Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.03.2021., 21:04   #1
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Windows 10 sporo bootanje

Dakle, imam problem sporog bootanja Windows 10 tako da mi stoji više od minute na boot ekranu prije nego uopće krene učitavati Windowse:



Windows 10 su mi na 1TB M.2 SSD-u, ostali diskovi su obični SATA3 diskovi. Probao sam sve moguće i nemoguće načine i rješenja vezana uz ovaj problem koja sam našao na netu pa rekoh da pitam da li se netko ovdje susretao s istim problemom da me uputi ili da krenemo na dijagnostiku (ponovno) korak po korak.

Zanimljivo je kada mi se instalira neki veliki Win10 update (npr. 20H2, 1903...), onda mi se Win10 bootaju praktički u sekundi.
Kako tjedni prolaze, tako se boota sve sporije da bi nakon mjesec-dva stajao na tom ekranu oko 60 sekundi, s vremenom se poveća i na 100-njak sekudni što me izluđuje kada trebam restartati PC.
Nisam našao nikakav razlog niti je uzrok instalacija neke aplikacije.

Slušam vaše savjete i hvala.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2021., 21:24   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Možeš za početak (ako već nisi) isključiti Fast Startup, a i friška verzija BIOS-a (1 - 2) nije na odmet.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.03.2021., 22:57   #3
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,384
Postavi u UEFI/BIOSu da ti prvi boot device priority bude taj M.2 sa OSom a ostale pogasi.
Također podigni UEFI instalaciju Windowsa brži je dosta bootup i budeš imao boot logo od OEMa umjesto Windowsa logoa.

Primjer kako je kod mene
https://ibb.co/QjgxBzJ
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 27.03.2021. u 23:04.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 01:30   #4
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Možeš za početak (ako već nisi) isključiti Fast Startup, a i friška verzija BIOS-a (1 - 2) nije na odmet.
Fast Startup mi je odavno isključen, a BIOS redovno ažuriram. Bio sam na predzadnjoj verziji, sada sam stavio zadnju. Nažalost, nije pomoglo.

Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Postavi u UEFI/BIOSu da ti prvi boot device priority bude taj M.2 sa OSom a ostale pogasi.
Također podigni UEFI instalaciju Windowsa brži je dosta bootup i budeš imao boot logo od OEMa umjesto Windowsa logoa.

Primjer kako je kod mene
https://ibb.co/QjgxBzJ
Stavljen mi je prvi i jedini boot device priority.
Ne razumijem ovaj drugi komentar. Mislim da mi je UEFI instalacija Windowsa jer mi je boot logo Aorus umjesto Windows logoa. Ili tu griješim.

EDIT: imam dvije opcije u boot meniju: Windows Boot Manager (M.2 SSD) i samo M.2 SSD. Postavljeno mi je na Windows Boot Manager (M.2 SSD). Kada odaberem drugu opciju, kaže da mi ne može naći boot sektor. Ma mislim da nije do BIOS-a jer sam pisao da mi nakon velikog Win10 updatea boot odradi u par sekundi te se onda s vremenom opet boot trajanje povećava. Totalno je mrtav 60+ sekundi na ovom ekranu i onda odjednom zarola diskove i digne Windowse u par sekundi. Ne kužim što čeka na tom crnom ekranu toliko dugo (ne čeka ništa nakon velikog updatea te čeka sve dulje i dulje kako vrijeme prolazi).

Za sada nema promjene
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?

Zadnje izmijenjeno od: Warrior. 28.03.2021. u 01:41.
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 11:32   #5
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Koliko diskova osim sistemskog imas u kompu? Jesi njih probao iskljucit pa onda vidjet dal mu tak dugo treba?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 11:39   #6
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,384
Sas si me sjetio do čega bi moglo da bude.
Kad sam sebi složio trenutnu konfu moj nije htio niti bootat ponekad ili bi mu za boot trebalo jako dugo kao tebi.
Problem je bio u uštekanom starom vanjskom disku kojeg nije mogao skužit.

