Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.08.2016., 22:51   #151
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Opet corak odgovor, ali ipak sam nasao dalje ono sto me zanimalo.

Covjek se isto pita sto i ja:
The limited writings and capacity\price of the SSD are known drawbacks as the sensitivity to shocks of the HDD.

The hybrid SSHD (standard HDD+SSD cache) have a classic HD combined with a small SSD used as cache and managed by the firmware of the SSHD.

Now I want to know what happens when the SSD cache reaches the writing limit quote for all the cells, the two possible alternatives are:

a) simply the firmware stop to use the SSD caching and the SSHD becomes a standard HDD

b) the SSHD becomes unusable

What is the right answer? (The b alternative would make the SSHD choice, the less durable alternative and the worst choice ever for a server.)

I have searched reliable sources about this, but I haven't found anything.

The mechanical problems of HDD are very rare if they they are not subjected to shocks during the read\write operations, in standard condition the MTF range between 1 million to 1.5 million hours for a modern HDD. In the SSD, particularly SSD TLC, wearing is a problem, MLC typical maximum PE-cycle-per-block numbers range from 1500 to 10,000 (5000 mostly). Reach 5000 cycles is relatively easy if the storage is used intensively (especially in server use). So It's really important the SSD cache durability, and in addition must be considered also that cache-SSD sectors in SSHD are used even most intensively of a standard SSD that can distribute the wearing on a larger space.

---------------

Odgovor slijedi:
For SSHD users, we do worry about what happen when the SSD Cache wear out. Toshiba does provide official information on their SSHD FAQ.
I have heard that NAND flash can wear out over time. What happens if the NAND component in the Toshiba SSHD reaches its endurance limit? Will data be lost?
Should the user exceed the endurance limit of the NAND flash, the Toshiba SSHD will continue functioning as a conventional HDD. However, before the NAND flash component reaches the endurance limits, its performance will gradually decline. Due to Toshiba’s NAND flash caching algorithms and data protection mechanisms, Toshiba does not expect an increased risk of data loss resulting from aging of the NAND flash on the Toshiba SSHD during the expected lifetime of a PC.
But I cannot find any similar information from Seagate, I have no proof to know it’s the same to Seagate SSHD.
SSD cache in SSHD compromises the lifecycle compared to standard HDD? on superuser provides a good discussion on this topic.
My conclusion: before the SSD cache wear out, there will be more and more damaged chips in SSD which means the available SSD cache is becoming smaller and smaller. User shall notice that the performance is decline slowly without any warning from S.M.A.R.T. .


Linkovi na clanke:

http://superuser.com/questions/58116...o-standard-hdd
https://amigotechnotes.wordpress.com...ache-wear-out/
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2016., 23:07   #152
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Gle stvar je jednostavna:

Ako koristiš bilo koji disk u serverskom okruženju mejnjat ćeš ga dok je još debelo ispod bilo kojeg thresholda odnosno MTB.a.

S druge strane u kućnom okruženju opet vrijedi ista stvar - ako ti je stalo do podataka pratit ćeš smart i sukladno tome mjenjat diskove preventivno.

Sad možemo razgovarati o isplativosti ali .... kako god okrenuo pitanje je samo kako ćeš koristiti disk.

Ako razmišljaš što će duže trajat razmišljaš krivo - jer disk se svakom minutom rada troši bilo mehanički bilo SSD tako da....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2016., 23:29   #153
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Gle stvar je jednostavna:

Ako koristiš bilo koji disk u serverskom okruženju mejnjat ćeš ga dok je još debelo ispod bilo kojeg thresholda odnosno MTB.a.

S druge strane u kućnom okruženju opet vrijedi ista stvar - ako ti je stalo do podataka pratit ćeš smart i sukladno tome mjenjat diskove preventivno.

Sad možemo razgovarati o isplativosti ali .... kako god okrenuo pitanje je samo kako ćeš koristiti disk.

Ako razmišljaš što će duže trajat razmišljaš krivo - jer disk se svakom minutom rada troši bilo mehanički bilo SSD tako da....
Meni je bitno da znam kako odredjena tehnologija funkcionira (moje pitanje je bilo postavljeno u tom smjeru) pa cu joj se, ako na nju pristajem kao takvu, prilagoditi. Inace, ako mi je stalo do podataka radim backup. Imao sam ja svakakvih slucajeva sa "zdravim" HDD-ovima.
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2016., 23:57   #154
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pa problem sa novom tehnologijom je što imaš samo teoriju ali ne i praktiččne sksperimentalne podatke.

