Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2021., 19:48   #57721
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
..

BTW danas vidio E46 straga neke čang šlang zimske naprijed ljetne gume. Reko to, kad produžiš ravno u zavoju bit će ti svi krivi osim tebe samog

aww yisss



https://www.youtube.com/watch?v=A5aMnmekA38

pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 21:10   #57722
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zimske moraju imati 4mm. Ljetne 1.6mm. Koliko znam, neka gornja granica nikad nije bila definirana, barem koliko su mene učili.
Ne.
Obrnuto.
Točno kako sam napisao.
Pričamo za gume u zimskim uvjetima.
lowrider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.11.2021., 21:19   #57723
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Ok tenks! Onda danas u spar po lance
Njuškalo! Ja sam svoje lance prodao za 80kn. Prodavao sam ih dvije godine.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 21:29   #57724
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Meni je iskreno ovo ok, polovica 11-og i trebaš zimulje ili cjelogodišnje.
Da istina, jedan dan može bit +15 ali iduće jutro će bit +2 i magla i klizat ćeš se na svakom zavoju.
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Ma da, baš super, izađeš s autom popodne na cestu kad je sunce i +7, nakon par sati padne ispod 0, krene padat snijeg i više nisi legalan.
Kakvi 'realni uvjeti' kad se vrijeme mijenja 10x dnevno i po noći pada debelo ispod nule.

Vjerujem da po tim zemljama gdje nije određeno datumski da svejedno svi stavljaju zimske kad nastupi taj period.
Promjene se uvjeti dok si ti na ručku negdje, ostavit ćeš auto i doma taxijem ili te netko poveze.

Ne želiš zapdadati u te probleme? Staviš zimske.

Ali imaš izbor.

Ovo kod nas da ti lanci u gepeku nešto pomažu je totalni idiotizam... u 99.9% slučajeva nećeš stavljati lance, niti će to biti dozvoljeno, a opet u tih 99.9% slučajeva kada pada snijeg, u recimo Zagrebu, će ti zimska guma biti puno bolja nego ljetna.

Znači ti lanci u gepeku znače frišku figu, a natjerati ljude da razmišljaju "hm, imam ljetne gume, hoću li danas izaći na cestu?" je puno vrijednije.

Imam osobno frenda koji ne mjenja gume, ali bome niti ne ide na cestu kada procjeni da su mu uvjeti preriskantni. Uvijek postoji taxi. On si je tako odlučio, i ima pravo na to.

Takvo pravo prakticiraju i Švicarska i Njemačka, i to mi se sviđa.

Reći "stavi lance u gepek i odjednom tvolje ljetne gume mogu van po bljuzgi i poledici" je idiotizam.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 22:40   #57725
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ne.
Obrnuto.
Točno kako sam napisao.
Pričamo za gume u zimskim uvjetima.
Prema kojem je to zakonu? Ne može guma u zimskim uvjetima imati ripnu manju od 4mm nikako, to ne može u nikakvim kombinacijama ići. Ako imaš manje od 4mm, u prekršaju si u svakom slučaju.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 23:34   #57726
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Zakon kaže da moraš imat zimske gume ili ljetne sa 4+mm profila.

"Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama" kaže da:
Citiraj:
(4) Dubina utora pneumatika po gaznoj površini mora biti viša od tvornički dopuštene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dopuštena dubina je 1,60 mm.
Najčešće su na gumi dvije TWI oznake dubine. Jedna na 4mm (valjda na ljetnima), druga na 1.6mm. Ako se dobro sjećam svojih starih ljetno-zimskih setova guma, tako je bilo. Sad na cjelogodišnjoj nemam pojma.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 06:26   #57727
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Reći "stavi lance u gepek i odjednom tvolje ljetne gume mogu van po bljuzgi i poledici" je idiotizam.
Agree Za takve osobe koje se ne voze baš nešto puno ili su lijeni djorati ili su škrti dati 100kn za promjenu i postoje all season gume.

Moj stari je na all season gumama CONTINENTAL AllSeasonContact
175/65R14 86H XL.

Osobno ih ne volim, a pogotovo ok od kad sam skužio da mi je vodeni klin na njima full izražen. Možda je do continentala ali nekako sumnjam.

Dobar post od Šebalja

Citiraj:

Stiže zima, 15.11. je prošao i idemo u hladni “mode” rada! Na Yaris GR ide ganc novi model Continental WinterContact TS 870P.

