Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 29.10.2021., 21:16   #1
delavi
Registered User
Moj komp

delavi's Avatar

Datum registracije: Apr 2020
Trošenje M2 NVme diska

Dakle imam M2 Nvme 1TB hard rejtan sa 240 TWB (da, entry level nvme m2 Kingston haha). E sad, taj disk koristim i za video obradu i za gejming. Razmišljao sam da investiram u još jedan ali neznam koliko to ima smisla. U prosjeku na dan prođe oko 100GB materijala (nekad npr. 60 nekad 200,300 ali rjeđe puno). Samo FHD, nije 4k naravno. Igrice ne instaliram često. Koliko takav disk može trajati a da ne padu performanse i uopće isplati li se radi toga uzimati drugi pa na njemu imati samo igre i winse (projekte i cache od Premierea) a na ovom drugom video materijale. Kužim da se lako uzme novi disk ako ovaj ode ali mi je tlaka skidat CPU cooler koji je glomazan a disk je ispod njega u prvom slotu.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2021., 02:40   #2
domy_os
EMP moderator

domy_os's Avatar

Datum registracije: Apr 2005
Podatak o TBW nije nešto pretjerano relevantan osim ako sâm proizvođač ne stavlja self-destruction nakon toliko i toliko zapisa. Slično TWB podatku su recimo ciklusi kod baterija. Postoje i postojat će situacije kada će SSD/baterija krepati prije nego dosegne tvornički predviđen limit, a isto tako mogu trajati i debelo preko toga. Na vijek trajanja utiče i način korištenja, imaš li puno IOPS-a ili puno linearnog zapisivanja jer se u potonjem primjeru dosta troše sve komponente diska i temperatura značajno raste. Moj prijedlog je da na tjednoj/mjesečnoj bazi napraviš statistiku i prema tome ćeš otprilike znati kada ćeš dosegnuti navedeni limit. Ako to bude kroz 2-3 godine, ja bih dodao još jedan SSD.

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.

MBO: ASRock Z68 Pro3
CPU: Intel Core i5-2500 + Arctic Cooling Freezer 7 Pro
RAM: 2 x 4 GB G.Skill Sniper DDR3-1600 + 2 x 4 GB Corsair Vengeance DDR3-1600
VGA: Intel HD Graphics
TV Tuner: Hauppauge WinTV-HVR-5525
Capture: Blackmagic Design Intensity Pro
SSD: Toshiba 256 GB NVMe M.2
HDD: 2 x WD Gold 8 TB
ODD: LG GSA-H62N
PSU: Corsair VX450W
Case: Sharkoon Rebel 9 Economy Edition > Link To Case Mod

LCD monitor: LG 27MA73D
Keyboard: Roccat Vulcan 120 AIMO
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
Gamepad: Logitech Cordless Rumblepad 2
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
External storage: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

Connected To B.net

Lenovo ThinkPad T480

CPU: Intel Core i7-8550U @ 1.8 GHz
RAM: 2 x 8 GB Crucial DDR4-2400
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080

Mice: Logitech VX Nano
External HDD: Maxtor M3 Portable 4 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 30.10.2021., 15:04   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp

OuttaControl's Avatar

Datum registracije: Feb 2007
I na tjednoj/mjesečnoj bazi radi backupe na neki HDD i onda te ne briga puno ako i crkne, lako kupis novoga
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 13:18   #4
delavi
Registered User
Moj komp

delavi's Avatar

Datum registracije: Apr 2020
Uzmimo da je nvme m2 disk sa relativno malim TBW (120). Ako trošim prosječno 100GB dnevno to je 120x1024/100=1228/356=3,4 godine. S tim da se komp ne koristi svaki dan i prosjek od 100GB dnevno je i pretjeran.
delavi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno