Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2007., 14:40   #1
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
kasda + linksys wrt54gl->internet

ovak,frend ima komp i kasdu,ja sad mislim spojit linksysa na njega i bezicno se spojit da imam net....kako spojit kasdu i linksysa?kasdu sa kompom preko usb-a ili lana,te onda u linksysa ustekat kabel u internet prikljucak ili lan?sta jos treba podesit?hvala
komer je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2007., 16:51   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nije to tako teško, potraži malo. Tel. linija (adsl) u Kasdu, mrežnim kabelom iz Kasde (LAN1) u wrt54gl (WAN), iz wrt54gl (LAN1) u komp. Kasda treba biti u default Bridge mode rada (ili promjeni manualno ili reset), postavi wrt54gl IP na 192.168.1.2, podesi PPPoE, DNS - ovi, na kompu 192.168.1.100, Subnet 255.255.255.0, Gateway 192.168.1.2, DNS - ovi. Eto sve natuknice su tu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.12.2007., 16:59   #3
Daddy
The Kwisatz Moderach
Moj komp
 
Daddy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 917
Covjek je napisao sve ali bas sve!
Daddy je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2007., 17:13   #4
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
nije tesko...ali je tesko kad nemas 2 kabla od 30ma mislis se nekak izvuc bez njegazahvaljujem
komer je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 11:06   #5
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Malo ću upasti na topic jer imam slično pitanje i trebam preporuku oko kupovine, i dobre savjete, pa ne zamjerite.

Radi se dakle o umrežavanju više računala u kući (za sada samo žično) i omogućavanja svakom da ima pristup internetu. Imam Kasdu, naravno, za koju moram priznati da radi sasvim dobro kao bridge, problema nikad. Ali kao router je sasvim druga priča. OK, prebacim ja nju u router mode i 2 kompa (koliko može) su spojena na net, ali često se zna zablesirati sama od sebe, a sačuvaj bože da želiš ući u postavke Kasde dok nešto radi...ne možeš dobiti ni onaj prvi ekran a kamoli nešto više da cijela stvar ne crkne.

Pa sad imam 2 izbora i molio bih vaše savjete što je bolje i koju opremu bi ste preporučili. Za sad pikiram samo na Linksys, ali ako ima nešto drugo što je dobre kvalitete i jeftinije samo dajte.

OPCIJA 1: Kupovina jednog od onih modem/router/AP/mama/tata/all-in-one uređaja

Recimo nešto poput ovoga: Linksys WAG200G

Prednosti (kako ih ja vidim): Kao prvo rješavam se Kasde iz cijele jednadžbe. Praktičnost, jer mi ostaje samo jedan uređaj koji bi koristio.

Nedostatci (kako ih ja vidim): Kompatibilnost, jer čitam tako po forumima da ljudi znaju imati problema sa opremom koja je predviđena za drugačiji annex. Mislim piše da je za Annex B, i postoji fw za Annex A na stranici proizvočađa, al mani ti to. Onda IP telefonija, za to se obično dobije od operatrea posebni modem. Bilo bi mi glupo dati toliko pare za ovaj uređaj a da kasnije moram opet koristiti neko smeće koje mi operater uvali. Ovaj može i dalje ostati kao router ali onda sam mogao uzeti obični a ne sa modemom.


OPCIJA 2: Kasda kao bridge + pošteni router

Za sad sam oko bacio na ovaj model: Linksys WRT54GL Ali ne mora biti ništa tako "nabrijano", niti nužno mora imati WLAN ali kad bih već dajem pare bolje odmah uzeti i sa WLANom, zar ne.

Prednosti (kako ih ja vidim): Pa router je router, obavljao bi samo taj posao i super. A kakvu god opremu da mi uvale kasnije njemu funkcija ostaje jednaka. A i niža cijena ako kupujem samo router, a ne router/modem.

Nedostatci (kako ih ja vidim): Jedini koji vidim jest što i dalje koristim tu Kasdu pa sad imam 2 uređaja koja mi stoje na polici i s kojima se moram gnjavitii.


To bi bilo to, pa ako bih mogao dobiti kakav savjet koja vam se opcija čini boljom, pametnijom i slično, i koju opremu bi ste mi preporučili.

Zahvaljujem
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 12:40   #6
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
ja imam doma složenu opciju 2, kombinacija Kasda KD318MUI + D-Link DIR-100, tako da bi ti preporučio tu opciju, razloge si naveo sam
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 13:41   #7
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
linksys wrt54gl ti je obican AP,sve dok ne stavis neki firmware da dobijes prave opcije.....ako si pocetnik kao i ja,prolit ces puno znoja dok ne slozis da ti radi kak spada.....kad slozis onda je to to....ja iskreno za buđet od 500kn nebih uzeo drugi ap osim ovoga.....
komer je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 13:55   #8
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor komer Pregled postova
linksys wrt54gl ti je obican AP,sve dok ne stavis neki firmware da dobijes prave opcije.....ako si pocetnik kao i ja,prolit ces puno znoja dok ne slozis da ti radi kak spada.....
Da, početnik sam ali uvijek nekako gledam da je bolje kupiti što kvalitetniju opremu i malo se pomučiti i naučiti nešto.

