Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.11.2010., 14:02   #121
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Imam Fujitsu klimu staru par godina. Negdje sam pročitao da bi inverter trebao grijati do vanjskih -15 C. Obzirom da u mojim krajevima takve temperature nisu moguće, nisam provjeravao. Prošle godine mi je bez problema grijala na nekih -1/-2 C.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2010., 14:39   #122
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
ajde da ti odgovorim prije nego odemo na kavu.

Ja sam grijao na klimu u Umagu, tem nikad nisu bile ispod -4 tamo ali imao sam sige sa klime pola metra. Klime su samsung
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2010., 15:38   #123
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Zato trebaš uzeti neku kvalitetniju/skuplju klimu - Carrier, Fujitsu, Panasonic,...
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2010., 15:52   #124
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 345
Profesor sa fakulteta (FER - energetika) mi je prije god dana govoria kako je on sebi uzea one mramorne ploce za grijanje na struju i kaze da nije vjerova da su tako dobre. Problem je valjda sta su dosta skupe ali po njegovim rijecima isplatile su se nakon 2 godine. Ne znam kakav sustav grijanja je ima prije toga.
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2010., 19:04   #125
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Ja sam o pločama čuo sve najgore, da dugo treba da se zagriju i da puno troše. Možda su to neke druge
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2010., 19:39   #126
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor [Psyho]Cox Pregled postova
Profesor sa fakulteta (FER - energetika) mi je prije god dana govoria kako je on sebi uzea one mramorne ploce za grijanje na struju i kaze da nije vjerova da su tako dobre. Problem je valjda sta su dosta skupe ali po njegovim rijecima isplatile su se nakon 2 godine. Ne znam kakav sustav grijanja je ima prije toga.
Slažem se za mramor ... to je ipak druga priča, a jedini je problem tajmiranje grijanja, pošto mramoru ipak treba da se zagrije.

No, kad se zagrije ...

Od ostalih puhalica, kaloriferčića i klima uređaja ... pa ljudi moji, tko se grije na struju, a da kad isključi grijanje temperatura padne kao da i nije grijano :/

Sjećam se čak i nekad davno kaljevih peći npr.



E to se zove grijanje i efikasnost ... grije pola dana nakon što se ugasi
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 12:27   #127
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Ja imam uljne grijalice i klimu (bez invertera), i kolko mi se čini uljne su efikasnije od klime.

Kad već pričamo o štednji struje, jel itko koristi onu foru sa solarnim kolektorima da HEP otkupljuje struju od vas? Imam kuću u dalmaciji u kojoj sam uglavnom po ljeti, pa vjerujem da bi mogao pokriti troškove struje ljeti sa tim što prikupim tijekom godine.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 12:45   #128
Nitzer Ebb
Premium
Moj komp
 
Nitzer Ebb's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 87
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
Ja imam uljne grijalice i klimu (bez invertera), i kolko mi se čini uljne su efikasnije od klime.

Kad već pričamo o štednji struje, jel itko koristi onu foru sa solarnim kolektorima da HEP otkupljuje struju od vas? Imam kuću u dalmaciji u kojoj sam uglavnom po ljeti, pa vjerujem da bi mogao pokriti troškove struje ljeti sa tim što prikupim tijekom godine.
neznam da li su uopce donijeli zakon / propis o otkupu? To možeš stavi, al ti bez poticaja to ispada jako skupa investicija..
__________________
/Last Abit/
Nitzer Ebb je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 16:44   #129
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Ima jako puno papirologije oko toga, bio je jednom članak u dnevnim ili poslovnim novinama kako je jedan čovjek (tj. investitor) nakon godina natezanja i drž' ne daj uspostavio ugovor s HEP-om za prodaju suviška struje ili je problem bio što mu HEP nije plaćao... To bi se vjerujem dalo izguglati, mislim da se radilo o objektu u Rudešu.
Možda se u međuvremenu promijenila procedura ili se postupak ubrzao, ako ti se da, svakako proguglaj malo.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 17:36   #130
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Ima i u Osijek-u solarna kuća u Donjem gradu gdje čovijek koristi sunčevu energiju i ima ugovor s HEP-om o otkupu struje.

EVO link.
ECHO je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2010., 18:38   #131
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Sjećam se čak i nekad davno kaljevih peći npr.