Ako imaš nekakvi external HDD(čak može biti i printer) preko USBa pokušaj ga ištekat a u UEFI/BIOSu isključi support legacy usb devices.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 12:07   #7
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Hvala dečki, ali za sada ništa nije pomoglo.
Osim sistemskog, imam još 3 HDD-a + DVD Writer. Sve sam ih isključio. Isključio sam i sve USB kablove i stavio u BIOS-u Legacy USB Devices na Disabled i ništa.
I dalje sporo učitava, tj. bukvalno stoji i ništa ne radi na onom crnom AORUS ekranu.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 12:14   #8
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,384
Možda ovo pomogne ali sumnjam u W10 pokreni CMD kao Admin i ukucaj ovo sfc /scannow

Ako ovo nepomogne negine ti W10 reinstall jer vidim da je nekima pomoglo.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 12:23   #9
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Jesi iskljucio i power kablove ili samo sata kablove?
Jesi li probao iskljuciti m2 disk i staviti windowse na obicni?
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 12:47   #10
NightWalker
Registered User
Moj komp
 
NightWalker's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 206
Instaliras friske windowse i ugasis automatsko azuriranje, ti update-i koliko pomognu toliko i odmognu...
NightWalker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2021., 13:25   #11
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Možda ovo pomogne ali sumnjam u W10 pokreni CMD kao Admin i ukucaj ovo sfc /scannow

Ako ovo nepomogne negine ti W10 reinstall jer vidim da je nekima pomoglo.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Probat ću, samo da mi ne smrda Windowse. Opet, ponavljam, vjerujem da je nešto do Windowsa jer mi se popravi na par tjedana nakon velikog updatea.

EDIT: našao nešto, ali nakon restarta, isti problem. Sporo bootanje:



Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Jesi iskljucio i power kablove ili samo sata kablove?
Jesi li probao iskljuciti m2 disk i staviti windowse na obicni?
Jesam. Isti problem.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?

Zadnje izmijenjeno od: Warrior. 28.03.2021. u 13:38.
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 13:58   #12
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,384
Pokušaj s ovim tutorialom https://www.windowscentral.com/how-u...ndows-10-image

Ali i dalje mislim da ti negine reinstalacija OSa.
Isto tako bi preporučio totalno gašenje W10 updateova preko GPMa jer znaju dosta toga zajebat tjekom updatea počevši od drivera pa nadalje.


EDIT #1

Ugasi CSM (Compatibility Support Module) u UEFi/BIOSu
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 28.03.2021. u 14:11.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 14:02   #13
Purica/Tamara55
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb,Sesvete
Postovi: 139
Na WinXP i 7 se taj takav sličan problem dao riješit disableanjem Ethernet Adaptera u Device manageru pod Network Adapters. Možda pomogne.
__________________
The Chase Is Better Than the Catch
Purica/Tamara55 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 14:31   #14
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
@Warrior ažuriraj drivere za NVMe disk i čipset od ploče, usput pokreni Disk Cleanup kao admin, pa nek počisti sve stare Windows Update/Upgrade filove koji se skupljaju na disku.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 15:44   #15
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
EDIT #1

Ugasi CSM (Compatibility Support Module) u UEFi/BIOSu
Jesam, nema pomoći.

Citiraj:
Autor Purica/Tamara55 Pregled postova
Na WinXP i 7 se taj takav sličan problem dao riješit disableanjem Ethernet Adaptera u Device manageru pod Network Adapters. Možda pomogne.
Jesam, nema pomoći iako sam ostao bez interneta.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
@Warrior ažuriraj drivere za NVMe disk i čipset od ploče, usput pokreni Disk Cleanup kao admin, pa nek počisti sve stare Windows Update/Upgrade filove koji se skupljaju na disku.
Jesam. I dalje cca. 112 sekundi mi vrti AORUS logo i tek nakon 2 minute krene bootati Windowse.
Prestrašno, a opcija nam ponestaje. Reinstall mi se ne da, sve ponovno od nule instalirati, muka Isusova. Možda ponovno pokrenuti 20H2 update koji mi je pomogao prije nekoliko mjeseci, ali čemu kada se opet nakon par tjedana boot vrijeme vrati na staro.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 16:10   #16
popo1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 216
Tvoj problem se nalazi pod moj komp: CPU, i nažalost nema pomoći
popo1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 16:26   #17
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Kak glup komentar iznad...

