Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.09.2007., 00:04   #1
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
kubuntu pitanja

e ovako dignuo sam kubuntu 7.04 na lapu i ide to dobro,uspio instalirat(prvi put linux :P ),prepoznalo mi ethernet,hardweraj sav koliko mogu vidjeti,adept updater svoje odradio,našao sam fglrx drivere za 9600,prije u windowsima napravio i fat32 particiju,pored standardnih ntfs particija

Sada pitanja:
1.kak editam grub 1.5 loader da windowsi xp pro bude prvi os na popisu bootanja(tj. da mi njega boota kada ne diram ništa na početku)
2.gdje mogu vidjeti hardove i particije(pod storege media mi se vidi jedino dvd-rw,označen kao cdrom0)
3.koje kodece instalirat za video,mp3 i sve ostalo što eventualno trebam

sigurno ću imati još pitanja pa malo strpljenja,ovo su mi prvi linuxi,thx za svu pomoć,inače vidio sam ubuntu turtorial na links forumu kaj je tomek stavio,ali nisam bio siguran da li je svi isto zbog distre
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 00:40   #2
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
e ovako dignuo sam kubuntu 7.04 na lapu i ide to dobro,uspio instalirat(prvi put linux :P ),prepoznalo mi ethernet,hardweraj sav koliko mogu vidjeti,adept updater svoje odradio,našao sam fglrx drivere za 9600,prije u windowsima napravio i fat32 particiju,pored standardnih ntfs particija
dobrodosao

vidite nevjerne tome da nije tesko

Citiraj:
Sada pitanja:
1.kak editam grub 1.5 loader da windowsi xp pro bude prvi os na popisu bootanja(tj. da mi njega boota kada ne diram ništa na početku)
taj izbornik je text-file koji mozesh uredjivat kako hocesh. dakle otvori konzolu i upisi ovo:
Citiraj:
sudo kate /boot/grub/menu.lst
u nazivu je malo L, a ne I

na kraju tog file imash dio koji otprilike izgleda ovako:
Citiraj:
# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda4
title Microsoft Windows XP Professional
root (hd0,3)
savedefault
makeactive
chainloader +1
izrezi ga i zaljepi prije ovog dijela u tom file-u:
Citiraj:
## ## End Default Options ##
spremi file i to je to (ako te zanima imash josh neki zanimljivih stvari za procitat u tom file-u)
Citiraj:
2.gdje mogu vidjeti hardove i particije(pod storege media mi se vidi jedino dvd-rw,označen kao cdrom0)
cudno je da nemash particije na desktopu, ali nema veze.
ponovno otvori konzolu i upishi
Citiraj:
sudo apt-get install ntfs-config
kada zavrsi instaliranje zatvori konzolu i zatim Applications>System Tools>NTFS configuration tool. dalje ce ti biti sve jasno
Citiraj:
3.koje kodece instalirat za video,mp3 i sve ostalo što eventualno trebam
AV codece netrebash instalirat (zasad). kad bude trebao neki kodec koji nije instaliran automatski ce ti ponuditi instalaciju potrebnog codeca (mozesh dvaput kliknut na neki mp3 file)

Citiraj:
sigurno ću imati još pitanja pa malo strpljenja,ovo su mi prvi linuxi,thx za svu pomoć,inače vidio sam ubuntu turtorial na links forumu kaj je tomek stavio,ali nisam bio siguran da li je svi isto zbog distre
np, samo postavljaj pitanja detaljno kao ova

razlika izmedju ubuntu-a i kubuntu-a je samo u GNOME/KDE-u.
npr. da koristish ubuntu ona linija gore:
Citiraj:
sudo kate /boot/grub/menu.lst
bi izgledala ovako:
Citiraj:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
dok je sve ostalo ovdje spomenuto IDENTICNO
danij3l je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2007., 01:54   #3
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
ovako windowse riješio,fakat prelagano,thx
kodeci super,ali ovo s particijama me muči instalirao sam taj ntfs,ali kada odem
Applications>System Tools>NTFS configuration tool.,tamo postoji link,ali kada kliknem ništa se ne događa,a i nije mi jasno gdje je nestala fat32 particija,kaj je ne bi negdje trebao vidjeti????? a i ne kužim di se mogu pogledati ove linuxove particije,pretpostavljam da bi sve osim swap negdje trebao vidjeti???e da i kada sam dignuo linuxe je desktop bio prazan......

