Smiješno
To nikako nemožeš pripisat OSXu, nego M$ jer oni imaju NTFS kao standard zatvoren, i razne kombinacije za NTFS support nisu uvik najbolje kako na Linuxima tako ni na OSXu.



I da neko je napisa da OSX ne povećava prozor max. E pa ta mi stvar apsolutno fali na Windowsima. Nema mi veće gluposti nego primjer na fHD monitoru povećaju šugavi explorer na max i sve d'n'd funkcije i bilo kakva manipulacija pada u vodu. Kod OSX baš lipo imaš osnovnu širinu koja se u tren pritvori na onoliko koliko zahtjeva količina fileova.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 20:36   #38
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
EDIT: dobio odgovor preko PM-a, moze delete posta...

Zadnje izmijenjeno od: alengrosevic. 12.04.2011. u 21:23.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 20:56   #39
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Da li je tko uspio natjerati Canyon WF511 (Ralink 2563) PCI karticu ili GMA950 graficku da uredno rade na OS X-u(10.6.3 ili 10.6.7)? Pokusao sam na par nacina upogoniti GMA950 da radi (radi ona ali samo na 1024x768, nista drugo ne dozvoljava) dok za Ralinkicu nisam niti drivere nasao).
ako moze tko pomoci, bio bih zahvalan!
Odvest ćeš thread pod katanac, inače da napomenem naslov teme je kriv.

MAC operativni sistemi. Jedan je sistem i nije Mac nego Apple OS(X).
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 23:52   #40
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
Ne uzima se za dizajn nego zbog dizajna
Ma opet me nisi skužio. Pričam o wannabe web i grafičkim dizajnerima koji misle da će im kvaliteta posla porasti 100x ako kupe Mac. Samo zato jer je Mac još uvijek na glasu kao alat za tako nešto. Bez razloga.
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
To nikako nemožeš pripisat OSXu, nego M$ jer oni imaju NTFS kao standard zatvoren, i razne kombinacije za NTFS support nisu uvik najbolje kako na Linuxima tako ni na OSXu.
Gle, ne bi to ni pisao, da se to i po defaultu ne dešava na OSX.
http://tinyurl.com/6kjhvc9
Jedino što je pomoglo dosad je brisanje preko Windowsa. Ne znam za vas, al mene bode u oči pun trash, kako u OSX, tako i u Windowsima.

Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
I da neko je napisa da OSX ne povećava prozor max. E pa ta mi stvar apsolutno fali na Windowsima. Nema mi veće gluposti nego primjer na fHD monitoru povećaju šugavi explorer na max i sve d'n'd funkcije i bilo kakva manipulacija pada u vodu. Kod OSX baš lipo imaš osnovnu širinu koja se u tren pritvori na onoliko koliko zahtjeva količina fileova.
Meni to itekako smeta, jer nemam full HD mrcinu od TV-a nego 24" na stolnom i samo 13" na MBP. Ajde da su još smislili nešto tipa Snap na Windowsima pa da si olakšaš život, ali neeee. Resize prozora (kad ih imam više od jednog) mi užasno ide na živce u OSX pa trebam dodatne 3 aplikacije skidat i instalirat da bi si prilagodio OSX kako meni paše. I onda mi eplovac veli: jooooj, ali na Windowsima moraš instalirati 100 programa da bi radili kak ti hoćeš da rade. Jok, na OSX ne moram
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2011., 01:51   #41
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Ma opet me nisi skužio. Pričam o wannabe web i grafičkim dizajnerima koji misle da će im kvaliteta posla porasti 100x ako kupe Mac. Samo zato jer je Mac još uvijek na glasu kao alat za tako nešto. Bez razloga.
To stoji, a valjda gledaju u "cjelovitu" jabuku pa ideje naviru
Citiraj:
Gle, ne bi to ni pisao, da se to i po defaultu ne dešava na OSX.
http://tinyurl.com/6kjhvc9
Jedino što je pomoglo dosad je brisanje preko Windowsa. Ne znam za vas, al mene bode u oči pun trash, kako u OSX, tako i u Windowsima.
Ispravi me, ali zar OSX po defaultu samo ima read?
Citiraj:
Meni to itekako smeta, jer nemam full HD mrcinu od TV-a nego 24" na stolnom i samo 13" na MBP. Ajde da su još smislili nešto tipa Snap na Windowsima pa da si olakšaš život, ali neeee. Resize prozora (kad ih imam više od jednog) mi užasno ide na živce u OSX pa trebam dodatne 3 aplikacije skidat i instalirat da bi si prilagodio OSX kako meni paše. I onda mi eplovac veli: jooooj, ali na Windowsima moraš instalirati 100 programa da bi radili kak ti hoćeš da rade. Jok, na OSX ne moram
Opet kažem meni je odlično, a šta se tiče monitora iman zasada najviše 1680x1050 tako da neman ni fullHD. Što se tiče aero snapa to obožavam na W7 i stvarno fali, ali tamo je F9-10-11-12 kombinacija pa i to donekle pomaže.
Baja 001 je offline   Reply With Quote