Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.10.2021., 20:52   #3031
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pa preporuka je odvrtiti neki od spominjanih testova za bit siguro.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2021., 21:38   #3032
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Kolko se sjecam diskovi danasnjice obicno imaju bad blokove ali imaju i nesto "lufta" pa relociraju to lako i onda su "nevidljivi" u koristenju. Nebi se ja time zamarao i forsoa disk 24 sata da zapisuje sv eblokove, ionako trebas imati backup negdje....

Sjecam se davno mog Quantuma od 340MB (dok su jos pravili diskove /postojali kao firma). Taman sam sve prebacio sa "starog" diska na njega i kad sam se uvjerio da sve radi formatirao stari disk da bude D drive.
I nakon 2 tjedna me doceka ujutro kliktanje iz kompa, glava na Quantumu i ode sve u bananu . Dobio sam drugi disk ali osli podaci.
To je bila moja lekcija iz "Backupa" tamo kasnih 90-ih ...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 11:16   #3033
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Imaju diskovi lufta, ali kad se nađe bad sector on se realocira na prostor iz tog lufta, a u SMARTu se to pojavi kao Reallocated Sectors. To ne mora biti problem ako taj broj ne raste, ali isto tako može biti veliki problem ako raste jer znači da se nešto loše događa sa diskom i da je bolje micati ga što prije iz upotrebe dok nije došlo do gubitka podataka.


Takve loše sektore disk detektira tek kad pokuša zapisati nešto na njih, pa zato volim odvrtiti test da se pokažu ako ih ima. Onda mogu disk odmah maknuti iz upotrebe. Ako preskočim test i čekam da se loši sektori pojave kad disk zapisuje prave podatke onda imam potencijalni problem. RAID polja su tu da ga umanje, ali bolje spriječiti nego liječiti.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 17:46   #3034
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,498
Kako najlakše klonirati HDD koji se aktivno koristi u Xpenology kanti ?

Radi se o 500GB disku sa basic btrfs volume-om koji mi služi za backup radnog foldera između kompova. Sada želim klonirati sadržaj tog diska na novi 500GB hard i pri tome zadržati sve postavke i sadržaj diska.

Probao sam sa bootabilnim Acronis True Image-om klonirati disk u vanjskom kompu ali ništa od toga, nakon što ubacim disk u NAS ovaj javi da disk nije inicijaliziran ( neovisno da li je kliranje odrađeno automatski ili sam manualno odabrao sektor po sektor clone ). Vjerojatno veže disk po prema serijskom broju ?


Mogu li ubaciti novi disk u NAS, promijeniti storage pool u RAID 1 i nakon toga izbaciti stari disk i ukinuti RAID ? Ako da, da li novi disk tada mora ostati fizički lociran da istom SATA konektoru ili ga mogu prebaciti na mjesto starog diska ?

Tnx
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 19:06   #3035
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Za offline varijantu i na drugoj makinji, digni neki Live Linux i sa dd odradi disk clone,
https://linuxhint.com/clone-disk-using-dd-linux/

još sigurnija varijanta je Clonezilla Live:
https://www.partclone.org/
https://www.partclone.org/clonezilla-live.php
jer je btrfs na listi podržanih FS.

Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 19:19   #3036
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,498
Cloning rig sam već razmontirao sa stola, neka sad NAS zunza u konobi daleko od ušiju pa šta ispadne
Evo RAID1 je već na 50-ak %

edit:
Isključio NAS, izvadio stari disk i sada imam volume degraded upozorenje ali naravski sve i dalje funkcionira bez problema.

edit2:
I sada skužim da u Drive app-u imam opciju da selim database po diskovima lol
Trebao sam samo privremeno prebaciti database na neki drugi volume, ubaciti novi disk, format i vratiti nazad database ...
Eto, možda nekome pomogne

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 01.11.2021. u 21:02.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 19:39   #3037
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Stigao DS220+ i Ironwolf 4TB x2. Ok, odmah ću to reći, ovaj komad hardvera je i službeno najglasnija komponenta u mom dnevnom boravku. Prava mala šumilica (fan je na quiet modu). A kad krene roštiljati, ma predivno nešto. Lagani turn down. Budem već nešto zguglao na temu ušutkavanja NAS-a. A još sam ciljano išao na 5900 rpm diskove, kao, da ne trube :|

Diskove sam prethodno testirao na stolu ispred mene i nisam ih uopće čuo onih 6 sati dok se vrtio chkdsk. Tako da je ili ventilator ili veselo rezoniranje na laganoj polici u kutu akustički loše tretiranog prostora

EDIT: hmmm, možda, moooožda ima veze što mi se volume još uvijek optimizira. Toplo se nadam! Diskovi su na 30 C, utilization diskova je oko 80%...

