Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2016., 20:27   #1711
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979

Thank you based Jim

Al sad ozbiljno, ako je ovo istina, all board the hypetrain jedva cekam APU-e.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2016., 20:39   #1712
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.08.2016., 05:59   #1713
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
OK, sve ovo zvuci vrlo obecavajuce, ali ne sa zrnom, nego sakom soli.
Ja bi jako jako volio da sve ovo bude istina i da je AMD napokon ponovno u rangu sa Intelom, ali na prezentaciji su dali jedan jedini bench i to sa open source programom.
Sad se ja bas ne kuzim u sve ovo, ali ekipa veli da posto je Blender open source, AMD je mogao sam ubacit unutra optimiziacije za Zen. I tu je onaj Ashes of singularity bench koji i nije tako bajan (nije ni los da se razumijemo). Opet hajpaju svoj proizvod i daju jako jako sture informacije, isto kao sto su napravili Fury i RX 4XX.
Isto je bilo i sa bagerom, pa sam ja cekao, cekao, cekao, stalno neke odgode i cudesa, i na svu srecu dosadilo mi cekat pa sam uzeo Sandya. Na kraju kad su izasli bageri...hladan tus.
Nadam se da se nece isto ponovit sa Zenom, i ako zaista bude tu negdje sa Intelom, a jeftiniji, eto mene nazad u AMD tabor (inace su mi svi procovi sve do s939 bili AMD).

Skeptican sam, i toplo se nadam da se varam jer ce nas Intel i dalje guzit sa sitnim poboljsanjima Sandya i visokim cijenama.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 07:01   #1714
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Hype službeno kreće...

Iskreno se veselim izlasku toga. I ajmo reći da je to jedini dio hardvera za koji zbilja jedva čekam da dođe na vidjelo te se nadam se ovo nije još jedan od onih videa "majke mi super je proizvod, slobodno preorderajte"
Mene iskreno video fascinirao. Držim fige da uspiju.

Ja sam jedan od onih 99,99% ljudi koje zaboli za blender cinebench i slična sranja.

Ako ponude 4c+HT na 5+ GHz (max OC) s performansama većim od intela, čak i po većoj cijeni od intela kupit ću.

Ovako izgleda da će opet ista priča od 2006. na dalje bit budget friendly i pasat ljudima koji se kurče s brojem jezgri i onim rijetkima koji stvarno imaju korist od toga malo ušparat.


Pozitivno u cijeloj ovoj priči je da uz ovkve performanse, moglo bi doć do pada cijena. A iskreno se veselim i tim APU s HBM2. Kad bi uspjeli strpat performanse 480 s 4c+HT ekvivalent haswell i7 uz ispod 200W, i za 300-350€ to bi bilo pun pogodak (2018.).
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 12:01   #1715
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zar vam nije očito da će imati manje clockove od intela (što je razumno zbog procesa), vjerovatno i od broadwell-e, a da ne spominjem kaby lake za koji najavljuju 4.5ghz boost. Poanta Zena je da bude u istom "ball park" što bi rekli američani.

Također kao mnogi očekujem da će biti jeftiniji tj. isplativiji od intelovih, nadam se, ali se nemojte zavaravati da će biti i jeftin. Nekakvo "budžet" riješenje. Podsjećam da i7 6900K košta 8800kn, zar stvarno mislite da će nešto što će iole prismrdit tom procesoru ići za 3000kn?
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 13:26   #1716
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Mene iskreno video fascinirao. Držim fige da uspiju.

Ja sam jedan od onih 99,99% ljudi koje zaboli za blender cinebench i slična sranja.

Ako ponude 4c+HT na 5+ GHz (max OC) s performansama većim od intela, čak i po većoj cijeni od intela kupit ću.

Ovako izgleda da će opet ista priča od 2006. na dalje bit budget friendly i pasat ljudima koji se kurče s brojem jezgri i onim rijetkima koji stvarno imaju korist od toga malo ušparat.


Pozitivno u cijeloj ovoj priči je da uz ovkve performanse, moglo bi doć do pada cijena. A iskreno se veselim i tim APU s HBM2. Kad bi uspjeli strpat performanse 480 s 4c+HT ekvivalent haswell i7 uz ispod 200W, i za 300-350€ to bi bilo pun pogodak (2018.).
Ako bude skuplji sa performansama slicnima/malo vecim nego intelov suparnik, naravno da logika govori da nema smisla trosit novce na takav deal.
Treba gledat objektivno... Ali ako ponude slicne performanse, pa cak i nesto manje no uz isto tako manju cijenu, onda mozemo pricat o kupovini...