Nego, ovo je gotovo sigurno neki driver koji zapne kod loadanja. Prvo, probaj uključiti Fast Startup pa provjeri brzinu loadanja. FS je nekad prije bil problem sa Win8 i kad hardver nije bil kompatibilan (točnije, Radeon HD4000 serija je radila probleme) al danas nema nekog razloga ne ga imat upaljenog, čak i na SSD-u. Na nVMe-u malo manje ali svejedno je boot time brži.

EDIT: Probaj upaliti i boot log preko msconfig konzole i pošalji preko pastebin-a rezultat (c:\Windows\ntbtlog.txt). Provjeri jel se učitava neki driver od nečeg kaj više nemaš u kompu, ili si dodal u međuvremenu pa da vidiš jel ti se poklapa sa vremenog od kad Windoze bootaju predugo.

EDIT2: Pogledaj i Event ID 100 u Event Vieweru, on broji koliko su se dugo Windoze dizale. Ako bude i tu velika brojka onda je sljedeće analiza boot tracea koji bi trebal dati konačan odgovor kaj zapinje.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS


Zadnje izmijenjeno od: Mario92. 28.03.2021. u 16:37.
Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 16:36   #18
popo1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 216
Pa kad je glup onda mu riješi problem
popo1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 16:58   #19
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor popo1 Pregled postova
Tvoj problem se nalazi pod moj komp: CPU, i nažalost nema pomoći
Nemoj trolati, molim te. Isti problem imao sam i s prethodnim Intel i5 procesorom.

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 18:00   #20
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor popo1 Pregled postova
Tvoj problem se nalazi pod moj komp: CPU, i nažalost nema pomoći
Pa aj onda obrazloži ZAŠTO je to problem????? Moj 2600 digne win10 za 30-40sec, pa zašto onda jači procesor diže windowse 3min. Čak mi Xeon s775 E4540 brže digne Win nego njemu, jel to ima nešto s tim procesorom što mi ne znamo a ti ne želiš podjeliti????
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 18:19   #21
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova

EDIT: Probaj upaliti i boot log preko msconfig konzole i pošalji preko pastebin-a rezultat (c:\Windows\ntbtlog.txt). Provjeri jel se učitava neki driver od nečeg kaj više nemaš u kompu, ili si dodal u međuvremenu pa da vidiš jel ti se poklapa sa vremenog od kad Windoze bootaju predugo.

EDIT2: Pogledaj i Event ID 100 u Event Vieweru, on broji koliko su se dugo Windoze dizale. Ako bude i tu velika brojka onda je sljedeće analiza boot tracea koji bi trebal dati konačan odgovor kaj zapinje.
Super da idemo u malo konkretnije/trace korake. Kreirao sam ntbtlog.txt, ali ga ne mogu pasteati u pastebin jer je trace veći od 512kB, a ja nisam PRO user. Zbog toga šaljem link na file pa molim da pogledate i kažete da li vidite problem:
https://www.dropbox.com/s/4z7cdrorit...btlog.txt?dl=0

Također, u Event Vieweru ne mogu naći EventID 100. Čudno... Znači, U event Vieweru odem na Windows Logs -> Setup i jasno se vidi da je restart/shut down započeo u 18:30 i nema nikakvih logova dok se windowsi ne počnu dizati od 18:32. Te 2 minute što boot screen čeka, nema logova. Ili gledam log u krivom folderu/mjestu unutar Event Viewera?!?
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?

Zadnje izmijenjeno od: Warrior. 28.03.2021. u 18:38.
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 18:35   #22
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Windows OS lako eliminiraš na način da instaliraš neki Linux tek toliko na bilo kakav disk/USB, čisto da vidiš kakva bude situacija s bootanjem, a opet da ne moraš baš reinstalirati ovo trenutno.

Pomoću Sysinternals Autoruns možeš provjeriti što sve to točno pokreće kod bootanja, pa makneš ono kaj se više ne koristi ili jednostavno ne trebaš.

BTW, makni Avast AV, ako ga još koristiš - najozbljnije.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 28.03.2021. u 18:41.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 18:39   #23
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Windows OS lako eliminiraš na način da instaliraš neki Linux tek toliko na bilo kakav disk/USB, čisto da vidiš kakva bude situacija s bootanjem, a opet da ne moraš baš reinstalirati ovo trenutno.