EDIT2: nope, optimizacija zavrsila, zvucna slika identicna. Oh boy... Cekam da stigne UPS pa zvucna slika postane kompletna
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 04.11.2021. u 23:58.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 06:39   #3038
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Meni na DS215 rezonira kuciste, tako da je omotan spuzvom i lagano uglavljen sa obje bocne strane. Ali da, NASu definitivno nije mjesto u dnevnom boravku ^^
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 08:52   #3039
cane
Amiga fanboy
 
cane's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 146
Meni DS214se već 7 godine stoji u dnevnom i jedino što čujem je kad hard rošta, ventilator je neprimjetan tako da nikakvih zamjerki.
cane je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 09:55   #3040
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
DS220j također ne čuješ dok ne počne disk raditi, a stavija sam sve taskove i ostale ljepote u rane jutarnje sate, tako da nema problema.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 10:07   #3041
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Ok, mogu potvrditi da se zvucna slika ne mijenja ako prisilno stopiram ventilator. Diskovi jednostavno sume dok je sustav u idleu. Preko dana cak i nije drama, ili dok radi klima, ali navecer kad mi je doma mrtva tisina postanem malo nervozan A nista, budem ga umrtvio spuzvama i leti pod kauc.

Ps: iznad mene je zubotehnicka radnja, od 8 do 20h imam kakofoniju raznih makina i glodalica pa sam posebno "osjetljiv" na tisinu -.-
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 11:16   #3042
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Ni kod mene se ne cuje ventilator, samo diskovi.

Ali u idleu sam takoder malo osjetljiv na buku, kad krenu read/write onda je tek bas problematicno.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 12:44   #3043
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Odnesi nekamo drugdje i gotovo
Moj je u podrumu, nit ga vidim nit ga cujem
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 14:31   #3044
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
E to bi najviše volio, ali nažalost nemam gdje. Tu u kutu dnevnog mi je radno mjesto već skoro 2 godine, kompletna mrežna "infrastruktura" stana i jedino tu mogu gomilati gadgete #ženaodobrila

Anyway, dampirao diskove, kućište ne rezonira što mi je drago, napravio custom fan krivulju (fan off kad je sve u idleu) i smjestim ga pod kauč. Plus podloga za miša da mu ne bude hladno na pločicama

Sad kad su se dojmovi malo slegli:
NAS kao takav mi se čini kao svemirski brod naspram OMV-a kojeg sam par mjeseci vrtio na RPI-ju. Ono što me na OMV-u ubijalo u pojam su permissioni i sve peripetije oko tih dozvola. Jednostavno taj dio nisam uspio nikako shvatiti ili savladati. Nikad nisam uspio složiti server vrijedan puštanja u produkciju, a to znači da ga i žena može početi koristiti.

Proći će sigurno koji mjesec testiranja prije nego i ovaj NAS ustupim ženi na korištenje. So far so good, zadovoljan sam performansama (ubacio sam mu i 4 gige rama). Skupa igračka, nadam se da će sretno raditi barem 5-6 godina
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 14:39   #3045
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
meni se TrueNas pokaza pouzdanim i dobrim toolom, ali na kraju sam stavija ubuntu server i sve sam složija, nije mi se dalo učiti sustav koji će mi učiniti ono što i sam mogu poklikati u terminalu.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 15:10   #3046
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
E to bi najviše volio, ali nažalost nemam gdje. Tu u kutu dnevnog mi je radno mjesto već skoro 2 godine, kompletna mrežna "infrastruktura" stana i jedino tu mogu gomilati gadgete #ženaodobrila

Anyway, dampirao diskove, kućište ne rezonira što mi je drago, napravio custom fan krivulju (fan off kad je sve u idleu) i smjestim ga pod kauč. Plus podloga za miša da mu ne bude hladno na pločicama

Sad kad su se dojmovi malo slegli:
NAS kao takav mi se čini kao svemirski brod naspram OMV-a kojeg sam par mjeseci vrtio na RPI-ju. Ono što me na OMV-u ubijalo u pojam su permissioni i sve peripetije oko tih dozvola. Jednostavno taj dio nisam uspio nikako shvatiti ili savladati. Nikad nisam uspio složiti server vrijedan puštanja u produkciju, a to znači da ga i žena može početi koristiti.