Al OK, ima li neki router (opet ne mora nužno biti WLAN) koji je lakši za postavljanje u mrežu nama početnicima?

Vidim da ima i drugih iz te serije WRT54, ali nisu sa Linuxom. Koliko sam skužio prednost GL modela je u tome što podržava više verzija fw-a, za razliku od ostalih koji su osuđeni na onu što im se stavi. I ne mora baš biti Linksys, ali čitam sve najbolje o njima pa zato.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 14:52   #9
Daddy
The Kwisatz Moderach
Moj komp
 
Daddy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 917
Morali su izbaciti L verziju jer su im i prijasnji bili bazirani na Linuxu i dali su se flashati u uredjaje mnogu vecih sposobnosti.

G i GS do verzij 4,1 su imali i vise memorije pa su im se sposobnosti mogle puno vise povecavati.

Osobno imam GS 4.1 u kombinaciji sa kasdom i radi kao san.Bez problema vec preko dobrih godinu dana.S tim da sam flashao Linksysa sa Hyperwrt 2.1b1 + Thibor15c kojim sam dobio dosta dobrih opcija.
Daddy je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 15:55   #10
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Daddy Pregled postova
Osobno imam GS 4.1 u kombinaciji sa kasdom i radi kao san.Bez problema vec preko dobrih godinu dana.S tim da sam flashao Linksysa sa Hyperwrt 2.1b1 + Thibor15c kojim sam dobio dosta dobrih opcija.
Kak ti je kasda namještena?
U bridge?

Pretpostavljam da onda imaš onu ikonu u network connections koju moraš kliknuti da ti se spoji na net?
šokre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.12.2007., 17:15   #11
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Daddy Pregled postova
Morali su izbaciti L verziju jer su im i prijasnji bili bazirani na Linuxu i dali su se flashati u uredjaje mnogu vecih sposobnosti.

G i GS do verzij 4,1 su imali i vise memorije pa su im se sposobnosti mogle puno vise povecavati.

Osobno imam GS 4.1 u kombinaciji sa kasdom i radi kao san.Bez problema vec preko dobrih godinu dana.S tim da sam flashao Linksysa sa Hyperwrt 2.1b1 + Thibor15c kojim sam dobio dosta dobrih opcija.

Ljudi šta da uzmem za cca 500 kuna?
wrt54gl
wrt54gs
ili možda
http://katalog.hgspot.hr/Katalog/30793.JPG s tim da mi treba za optimu - dakle annex a

Gdje je najjeftinije? - meni se čini u hg spotu.
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 17:28   #12
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
ja u hgspotu uzeo vec 3 wrt54gl-a i sve 5......ako ces linksysa iskljucivo GL zato kaj je linuxovac!
komer je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 17:51   #13
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor komer Pregled postova
ja u hgspotu uzeo vec 3 wrt54gl-a i sve 5......ako ces linksysa iskljucivo GL zato kaj je linuxovac!
Ma i ovi gs i g do verzije 4 su OK.
Sad sam malo gledao.

Ne znam, jel ima tko wrt54gC. Onaj mali? Da li radi na Optimi?
Milslio sam ili to ili da uzmem taj wrt54gL pa da optimin telsey stavim u bridge.

Ne znam...
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 17:55   #14
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
a si gledao da nemas vise tih revizija za kupit,vec su pocele i 8 revizije izlazit......
komer je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 18:27   #15
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor komer Pregled postova
a si gledao da nemas vise tih revizija za kupit,vec su pocele i 8 revizije izlazit......
Ma mislio sam kak kod nas te stvari brzo dolaze da je možda još verzija 1 tu negdje
Uglavnom izbor je taj tvoj linuxaš ili WAG200G (ima kombo modem - samo što je annex B, a meni treba annex A za optimu - ima firmware za annex A ali...)

Kolko si ti svoj platio?

Zadnje izmijenjeno od: šokre. 26.12.2007. u 18:53.
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 19:30   #16
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
499kn
komer je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 20:23   #17
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor komer Pregled postova
499kn

Taman!
Čuješ, jel moguće namjestiti moj telsey od optime da radi u bridge modu a da ga taj linksys potakne da se spojim.
Kužiš, da ne moram praviti novu konekciju u netvork connections i svaki put kad upalim pc da se moram spajati na net, već da mi je always on..
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2007., 20:25   #18
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
modem je u bridge modu na kojeg se spaja
AP na kojem je dd-wrt
i on dize PPPoE vezu. U tom slucaju kabel piknes u WAN port na AP-u.
Drugi nacin je da modem stavis u router mode, a na AP-u stavis DHCP
forwarder.
U tom slucaju kable piknes u LAN port na AP-u.
komer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na