Logično je da će se prije potrošiti tih 8 mb cachea, ali opet s druge strane ovisi i o algoritmu proizvođača diska kako je pisao da se to ubrzanje koristi.

I sam si vidjeo kako toshiba finp piše što će bito kada se istroši, mo,že ti se desit da će za godinu dana izbacit firmware koji će ti točno očitavat koliko je života ostalo ... ne moš znat ovisi o tržištu i proizvođačima.

Po meni su ti hibridi ni vrit ni mimo, niti su cijenom nešto niti performansama ili uzmeš mehaniku ili ssd.

To me podsjeća malo na ono ubrzanje šta je sedmica mislim donijela kad uštekaš običan stick i onda ti se ubrzaju windowsi ....al ne mogu reć da sam baš vidjeo da to ljudi masovno koriste.....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2016., 01:23   #155
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Inace, za one koji imaju dosta RAM-a, a nemaju SSD/SSHD (ili neki drugi razlog), mozda moze posluziti programcic ImDisk Virtual Disk Driver pomocu kojeg od dijela RAM-a po zelji i mogucnostima radite virtualni disk te na njega mozete kopirati fajlove/programe koje zelite da se pokrecu jako brzo. Na neki nacin je to slicno kao SSHD, samo korisnik bira sto ce prekopirati na takav disk (za razliku od SSHD-a gdje to radi software) i nema ogranicenja ciklusa pisanja/brisanja. Mana ovoga je ocigledna i proizilazi iz samog nacina rada - u slucaju naglog gasenja racunala, sadrzaj virtualnog diska se brise. U nekom drugom slucaju ovo moze biti i prednost - na ovakav disk mozete staviti programe ili fajlove za koje zelite da se gasenjem racunala trajno izbrisu; npr. browser s historyjem itd.

Zadnje izmijenjeno od: stribor919. 03.08.2016. u 01:46. Razlog: dopuna
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2016., 10:49   #156
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Zanima me nesto u vezi SSHD:
Jel on kesira podatke neovisno s bilo kojeg prikljucenog HDD-a na PC-u ovisno o tome koliko cesto pristupamo necemu ili samo s onog na kojem je SSD dio?
Ili u prijevodu: ako stavim na dodatni HDD (ne na SSHD) portabilni preglednik slika i cesto ga otvaram - hoce li ga SSHD kesirati u SSD dio?
Hvala
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2016., 11:39   #157
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor stribor919 Pregled postova
Zanima me nesto u vezi SSHD:
Jel on kesira podatke neovisno s bilo kojeg prikljucenog HDD-a na PC-u ovisno o tome koliko cesto pristupamo necemu ili samo s onog na kojem je SSD dio?
Ili u prijevodu: ako stavim na dodatni HDD (ne na SSHD) portabilni preglednik slika i cesto ga otvaram - hoce li ga SSHD kesirati u SSD dio?
Hvala
Radi samo na disku na kojem se nalazi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2016., 13:47   #158
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nego kacmo kod Seagatea, meni je za oko zapeo Firecuda 1TB ST1000DX002 SSHD da njega akviziram i zamjenim za WD 640GB black koji ima već 7 godina i malo manje od 7 godina radnih sati.
Jel ima netko iskustva sa SSHD diskovima. Vidim da nije skup. Jeftiniji je od WD blacka a isto ima 5 godina gare, a osjetno brži.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 02.01.2020. u 01:11. Razlog: obrisan višak
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2016., 14:20   #159
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
On ti je nov na našem tržištu, pa teško da netko baš ima iskustava. Njega sam i ja gledao, i zvuči na papiru jako dobro
Alister je online   Reply With Quote
Staro 15.11.2016., 15:11   #160
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ne gine mi 500-600 kn za novi "gejming" disk, pa radije kupim taj nego Blackaru koji više nije Black nego Blue sa 5 godina gare
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2016., 20:25   #161
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Nego kacmo kod Seagatea, meni je za oko zapeo Firecuda 1TB ST1000DX002 SSHD da njega akviziram i zamjenim za WD 640GB black koji ima već 7 godina i malo manje od 7 godina radnih sati.
Jel ima netko iskustva sa SSHD diskovima. Vidim da nije skup. Jeftiniji je od WD blacka a isto ima 5 godina gare, a osjetno brži.
Imam par komada (2.5 i 3.5") i ideja je u doba skupih SSDa bila ok.
Sada kad su 120/128GB SSD za OS i aplikacije relativno pristupačni, ne vidim potrebu za tim, posebno ako ti treba za gaming jer su danas igre puno veće od tih 8GB cachea (SSD dijela) pa se gubi smisao, jednostavno, preveliki je protok različitih podataka sa diska da bi se zadržali u cacheu i drugi put brže učitavali. Za male uredske makine gdje se svaki dan ponavlja manje-više isti scenarij, nešto OS-a, neka Office/poslovna aplikacija je još uvijek ok jer se sve skupa vrti u okviru tih 8GB.
Lijepo je što su im povećali garanciju na 5 god. ali za nešto manje dobiješ duplo veći obični disk tako da ako već imaš SSD za OS, sry Fato