U nastavku odgovaram na par pitanja koje mi često postavljate vezano uz zimske uvjete!
1. Koju dimenziju zimskih da uzmem?
-uzmi ono što propisuje proizvođač automobila. Ako recimo imaš na felgama 225/40 R18, kompatibilna guma u 17” je 225/45 R17 ili 205/50 R17.
Zimske nije loše uzeti u ovom slučaju u 17”. Na nekoliko testova je dokazano da na mokroj podlozi bolje performanse imaju gume s debljim bokom, zbog veće fleksibilnosti bokova. Osim toga 17" guma će biti i udobnija. Moj izbor bi bio recimo 17" da mogu birati.

2. Gdje da stavim zimske - na prednju ili stražnju osovinu?
-na sve osovine! Dakle, uzmite sve 4 zimske gume i to istog tipa! Za sigurnu vožnju važno je imati istu vrstu guma na autu. Ako pak nemate, može se dogoditi da će auto neprirodno klizati nosom ili stražnjicom na snijegu ili mokrom, što ni ESP ne može kontrolirati. Ajmo ovako. Probajte igrati nogomet u različitoj obući. Ne ide!

3. Ok, ako je zima suha, trebaju li mistvarno zimske gume?
-teško je da će biti suha. Dapače, da bi zimske gume imale svoju svrhu nije potreban snijeg, dovoljno je samo da bude ujutro vlažno, a ako tome pridodamo i nisku temperaturu, eto poledice. Inače zimske gume za ovaj dio Europe prilagođene su za ovakve zime kao što su naše. Suho, mokro, poledica, slana cmoljava cesta i snijeg. Recimo u Skandinaviji ćete pronaći zimske gume s još mekanijom smjesom i čavlima i one drže i na -50 stupnjeva!

4. Mogu li prezimiti s All season gumama?
- I to je moguće, ali samo u sljedećim uvjetima.
- Da ne tražite previše od njih zimi - na suhom i mokrom će dobro držati, ali na snijegu i ledu su u pravilu malo lošije od zimskih guma
- Pazite da imaju oznaku “snježne pahuljice” na boku, to znači da se smatraju djelom zimske opreme.
- All Season gume mogu biti jako dobre u prvoj zimi korištenja, ali performanse iduće zime jako ovise koliko su “pregrijavanja” imale tijekom ljeta. Dakle, ne treba im vaditi mast tijekom ljeta. Recimo da su dobar odabir za gradski auto.

5. Koje gume da uzmem? Skuplje ili jeftinije?
-na snijegu, ledu i mokroj podlozi se itekako osjeti razlika između “Premium” i “Budget” brenda. Iako testovi guma govore o njenim performansama, to sve funkcionira dok je guma nova. Siguran sam da jeftinije gume imaju puno brži “fade” (gubitak performansi) od Premium guma.
Reći ću vam samo jednu stvar. Kad god sam na utrkama štedio na gumama, nisam dobro prošao. Vozio sam i dobre i loše trkaće automobile, ali s lošim gumama nisam pobjeđivao, naročito ne na kiši. Na suhom ponekad nema velike razlike u gumama, ali kada padne kiša, to je nebo i zemlja.

6. Što će meni Premium guma ako se ne vozim brzo?
-jednostavno je. Pa mnogi misle da performanse guma nisu važne za prosječnog vozača. Dovoljan je samo jedan manevar na mokrom ili zaleđenom kolniku kada ćete zbog svoje sigurnosti trebati najbolje gume na svijetu u tom trenutku. Iz istog razloga koristimo sigurnosni pojas, iz istog razloga vaš auto ima ABS, ESP i zračne jastuke. Samo radi "tog jednog" trenutka! Zimske gume su pitanje sigurnosti i preživljavanja na cesti i stavite najbolje koje si možete priuštiti. S ljetnim gumama vas toliko ne davim, ovo je puno ozbiljnija stvar.


Nakon ovog što sam napisao i savjetovao vam, i ja spavam mirnije.

Laku noć
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 09:54   #57728
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Zakon kaže da moraš imat zimske gume ili ljetne sa 4+mm profila.

"Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama" kaže da:

Najčešće su na gumi dvije TWI oznake dubine. Jedna na 4mm (valjda na ljetnima), druga na 1.6mm.
Točno.
ZSPC spominje ljetne gume SA min. dubinom šara. Zimske spominje BEZ min. dubine šara.