E to se zove grijanje i efikasnost ... grije pola dana nakon što se ugasi
Imam jednu peć na drva od Plamena u centru kuće, Schiedelov dimnjak. Ima malu energetsku iskoristivnost, ali kao pripomoć velikom plinskom centralnom je dušu dala. Sa samim plinskim grijanjem smo imali preko 1000kn kada je bila ciča zima (nije nam bilo baš nešto toplo veći dio dana), a kada smo osposobili ovu malu na drva pao račun na nekih 600kn, a u dnevnoj sobi je već nakon sat vremena bilo rajskih 23 stupnja.

Za koju godinu ćemo si staviti veliku kaljevu peć, iz nje izlaze mlaki dimovi - visoka efikasnost...

Mnogi se ježe grijanja na drva jer je puno prtljanja, dok blokove rasječeš, pa onda sve pospremiti u šupu, no s druge strane - to je j*bena tjelovježba.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 18:44   #132
Albert Wesker
Premium
Moj komp
 
Albert Wesker's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
kao sto je covijek i rekao,na pocetku je sve kosta masno ali nakon par godina to se sve vrati zbog razlike u racunima...on ne placa struju niti grijanje...posto su svi stedljivi aparati sumnjam da bi neka high end konfa mogla izdrzati...nebi joj bilo dovoljne ni 2 solarne celije
Albert Wesker je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 21:17   #133
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
..

Za koju godinu ćemo si staviti veliku kaljevu peć, iz nje izlaze mlaki dimovi - visoka efikasnost...

Mnogi se ježe grijanja na drva jer je puno prtljanja, dok blokove rasječeš, pa onda sve pospremiti u šupu, no s druge strane - to je j*bena tjelovježba.
ja imam kaljevu pec u prizemlju, grije cijeli kat, kuca bez fasade, sa propuhalim prozorima, centralno iskljuceno vec godinama... kad se ugrije sa svojih tonu, nemas brige do sutra...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 21:54   #134
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Za koju godinu ćemo si staviti veliku kaljevu peć
Jedan frend je stavio samo plamenik u stari kamin-rajski toplo i ugodno
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 22:48   #135
petarp
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: hr
Postovi: 30
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
Ja imam uljne grijalice i klimu (bez invertera), i kolko mi se čini uljne su efikasnije od klime.

Kad već pričamo o štednji struje, jel itko koristi onu foru sa solarnim kolektorima da HEP otkupljuje struju od vas? Imam kuću u dalmaciji u kojoj sam uglavnom po ljeti, pa vjerujem da bi mogao pokriti troškove struje ljeti sa tim što prikupim tijekom godine.
moj prijatelj se raspitivao oko toga, ima jedna firma u vž (solvis) koja to nudi po sistemu kljuc u ruke- platis im oko 3800 eura po kWh, slože sve i možeš to prodavat HEPu. znaci za tih 3800 E dobijes panele, baterije, dozvole itd... po nekakvoj racunici s sadasnjim otkupnim cijenama kaze da treba oko 6 godina za povrat investicije, a da bi to trebalo raditi najmanje 15 god, pa onda sljedecih x godina zaradjujes.
e sad, pojma nemam kolko je to tocno, al moze se provjeriti
petarp je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2010., 22:43   #136
Garko
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Ri
Postovi: 71
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
E to se zove grijanje i efikasnost ... grije pola dana nakon što se ugasi
Da, da, a gradient temperature u prostorijama je jeben

Citiraj:
Autor petarp Pregled postova
po nekakvoj racunici s sadasnjim otkupnim cijenama kaze da treba oko 6 godina za povrat investicije, a da bi to trebalo raditi najmanje 15 god, pa onda sljedecih x godina zaradjujes.
Povrat investicije je nakon 6 godina, a pocnes zaradjivati nakon najmanje 15 godina rada instalacije? Odlican proracun!
Garko je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2010., 23:00   #137
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Garko Pregled postova
Povrat investicije je nakon 6 godina, a pocnes zaradjivati nakon najmanje 15 godina rada instalacije? Odlican proracun!
Krivo si shvatio. Vijek trajanja instalacije je 15+ godina.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 01:54   #138
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 345
E ovako, sta se tice kalijevih peci, to je prica za sebe. Grijao sam se na nju cili svoj zivot do doseljenja u Zg i super je.

Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
Ja imam uljne grijalice i klimu (bez invertera), i kolko mi se čini uljne su efikasnije od klime.

Kad već pričamo o štednji struje, jel itko koristi onu foru sa solarnim kolektorima da HEP otkupljuje struju od vas? Imam kuću u dalmaciji u kojoj sam uglavnom po ljeti, pa vjerujem da bi mogao pokriti troškove struje ljeti sa tim što prikupim tijekom godine.
Sta se tice toga, HR ima u zakonu predvidjen poticaj za izgradnju 1MW za cilu HR (i mislim da to jos nije popunjeno). Smijesno je recimo da je Njemacka samo u 2009 izgradila 3600MW (za steci dojam koliko je to, HR ima taman toliko snage u svim elektranama ako ne racunamo 350MW NE Krsko), a samo promisli na kojoj geografskoj poziciji su oni a na kojoj smo mi.

Znaci, da bi prodava po povlastenoj cijeni fora je da ti treba nekih 60-ak dozvola da bi se uspio spojit na mrezu i prodavat HEPu struju.

Znam za pricu energetske kuce nekog lika u Spanskom. Lik je valjda ima sustav solarnih panela od 7kW na kuci i prodava je HEP-u (prica nam je profesor kako je jedva uspia nabavit sve dozvole). Onda je htia malo upgradeat sustav sa jos nekoliko kW ali su mu ovi zakomplicirali totalno zivot sa pustim dozvolama pa je on te naknadne kW spojia bez njihovog znanja.

Sta se tice Solvisa u Varazdinu, bio sam kod njih prije godinu i pol a i nedavno (prije tjedan dana) sam cita da dobro proizvode, ali izvoz im je preko 90% jer kod nas nitko to ne kupuje upravo zbog toga sto je dosta skupa investicija ako moras svu struju akumulirat ili je odma trosit a ne mozes je slat u mrezu (ne mozes dobit potrebnu papirologiju za bit proizvodjac).
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 11:08   #139
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor petarp Pregled postova
moj prijatelj se raspitivao oko toga, ima jedna firma u vž (solvis) koja to nudi po sistemu kljuc u ruke- platis im oko 3800 eura po kWh, slože sve i možeš to prodavat HEPu.
Prodajes struju HROTE-u.

3800 evra za kW je bezobrazno previse, obzirom da se trenutni trend cijena krece oko 2.7 - 3 evra po vatu. Cak i da imas kucu na Hvaru, sto je manje od 3000 sati sunca godisnje a u prosjeku se moze dobiti 2200 kWh/god, investicija od 3000 evra za kilovat bi se isplatila u tri godine.

Citiraj:
znaci za tih 3800 E dobijes panele, baterije, dozvole itd... po nekakvoj racunici s sadasnjim otkupnim cijenama kaze da treba oko 6 godina za povrat investicije, a da bi to trebalo raditi najmanje 15 god, pa onda sljedecih x godina zaradjujes.
Kojesta.

HROTE garantira otkup od 12 godina, po konkretnim cijenama, i tu nema previse filozofije.

Solarna (PV) elektrana koja se montira na postojeci objekt ne zahtijeva lokacijsku dozvolu, pa je procedura kud i kamo laksa za postaviti citavu pricu, no realni rezultati ovise o previse parametara tako da je i simple payback od 4 godine vrlo optimistican, obzirom na sve, narocito u Hrvatskoj u kojoj, ma stogod Bajs rekao, ipak sije jednako Sunce kao i u ostatku svijeta...

Citiraj:
Autor [Psyho]Cox Pregled postova
Sta se tice toga, HR ima u zakonu predvidjen poticaj za izgradnju 1MW za cilu HR (i mislim da to jos nije popunjeno).
Ne bas.

Prije 10ak dana donesen je novi pravilnik koji to bitno mijenja. Bez obzira na to, prijavljeno je (do 11. 6. 2010.) nesto malo vise od 43 MW PV solara u registru OiE.

Citiraj:
Smijesno je recimo da je Njemacka samo u 2009 izgradila 3600MW (za steci dojam koliko je to, HR ima taman toliko snage u svim elektranama ako ne racunamo 350MW NE Krsko), a samo promisli na kojoj geografskoj poziciji su oni a na kojoj smo mi.
Nije smijesno, nego ti ne razumijes kako funkcionira sustav poticaja koji isplacuje HROTE. Uzmi fino racun za struju i pogledaj zadnju stavku na specifikaciji troskova. To je novac koji se izdvaja od potrosaca za potrebe OiE. Nije problem izgraditi "3600MW" PV solara, problem je tko ce platiti poticaj za iste...