Proći će sigurno koji mjesec testiranja prije nego i ovaj NAS ustupim ženi na korištenje. So far so good, zadovoljan sam performansama (ubacio sam mu i 4 gige rama). Skupa igračka, nadam se da će sretno raditi barem 5-6 godina

Nemaš sa Synologyjem problema kaj se tiče dozvola i da ga ustupiš ženi na korištenje. Jednostavan je.

Kupio u firmi jedan sa 4 diska, složio sve vrlo brzo i pustio u produkciju, svatko ima svoje korisničko ime, dodijelio tko što može sve vidjeti i to je to. Čak sam i web server stavio gore za jednu app u php/mysql.


Inače Synology je DS418.

OMV sam slagao u virtualci da vidim kako i što i isto bez problema sve složio. Doduše njega ću doma koristiti kada se odlučim što ću na kraju sa kompom. Vjerojatno u prodaju (neki am3/4 sa 16gb rama ddr3,...) a onaj slabiji komp sa više sata portova ostaviti...
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 20:24   #3047
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Sad kad su se dojmovi malo slegli:
NAS kao takav mi se čini kao svemirski brod naspram OMV-a kojeg sam par mjeseci vrtio na RPI-ju. Ono što me na OMV-u ubijalo u pojam su permissioni i sve peripetije oko tih dozvola. Jednostavno taj dio nisam uspio nikako shvatiti ili savladati. Nikad nisam uspio složiti server vrijedan puštanja u produkciju, a to znači da ga i žena može početi koristiti.

Vidiš kod mene upravo suprotno, taman se spremam svoj XPenology pregaziti i složiti OMV od tog stroja. Inače imam nešto iskustva s Linuxom pa mi ti permissioni nisu ni nikakav problem, a mogućnosti tog Debiana na kojem se OMV vrti mi se sviđaju puno više nego Synology priča. Još kad se doda Docker, to postaje svemoguća mašina.

Samo ne vrtim to na RPi, probao sam i taj SBC je jako underpowered za ikakve NAS primjene, pa vrtim na mini-ITX pločama ove ili one generacije.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 22:28   #3048
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Ne isključujem da sam tudum. Koristio sam ga i za Docker, ali recimo banalna stvar: kreiram svog usera koji treba biti admin i moći konfigurirati/pristupati docker volumeovima. I to želim raditi preko smb-a, i nema šanse da skužim. Negdje se gubim na relaciji kreiranje usera u OMV-u, podešenje puid/guid u docker compose fajlovima i generalno permission management za shareane foldere. I da to sve poslije radi kroz smb na Win10 kompu. Cijelo ljeto sam utukao u OMV. Ako sam od proljeća do sada savladao Linux, CLI i Docker od nule, onda nešto ne radim dobro s OMV-om :\
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2021., 12:27   #3049
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Cijelo ljeto sam utukao u OMV. Ako sam od proljeća do sada savladao Linux, CLI i Docker od nule, onda nešto ne radim dobro s OMV-om :\

Vjerojatno je stvar u načinu podešavanja permissiona u OMVu, meni je to prošlo dosta bezbolno, možda je stvar samo u access listama jer pored permissiona bi trebalo i tu podesiti tko može pristupati čemu.
Imam na OMVu složen youtube-dl kojem pristupam preko web sučelja, a onda kasnije downloadanim fajlovima mogu pristupiti preko SMBa sa računala i sa raznim userima, tako da mislim da bi to moralo raditi, samo negdje preskačeš neki korak.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2021., 13:49   #3050
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Za OMV treba gledati / slijediti one tutorijale šta ih radi onaj oćalinko > https://www.youtube.com/watch?v=M_oxzpvMPTE
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2021., 15:43   #3051
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Been there, skoro pa sam ga sanjao nocima
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2021., 13:00   #3052
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Puca me neka ideja da investiram u nekakav NAS. Zasada ciljam na nekakav RAID 1 2x2Tb ili 2x4Tb.

Nemam iskustva u tom području, pa evo jedno početničko pitanje: ako bi išao na nekakvo Synology rješenje, da li se može disk iz Synologyja npr. iskopčati i ubaciti u komp na sata priključak? Dakle da li su ti diskovi i dalje NTFS ili ih Synology koristi drug FS? Znači što se desi ako se sam Synology pokvari a ne diskovi?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2021., 15:50   #3053
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Puca me neka ideja da investiram u nekakav NAS. Zasada ciljam na nekakav RAID 1 2x2Tb ili 2x4Tb.