Pravilnik spominje min. dubinu šara za SVE vrste guma.

Apsurd, al tako je. Znači ispravan si ako se voziš "zimskom" dionicom za vrijeme zimskih uvjeta (od 15.11) i imaš zimske gume sa 1.6mm profilom (inače ja ih mijenjam na 4mm), ali nisi ispravan ako imaš na istoj dionici u isto vrijeme ljetne sa 10mm profilom i nemaš lance.

Znači ako na zimskoj dionici bude temp. 35 stupnjeva, moraš imati zimsku opremu.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 11:46   #57729
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Teško je mijenjati zakom radi jedne blage zime. Nije samo stvar mokrog kolnika,ljetna guma gubi svojstva na hladnoci kao i zimska ljeti. Ja bih ukinuo pravilnik o ljetnim 4mm. Stavio bih da moraš imat zimske ili cijelogodisnje koje imaju oznaku da se mogu voziti i u jacim zimskim uvjetima. I mir svima

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 16.11.2021. u 12:31.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 12:24   #57730
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Istina. Čak za neke aute s većim promjerima guma se ne preporučuje stavljanje lanaca, ili moraju biti neki skroz tanki tipa 8mm.
lowrider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.11.2021., 12:56   #57731
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Teško je mijenjati zakom radi jedne blage zime. Nije samo stvar mokrog kolnika,ljetna guma gubi svojstva na hladnoci kao i zimska ljeti. Ja bih ukinuo pravilnik o ljetnim 4mm. Stavio bih da moraš imat zimske ili cijelogodisnje koje imaju oznaku da se mogu voziti i u jacim zimskim uvjetima. I mir svima
Ako cemo o blagim zimama, bilo ih je vise od jedne. Osobno sam se cesto vozio s ljetnim gumama, cak i po snijegu. Znaci nije da se ne moze.

A ukinut pravilo o ljetnim gumama neces gledati jer je to jos jedan udarac na dzepove biraca. Iako bih se slozio da bi bilo dobro za sigurnost na cesti.

Ja tvrdim da je bolje pravilo kaznavanja ljetnih guma dok su zimski uvjeti na cesti, a JAKO kaznjavanje ako si sudjelovao u sudaru sa ljetnim gumama dok su zimski uvjeti (manje od 4C npr, da se ne ulazi u mjerenje poledice ili sta ja znam).

Jer pravilo "mogu bit na cesti ako u gepeku imam kisele krastavce" je glupo i ljudima daje laznu sigurnost.

Bolje zabraniti ljetne gume na 4C i manje nego dozvoliti da ih vozis kad hoces ako u gepeku imas amajliju.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 13:31   #57732
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova

Ja tvrdim da je bolje pravilo kaznavanja ljetnih guma dok su zimski uvjeti na cesti, a JAKO kaznjavanje ako si sudjelovao u sudaru sa ljetnim gumama dok su zimski uvjeti (manje od 4C npr, da se ne ulazi u mjerenje poledice ili sta ja znam).
Ovo je u praksi teško izvedivo. 10x lakše je uvest pravilnik koji zahtjeva zimsku gumu zimi,ljetnu ljeti. Naravno i kazne koje su propisane i ako nemaš opremu i ako se desi nesreća ,nedajbože teška. Ne treba puno filozofirati.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 13:37   #57733
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ja tvrdim da je bolje pravilo kaznavanja ljetnih guma dok su zimski uvjeti na cesti, a JAKO kaznjavanje ako si sudjelovao u sudaru sa ljetnim gumama dok su zimski uvjeti (manje od 4C npr, da se ne ulazi u mjerenje poledice ili sta ja znam).
Tko će i kako mjeriti tu temperaturu? Kako će sud znati da se temperatura od trenutka nesreće nije promijenila? Hoće se onda Vakula zvati kao svjedok?

To mi počinje zvučati kao ono, smiješ imati 0.5 promila, ali samo ako ne napraviš nesreću što je meni izuzetno glupo isto tako. To bi bilo stvarno jako komplicirano za izvesti.

A ovo da se smiju zimske gume sa manje od 4mm ripne... Sačuvaj me bože od tog tko se vozi sa 1.6mm ripne na zimskim gumama. I da budem suputnik, a i s druge strane ceste
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 13:57   #57734
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Tko će i kako mjeriti tu temperaturu? Kako će sud znati da se temperatura od trenutka nesreće nije promijenila? Hoće se onda Vakula zvati kao svjedok?



To mi počinje zvučati kao ono, smiješ imati 0.5 promila, ali samo ako ne napraviš nesreću što je meni izuzetno glupo isto tako. To bi bilo stvarno jako komplicirano za izvesti.



A ovo da se smiju zimske gume sa manje od 4mm ripne... Sačuvaj me bože od tog tko se vozi sa 1.6mm ripne na zimskim gumama. I da budem suputnik, a i s druge strane ceste
Ne citas pazljivo... nigdje nisam pisao da bi se sa ljetnim gumama moglo voziti po snijegu bez kazne, ako ne napravis nesrecu. To si ti krivo interpretirao iako sam jasno pisao.

Kako bi mjerio temperaturu? A kako u Njemackoj ili Svicarskoj odredjuju sta su zimski uvjeti?

Mozda zovu Vakulu, ili strucnjake poput tebe... ali vjerojatne ne

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 14:31   #57735
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Njemačka, Austrije i Švicarska su zemlje sa kontinentalnom klimom i kod njih je normalno da se iza određenom datuma možeš voziti isključivo sa zimskom opremom.
Mi smo zemlje koja ima i mediteransku i kontinentalnu klimu pa zahtjevati da Istrijani, Primorci i Dalmatinci moraju imati zimske gume je suludo obzirom da njihovi auti snijega u životu ni ne vide.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 14:52   #57736
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
... pa zahtjevati da Istrijani, Primorci i Dalmatinci moraju imati zimske gume je suludo obzirom da njihovi auti snijega u životu ni ne vide.
Sto ne sprjecava iste da zimske gume furaju cijelu godinu ali oke, to je neka posebna prica, na proljece cemo doci i do toga
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 14:52   #57737
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Agree Za takve osobe koje se ne voze baš nešto puno ili su lijeni djorati ili su škrti dati 100kn za promjenu i postoje all season gume.

Moj stari je na all season gumama CONTINENTAL AllSeasonContact
175/65R14 86H XL.

Osobno ih ne volim, a pogotovo ok od kad sam skužio da mi je vodeni klin na njima full izražen. Možda je do continentala ali nekako sumnjam.

Dobar post od Šebalja
Vodeni klin ovisi najmanje o brandu, mekoći gume i svemu. To je stvarno 90% produkt same šare i širine gume. Ako si to osjetio, onda si se itekako preračunao sa brzinom...

Šebalj daje dobre smjernice (mislim da je najgore od svega na snijegu imati napred zimske, a iza ljetne), ali testovi su toliko različiti kada se uspoređuju zimske sa zimskima i ljetne sa ljetnima, da je apsolutno krivo reći da su cjelogodišnje lošije od njih. Pa eto testovi sa realnim brojkama govore da je snaga vuče unutar 1% (zimska vs cjelogodišnja).

Pregrijavanje cjelogodišnje po ljetu ? A zimske na +30 u 4. ili 5. mjesecu je super kad ti zakon nalaže da je moraš imati? Gubljenje svojstva nakon par godina ? Sve je isto, neke gume više neke manje. Ne brand, doslovno pojedina guma od istog branda izgubi perfomanse, druga ne. A kamoli među brandovima.

Ja ću ti reći da je u ovo prijelazno razdoblje, jesen, magla, slinavo, 5-6° iznad nule - najbolje razdoblje za cjelogodišnju gumu. 2 godine sam razmišljao jesam li ja spreman imati cjelogodišnje gume, imaš dijete, nećeš biti điber, lova nije problem, samo sigurnost etc.
Jebote, sad više ne gledam uopće da se vratim nazad na zimsko-ljetni set i mislim si gdje mi je bila pamet zafrkavati se sa vulkanizerima, čuvanjem guma u idealnom položaju, namazane najboljim kremama i glicerinom i vazelinom...

Uostalom, ja sam vozio Energy Saver+. Gumu u Hrvata mrskiju i od Save S3(+) Eskimo. Preživio 5 godina na njoj. 50 000km napravio. Imale su 6mm dubine još.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
A ovo da se smiju zimske gume sa manje od 4mm ripne... Sačuvaj me bože od tog tko se vozi sa 1.6mm ripne na zimskim gumama. I da budem suputnik, a i s druge strane ceste
Isto ti je kad ima ekipa slick gume i onda padne kiša. Usred ljeta. Slično je i sa pacijentom koji vozi bilo kakvu gumu sa 1.6mm profila.

