Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.08.2018., 06:58   #1
Makaveli2
Premium
Moj komp
 
Makaveli2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 100
Koja GPU

Ovako, nedavno samn kupio graficku Radeon RX 550. Ali kada sam pokrenuo igricu pisalo mi je da mi treba GPU koja podrzava Direct x 12.
MBO je MSI A320M.
Negdje sam citao da "Najveći pojedinačni novi dodatak Direct X-u 12 je promjena u 3D grafici – prozvana Direct3D, koja poprilično povećava mogućnosti programera kod optimizacije njihovih igara za određeni hardver. Tome služi Direct3D koji će upregnuti slabiji hardver i izmijeniti kontrolu nad grafikom, što nije postojalo kod prijašnjih izdanja Direct X-a. Jedno od glavnih poboljšanja je smanjenje vremena za odziv GPU-a, jer mora uvijek čekati CPU tj. glavni procesor da mu dodijeli upute da GPU počne rendeirati grafiku. To je u prijašnjim verzijama DirectX-a bilo usko grlo, koje je ograničavalo količinu objekata vidljivih na ekranu, ali s novim promjenama u sustavu GPU više nemora toliko čekati da mu glavni procesor kaže što da radi. Druga ključna značajka je Explicit Multi-Adapter. On omogućava igrama da koriste multigrafičke procesore različitih marka i brzina, neovisno o postojećim programima poput SLI i Crossfire. Može raditi s kombinacijama grafičkih kartica kao i s ugrađenim GPU unutar većine modernih procesora. Potonje će samo malo poboljšati učinkovitost, pogledaj sliku dolje, ali ih svejedno vrijedi koristiti, jer može upregnuti hardver koji bi inače ostao neupotrebljen. DirectX 12 je podržan od velike većine grafičkih kartica koje su trenutno dostupne za osobna računala. Svaka Nvidia kartica nakon lansiranja Fermi arhitekture (GTX 400 serija), svaka Intelova grafička od Haswella nadalje i svaka AMD-ova kartica bazirana na GCN-u (HD 7000 serija) podržava DirectX 12, što čini oko 85% postojećih kartica."

A jos davno prije citao sam za direct X: "Njena najjeftinija kartica za dekstop računare, GeForce GTX 460, zasnovana je na arhitekturi Fermi, koja omogućava bolje multimedijske performanse u odnosu na svoje prethodnike. Kartica sadrži 336 procesorskih jezgara i 768 MB grafičke memorije. Ovo je istovremeno i njena najjeftinija grafička kartica koja podržava DirectX 11, skup alata koji omogućavaju realistične slike i zvuk pri igranju igrica ili gledanju filmova na računarima sa Windowsom 7. Hardver će dekodirati Blu-ray 3D filmove za reprodukciju, ukoliko računar ima odgovarajuću jedinicu diska. Kartica ima dva izlaza tako da može da prikazuje film na dva monitora, a zahvaljujući tome što grafički procesori mogu da rade paralelno biće poboljšane ne samo igrice nego i performanse drugih aplikacija. To je delom posledica ugrađene hardverske podrške za DirectX 11. Nvidia pored toga nudi i skup programerskih alatki CUDA za razvoj i upravljanje paralelnim izvršavanjem zadataka. "

Ocito moram kupiti novu karticu, ali koju Nividiu, hoce li biti kompatibilna, ili Radeon? I koje modele biste Vi izabrali na mom mjestu?
__________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."

Zadnje izmijenjeno od: Makaveli2. 25.08.2018. u 07:10.
Makaveli2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 07:29   #2
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Pa radeon RX550 podržava Direct-x 12 ....


Ne kužim i dalje kaj te muči,uz lijepo predavanje o Direct-x-u ...


Jesi probao skinuti i instalirati direct-x 12 ili 14 ili kajaznam koji je sad dostupan ...


Jesi instalirao drivere za karticu (NOVE) ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2018., 07:45   #3
Makaveli2
Premium
Moj komp
 
Makaveli2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 100
Driveri su normalno instalirani, skinuo sam direct x 12 za 14nisam niti znao da postoji. Ali stvar je u tome da igrica bas pri pokretanju zahtjeva direct x 12 nije spomenuto nista vise. Ali probati cu, hvala
__________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Makaveli2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 08:03   #4
iNoob
Game Collector
Moj komp
 
iNoob's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Postovi: 366
Nema DirectX 12 na Windows 8.1. Moraš instalirati Windows 10.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
iNoob je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 08:05   #5
Makaveli2
Premium
Moj komp
 
Makaveli2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 100
Evo instaliran je i Direct X 14, ali cim pokrenem igricu ista slika. Izleda da GPU ne podrzava niti direct x 11

Zadnje izmijenjeno od: Makaveli2. 25.08.2018. u 08:13.
Makaveli2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 08:12   #6
Makaveli2
Premium
Moj komp
 
Makaveli2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 100
Radeon RX 550 ne podrzava direct x 12, zapravo ne podrzava niti 11

A drajveri su najnoviji sa njihove sluzbene stranice.

Tako da ocito nemam izbora nego traziti novu GPU.
__________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Makaveli2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 08:18   #7
iNoob
Game Collector
Moj komp
 
iNoob's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Postovi: 366
DirectX 14 ne postoji. Tvoja kartica podržava DX12 samo tvoji Windows 8.1 ne podržavaju. Moraš stavit Windows 10. Sa ni jednom karticom ti neće radit na DX12 na Win8.1
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
iNoob je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 08:33   #8
Makaveli2
Premium
Moj komp
 
Makaveli2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 100
Dobro to sto si napisao ne mogu provjeriti jeli istina ali vjerujem da jest, vidim da se dosta razumijes.
Ali po ovome ne podrzava niti direct x 11?

https://drive.google.com/file/d/1vs5...ew?usp=sharing
__________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Makaveli2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 08:51   #9
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Sa koje službene stranice? Driveri se skidaju direktno sa amd-ove ili nvidijine stranice, a ne sa proizvođačeve (gigabyte, msi itd.) jer su tamo zastarjeli. Evo za tvoju karticu:

https://www.amd.com/en/support/graph.../radeon-rx-550

RX550 podržava DX12:

https://www.amd.com/en/products/graphics/radeon-rx-550

Windows 8.1 podržava maksimalno DX11.1 :
https://support.microsoft.com/en-us/...ion-of-directx

Dakle, ne znam kako si instalirao bilo koji DX, ali on je ugrađen u same Windowse i updateove dobivaš putem Windows updatea.

Najbolje bi ti bilo, ukoliko si u mogućnosti, staviti Windows 10 i instalirati najnovije drivere, jer tko zna što si sad sve zbrljao.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 08:58   #10
Makaveli2
Premium
Moj komp
 
Makaveli2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 100
Hvala, budem probao nesto. Drivere sam skidao sa Asusove stranice jer je sluzbeno kao njihova kartica ...
__________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Makaveli2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na