Citiraj:
Znaci, da bi prodava po povlastenoj cijeni fora je da ti treba nekih 60-ak dozvola da bi se uspio spojit na mrezu i prodavat HEPu struju.
I opet, potpuno krivo, nemas pojma o cemu pricas. Prouci pravilnik o koristenju OiE.

Citiraj:
Znam za pricu energetske kuce nekog lika u Spanskom. Lik je valjda ima sustav solarnih panela od 7kW na kuci i prodava je HEP-u (prica nam je profesor kako je jedva uspia nabavit sve dozvole).
Jak profesor, a nema pojma tko kupuje struju u Hrvatskoj...

Citiraj:
Onda je htia malo upgradeat sustav sa jos nekoliko kW ali su mu ovi zakomplicirali totalno zivot sa pustim dozvolama pa je on te naknadne kW spojia bez njihovog znanja.
Predpostavljam nova rekla-kazala prica o kojoj svi sve znaju, a ne barataju s osnovnim pojmovima... Predpostavljam da pricas o firmi Mariomont d.o.o., koja je medju prvima "knjizila" pare od PV solara, jos krajem 2007. (oko 9.5kW)?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 30.11.2010. u 11:23.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 13:35   #140
Garko
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Ri
Postovi: 71
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Krivo si shvatio. Vijek trajanja instalacije je 15+ godina.
Dobro sam ja shvatio, krivo je bilo napisano
Garko je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 15:08   #141
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 345
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne bas.

Prije 10ak dana donesen je novi pravilnik koji to bitno mijenja. Bez obzira na to, prijavljeno je (do 11. 6. 2010.) nesto malo vise od 43 MW PV solara u registru OiE.
S tim od prije 10ak dana nisam upoznat a sta se tice registra tamo je prijavljeno sve i svasta. Koliko je meni poznato ono sto se prijavi u registar ne znaci da ce bit i izgradjeno.

Citiraj:
Nije smijesno, nego ti ne razumijes kako funkcionira sustav poticaja koji isplacuje HROTE. Uzmi fino racun za struju i pogledaj zadnju stavku na specifikaciji troskova. To je novac koji se izdvaja od potrosaca za potrebe OiE. Nije problem izgraditi "3600MW" PV solara, problem je tko ce platiti poticaj za iste...
Znam ja dobro sta se nalazi na racunu za struju. Slazem se da je problem tko ce isplatit te poticaje ali sam htio rec da bez poticaja nema ni gradnje stvari koji bez poticaja nisu konkuretne. Takodjer stojim pri tome da imamo kud i kamo vise suncanih sati (pogotovo Dalmacija) u odnosu na Njemacku.

Citiraj:
I opet, potpuno krivo, nemas pojma o cemu pricas. Prouci pravilnik o koristenju OiE.
Imam pojma o cemu pricam i znam da bi prodavao struju trebas osigurat poprilican broj uvjeta i dozvola a to je poprilicno komplicirano jer to predstavlja problem za mrezu i za ljude koji "vode" mrezu.

Citiraj:
Jak profesor, a nema pojma tko kupuje struju u Hrvatskoj...
Isprike, krivo sam se izrazio jer dosta puta kazem HEP, iako HROTE postoji vec nekoliko godina.

Citiraj:
Predpostavljam nova rekla-kazala prica o kojoj svi sve znaju, a ne barataju s osnovnim pojmovima... Predpostavljam da pricas o firmi Mariomont d.o.o., koja je medju prvima "knjizila" pare od PV solara, jos krajem 2007. (oko 9.5kW)?
Nije nikakva rekla-kazala jer profesor poznaje tog lika, a ne vjerujem da bi profesor to tek tako izmislia. Ne znam jel to ta firma (mozda i je), meni je poznato da je to neka energetska kuca na Spanskom.
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G

Zadnje izmijenjeno od: [Psyho]Cox. 30.11.2010. u 15:13.
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 16:09   #142
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Zanimljiva tema ( a i struka mi je) pa da se i ja nadovezem. Svi ovi koji pricaju da je bajka to uvodjenje solarnih panela to je malo kompliciranija tema. 1. S tocke ustede EE iz razloga toga sto je nesiguran izvor struje. Odnosno sigurno ga nemas po noci(manje bitno jer ionako nije peak potrosnja) ali bitnije sta ga malo imas zimi kad ljudi dime pecice (sad i klime) i tako dalje. 2. S tocke ekologije je vrlo diskutabilno koliko je ekoloski prihvatljivo koristenje s obzirom na proizvodnju i odlaganje ploca.