Jučer sam vidio na nekom youtube-u da je Michelin pokazao podatke da se kočenje (sa 80 na 20kmh) na mokrome između nove CC2 gume (ima 7mm duboku ripnu) i one sa 2mm profila produži sa 25m na 32m. Na suhom je to manje, na snijegu je to sigurno više. Drugi premium brandovi su imali još veće odstupanje (ali OK, to je Michelin pokazivao pa onda uzimam sa zrnom soli).
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 15:29   #57738
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ne citas pazljivo... nigdje nisam pisao da bi se sa ljetnim gumama moglo voziti po snijegu bez kazne, ako ne napravis nesrecu. To si ti krivo interpretirao iako sam jasno pisao.

Kako bi mjerio temperaturu? A kako u Njemackoj ili Svicarskoj odredjuju sta su zimski uvjeti?

Mozda zovu Vakulu, ili strucnjake poput tebe... ali vjerojatne ne

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
A di sam ja spomenuo snijeg? Nigdje. Ti si rekao da bi dozvolio da se vozi ljetnim gumama i zimi ako ne vladaju zimski uvjeti. I ti si rekao da bi zimski uvjeti primjerice bili 4 stupnja celzijeva npr.

To je gotovo nemoguće za praksu. Šta, ja se vozim po Čičkoj Poljani di je realno 0 stupnjeva, a u Gorici je izmjereno 5 stupnjeva. I mene sad lupi lik sa ljetnim gumama jer nisu dobre za takve uvjete, ali zato jer je najbliža meteorološka stanica u Gorici on neće biti kriv jer je tamo izmjereno 5 stupnjeva.

To što ti predlažeš bi bio čisti kaos. Ne mogu se postavljati takve granice jer uvjeti na cesti nisu isti. Temperature i uvjeti mogu ogromne varijacije imati na kilometar, i manje, sasvim su drugi uvjeti na istoj temperaturi voziš li se na normalnoj cesti, u kotlini ili na vijaduktu. Te slobodne procjene vozača samo smanjuju sigurnost na cesti, ništa drugo. Ako se u nešto malo pouzdam u životu, onda su to ljudi, a ovi tu s brdovitog balkana u prosjeku su u tome čista nula.

A ne sad da se prije vožnje gleda prognoza, gledam termometar ili šta sve ne ako idem na cestu. Ako se hoćeš voziti zimi, onda imaj odgovarajuću opremu. Postojeći zakon o zimskoj opremi treba još daleko postrožiti, a ne uvoditi neke fore sad s temperaturom i uvjetima. Ionako u našim zakonima imamo previše izuzeća i olakšica za svaki buket (cvijeća)
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 15:41   #57739
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Njemačka, Austrije i Švicarska su zemlje sa kontinentalnom klimom i kod njih je normalno da se iza određenom datuma možeš voziti isključivo sa zimskom opremom.
Mi smo zemlje koja ima i mediteransku i kontinentalnu klimu pa zahtjevati da Istrijani, Primorci i Dalmatinci moraju imati zimske gume je suludo obzirom da njihovi auti snijega u životu ni ne vide.
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
A di sam ja spomenuo snijeg? Nigdje. Ti si rekao da bi dozvolio da se vozi ljetnim gumama i zimi ako ne vladaju zimski uvjeti. I ti si rekao da bi zimski uvjeti primjerice bili 4 stupnja celzijeva npr.

To je gotovo nemoguće za praksu. Šta, ja se vozim po Čičkoj Poljani di je realno 0 stupnjeva, a u Gorici je izmjereno 5 stupnjeva. I mene sad lupi lik sa ljetnim gumama jer nisu dobre za takve uvjete, ali zato jer je najbliža meteorološka stanica u Gorici on neće biti kriv jer je tamo izmjereno 5 stupnjeva.

To što ti predlažeš bi bio čisti kaos. Ne mogu se postavljati takve granice jer uvjeti na cesti nisu isti. Temperature i uvjeti mogu ogromne varijacije imati na kilometar, i manje, sasvim su drugi uvjeti na istoj temperaturi voziš li se na normalnoj cesti, u kotlini ili na vijaduktu. Te slobodne procjene vozača samo smanjuju sigurnost na cesti, ništa drugo. Ako se u nešto malo pouzdam u životu, onda su to ljudi, a ovi tu s brdovitog balkana u prosjeku su u tome čista nula.