EDIT:što znači da SMB i NFS serveri nisu instalirani???na to sam naletio negdje,važno??
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 10:50   #4
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
ovako windowse riješio,fakat prelagano,thx
kodeci super,ali ovo s particijama me muči instalirao sam taj ntfs,ali kada odem
Applications>System Tools>NTFS configuration tool.,tamo postoji link,ali kada kliknem ništa se ne događa,a i nije mi jasno gdje je nestala fat32 particija,kaj je ne bi negdje trebao vidjeti?????
moze screenshot NTFS configuration toola
neznam sto je s FAT32 particijom (najvjerojatnije nije mount-ana)

Citiraj:
a i ne kužim di se mogu pogledati ove linuxove particije,pretpostavljam da bi sve osim swap negdje trebao vidjeti???e da i kada sam dignuo linuxe je desktop bio prazan......
linux nema isti nacin prikaza particija i diskova kao windowsi. na linuxu particija na koju si instalirao sustav (nesto kao C na windowsima) ja osnovno polaziste (zove se root i njezina putanja je /)ona sadrzi sve ostale particije. ja npr. imam jednu particiju na kojoj drzim sve podatke i instalirane programe (/home, probaj u file manageru, kod tebe je to samo folder na root particiji)
malo detaljnije o tome ovdje
kada sam ja pokusavao otvoriti tu stranicu nije radila, ali zato google cache je.

Citiraj:
EDIT:što znači da SMB i NFS serveri nisu instalirani???na to sam naletio negdje,važno??
to su servisi koji omogucuju file sharing (SMB s windowsima)
share-ovanim fileovima na mrezi mozesh pristupit i bez tih servisa, oni ti trebaju kad ti hocesh nesto share-ovat

da rijesimo situaciju s diskovima postaj sto ti izbaci kad upishesh ovo u terminal
Citiraj:
sudo fdisk -l
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 12:13   #5
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
kada upišem sudo fdisk -l mi pokaže da vidi hdd 100gb,2 ntfs particije kak i treba biti,fat 32 particiju i kasnije još neke svoje igračke,ss ti sada uplodam(samo reci kaj si točno mislio?onaj screen kada sam instalirao taj nfts ili u aplications? ),a kak se mountaju particije?

EDIT: evo sudo fdisk-l ss ako si to htio



inače nije mi toliko važno da mogu pisat po ntfs particijama,glavno da mogu čitat

Zadnje izmijenjeno od: MAHER. 04.09.2007. u 12:45.
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 12:50   #6
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
upishi ovo u konzolu
Citiraj:
sudo mkdir /media/FAT32
Citiraj:
/dev/sda3 /media/FAT32 vfat user,fmask=0111,dmask=0000 0 0
to bi trebalo rijesiti probleme s FAT32 particijom (javi rezultate)

ovo za NTFS particije mi je cudno, daj ss NTFS configuration tool-a
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 13:09   #7
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
ovako fat 32 ću probat za par minuta sada sam na windowsima i nekaj kopiram pa ono,a ntfs configuration tool mi se ni ne želi upaliti,kada kliknem na njegov link na aplications ništa se ne dogodi
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 13:15   #8
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ajd probaj ovako pokrenut ntfs-config
u konzolu upishi:
Citiraj:
gksu ntfs-config
kopiraj sve sto ispise u konzoli ovdje.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 13:22   #9
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
ovako što se tiće fat32 prva naredba prošla druga kaže Permission denied,a ntfs kada sam naredbu upisao kaže gksu not installed,što dalje?
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 13:26   #10
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
drugu naredbu za fat nisam dovrsio sry

ovako ide
Citiraj:
sudo mount /dev/sda3 /media/FAT32 vfat user,fmask=0111,dmask=0000 0 0
za ntfs pishi
Citiraj:
sudo ntfs-config
danij3l je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2007., 13:36   #11
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
ovako sada mi se fat32 pojavio u storege media,ali mi nekaj trkelja o premissionima kada hoću neki file tamo kopirat,ntfs mi otvorio neki popup prozor koji nisam se usudio prtljat

EDIT:fat particija na kubuntu mi ne vidi foldere koje tamo kopiram na windowsima,ali prijavljuje da su od 10gb zauzete 3gb,a trebalo bi biti samo 100mb tako nekaj jer sam toliko fileova kopirao,dok natrag u windowzama kaže da je slobodno svih 9.5 gb ili koliko već treba biti

Zadnje izmijenjeno od: MAHER. 04.09.2007. u 14:00.
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2007., 00:20   #12
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
hmm

probaj ovo

napisi u terminalu

sudo chown maher /media/FAT32

pa javi jel sad mozes kopirat tamo nesto
hash je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2007., 07:39   #13
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
ma riješio sam s nekom scriptom kaj mi je danij3l dao,ispada da particija nije bila dobro mountana
MAHER je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na