Pomoću Sysinternals Autoruns možeš provjeriti što sve to točno pokreće kod bootanja, pa makneš ono kaj se više ne koristi ili jednostavno ne trebaš.
I bez instalacije Linuxa, mogu reći da se jako brzo dižu neki Acronis Imagei što ih imam na USB-u ako bootam s USB-a. Možda taj info pomaže?
Ali ponavljam, nije mi Windos Boot spor. Jednostavno ekran stoji čim se komp upali (valjda je to onaj POST ekran), čeka 2 minute i onda tek počinje dizati Windowse te ih digne relativno brzo. Možda da snimim video?
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 18:42   #24
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ma ne moraš snimati, ukoliko je POST u pitanju, možeš probati čak i memoriju u svoj toj eliminaciji.

Ili ostaviš samo jedan modul, pa onda boot i provjeriš ili im samo zamijeniš mjesta.

Znalo je biti kojekakvih peripetija s memorijskim modulima i podužim POST-om.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 19:13   #25
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Nije do memorije. I ona je provjerena.
Evo ga video pa vi procijenite da li je problem u POST screenu. I opet se ponavljam, nakon većeg Win10 updatea, taj problem se eliminira na neko vrijeme.
Ne znam postoje li specifičnosti i poveznica između UEFI i Win10.

https://youtu.be/3a2K5smPMhI

0:00​ - 0:30​ Shut down/restart
0:30​ - 0:33​ Boot počinje
0:33​ - 2:17​ Sve stoji u tom POST ekranu, HDDovi se ne čuju, sve je mrtvo
2:17​ - 2:36​ HDDovi se pokreću, Win10 se počinje dizati i ulazi do Wallpapera
2:36​ - 3:36​ Dižu se ikone
3:36​ - 3:50​ Spremno za rad

Ovih minutu i pol što se Win10 dižu nije mi problem. Muči me ovo 0:33 - 2:17 gdje je sve mrtvo i samo vrti. Nema HDD krckanja, nema USB lampica, nema ničega...
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 19:24   #26
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Možeš još u msconfig opcijama uključiti Selective Boot, pa samo nužne servise i startup programe, a možeš i na isti način složiti Safe Mode, pa Minimal boot, čisto da provjeriš kakva je situacija.

Ovo je svakak predugo kak god se okrene. Također, u BIOS-u možeš isključiti Full Screen Logo, da bar vidiš kaj točno se događa kad toliko dugo stoji i vrti, prije nego krene dalje.
Citiraj:
  • Full Screen LOGO Show
  • Allows you to determine whether to display the GIGABYTE Logo at system startup. Disabled skips the
  • GIGABYTE Logo when the system starts up. (Default: Enabled)
  • Fast Boot
  • Enables or disables Fast Boot to shorten the OS boot process. Ultra Fast provides the fastest bootup
  • speed. (Default: Disabled)
  • USB Support
  • Disabled All USB devices are disabled before the OS boot process completes.
  • Full Initial All USB devices are functional in the operating system and during the POST.
  • (Default)
  • Partial Initial Part of the USB devices are disabled before the OS boot process completes.
  • This item is configurable only when Fast Boot is set to Enabled. This function is disabled when Fast Boot
  • is set to Ultra Fast.
  • PS2 Devices Support
  • Disabled All PS/2 devices are disabled before the OS boot process completes.
  • Enabled All PS/2 devices are functional in the operating system and during the POST.
  • (Default)
  • This item is configurable only when Fast Boot is set to Enabled. This function is disabled when Fast Boot
  • is set to Ultra Fast
  • NetWork Stack Driver Support
  • Disabled Disables booting from the network. (Default)
  • Enabled Enables booting from the network.
  • This item is configurable only when Fast Boot is set to Enabled or Ultra Fast.
  • LAN PXE Boot Option ROM
  • Allows you to select whether to enable the legacy option ROM for the LAN controller. (Default: Disabled)
  • This item is configurable only when CSM Support is set to Enabled.
  • Other PCI Device ROM Priority
  • Allows you to select whether to enable the UEFI or Legacy option ROM for the PCI device controller other
  • than the LAN, storage device, and graphics controllers.
  • Disabled Disables option ROM.
  • UEFI Only Enables UEFI option ROM only. (Default)
  • Legacy Only Enables legacy option ROM only.
  • This item is configurable only when CSM Support is set to Enabled.
  • Network Stack
  • Disables or enables booting from the network to install a GPT format OS, such as installing the OS from
  • the Windows Deployment Services server. (Default: Disabled)