A ne sad da se prije vožnje gleda prognoza, gledam termometar ili šta sve ne ako idem na cestu. Ako se hoćeš voziti zimi, onda imaj odgovarajuću opremu. Postojeći zakon o zimskoj opremi treba još daleko postrožiti, a ne uvoditi neke fore sad s temperaturom i uvjetima. Ionako u našim zakonima imamo previše izuzeća i olakšica za svaki buket (cvijeća)
https://www.hak.hr/info/korisne-info.../zimska-oprema

Ovo je odgovor za obojicu. Coconut nije shvatio situaciju u Švicarskoj i Njemačkoj, čak ni Norveška nema datumsku obavezu zimskih guma.

A Exomaniac, samo ću te ponovno pitati, kako to rješavaju u Švicarskoj i Njemačkoj? Vjerojatno tako što imaju ljude koji rješavaju probleme, umjesto da ih traže.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 16:02   #57740
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ja tvrdim da je bolje pravilo kaznavanja ljetnih guma dok su zimski uvjeti na cesti
I onda u nastavku...

Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Osobno sam se cesto vozio s ljetnim gumama, cak i po snijegu. Znaci nije da se ne moze.
Ladno bi kažnjavao, a istovremeno se hvališ kako se može po snijegu sa ljetnim...


Citiraj:
JAKO kaznjavanje ako si sudjelovao u sudaru sa ljetnim gumama dok su zimski uvjeti
Šta vrijedi "jako" kažnjavanje ako si usmrtio nekoga sa svojim usranim gumama?
On je 2 m ispod zemlje i ne znači mu ništa tvoja kazna.

Usporedba sa Njemačkom i Švicarskom je glupost, jer dotični ipak imaju malo više prometne kulture, i u njemačkoj svejedno svi stavljaju zimske gume od listopada do uskrsa (pravilo "Od O do O"), tako i preporuča adac.
Najbolje da će kod nas prepustiti vozačima da samo donose neke slobodne procjene kakvo je vrijeme, ionako stalno slobodno procjenju koliko smiju vozit, koliko smiju popit i sl.
Datumski je puno bolje, točno se zna šta i kako i doviđenja.

A i neznam čemu uopće pričati o tome, svaka država ima svoja pravila i zakone i imaju razloge za iste, ne znam zašto bi se sad cijela europa morala ugledati na njemačku.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 16:08   #57741
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Vodeni klin ovisi najmanje o brandu, mekoći gume i svemu. To je stvarno 90% produkt same šare i širine gume. Ako si to osjetio, onda si se itekako preračunao sa brzinom...
Čak i nisam išao nešto suludo brzo. Ako se ne varam kretao sam se oko 80 km/h po ljubljanskoj. Velim ti baš me neugodno iznenadila guma.

Prije sam koristio samo continental ljeto i continental zima te takvih iznenađenja nisam imao.

Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Pregrijavanje cjelogodišnje po ljetu ? A zimske na +30 u 4. ili 5. mjesecu je super kad ti zakon nalaže da je moraš imati? Gubljenje svojstva nakon par godina ? Sve je isto, neke gume više neke manje. Ne brand, doslovno pojedina guma od istog branda izgubi perfomanse, druga ne. A kamoli među brandovima.
Nije mi baš usporediva situacija vožnje zimske gume po nešto toplijem vremenu u to nešto kratko vremena i vožnja cjelogodišnje gume ljeti na +35 (temperatura zraka), a asfalta boga pitaj....


Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Jebote, sad više ne gledam uopće da se vratim nazad na zimsko-ljetni set i mislim si gdje mi je bila pamet zafrkavati se sa vulkanizerima, čuvanjem guma u idealnom položaju, namazane najboljim kremama i glicerinom i vazelinom...
Ništa nikad ne mažem. Gume su na stalku i ne diraju jedna drugu. Za sada nikada nikakvih problema po tom pitanju. Vulkanizer 100kn godišnje i nije neka drama ok jasno ima i troška dodatnih seta felgi i guma ali felge su jednokratan trošak, a gume su na pet godina trajanja isto smiješno malo novaca.

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 16.11.2021. u 16:21.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 16:14   #57742
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
I onda u nastavku...


Ladno bi kažnjavao, a istovremeno se hvališ kako se može po snijegu sa ljetnim...


Šta vrijedi "jako" kažnjavanje ako si usmrtio nekoga sa svojim usranim gumama?
On je 2 m ispod zemlje i ne znači mu ništa tvoja kazna.