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 02.01.2020. u 01:14. Razlog: obrisan višak
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2016., 20:41   #162
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
E takav odgovor sam čekao hvala.
Znači, bolje uzet recimo Seagate 2TB 7200 nego taj Firecudaš. Inače je meni za igre dovoljan 1 terabajtaš, budući se sad krpam sa 640GB i nije pun do vrha (ima još cca 100GB free), ali kao što rekoh:



Radi on još odlično, no to je jedina stvar koja se čuje iz kućišta i fakat je pitanje koliko će još dugo, pa bi ga umirovio uskoro. Zato gledam 1 terabajtaše koji bi bili ne sporiji od njega, barem jedanko ako već ne brži.
Inače ovo je jebeno brz disk po pitanju RAT-a:



U biti, nije da me brine pouzdanost diska, ipak će na njemu biti igre. Više me zanima raw performance. Kao što sam rekao, WD black ne dolazi u obzir jer su se jako srozali po pitanju brzine.
Koji 1TB danas se može mjeriti sa ovim? Ova Barracuda ST1000DM003?

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 15.11.2016. u 20:48.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2016., 21:13   #163
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Ne pratim baš toliko detaljno, ali osim tog SSD dijela, čine mi se isti ... 1TB platteri, ista mehanika, iste brzine. Barracude su uvijek imale lošiji RAT, tako da je za odluku bitna i namjena. Na nekim makinama imam ove od 2TB sa particijima za OS i sasvim pristojno rade (iako, uz brdo RAMa i rijetko gašenje, to postane nebitno (zato ističem namjenu)).
Mislim da smo već tu na forumu komentirali, za 2TB su bile u opticaju i starije serije pod istom oznakom sa 3 x 666GB platterima, dok je 3TB uvijek 3 x 1TB.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2016., 10:48   #164
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
S obzirom da imas Z77 chipset, mozes si uzeti neki HDD (1+TB), i neki SSD-ic od 60GB, pa slozis Intel SRT - caching preko Intel kontrolera.
Stvar radi stvarno dobro, a caching ide do max 64GB. Poprilicno vise od 8GB na SSHD-u
... iako sad ima i SSHD-ova sa 32GB SSD dijela.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2016., 12:52   #165
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Jok. Poanta priče je smanjivat uređaje, a je povećavati. Budem vidio što uzeti. Možda i neki najjeftiniji 1TB 7200 rpm. Vidim neka Tošiba High Performance za 400kn. Mislim da bu to.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2018., 08:56   #166
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,107
Btw kakvi su ovi SSHD-ovi od Seagatea trenutno? Plan mi je uzeti jedan od tere isključivo za igre pored ovih 3TB. SSD već imam za OS i "loading heavy" igre.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 02.01.2020. u 01:24. Razlog: obrisan višak
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2018., 20:00   #167
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor PR3DA70R Pregled postova
Btw kakvi su ovi SSHD-ovi od Seagatea trenutno? Plan mi je uzeti jedan od tere isključivo za igre pored ovih 3TB. SSD već imam za OS i "loading heavy" igre.
Mislim da je za tvoj način korištenja nekorisno jer su igre puno veće od tih 8GB SSD dijela diska. SSHD ima smisla za office makine, odnosno scenarij gdje se svaki dan učitavaju većinom isti podaci (npr. Windowsi i par manjih programa) pa elektronika diska to "nauči" i prebaci na SSD. 1TB su totalno neisplativi danas kad za 450 imaš 2 a za manje od 600 Kn 3TB (Toshiba P300). Ako ne igraš istovremeno puno igara, možda je i neki jeftiniji 240GB SSD isto ok rješenje (ima ih već ispod 500 Kn).
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2018., 20:21   #168
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Da, SSHD ima najviše smisla kad je to sistemski disk i kešira OS fajlove. Imao je jako puno smisla kad su SSDovi bili puno skuplji, prije cirka 4 godine 120gb ssd je bio cirka 600 kn, a 2tb sshd 3,5 7200 800 kn.

