Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.08.2018., 22:18   #1
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
SERVER DELL problem

Imam server DELL 2950 III, radi se o tome da je na čipsetima otpao hladnjak zbog toga što je nestala kopća koja drži hladnjak.

http://uploadslika.eu/image/4fOR8

http://uploadslika.eu/image/4faiY

Dali uopće može raditi bez tih hladnjaka ?
Dali se može gdje kupiti takva kopća, jel to zalemljeno ili utisnuto ?
Dali mogu jednostavno s super ljepilom zalijepiti hladnjak uz pastu ?

Što da radim ?
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2018., 01:02   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Nemoj da radi bez hladnjaka, mogli bi prokuhati chipovi.
Valjat će bilo koje diy rješenje kojim će pridržavati hladnjake na mjestu.
Treba bolja slika da bi se moglo nešto predložiti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.08.2018., 01:55   #3
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
A kaj da onda napravim ?
Da stavim u sredini kap paste i po čoškovima kapnem lijepilo tipa super bond i njemu sličnima koji brzo i čvrsto stežu i onda stavim pasivni hladnjak ili se lijepilo kasnije stavi po rubovima kad stisnem hladnjak ?

Inače to ti je ova matična, nemaš baš kaj vidjeti. Ona dva crna pasivna hladnjaka su otpala vjerojatno prilikom transporta. Jedan je čipset veliki ko procesor oko 3x3cm, a drugi kao od grafičke kartice oko 1x1.5cm.

https://c.76.my/Malaysia/dell-nh278-...hambahar@3.jpg

https://i.ytimg.com/vi/v7sPdOn41Fk/maxresdefault.jpg


A kad je složen onda ti to ovako izgleda.

https://www.bazos.cz/img/4/791/91675...g?t=1531125855
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2018., 09:23   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
U ovisnosti koliko se grije čipset, možda bi termo ljepilo bilo bolji izbor od super ljepila. Jest da više košta, ali sigurno će izdržati visoku temperaturu čipseta.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2018., 10:28   #5
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Gdje ima u Zagrebu za kupiti to termalno ljepilo, baš guglam i ne nalazim.
Jel ima za kupiti u Zagrebu obostrano termovodljiva ljepljiva traka, nešto slično kao kod procesora s tvorničkim hladnjakom itd.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2018., 13:16   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
- ako su "uha" na mobo na mjestu onda naći i li napraviti od čel. žice ove kopče
- kopče funkcioniraju / stoje po principu opruge i samo se zakače na "uha"
- "termo žvake" ima za kupiti > https://www.links.hr/hr/dodatna-oprema-050912
- ako se hoćeš zezati na sredinu chipa staviš komadić std. paste a na krajeve komadiće ove 0,5 mm žvake, provjeriš jeli stoji / zaljepilo
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2018., 14:25   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ma samo pasta i tanja vezica popreko i tjt. Ako ploca stoji vodoravno, mozes stavit samo pastu i bok.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2018., 15:00   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Komad spajalice odreži i zalemi na MBO ili kupi zamjenski držač u Chipoteci. Ispast će te jeftinije i bolje nego bilo koje ljepilo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2018., 19:35   #9
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Hvala na savjetima evo riješio sam problem. Spajalice sam jednostavno zalijepio za matičnu ploču. U rupice sam uštrcao super lijepilo UHU koje sam već imao doma i samo sam utisnuo spajalicu u rupice i ostavio na pola sata da se posuši. Evo sada drži nepomićno već puna dva dana. Trošak je nula kuna.

https://s33.postimg.cc/ibc9do9sv/IMG...812_083602.jpg

https://s33.postimg.cc/qgubbwy2n/IMG...812_083626.jpg

https://s33.postimg.cc/vfhtqhc67/IMG...812_083645.jpg
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2018., 19:37   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ne čini mi se to kao sigurna opcija, od vibracija i promjene temperature bi moglo popustiti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2018., 21:31   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Ma moglo bi biti i dovoljno, bitno da pridržava na mjestu.
Uostalom sad zna da treba pogledati jeli sve na svom mjestu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2018., 23:42   #12
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Ove stare kopće su se vjerojatno razijebale prilikom transporta, a ne od stajanje uz male vibracije. Točnije serveri su promjenile lokaciju. Nije se to dogodilo samo na jednom serveru već čak na sva tri. Jednom serveru tri kopće, drugom dvije i na trećem samo jedna. Sva sreća da sam se malo zainteresirao da propušem kompresorom i onda sam tada baš pogledao da fale kopće.
A sad ove nove kopće ne mogu ispuknuti, a da se pritom matična neuvija. Mislim da se na drugoj strani stvorio mali čep/obruč od ljepila na žici pa zato ne ide nikamo. Doslovno sam ostavio da malo viri van iz rupe na drugu stranu matične.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2018., 16:16   #13
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Kopče su trebali biti zalemljene s druge strane i nema niti teoretske šanse da su se mogle odlemiti zbog transporta ako su bile pravilno zalemljene.
Sve se svodi na to da je Dell-ov tehnološki proces lemljenja tih poloča bio ne adekvatan i takve ploče nisu smjele u prodaju, ali pošto je ovo hrvatistan - ne čudim se ništa
Dobro si napravi sa spajalicom, ali ja bi umjesto ljepila bilo bolje savinuti pod 90 da ne može izaći iz rupe i pritom staviti malo izolirke na ploču da spajalica ne bi dirala neki kontakt pod naponom s druge strane
trex je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2018., 17:57   #14
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Tko zna sto se tu dogodilo, cudno je da su kopce uopce ispale i to na sva tri servera.
Izgleda da Dell ima politiku da serveri potraju 5-7 godina i da vlasnik/tvrtka/firma ide po druge servere. A taman su stari nekih 6 godina i onda se ovo dogodilo. Nema veze dokle traje traje nije vazno, nije mi se dalo sve rastavljati da bi izvadio maticnu iz kucista i onda lemio spajalicu to predugo traje. A jos je 5x kompliciranije rastaviti nego kucni PC.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2018., 11:46   #15
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
Tko zna sto se tu dogodilo, cudno je da su kopce uopce ispale i to na sva tri servera.
Izgleda da Dell ima politiku da serveri potraju 5-7 godina i da vlasnik/tvrtka/firma ide po druge servere. A taman su stari nekih 6 godina i onda se ovo dogodilo. Nema veze dokle traje traje nije vazno, nije mi se dalo sve rastavljati da bi izvadio maticnu iz kucista i onda lemio spajalicu to predugo traje. A jos je 5x kompliciranije rastaviti nego kucni PC.
Dobro da nisi išao lemiti jer sumnjam da možeš lemiti spajalicu pošto je presvučena nečim anti korozivnim, nisam nikada probao ali ovako po 'osjećaju' lem ti se ne bi hvatao za nju
Dovoljno je samo savinuti ispod
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na