Usporedba sa Njemačkom i Švicarskom je glupost, jer dotični ipak imaju malo više prometne kulture, i u njemačkoj svejedno svi stavljaju zimske gume od listopada do uskrsa (pravilo "Od O do O"), tako i preporuča adac.
Najbolje da će kod nas prepustiti vozačima da samo donose neke slobodne procjene kakvo je vrijeme, ionako stalno slobodno procjenju koliko smiju vozit, koliko smiju popit i sl.
Datumski je puno bolje, točno se zna šta i kako i doviđenja.

A i neznam čemu uopće pričati o tome, svaka država ima svoja pravila i zakone i imaju razloge za iste, ne znam zašto bi se sad cijela europa morala ugledati na njemačku.
To sto ja znam prepoznati da nesto sam radio nije mozda ispravno, govori o meni. To sto ti to ne znas prepoznati, govori o tebi.

Nevjerojatna je kolicina ignorance u ovim postovima.

Pa posto argumentiras kao dijete, idem se pokusat spustit na tvoju razinu i postavljati potpitanja.

Kazes da je glupo davati ljudima da sami donose odluke. A sta rade danas?
Mislis li ti da onaj koji izadje s ljetnim gumama na snijeg, pa usmrti nekog (tvoj argument) da ce obitelji poginulog biti lakse jer ce reci "nije bed, imao je lance u gepeku".

Jesi li ti uopce svjestan da se kod nas smije voziti po zimskim uvjetima, sa ljetnim gumama koje imaju 4mm profila, ukoliko imas lance u gepeku? Ili si jedan od onih koji misle da zimska oprema znaci iskljucivo zimske gume (po zakonima Lijepe Nase).

I iskreno toliko od mene o ovoj temi. Ja sam neke ideje napisao, naslo se par ljudi koji su lijepo diskutirali, naravno zakacilo se i par ljigavih trolova. Ali mislim da se o ovoj temi nema vise sta puno rec od onog sto je receno.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 16:35   #57743
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Kako se vama da iz dana u dan nać gluposti oko kojih ćete se svađat hahaha

On topic:

Nije mi jasno zašto je ljudima toliki problem kupiti ljetne i zimske gume i mjenjati ih zbog sebe i svoje sigurnosti, sigurnosti svojih suputnika, a i zbog sigurnosti drugih u prometu, lako za zakone.
Pa i najgora zimska je bolja od ljetne gume po snijegu, ne?
strgani je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 16:36   #57744
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ne znam šta si se ti okomio na tu Švicarsku i Njemačku, niti mi imamo klimu kao oni, niti imamo ceste kao oni, a niti vozačku kulturu. Nisu niti Švicarska niti Njemačka pravila sad Bogom dana da ih se treba pratiti kao evanđelje.

Ljudi kod nas ne znaju procijeniti da imaju ćelave gume, ti bi sad da oni procjenjuju ima li poledice, utabanom snijega, pa ti bi zimi pretvorio ceste u još veća pogibališta sa ovakvim pravilima. I postojeći zakon je prelabav za to kakvu osobnu i kolektivnu odgovornost imamo u mentalitetu, a ne da ga se još razlabavi.

Ne znam gdje je nastao toliki faking problem staviti zimske gume 15.11., a skinuti ih nakon 15.4. Nisu postavljane za gospodina policajca, niti za Božinovića, već za tebe koji se voziš u tom autu i koji trebaš u njemu moći krenuti, stati i skrenuti sigurno.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 16.11.2021. u 16:46.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 16:46   #57745
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Kad smo već kod zimulja i ljetnih guma na zimskim dionicama, podijelit ću par slika (i uspomena) s vrlo uzbudljive vožnje na "Goranki" (A6) dana 14. ožujka ove godine na ruti RI-ZG.
Snijeg je već padao kod Opatije, počele su se pokazivati naznake zadržavanja na tlu već kod Matulja, a sa svakih 10 metara iznad Kikovice krpe su postajale sve izraženije, a mećava intenzivnija.