Kad se vec prica o tome po meni je bolje koristit energiju vjetra, a solarnu energiju koristit za grijanje ( direktna pretvorba u toplinu, ne struja pa toplina ).

Sta se tice zarade. pogledajte Njemacku i sta je to njoj napravilo. Imaju ogroman kolicinu energije proizvedene iz solarnih panela sta im se vratilo na nacin da ljudi moraju placat poticaje jer kao sta vidit na nasem primjeru cijena kWh je 3.5 kn. To neko mora platit kako Bubba reka.

Zakljucak: solarni paneli su premalo iskoristivi. Svakako veliki potencijal, ali po meni ne za velike udjele u kompletnoj mrezi iz razloga potrebne rezerve za isto.
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 16:49   #143
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Već smo pričali u nekoj temi o ovom.

Treba te poticaje ukinut. Čisto bacanje novaca. Nama treba jedna fina nuklearka sa recimo dva "manja" reaktora. Nakon kaj si preko nje osiguramo neku energetsku stabilnost, onda se može razmišljati (kad će biti para, čitaj malo sutra) o tu nekim skupim "kvazi" zelenim izvorima energije.

A i u tom polju ima "novih" trendova
http://www.world-nuclear.org/info/inf33.html
  Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 16:55   #144
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Antonic Pregled postova
Kad se vec prica o tome po meni je bolje koristit energiju vjetra, a solarnu energiju koristit za grijanje ( direktna pretvorba u toplinu, ne struja pa toplina ).
Vjetar nije nista konstantniji od sunca, da pace. Biomasa, uz ugovornu dobavu sirovine, je najkonstantniji izvor u podruciju OiE.
Citiraj:
Autor [Psyho]Cox Pregled postova
S tim od prije 10ak dana nisam upoznat a sta se tice registra tamo je prijavljeno sve i svasta. Koliko je meni poznato ono sto se prijavi u registar ne znaci da ce bit i izgradjeno.
Upravo tako, ne znaci. Ali znaci da je ishodjeno prethodno energetsko odobrenje za izgradnju postrojenja, sto znaci da je postojala odredjena intencija. Osobno sudjelujem (izmedju ostalih) i u dva projekta po 1MWel PV solara, tako da...

Citiraj:
Takodjer stojim pri tome da imamo kud i kamo vise suncanih sati (pogotovo Dalmacija) u odnosu na Njemacku.
Newsflash (kao sto je rekao netko prije mene) - u ovom trenu PV solar odkurca nevalja, a imati ce (energetskog) smisla kada bude kostao parsto evra po kW. Jedini razlog zasto se gradi su pare od poticaja, carbon credita i slicno, a ne energetika kao takva. Dakle, jedino business, malo energetike/ekologije...

Citiraj:
Imam pojma o cemu pricam i znam da bi prodavao struju trebas osigurat poprilican broj uvjeta i dozvola a to je poprilicno komplicirano jer to predstavlja problem za mrezu i za ljude koji "vode" mrezu.
To sto je dispecerima HEP distribucije problem voditi mrezu je iskljucivo njihov problem.

No potrebno je osigurati 20ak razno raznih papira, od kojih je vecina redundantna i prirodno se nadovezuje na prethodnike, dakle, nije nikakva znanstvena fantastika.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 20:12   #145
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Već smo pričali u nekoj temi o ovom.

Treba te poticaje ukinut. Čisto bacanje novaca. Nama treba jedna fina nuklearka sa recimo dva "manja" reaktora. Nakon kaj si preko nje osiguramo neku energetsku stabilnost, onda se može razmišljati (kad će biti para, čitaj malo sutra) o tu nekim skupim "kvazi" zelenim izvorima energije.