Sad ima smisla u kontekstu 2tb 2.5" diskova obzirom da za 150 kn više dobiješ 5 god garancije i top performanse u tom formatu. Super upgrade u scenariju single diska u laptopu ako ti treba više od 240gb, tu je još value ok. Ili u slučaju mini itx caseova u koje ne idu 3.5" diskovi, vidi moj Node 202.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je online   Reply With Quote
Staro 10.05.2018., 20:51   #169
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,107
Hm da, u pravu ste.
A niš, za sad samo 3TB WD Red, pa kasnije vidim što ću za igre, SSD ili koji jeftiniji HDD.
Hvala kolege.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2018., 21:25   #170
Revolver3844
Premium
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: SB
Postovi: 669
Citiraj:
Autor PR3DA70R Pregled postova
Hm da, u pravu ste.
A niš, za sad samo 3TB WD Red, pa kasnije vidim što ću za igre, SSD ili koji jeftiniji HDD.
Hvala kolege.
SSD nikad jeftiniji, jeftin hdd od 1tb 350kn, a ssd od 240-250gb već od 500-550kn.
Nonsens je gledat mehanički hdd pored ssd-a trenutno za OS i igre.
Revolver3844 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 23:16   #171
Stanky069
Premium
Moj komp
 
Stanky069's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Stuttgart/Strizivojna
Postovi: 124
Ima netko iskustva sa Seagate SSHD 2TB hibridnim diskom??

Imam priliku jeftino ga uzeti,ok radi se o "Seagate recertified" disku,ali opet cijena je ok,2 godine garancije...taman mi trebaju dva kom... Pa kontam da uzmem.
Stanky069 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 12:52   #172
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Ja imam od 500GB SSHD, Seagate firecuda, garancija mi je 5 godina i radi super. Imam ga već godinu dana i osjetno je brži od klasičnog diska, naravno nije brz kao SSD.
Alister je online   Reply With Quote
Staro 13.05.2019., 21:51   #173
robi64
zovem se robert iz zg.sam
Moj komp
 
robi64's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZAGREB-DUBRAVA
Postovi: 1,073
Desktop SSHD diskovi pitanje

Desktop SSHD što točno znači to SSHD jer mogu na takav disk staviti windowse 10,mislim da li je brza ta vrsta diskova u specifikacijama u opisu piše da su po brzini slični SSD diskovi ovaj ima 2TB konkretno je Seagate Desktop SSHD 2TB Interni 7200RPM 3.5 "(ST2000DX001) SSHD (Solid State Hybrid Drive) pa ako može malo objašnjenje da ne stavljam windowse na njega ako je spor inače je novi kupljen danas
__________________
zovem se Robert i iz Zagreba sam

Zadnje izmijenjeno od: robi64. 26.01.2023. u 15:15.
robi64 je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2019., 22:13   #174
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor robi64 Pregled postova
Desktop SSHD što točno znači to SSHD jer mogu na takav disk staviti windowse 10,mislim da li je brza ta vrsta diskova u specifikacijama u opisu piše da su po brzini slični SSD diskovi ovaj ima 2TB konkretno je Seagate Desktop SSHD 2TB Interni 7200RPM 3.5 "(ST2000DX001) SSHD (Solid State Hybrid Drive) pa ako može malo objašnjenje da ne stavljam windowse na njega ako je spor inače je novi kupljen danas
To je hibridni disk, mehanički 2TB + 8GB SSDa ali ih vidiš kao jedan a elektronika brine o "keširanju" često korištenih fileova na SSD dio.
Ovisno o scenariju korištenja, za neku office makinu gdje se svaki dan ponavlja slična rutina (učitavanje OS + par aplikacija) tih 8GB SSDa može biti korisno, za ostalo, nećeš dobiti ništa više od običnog mehaničkog diska. Kao mehanički, sasvim solidan disk, ima dvije 1TB ploče, odnosno, tih, hladan i brz.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2019., 22:24   #175
robi64
zovem se robert iz zg.sam
Moj komp
 
robi64's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZAGREB-DUBRAVA
Postovi: 1,073
kako instalirati windowse na taj ssd od 8gb ili on to napravi automatski mislim odmah windowse stavlja na na taj ssd
__________________
zovem se Robert i iz Zagreba sam
robi64 je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2019., 22:30   #176
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor robi64 Pregled postova
kako instalirati windowse na taj ssd od 8gb ili on to napravi automatski mislim odmah windowse stavlja na na taj ssd
Zaboravi taj SSD , njega ne vidiš ... prema vani se ponaša kao jedan disk (kojega možeš i particionirati odnosno sve što bi radio i sa običnim diskom).
O korištenju SSD dijela brine elektronika diska na način da prati korištenje podataka i one češće korištene premješta na SSD dio (ti kao user nemaš utjecaja na to).
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na