Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.05.2011., 17:35   #1
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
(riješeno) Komp spor nakon zamjene matične ploče

Imao sam kvar na računalu i u servisu su mi promijenili matičnu ploču. Odkada imam tu novu matičnu sve mi sporije radi, a matična ploča je mnogo bolja od prethodne. Kad kažem sporije mislim u smislu da više ne mogu gledati HD filmove iznad 720p i imam problema kod multitaskinga. Kad pokrenem više aplikacija ili prozora odjednom sve počne iznimno sporo raditi.

Što sam sve do sada pokušao da bi riješio problem:
  1. Reinstalirao sam sve drivere za komponente
  2. Instalirao sam 64-bitne windowse umjesto 32-bitnih
  3. Programom za provjeru drivera sam se uvjerio da su svi upravljački programi najnoviji koji postoje
  4. Provjerio sam da su sve komponente Win7 kompatibilne
  5. Pokušao sam sa nekoliko System Mechanic programa
  6. Napravio sam i update biosa tako da je sad verzija 2. Sve to putem Gigabyte službenog programa za update...

Došao sam do zaključka da je problem ili hardverski ili nešto nije uredu sa upravljačkim programima. Dok mi na properties kompjutera govori koje komponente imam, na programima poput Everest-a i drugih mi matičnu ploču i chipset prikazuje kao "unknown" odnosno "nepoznato", a za procesor koji je četverojezgreni mi prikazuje da rade samo dvije jezgre. Nekoliko sam puta i drivere za matičnu i chipset instalirao ali bezuspješno.

Moja konfiguracija je:
Operativni sustav Windows 7 Enterprise 64bit
DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
Procesor Intel Core 2 Quad Q6600
RAM 4096MB
Grafička kartica NVIDIA GeForce 9600 GT


Model matične ploče: Gigabyte G31M-ES2L. Računalo je staro otprilike 4 godine do prije nekih mjesec dana nije mijenjana matična ploča. U to vrijeme moja prošla matična ploča je koštala oko 500kn pa sam zaključio da je sad nakon 4 godine ova koja je po cijeni negdje ista sigurno bolja od prethodne jer su prošle 4 godine. U servisu su mi dali i manual i kutiju nove matične skupa s računom. Drivere sam prvo instalirao putem CD-a priloženog uz matičnu ploču, a potom sam na službenim stranicama proizvođaća skinuo najnovije inačice upravljačkih programa.
Chof je offline  
Staro 18.05.2011., 17:56   #2
tripl3
1337
Moj komp
 
tripl3's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Split
Postovi: 42
Prošla matična je bila?
tripl3 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.05.2011., 17:57   #3
doky
Premium
Moj komp
 
doky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,942
Kod promjene komponenti kao što su matična ploča gotovo obavezno su tu čisti Windowsi (formatiranje sistemske particije/diska) i ispravno stavljanje drivera. Vidim da si čarobirao s driverima od ploče tako da sam gotovo siguran da je tu problem. Temeljno obriši drivere i njihove ostatke s DriverSweeperom ili još bolja opcija stavljanje čistih Windowsa i posljednjih drivera.
doky je offline  
Staro 18.05.2011., 18:03   #4
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Možda nema veze sa problemom ali probaj izvaditi procesor, pogledaj da li su svi pinovi OK i vrati ga natrag, možda ti neka nožica na socketu nije dobro sjela sa procesorom.

Citiraj:
Autor Anphonic Pregled postova
Kod promjene komponenti kao što su matična ploča gotovo obavezno su tu čisti Windowsi (formatiranje sistemske particije/diska) i ispravno stavljanje drivera. Vidim da si čarobirao s driverima od ploče tako da sam gotovo siguran da je tu problem. Temeljno obriši drivere i njihove ostatke s DriverSweeperom ili još bolja opcija stavljanje čistih Windowsa i posljednjih drivera.
Imao je x86, sada x64 winse, barem tako piše.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 18.05.2011. u 22:25. Razlog: spajanje postova
Roy je offline  
Staro 18.05.2011., 18:05   #5
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Ne sjecam se tocno koju sam maticnu plocu imao prije nažalost.

Što se tiće Windowsa prvotno sam instalirao 32 bitne te sam na njima kemijao s driverima nebi li nešto profunkcioniralo na bolje. Nakon toga sam došao na zamisao da instaliram 64bitne windowse kako bi mi se pravilno adresiralo 4gb rama pa da sve radi eventualno kao prije. Nažalost to nije pomoglo. Pri instalaciji novih windowsa sam naravno bio oprezan i prvo sam krenuo sa instalaciom svih upravljačkih programa sa priloženog CD-a, a tek sam potom nadogradio iste sa službenih web stranica. Ipak, ni to nije rezultiralo boljim radom sustava.

Svejedno, probat ću izbrisati upravljačke programe te ih ponovno instalirati čisto da eliminiram i tu mogućnost moje pogreške kod instaliranja više drivera.

EDIT: kod instalacije novih win sam naravno formatirao HDD kako bi bio clean install.

Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Možda nema veze sa problemom ali probaj izvaditi procesor, pogledaj da li su svi pinovi OK i vrati ga natrag, možda ti neka nožica na socketu nije dobro sjela sa procesorom.
Nisam nikada vadio procesor pa se samim time nebi niti upuštao u taj posao. Također mislim da prilikom micanja procesora treba staviti i novu termalnu pastu koje nemam.

Zadnje izmijenjeno od: nino. 18.05.2011. u 20:10.
Chof je offline  
Staro 18.05.2011., 18:26   #6
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Taj procesor ni nema pinove nego taktilne površine stoga nije ni bitno

Ja bih prvenstveno pogledao u kejsu dali su svi kabeli uštekani u matičnu ploču i kako su to ovi na servisu pospojili,
ili to ili driver da te zeza, nekako mi na te dvije solucije najviše smrdi.

Pregledaj i ima li napuhnutih kondenzatora na graf kartici, te nebi bilo loše i da prekontoliraš napajanje.
6Finger je offline  
Staro 18.05.2011., 18:51   #7
doky
Premium
Moj komp
 
doky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,942
Citiraj:
Autor Chof Pregled postova
Pri instalaciji novih windowsa sam naravno bio oprezan i prvo sam krenuo sa instalaciom svih upravljačkih programa sa priloženog CD-a, a tek sam potom nadogradio iste sa službenih web stranica. Ipak, ni to nije rezultiralo boljim radom sustava.
Kriva metoda, pusti te s cd-a. Skini posljednje verzije s službene stranice svoje ploče i samo te instaliraj.
doky je offline  
Staro 18.05.2011., 19:45   #8
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor 6Finger Pregled postova
Taj procesor ni nema pinove nego taktilne površine stoga nije ni bitno
Ali ploća ima nožice na socketu a možda je bitno.

@chof: pasta ti nije neki trošak, ako kupuješ gledaj na kvalitetu iste.
Roy je offline  
Staro 18.05.2011., 20:12   #9
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Kakve su temperature i koje napajanje je u pitanju?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 18.05.2011., 20:39   #10
defiant000X
Premium
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 53
Probaj posuditi od nekoga kvalitetno napajanje, pa probaj sa njim... mislim da nije u driverima problem...
defiant000X je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.05.2011., 20:41   #11
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Citiraj:
Autor defiant000X Pregled postova
Probaj posuditi od nekoga kvalitetno napajanje, pa probaj sa njim... mislim da nije u driverima problem...
Baš prodajem jedno napajanje. Eto budem ga stavio pa da vidimo.

Radi se o ovom: Corsair TX650W

nadam se da je to ok.

Zadnje izmijenjeno od: nino. 18.05.2011. u 20:47.
Chof je offline  
Staro 18.05.2011., 20:48   #12
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ne zanimaju me tvoji oglasi na njuskalu. Obrisat cu topic ukoliko ne procitas ovo i ne ispunis ove nize uvjete.
Citiraj:
2. Budući da je ovo podforum Problemi, jako je važno imati uključenu i popunjenu opciju Moj komp ili potpis (signature) koji će u sebi sadržavati detaljan opis vaše konfiguracije s kojom imate problema, koji operativni sustav koristite i koji Service Pack imate instaliran za njega te po mogućnosti što ste instalirali od softvera jer to može biti uzrok pojave problema. Ako se radi o nekoj drugoj konfiguraciji, molim da to napišete u prvom postu. Tako ćete sami sebi olakšati i ubrzati rješavanje problema, a ostalima očuvati živce. Nastojte biti što detaljniji u opisu problema.
Nisi mi odgovorio na gornje pitanje.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 18.05.2011., 21:02   #13
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Ne zanimaju me tvoji oglasi na njuskalu. Obrisat cu topic ukoliko ne procitas ovo i ne ispunis ove nize uvjete.
Nisi mi odgovorio na gornje pitanje.
lol, bilo mi je lakše link kopirat. Nisam ti odgovorio na pitanje jer ne znam. Valjda su normalne temperature...

konfiguracija mog pca je u prvom postu
Chof je offline  
Staro 19.05.2011., 00:02   #14
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Fino si malo procitaj sticky teme. Imas programe za ocitavanje temperatura, testiranje komponenti.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=58941
Kad to savladas, javi se na pm da ti otvorim temu, jer u ovih 13 postova nismo nista saznali osim tvoje konfiguracije koju si trebao napisati u 1. postu vec, detaljno.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 19.05.2011., 13:28   #15
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Citiraj:
Autor defiant000X Pregled postova
Probaj posuditi od nekoga kvalitetno napajanje, pa probaj sa njim... mislim da nije u driverima problem...
Stavio sam sad Corsair TX650W napajanje i mogu pokrenuti HD filmove, nešto malo brže radi komp ali svejedno ne radi kao prije. HD filmovima svako malo trza slika kao da se učitava, a multitasking iako bolje radi svejedno uspori nakon par otvorenih aplikacija...

Citiraj:
Autor Anphonic Pregled postova
Kriva metoda, pusti te s cd-a. Skini posljednje verzije s službene stranice svoje ploče i samo te instaliraj.
Obrisao sam drivere sa programom i instalirao sam ove s interneta. Osim toga updateo sam i BIOS. Kod otvaranja PC-a sam pregledao i kondenzatore na grafičkoj i svi su normalni, nijedan se nije stisno.