A i u tom polju ima "novih" trendova
http://www.world-nuclear.org/info/inf33.html
Nazalost, ljudi su prezatucani i misle da ako izgradimo nuklearku cemo u najmanju ruku svi dobiti rak, a vjerojatno ce i sve odletiti u zrak i onda ozraciti cijelu Europu. Nema veze sto se svi strucnjaci zalazu za nuklearke, i sto su one statisticki daleko sigurnije i cisce od hidro i termoelektrana, uvijek ce se spomenuti Cernobil iako vecina zapravo nema pojma sto se tocno tamo desilo.
rendula je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 20:32   #146
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 345
Znam da smo sad otisli u offtopic ali samo da kazem da sam osobno za nuklearku zbog nekoliko prednosti. I drugo, kod PV-a mi smeta to sto se vise energije (ne elektricne, nego sveukupno) potrosi na samu proizvodnju PV celija i panela nego sta taj panel proizvede elektricne energije tokom cijelog svog vijeka. Iako tehnologija i cijena proizvodnje drasticno opada pa ima nekog smisla ulagat i u taj vid proizvodnje elektricne energije.
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 21:11   #147
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Nazalost, ljudi su prezatucani i misle da ako izgradimo nuklearku cemo u najmanju ruku svi dobiti rak, a vjerojatno ce i sve odletiti u zrak i onda ozraciti cijelu Europu. Nema veze sto se svi strucnjaci zalazu za nuklearke, i sto su one statisticki daleko sigurnije i cisce od hidro i termoelektrana, uvijek ce se spomenuti Cernobil iako vecina zapravo nema pojma sto se tocno tamo desilo.

Dok god onu gluperdu Šeparovićku puštaju da babama puni uši svojim glupostima - kod nas će biti tako. Evo i kod mene u selu planiraju nekakvu fotonaponsku elektranu jer će se tako pozobati masa love iz državne blagajne za kurčevo zdravlje. Baš su super i misle zeleno...ili zelenaški - pošto će vjerovatno ekipa oko ugovaranja poslova nakrkati svoje džepove do jaja na konto poreznih obveznika.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 21:31   #148
Elpresidente1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 389
Ja sam isto za nuklearku, ma šta jednu dvije. Al nedaju ti raznorazni hipiji, zeleni, eu, mešetari domači i strani.
Elpresidente1 je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 22:09   #149
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Pobjegli smo sa teme. I ja bi najradije nuklearku ai to nitko ne vidi, nismo dovoljno educirani narod. Republika češka ima mislim 5 nuklearki a samo su duplo veći od nas, mi nemamo ni jednu... Ali kažu da promociju štetnosts nuklearki financira francuska koji je jedan od največih izvoznika takve struje i u interesu im je da ljudi grade neefikasne elektrane kako bi što više zaradili.

U češkoj je također dosta veliki biznis sa tim panelima i povoljnoj otkupnoj cijeni, firme rade cijela polja solarnih čelija. Samo kod njih ima konkurencije u strujnom poslu kod nas monopolist hep još uvijek uživa.
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 22:15   #150
jhanus
Click to Reset
Moj komp
 
jhanus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Vz
Postovi: 103
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Nazalost, ljudi su prezatucani i misle da ako izgradimo nuklearku cemo u najmanju ruku svi dobiti rak, a vjerojatno ce i sve odletiti u zrak i onda ozraciti cijelu Europu. Nema veze sto se svi strucnjaci zalazu za nuklearke, i sto su one statisticki daleko sigurnije i cisce od hidro i termoelektrana, uvijek ce se spomenuti Cernobil iako vecina zapravo nema pojma sto se tocno tamo desilo.
To sto se tamo dogodilo, moze se dogoditi opet...potrebno je samo da se krivi ljudi nađu na krivom mjestu u krivo vrijeme.

A baš me interesira svi vi koji ste pro nuklearski orijentirani, tko će riješavat otpad(koji je samo jedan mali segment problema)...ili ga mislite ostavit svojim naraštajima, da riješavaju ko i mi probleme naših predaka? (cak i nedavne dvorane, vanjski dug, itd...)
Pozicija nuklearke...., utjecaj na okoliš?


Za takve stvari se provode debele studije/proracuni isplativosti, te predviđanja, promjene tehnologije, troškovi održavanja, otkup nuklearnog goriva, troškovi deaktivacije.

Po mom za nestabilnu i neprosperitetnu državu poput naše, čisto maštanje.
Barem zasad.
jhanus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na