Nemam iskustva u tom području, pa evo jedno početničko pitanje: ako bi išao na nekakvo Synology rješenje, da li se može disk iz Synologyja npr. iskopčati i ubaciti u komp na sata priključak? Dakle da li su ti diskovi i dalje NTFS ili ih Synology koristi drug FS? Znači što se desi ako se sam Synology pokvari a ne diskovi?

Mislim da Synology nema NTFS nego BTRFS i EXT4...
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2021., 16:21   #3054
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Upravo tako + njihov SHR.
EXT4 svaka Linux distribucija koristi / barata out of box.
Za recovery / pristup podacima iz nekog Synology, službeni kb > How can I recover data from my DiskStation using a PC > https://kb.synology.com/en-global/DS...ion_using_a_PC

Ja sam glasno razmišljao prije neki dan u DIY NAS temi tj. stavio link na interesantan i cjenovno prihvatljiv proizvod. Istina, treba još dodati cpu, ram i storage ali na tome se može složiti dobra zvjerka.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 10:08   #3055
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Mozda je vec bilo pitanje, ali koje su tocno prednosti NAS-a u odnosu na "kucni server" koji slozis ispod 1000kn sa nekim i3 6gen i samo share-as diskove na mrezu?
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 10:33   #3056
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
1) veoma jednostavna konfiguracija
2) radi out-of-the-box
3) Manja potrosnja struje

jedan Synology ili ekvivaletno se podesi u niti pola sata da radi sharing, media server, backup i masu ostalih stvari. Od tog trenutka ga u principu vise nikad ne moras taknut...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 10:37   #3057
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
Mozda je vec bilo pitanje, ali koje su tocno prednosti NAS-a u odnosu na "kucni server" koji slozis ispod 1000kn sa nekim i3 6gen i samo share-as diskove na mrezu?

Ako zašeraš diskove sa tog PCa onda on i jest NAS


Ako misliš na Synology i Qnap rješenja, obično je prednost što je praktičniji form factor i ... to je manje više to. Osobno preferiram PCeve jer ga mogu puno bolje prilagoditi, a i dođe me praktički trećinu cijene koju bih dao za Synologya sličnih karakteristika.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 11:20   #3058
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Upravo to, možeš složiti jači hw i prostraniji.

Šta se tiče potrošnje struje, današnje platforme imaju manje - više dobar power managment. Sa druge strane, ovisno za šta ga se želi koristiti, može imati bitno bolje mogućnosti, npr. transcoding videa ili nešto drugo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 11:37   #3059
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Rezime jednog pocetnika, svog sam podesio u 2 dana, ali dosta sam guglao best practices i sl. pa je tu otislo barem 2/3 vremena. I stvar sljaka (zasad) bez greske. Stvar je plug n play, samo ti ostaju postavke.

Trosi oko 13-15W u idleu.

I pitanje buke sam rijesio - dampirani diskovi, dodane nogice na nas, mouse pad ispod, dodatno opterecena polica i sad je to to. E da, sve skupa umotano u spuzvaste ploce. Sinoc sam spavao u dnevnom, glava metar i pol od nas-a, milina. Pasivno hladjenje dok diskovi ne dodju na 41 ili chipset na 57 C.
https://imgur.com/a/bbquPEX

Slozio gore 4 usera + 2fa, permissione (iz prve i bez greske, ocito to moze biti jednostavnije nego na OMV-u), docker, backup svih lokalnih kompova i bitnih foldera, mrezni storage za razne servere (plex, mjuza, tv snimalica), vlastitu domenu za pristup izvana (tu se jos neckam oko vpn-a i kako to najbolje srediti + imam jos nekih dubioznih pitanja za odgonetnuti).

Sad ga u principu samo fajn tjunam kad nesto primjetim. Osobno sam se prebacio na nas 100%, ali zenu i familiju jos nisam. Postavki ima da se useres. DSM help je koristan za njubove. Kad sve klikne na mjesto, uzeti C2 preplatu, cloud backup i nadam se prst u uho sto se podataka tice.

Nije jeftino, al na pojedincu je da pretace brojke i donese odluku. Tim bolje ako ima iskustva s alternativnim rjesenjima!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 12:06   #3060
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
tu se jos neckam oko vpn-a i kako to najbolje srediti
OpenVPN, imaš klijent već pa si olakšaj posao
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na