Mislim da si malo preoptimistican s tim 480 + 4c(HT) APU-om
IMHO, prije da ce bit 460 + 4c(HT)

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Zar vam nije očito da će imati manje clockove od intela (što je razumno zbog procesa), vjerovatno i od broadwell-e, a da ne spominjem kaby lake za koji najavljuju 4.5ghz boost. Poanta Zena je da bude u istom "ball park" što bi rekli američani.

Također kao mnogi očekujem da će biti jeftiniji tj. isplativiji od intelovih, nadam se, ali se nemojte zavaravati da će biti i jeftin. Nekakvo "budžet" riješenje. Podsjećam da i7 6900K košta 8800kn, zar stvarno mislite da će nešto što će iole prismrdit tom procesoru ići za 3000kn?
Tocno tako, bitno da bude u istom "ball parku" - sto je opet sirok pojam, ali bar bi Intel tada ima realnu konkurenciju...
Takodjer mislim da ovaj jaci model 8c+HT na s.AM4 nece bas biti jeftinjara, jer ako se pokaze da ima performanse usporedive sa Intelovim "counterpartom", cijena ce vjerojatno biti manja
(ako to pametno odigraju) ali ne upola manja i sl.
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 14:15   #1717
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Mislim da si malo preoptimistican s tim 480 + 4c(HT) APU-om
IMHO, prije da ce bit 460 + 4c(HT)
Istina, 460 maximum za consumere. Ne računam onaj neki HPC 16-core APU što se spominje

Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Tocno tako, bitno da bude u istom "ball parku" - sto je opet sirok pojam, ali bar bi Intel tada ima realnu konkurenciju...
Takodjer mislim da ovaj jaci model 8c+HT na s.AM4 nece bas biti jeftinjara, jer ako se pokaze da ima performanse usporedive sa Intelovim "counterpartom", cijena ce vjerojatno biti manja
(ako to pametno odigraju) ali ne upola manja i sl.
Taj 8 core će vjerojatno biti za rendering i sl., za "high end gaymere" će bit 4/8 i 6/12 (ako/kad ga bude), a imat će i veće clockove nadam se
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 14:44   #1718
Bariarnil
Aiden Fierce
Moj komp
 
Bariarnil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,171
Koštat će i kolko će biti brz.
Dobiti performanse 6900K za 3 soma kuna je kao da AMD je izbacio prošle godine Fury X na cijeni od GTX 970
__________________
the Bariarnil
Bariarnil je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 15:00   #1719
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ajmo reći čak i da 6900K ima cca 40% price premiuma, tj. da vrijedi 5000kn umjesto 8800kn (što nije nemoguće ako je 6-core 5820K po izlasku mogao koštati 3200kn), te da Zen recimo zbog nešto manjeg clocka ima cca 10% manje singlecore perfomanse. Svejedno je 3000kn malo too good. Ja kažem 3500-4000kn best case scenario, uz uvjet da intel drastično spusti cijene. U suprotnom ako ovaj ostane 8800kn ne vidim kako bi oni ekvivalentnog procesora prodavali za 4500kn tj. skoro upola manje. Pa nisu vesla sisali

Intel je taj koji je sam odlučivao koliko vrijedi high end. Nisu imali konkurenciju pa su mogli raditi što hoće, ali mislim da će se amd radije prikrpati njihovim cijenama, recimo da za 10% sporiji cpu traže 15-20% manju cijenu, nego glumiti robin hooda, djeliti šakom i kapom. Na kraju krajva to im je pametnije zbog financijske situacije, a i intelu tako više paše. Win-win situacija. Za njih.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 20.08.2016. u 15:06.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 15:33   #1720
kurc
Premium
Moj komp
 
kurc's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Intel je taj koji je sam odlučivao koliko vrijedi high end. Nisu imali konkurenciju pa su mogli raditi što hoće, ali mislim da će se amd radije prikrpati njihovim cijenama, recimo da za 10% sporiji cpu traže 15-20% manju cijenu, nego glumiti robin hooda, djeliti šakom i kapom. Na kraju krajva to im je pametnije zbog financijske situacije, a i intelu tako više paše. Win-win situacija. Za njih.
Naravno da će se prikrpati njihovim cijenama. Ako bude brz ko intel koštat će ko intel, malo manje da se dobije "AMD price/performance king" dojam. Ova očekivanja tipa 8C/16T, haswell-like IPC, 5gz+ OC za 2-3000kn su suluda.
kurc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.08.2016., 15:44   #1721
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Naravno

Kao i one neslužbene glasine da će 8c/16t biti 95w, dok intel fura ekvivalent na 140w wtf. To mi je oduvijek bilo malo sumnjivo, pa sam naletio na ovo u onim linkovima:

Citiraj:
AMD obviously didn’t state what specific SKUs were going to launch with the Zen architecture, what clock speeds they would run at, or even what TDPs they were targeting. Instead we were left with a vague but understandable remark of “comparable TDPs to Broadwell-E”.
pcper

That's more like it. Info postaju konkretniji. Navodno će biti još nešto sljedeći tjedan

Citiraj:
It’s late as I write this, and while there are some interesting architecture details to discuss, I think it is in everyone’s best interest that we touch on them lightly for now, and instead refocus on the deep-dive once the Hot Chips information comes out early next week.
Citiraj:
And naturally, AMD isn't ready to talk about final clock speeds or pricing just yet. Papermaster says more technical details will be divulged at the Hot Chips conference next week.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 16:15   #1722
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Situacija je potpuno zbrljana trenutno.