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 28.03.2021. u 19:38.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 19:40   #27
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Nije do memorije. I ona je provjerena.
Evo ga video pa vi procijenite da li je problem u POST screenu. I opet se ponavljam, nakon većeg Win10 updatea, taj problem se eliminira na neko vrijeme.
Ne znam postoje li specifičnosti i poveznica između UEFI i Win10.

https://youtu.be/3a2K5smPMhI

0:00​ - 0:30​ Shut down/restart
0:30​ - 0:33​ Boot počinje
0:33​ - 2:17​ Sve stoji u tom POST ekranu, HDDovi se ne čuju, sve je mrtvo
2:17​ - 2:36​ HDDovi se pokreću, Win10 se počinje dizati i ulazi do Wallpapera
2:36​ - 3:36​ Dižu se ikone
3:36​ - 3:50​ Spremno za rad

Ovih minutu i pol što se Win10 dižu nije mi problem. Muči me ovo 0:33 - 2:17 gdje je sve mrtvo i samo vrti. Nema HDD krckanja, nema USB lampica, nema ničega...
A jel isto i kada ide shut down???
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 19:52   #28
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
Meni ovo nekako smrdi na bios ploče..nemogu 100% tvrditi da je ali ja bih probao novi bios ili ako imaš najnoviji vratiti na prethodni..valja probati pa u krajnjem slučaju isključiti i tu mogućnost ako je do biosa..


ah ništa.. kolege su gore navele mogućnosti flašanja biosa na novi ili vračanja na stari.. nisam vidio... sad sam pročitao gore u postovima..isprika
__________________


CPU: Amd Ryzen 5 5600 cooled by CM Hyper 212 EVO
MBO: Gigabyte Aorus B550 Elite V2
RAM: 2x16gb ddr4 G Skill F4-3200C16-16GVK
VGA: Gainward Rtx GeForce 2060 Super 8gb
HDD: Nvme Kingston KC 3000 1TB+Cruical SSD BX500 1TB+1000Gb WD10EZEX-22MFCA0
PSU: SeaSonic G-Series (Gold) Modular 550 W
Case: Ms Falcon Blue Led Fans Pro Gaming Case
Mause: Logitech G403 Hero
Monitor: Asus Tuf Gaming VG249 24"
OS: Win 10 X64 Pro
Sound: SB X-FI Xtreme Audio

Zadnje izmijenjeno od: Wizzard. 28.03.2021. u 19:57.
Wizzard je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 20:13   #29
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IMHO nek svakak provjeri BIOS opcije koje sam navel u prijašnjem postu, čisto moguće da jedna ili više njih produljuje boot proceduru, pa se nepotrebno vrti u prazno.

Kod mene su isključeni Full Screen Logo, Fast Boot (u BIOS-u), Fast Startup (u OS-u), te uz njih ostale USB/PXE boot sitnice koje ne koristim niti mi trebaju.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 20:38   #30
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO nek svakak provjeri BIOS opcije koje sam navel u prijašnjem postu, čisto moguće da jedna ili više njih produljuje boot proceduru, pa se nepotrebno vrti u prazno.

Kod mene su isključeni Full Screen Logo, Fast Boot (u BIOS-u), Fast Startup (u OS-u), te uz njih ostale USB/PXE boot sitnice koje ne koristim niti mi trebaju.
I kod mene je sve to isključeno. Još samo da isključim BIOS LOGO.
Inače, sada sam smrdao Windowse jer sam u boot opcijama postavio na selective i safe boot, rezultat je isti, sporo bootanje, a kada sam vratio na Normal Boot, windowsi ne mogu naći winload.exe i bacaju me na recovery kojeg nemam. Jebiga.
Na sreću, našao sam Win10 image iz 12/2020 i bootabilni Acronis Image na USBu pa upravo restoream. Tko zna šta će ispasti na kraju.

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk

Isključio sam BIOS LOGO i sada mi vrti ovaj ekran, hahaha...



Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 29.03.2021. u 02:17. Razlog: spojeni postovi
Warrior je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na