I tako naiđeš na ovakve situacije:



Da bi se koji kilometar kasnije, "predvodnici" kolone (na ljetnim gumama), neposredno nakon izlaska iz tunela auto počeo vrpoljiti, a oscilacije u "pravocrtnom" kretanju bivale su sve veće amplitude da bi se naposlijetku dogodilo ovo:



Naravno, kočenje je trebalo biti izrazito pažljivo dozirano kako bi prevenirao mega lančani
Nakon dobrog poguranca, sam u istovjetnom autu, ali sa Bridgestone Blizzakicama, nastavio dalje prtiti put do prvog raščišćenog dijela autoceste, s puno manje stresa i iščekivanja nego dok sam bio u sendviču kolone
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 16:49   #57746
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Čak i nisam išao nešto suludo brzo. Ako se ne varam kretao sam se oko 80 km/h po ljubljanskoj. Velim ti baš me neugodno iznenadila guma.
80km/h je poprilična brzina za uletit u duboku lokvu vode.
https://www.tyrereviews.com/Article/...-Tyre-Test.htm



___________


Vezano za vučnu silu na snijegu kod cjelogodišnjih evo zgodnih testova



Cjelogodišnje
https://www.tyrereviews.com/Article/...-Tyre-Test.htm

Zimske
https://www.tyrereviews.com/Article/...-Tyre-Test.htm
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 19:17   #57747
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
80km/h je poprilična brzina za uletit u duboku lokvu vode.
To i je problem što nije bila ne znam kakva lokva. Zadržala se voda na kolniku bi to prije opisao. U lokvu nikad ne bi ušao s tom brzinom.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 19:19   #57748
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Na preporuku Tyre Reviews uzeo sam Michelin Cross Climate 2 umjesto zimskih. Vozim se većinom po ZG i obilaznici. Iako su me zimske Continentalke (mislim 860 ili 840?) služile dobrih 7 godina, ovo je mislim puno bolja opcija za ona 2 dana koja vidimo snijeg. Ostaje za vidjeti hoće li me služiti jednako toliko godina.

Vezano uz raspravu, nisu ni sve zimske gume iste. Ovo je neka generalna usporedba:



... osim ako ne voziš po ledu, EU All Season su poprilično dobar izbor.

Izvor:

__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends

Zadnje izmijenjeno od: T}{OR. 16.11.2021. u 23:21.
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2021., 11:37   #57749
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Stvarno među ovim mehaničarima ima budala, stara se žali da Meriva nekako slabo pali, a akumulator je ipak jedno 2 godine star. Nije sad nov, ali nije baš ni za otpad. I idem ja pogledati unutra pa mi je čudno da ima 62Ah, a Astra sa slabijim motorom ima 75Ah. I guglam, naravno na google izbaci da taj motor inače treba 75Ah i gledam ja unutra, stvarno još ima 4 prsta mjesta za akumulator.

Neka budala, valjda je bilo teško ugurati akumulator jer je u Merivi sve stisnuto pa je stavio manji. A to što 75Ah akumulatori imaju 650-700CCA dok ovaj ima samo 510CCA to nije bilo mehaničaru očito bitno... Pa tko još danas pali hladan auto
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2021., 12:12   #57750
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Tih nadrimehaničara ima ko dreka.

Koje sam ja gluposti dobio na mail kad sam tražio ponude za jedan dvomaseni i eventialnu Valeo konverziju.

Slao upite po raznim trgovinama i od 5-6 upita njih 3 su dali ponudu za krivi zamašnjak, tj nakon ponude sam ih morao ponovo pitat jesu li sigurni jer do x serijskog broja motora ide jedan a od x broja ide drugi. Dakle ja, kao klijent, ih moram educirat.

No uvjerljivo su najgori bili u jednoj poznatoj firmi koja se inače bavi i dilanjem rabljenih. Oni su me pak uvjeravali da auto uopće nema dvomaseni




Da ne kažem da kad sam počeo gledat neke stvari po autu skužiš da ima recimo krivu rashladnu tekućinu, da ima krive Xenon žarulje (D2S umjesto D2R), da ima krive svjećice, krivi filter zraka. Ima ATF u getribi, no ok znam da dosta ekipe zna točit ATF u getribe, navodno lakše šalta dok je hladno.

Odma se sjetim Sretena kad počne psovat kad vidi gluposti na autu na kojem radi.


Ali toga ima svuda, meni je samo drago što mi susjedi u Vancouveru ne razumiju Hrvatski pa nisu znali što se to derem kad sam skužio da je konj zavario stražnji desni amortizer za njegov nosač u donjoj vilici na E90. Puko sam ko kokica.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1



Zadnje izmijenjeno od: Wolverine. 17.11.2021. u 12:19.
Wolverine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na