Ako izbace 8c/16t Zena koji će biti malo slabiji od Intelovog 6900K, onda će ga cijeniti na barem 4k kuna, te će ga kupovati ista ona šačica ljudi kojima je potreban CPU snage 6900K, ali za 50% nižu cijenu. A koliko je to postotak ljudi, par posto ?

S druge strane, ako izbace neki jeftiniji 4c/8t ili 6c/12t, koji će biti namijenjen širem krugu ljudi, čitaj: gamerima, ljudi će se pitati zašto su nakon 5 godina odlučili zamijeniti 8-jezgreni FX sa duplo manje jezgrenim Zenom. A vjerojatno će koštati kao današnji i5 Skylake ili budući Kaby Lake, i u toj situaciji AMD opet nema šanse da outsella i5, pogledajte samo ovaj forum, 99% gamerskih konfi se slaže s i5 Skylakeom.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 16:35   #1723
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
ljudi će se pitati zašto su nakon 5 godina odlučili zamijeniti 8-jezgreni FX sa duplo manje jezgrenim Zenom.
Mislim da će se to samo pitati totalni laici. FX jezgre, arhitektura općenito, pristup, proizvodni proces i cijena nema neke veze sa 4c/8t procesorom koji je neki ajmo reći i7 4c/8t broadwell klon

Mada bi iskreno volijo vidjet modernog CMT 14nm 8-core FX-a. Singlecore možda nebi bio na razini ovakvog zena, ali bi multithread per kn ubijao
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 17:18   #1724
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Situacija je potpuno zbrljana trenutno.

Ako izbace 8c/16t Zena koji će biti malo slabiji od Intelovog 6900K, onda će ga cijeniti na barem 4k kuna, te će ga kupovati ista ona šačica ljudi kojima je potreban CPU snage 6900K, ali za 50% nižu cijenu. A koliko je to postotak ljudi, par posto ?

S druge strane, ako izbace neki jeftiniji 4c/8t ili 6c/12t, koji će biti namijenjen širem krugu ljudi, čitaj: gamerima, ljudi će se pitati zašto su nakon 5 godina odlučili zamijeniti 8-jezgreni FX sa duplo manje jezgrenim Zenom. A vjerojatno će koštati kao današnji i5 Skylake ili budući Kaby Lake, i u toj situaciji AMD opet nema šanse da outsella i5, pogledajte samo ovaj forum, 99% gamerskih konfi se slaže s i5 Skylakeom.


Pa svako normalan gamersku konfiguraciju slaže s i5 ili i7 skylake, kad su brži nego broadwell E, uključujući i onaj za kilu i pol $.

Tak da za gaming, mene interesira 4c+HT, kojem TDP neće bit problem za debelo iznad 4 GHz.

A proc s boost od 3,2, pa imo i 32 jezgre...za to me zaboli

Ja sam jedan od onih koji si mogu priuštit broadwell E, al neću s konja na magarca...+ to sranje kasnije ne možeš prodat
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 18:29   #1725
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 18:35   #1726
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Rekao bih da i to rade u suradnji sa Samsungom, prilično dobro bi nagazili TSMC, a možda i nevidija prelazi na Samsung upravo iz tog razloga. Teško je reći još.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2016., 20:11   #1727
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Mene u toj cijeloj priči zanima dali će i amd preskočiti 10nm sa procesorima. Po meni to nebi bilo dobro, rade TSMC i samsung 10nm pa imaju još izbora. Samo je pitanje kako tu stoji proces za high performance chipove, jebeš mobitele
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2016., 01:23   #1728
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
malo videja

https://youtu.be/lH3R4kvyOY8?t=2m51s

Lade ih sa novim stock coolerima. Znači nisu se bojali throttlanja pod full load (ako je benć full load)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2016., 08:00   #1729
Bariarnil
Aiden Fierce
Moj komp
 
Bariarnil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,171
Dečki,molim komentare na ovo.Jedan lik je objavio video o tome.

Pogledajte na kojem OS-u rade Intel vs AMD u Blenderu ovdje na video:

https://youtu.be/oQS8s7TOXsE
__________________
the Bariarnil
Bariarnil je offline   Reply With Quote