Evo tu su neke slike što sam sve pogledao:





Zadnje izmijenjeno od: nino. 19.05.2011. u 14:17. Razlog: Zadnji warning, procitaj pravila, ne postaj zaredom, koristi muliquote
Chof je offline  
Staro 19.05.2011., 13:42   #16
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Možda će glupo zvučati, ali da li ti je monitor spojen na integriranu grafičku ili na ovu 9600 GT?
E-mil je offline  
Staro 19.05.2011., 13:48   #17
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Možda će glupo zvučati, ali da li ti je monitor spojen na integriranu grafičku ili na ovu 9600 GT?
Imam 2 monitora i oba su spojena na grafičku 9600GT.
Chof je offline  
Staro 20.05.2011., 12:27   #18
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Koje si drivere za grafičku instalirao?
flajpan je offline  
Staro 20.05.2011., 14:27   #19
defiant000X
Premium
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 53
Sto se tice ovoga 'Nepoznato' samo promijeni verziju Everesta, tj. nabavi najnoviju...

Edit: Zanemari ovaj post, tek sada sam ponovno procitao tvoj prvi post... iako te nista ne kosta da probas najnoviju verziju everesta ili nekog od slicnih programa

Zadnje izmijenjeno od: defiant000X. 20.05.2011. u 14:30. Razlog: demencija
defiant000X je offline  
Staro 21.05.2011., 09:23   #20
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Ne znam točno koje drivere sam za grafičku instalirao, ali kako nemam original CD od grafičke kartice (negdje se zagubio u moru CD-a) otišao sam na službene stranice nvidie i tamo sam se poslužio sa alatom za automatsku nadogradnju drivera.


Što se tiče everesta, probat ću noviju verziju, makar mi to ne znači puno. Everest samo očitava informacije mog računala, a to mi ne pomaže riješiti problem...



BIOS nisam podešavao jer ne znam koje parametre treba promijeniti i kako, pa da nebi nešto pogriješio ostavio sam se tog posla. U manual knjižici matične ploče sam pročitao da u BIOS-u pod naprednim funkcijama postoji mogućnost enable/disable više jezgara kod procesora. Pomislio sam da mi je to možda postavljeno kao disable pa iz tog razloga ne rade sve jezgre. Otišao sam u bios i uspoređivajući slike (screenshotovi) iz manuala, došao do tog dijela gdje bi ta mogućnost trebala biti. Nažalost na popisu su sve kao i sa slike u manualu osim te koju sam ja tražio. Ne znam znači li to išta.

Dobio sam preporuku da probam obaviti neke testove i preporučen mi je OCCT test. To je zapravo "overclock checking tool" koji mjeri stabilnost procesora i RAM-a. Više o tome ima na njihovoj službenoj stranici. Dobro je što svoje rezultate grafički prikaže pomoću običnih slika koje nakon testa kreira u predodređenom folderu. Napravit ću taj test danas pa ću rezultate testa postaviti ovdje. Čisto radi provjere, pokušao sam pokrenuti program na 10min i zaustaviti ga. Vidio sam kako radi, ali sam zaključio da će mi trebati pomoć u isčitavanju podataka sa grafova koji su ujedno i rezultati testa.

Također, ne znam znači li to nešto, ali kada sam išao zamijeniti napajanje (stavio sam ovo bolje, jače i kvalitetnije) šokirao sam se kad sam otvorio kučište i vidio veličinu matične ploče. Iskreno ne pratim trendove matičnih ploča ali do sada nisam imao priliku vidjeti ovako malu ploču na običnom Home PC-u. Recimo da je velika taman toliko da na nju stanu komponente. Kad bi me netko pitao rekao bih da je ta matična za nekakvi HTPC.
Chof je offline  
Staro 21.05.2011., 10:41   #21
defiant000X
Premium
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 53
U Biosu moras barem loadati default optimized settings, nakon loadanja provjeris postavke procesora i odaberes optimalne za svoj...
defiant000X je offline  
Staro 21.05.2011., 17:06   #22
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Rezultati OCCT testa:



Kao što se vidi iz priloženih fotografija test je prekinuo program jer je CPU postao prevruć. Ne znam što je tome razlog. Što se tiće ostalih grafova ne znam dal su normalni jer ne znam kako bi trebali inače izgledati, molim zato vaš savjet
Chof je offline  
Staro 21.05.2011., 17:39   #23
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ako su ti maticnu ugradjivali u servisu, vrati nazad zbog jamstva i prijavi da se pregrijava. Mozda se koj push pin otkacio.

Sve sam ti na pm rekao, ali ocito ne kuzis.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 21.05.2011., 17:51   #24
Chof
Registered User
Moj komp
 
Chof's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 19
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Ako su ti maticnu ugradjivali u servisu, vrati nazad zbog jamstva i prijavi da se pregrijava. Mozda se koj push pin otkacio.

Sve sam ti na pm rekao, ali ocito ne kuzis.
Ok.
Chof je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na